Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

SRL RO, incasari din SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
kalitabc

kalitabc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.06.2014
Salutare,

Foarte greu e sa gasesc informatii relevante la acest subiect deoarece e plin de reclame si nici Google nu ma ajuta, si pagina cu ANAF iarasi. Sa poate sunt eu mai tantalau Posted Image

Deci, stau la dispozitie cu un SRL (momentan fara activitate) dar firma este activa si pot da start ori cand. Printre codurile CAEN am si activitatea pe internet 4791. Nu prea am timp sa ma duc pe la ANAF pentru informatii sau sa trag de contabila la care platesc 30 ron lunar sa imi predea hartiile, pentru ca nu am activitate.

Ce ma intereseaza pe mine daca ofer servicii online gen (Subscription plan sau genu) si incasez de exemplu bani in cont Paypal si pe urma retrag bani intrun cont cu banca RO pe persoana fizica sau pe contul bancar pe firma (pe care nu o am inca) cum o pot face legal ?

Ideea este ca daca incasarile vor depasi o suma anume voi avea nevoie de ceva cod TVA si alte date despre firma pe care le va trebui sa furnizez Paypal-ului sau cu comerciantul de tranzactii plati online care va fi integrat pe pagina web operat de mine.

Ce trebuie sa fac?
Sau cum procedeaza firmele cu sediu in Romania si ofera servicii americanilor de exemplu?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri Posted Image Si nu faceti misto ca nu ma stiu cu astea dar tre sa incep undeva. Si acum am avut timp sa postez, pt ca lucrez ca nebunu pentru 1700 Posted Image)))

#2
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Iti trebuie cont pe firma, la o banca din RO, iar la PayPal exista mod business, la care legi contul in lei.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 kalitabc, on 25 februarie 2018 - 22:05, said:

Ce trebuie sa fac?
Sau cum procedeaza firmele cu sediu in Romania si ofera servicii americanilor de exemplu?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri Posted Image Si nu faceti misto ca nu ma stiu cu astea dar tre sa incep undeva. Si acum am avut timp sa postez, pt ca lucrez ca nebunu pentru 1700 Posted Image)))

Poti sa ramai si pe persoana fizica cu conditia sa-ti declari anual la ANAF venitul incasat din strainatate prin intermediul unui cont bancar din Romania, dar daca partenerul extern are si el nevoie de factura, trebuie sa-ti faci firma sa-ti iei contabil. Depinde cat de mutl incasezi ca sa te hotarasti daca merita sau nu.

Edited by rosix, 26 February 2018 - 09:38.


#4
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 rosix, on 26 februarie 2018 - 09:38, said:

Poti sa ramai si pe persoana fizica cu conditia sa-ti declari anual la ANAF venitul incasat din strainatate prin intermediul unui cont bancar din Romania

Vă rog, nu mai induceți lumea în eroare. E o diferență foarte între niște bani încasați de o persoană, fie ea fizică sau juridică, care are domiciliul fiscal în România și un venit din străinătate. Chiar dacă vouă vă sună la fel, conform Codului Fiscal sunt două tipuri de venituri cu caractere total diferite.

 kalitabc, on 25 februarie 2018 - 22:05, said:


Deci, stau la dispozitie cu un SRL (momentan fara activitate) dar firma este activa si pot da start ori cand. Printre codurile CAEN am si activitatea pe internet 4791. Nu prea am timp sa ma duc pe la ANAF pentru informatii sau sa trag de contabila la care platesc 30 ron lunar sa imi predea hartiile, pentru ca nu am activitate.

Contabila n-o să-ți mai ia 30 de lei când ai activitate, așa că trebuie să discuți cu ea. O să-ți spună ea ce trebuie să faci. Nu-i mare diferență față de prestarea serviciilor în țară. Ea trebuie să le trateze puțin diferit în contabilitate. Tu prestezi serviciul, emiți factură, încasezi, tot ce ai face și în țară. Mai mult de-atât trebuie să-ți spună ea, cum e cu TVA-ul, cum se deduce, cum se aplică. Diferă procedurile în funcție de țările cu care lucrezi.

Edited by SmurfK, 26 February 2018 - 18:11.


#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
ce sume incasezi? trebuie să ai un angajat pe firmă+ angajată contabila cu cateva ore/zi  astea te costă cam 900ron/lună(taxe la stat)+ 200ron in loc de 30 contabila.de aici începi calculul dacă merită să începi

Edited by EMPP, 26 February 2018 - 22:02.


#6
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

 EMPP, on 26 februarie 2018 - 22:02, said:

ce sume incasezi? trebuie să ai un angajat pe firmă...


Fascinant! Unde scrie?

#7
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

 kalitabc, on 25 februarie 2018 - 22:05, said:

,

Ce ma intereseaza pe mine daca ofer servicii online gen (Subscription plan sau genu) si incasez de exemplu bani in cont Paypal si pe urma retrag bani intrun cont cu banca RO pe persoana fizica sau pe contul bancar pe firma (pe care nu o am inca) cum o pot face legal ?



Cel mai elegant e sa-ti faci un cont in Ungaria la o banca.Cand ai suficienti bani,te duci si ii scoti de acolo cash fara ANAF si pl maturi.Daca vor ajunge sa te intrebe candva, zici ca "ie" donatii de la matusa Tamara.

Edited by Skyspy, 27 February 2018 - 23:39.


#8
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010

 EMPP, on 26 februarie 2018 - 22:02, said:

ce sume incasezi? trebuie să ai un angajat pe firmă+ angajată contabila cu cateva ore/zi  astea te costă cam 900ron/lună(taxe la stat)+ 200ron in loc de 30 contabila.de aici începi calculul dacă merită să începi
Ai scris numai mizerii ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate