Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

S9/S9+ probleme tehnice, burn-in, blocari, etc.

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ca sa mentinem informatia cat mai coerenta, am facut topic separat pentru situatiile in care apar probleme, sa nu se piarda inutil in topicul general si sa fie mai usor de gasit pentru nou veniti.

Sa speram ca ramane cat mai gol acest topic. Se pare ca aceasta generatie este o iteratie a unor lectii neplacute invatate de Samsung in trecut.

Pana acum nu s-a plans nimeni de nimic, sa vedem ce apare in recenzii.

#2
Robert02

Robert02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.12.2013
Dupa 1 luna si jumatate, telefonul(s9plus) a inceput sa nu functioneze tocmai corespunzator. In aplicatii "sacadeaza", "agata" in scrolling, in special pe yt, in browser, fb. Am fost in service-ul de la ei, l-au resoftat, am ajuns acasa, l-am reconfigurat de la 0, aceeasi problema. Mentionez ca mai detin un samsung s7edge, functioneaza mai fluid fata de s9 plus. Mentionez ca sunt inchise aplicatiile celelalte, liber 2,6 gb ram.
Nu a fost modificata nicio setare de sistem, din dezvoltator.
Launcher default.
Procesorul este pe modul "optimizat".
Nu este activ vreun mod de economisire baterie.
Pentru o luna si jumatate a functionat fluid, fara probleme.
Idei, sugestii pentru situatia prezentata?


#3
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
I-ai facut vreun update intre timp  ? Da-i un factory reset  , sterge dalvik cache  si apoi instaleaza aplicatiile una cate una si testeaza-l .  Cateodata dupa un update  e probabil sa faca fite , asa am avut probleme cu wi-fi  la s6 ,   dupa un update   se restarta cand ma conectam la wi-fi .   Am zis ca s-a stricat de tot , dar dupa factory reset si delete cache merge ca nou.
PS:  si mizeria de aplicatie  FB  poate sa-ti faca multe probleme .

Edited by ct10dre, 16 May 2018 - 05:48.


#4
Robert02

Robert02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.12.2013
Update-ul e cel care e de la ei. Dupa resoftarea de la service, am instalat aplicatiile una cate una, fara import din cloud, backup doar pentru contacte. Inainte sa merg in service am ales varianta sa-i dau un factory reset/wipe data, aceeasi problema. Acum o luna si ceva, aveam acelasi "set" de aplicatii si functiona fara probleme.

#5
polter

polter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.07.2008
Samsung :)

#6
Robert02

Robert02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.12.2013
Nu stiu ce sa ii mai fac. Cred ca telefonul face parte dintr-un lot foarte prost. L-am resetat, am instalat cateva aplicatii de baza, functioneaza la fel de sacadat. Si pe forum cand intru functioneaza extrem de prost. Am dat jos chrome-ul, am instalat mozilla, aceeasi situatie, merge in frame-uri. Si in galerie a inceput sa faca la fel. Imi scoate peri albi cand il vad ca functioneaza asa. Cred ca nu mai e softul aici cel care face lucrurile in modul asta, cred ca e ceva hardware de se misca asa. Nici telefoanele cu 2-3 gb ram nu agata cum agata asta, cum sacadeaza. Am instalat alt launcher, am schimbat si tema, "am pus de aia cumparata" poate asa ii convine, nimic. Sunt extrem de nemultumit, cand am timp cred ca merg si stau pe capul alora de la samsung, din service, ori ii face ceva ori nu stiu. Si ca sa excludem totul, dupa ce l-am resetat complet (factory/wipe data), nu am activat wifi-ul, sa nu isi mai faca update-uri. Am dezactivat update urile automate, am activat chrome-ul, functiona sacadat, deci efectiv cand scrollezi usor, imaginea se blocheaz 0,5 secunde si isi comtinua mersul in directia in care scrollezi. Apoi am activat yt, scrollat in sus, jos, aceeasi poveste. Uneori nu imi mai vine sa pun mana pe el. Il folosesc doar pentru apeluri si 1 mesaj, 2. In rest nimic altceva pentru ca ma ia cu dureri de cap cand vad ca functioneaza sacadat.
O fi de la update ul de securitate, habar nu am ce o fi.
Daca mai aveti idei sau sugestii despre ce as putea face, le incerc pe toate, numai sa stiu ca nu functioneaza asa.
Multumesc anticipat.

Edit: Imaginea tremura in orice. :)

Edited by Robert02, 19 May 2018 - 02:37.


#7
cipri_m78

cipri_m78

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.05.2010
Du-l la ESD. Probabil ai nimerit un telefon defect, sau s-a defectat intre timp, posibil placa de baza sau ramul.
Daca dupa resoftare face asa, sigur iti vor schimba placa de baza acum.
Al meu merge impecabil s9+, chiar mai repede decat sunt obisnuit cu samsung.

Edited by cipri_m78, 19 May 2018 - 08:47.


#8
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Este cumparat de tine din magazin,adica nu este vreo replica chinezeasca,nu?

#9
Robert02

Robert02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.12.2013
Este cumparat din magazin.
Il duc, sigur e ceva hardware. Revin cu post dupa ce merg cu el sa va spun care a fost cauza si cum s-a solutionat.
Multumesc pentru implicare.

Edit:
Telefonul a mers impecabil o perioada, apoi a decedat ceva prin el, pe parcurs.

Edited by Robert02, 19 May 2018 - 14:29.


#10
teleki

teleki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.10.2014

View PostRobert02, on 19 mai 2018 - 14:24, said:

Este cumparat din magazin.
Il duc, sigur e ceva hardware. Revin cu post dupa ce merg cu el sa va spun care a fost cauza si cum s-a solutionat.
Multumesc pentru implicare.

Edit:
Telefonul a mers impecabil o perioada, apoi a decedat ceva prin el, pe parcurs.
Cu animatiile cum stai?

#11
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009
Dute cu el la ESD că are telefonul probleme, este o problema hardware nu software. Stai pe capul lor să îl schimbe, că la câți bani a fost eu nu sunt de acord să îl dezlipească și să îl lipească înapoi.

#12
Robert02

Robert02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.12.2013
Salutare!
Am revenit sa va spun ca problema era de la aplicatia you tube, nu stiu de ce, nu stiu care este motivul, dar asta era. Un prieten mi-a sugerat sa instalez un yt pe care il poti utiliza chiar si daca blochezi ecranul. Zis si facut, am dat jos yt normal si l-am pus pe celalalt. In prima faza nu am dat importanta, psihicul meu era obisnuit deja cu faptul ca functiomeaza sacadat. Ulterior am utilizat celalte aplicatii si am ramas placut surprins ca se misca ca in vremurile de odinioara, ca atunci cand l-am cumparat. Pentru a ma convinge ca intr-adevar yt original este problema, l-am reinstalat si din nou a inceput sa sacadeze, sa tremure imaginea in orice, apoi am refacut procedura cu cealalta aplicatie de yt, totul revenind la normal.
Exista posibilitatea ca ceva sa nu fie compatibil, aplicatia/update-urile, nu am idee.
O zi buna tuturor!

Edited by Robert02, 24 May 2018 - 12:35.


#13
precupromulus

precupromulus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 09.02.2017
Încearcă sa instalezi numai aplicatii din Magazin Play și nu o să mai ai probleme.

#14
Robert02

Robert02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.12.2013
Pai tocmai asta era problema. Aplicatia de you tube care imi creeaza acele probleme e din magazin play. Cea pe care o utilizez acum e descarcata de pe torrent ca sa poti utiliza yt si cu ecranul blocat/inchis.

#15
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Eu unu asa ceva nu am mai auzit. Sper sa nu ne lovim totusi de problema dar aplicatiile facute de google de regula merg brici pe android si nu numai.
Sigur mai e ceva ori hardware ori ai tu o aplicatie care iti face figuri.
Cu android instalat dupa ce ai curatat tot, asa cum vine telefonul din fabrica face figuri? In mod normal vine cu o gramada de aplicatii si necesitatea de a mai adauga ceva nu este foarte mare deci poti sa supravietuiesti un timp si sa vezi daca era chiar de la youtube.

#16
precupromulus

precupromulus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 09.02.2017
Ceva nu e în regulă cu S9.La mine functioneaza fară lag deși nu i-am pus nici un launcher străin.

Edited by precupromulus, 25 May 2018 - 12:13.


#17
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Si la mine merge fara lag cu aplicatiile normale pe care le utilizez si fara modificari.

Ma enerveaza ca ieri am patit iar chestia cu auzitul cand ma suna cineva. E aiurea rau mai ales daca te grabesti si in aprox 2 luni cred ca am patit de vreo sase ori chestia asta. Ma suna, raspund, omul care m-a  sunat ma aude dar eu nu aud nimic. Daca inchid si sun eu merge. Faza e ca isi gaseste sa faca tampenia asta doar cand aveam chestii importante de facut.... De cand facusem ultimul update de securitate nu am mai patit pana ieri.

#18
Robert02

Robert02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.12.2013
L-am verificat si in varianta stock, fara update-uri la aplicatiile de la google/magazin play. Nu sacadeaza, merge perfect. Am pus actualizarile in mod manual. In varianta fara update-uri, you tube-ul din magazin play se misca impecabil, ma refer la scroll, la modul in care face tranzitia de la o "pagina" la alta atunci cand cauti ceva. Am facut update din magazin play doar la aplicatia yt, telefonul a inceput sa sacadeze, se misca intarziat, tremura imaginea in scrolling. Am mers apoi in aplicatii, am dezinstalat update-urile, totul a revenit la normal.

Edited by Robert02, 27 May 2018 - 11:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate