Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Nokia 8 Sirocco

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
L_aurentiu

L_aurentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.11.2011
Pana la urma a aparut cu numele de N8 Sirocco .Majoritatea credeau ca va avea denumirea N9  https://www.nokia.co...nokia-8-sirocco

#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,847
  • Înscris: 14.08.2007
Din pacate desi costa cam cat S9, e inferior la aproape toate capitolele (camera fara OIS, fara slow-motion comparabil, fara diafragma asa de luminoasa si reglabila, mai lat cu vreo 4 mm desi ecranul e mai mic, procesor inferior, etc). De fapt si Lumia 950-ul meu lansat acum 2 ani jumate e superior la unele capitole (camera de exemplu) si la altele e tot pe-acolo. Eu sunt dezamagit ca au pus aceeasi camera ca si pe 7 plus.

Edited by utopium, 25 February 2018 - 21:23.


#3
L_aurentiu

L_aurentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.11.2011
Da asa e.Si eu am 950 (pe langa N8) si adevarat .....camera e inferioara plus pretul prea mare cred ca o iau pe sleau si astia cu toate ca desenasera asa frumos la inceput.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Arata bine, dar seama cu produse deja existente.
Din fata, perpendicular, e Note 8 ;)
Va fi scump?

Am sperat sa aiba doua difuzoare.
Cu ce iese in fata? Are 6 giga de RAM, 128 stocare, ce dau altii de anul trecut. Bine, sunt specificatii de top, care merg si in 2018, dar nimic in plus. Intrebam de pret. Care ar fi?

750E la lansare.

Zero sanse. Doar daca Nokia ar fi fost si acum, cine erau o data.

#5
L_aurentiu

L_aurentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.11.2011
https://www.nokia.co...ones/all-phones pe site inca nu are pret.De fapt nici unul din astea noi nu au pret.

Edited by L_aurentiu, 25 February 2018 - 22:00.


#6
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,724
  • Înscris: 06.08.2004
Pe spate vad ca scrie Android One, ceea ce ar fi interesant.

[ https://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/nokia/nokia-8-sirocco-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si pe 7 Plus scrie la fel..

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,847
  • Înscris: 14.08.2007
Toate de la Nokia 3 in sus sunt Android One, nu ca mi s-ar parea asta vreun avantaj Posted Image Oricum ca sa ma convinga pe mine trebuie sa vina cu o camera superioara celei din telefonul actual aparut in 2015 ... greu de inteles cum un telefon care apare 3 ani mai tarziu si la pret atat de mare nu are nici macar OIS (ca sa nu ma plang de faptul ca rezolutia de 12 MP e jalnica fata de ultimele mele 2 telefoane, adica Pureview 808 de 41 MP de acum 6 ani si 950-ul de 20 MP de acum 3 ani). Poate Nokia 9 sa vina cu ceva mai serios?

Altfel arata bine, doar ca as fi preferat sa nu fie asa de lat (ma rog, e cat al meu de lat, dar prefer abordarea S8/S9 cu telefoane ceva mai inguste, chiar daca ecranul nu mai e 16:9).

Edited by utopium, 25 February 2018 - 22:17.


#8
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Imi amintesc de Nokia 8800 Sirocco la vremea lui.
Venea intr-un design mai mult decat elegant si iesea cu un cap deasupra a orice gaseai pe piata la momentul respectiv.
Asta nou e un telefon banal cap-coada pe langa ala.

Attached Files



#9
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 21.11.2005
Sincer, nu observ care ar fi diferentele majore fata de nokia 8 care sa justifice si diferenta de pret intre cele doua. Doar faptul ca are wireless charging si e waterproof/dustproof? Ok, are si bateria o idee mai maricica, dar totusi...
Iar model cu 6GB RAM si 128GB stocare exista si pt nokia8 si tot nu depaseste nici 500 euro.

#10
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
De ce sa-ti doresti atat sa copiezi note8 atat de mult?

#11
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,724
  • Înscris: 06.08.2004

 utopium, on 25 februarie 2018 - 22:13, said:

Toate de la Nokia 3 in sus sunt Android One, nu ca mi s-ar parea asta vreun avantaj
https://www.android.com/one/

Vad ca doar 8 Scirocco, 7 Plus si 6 sunt Android One.
Mi se pare un avantaj destul de mare Android One, o alternativa la Google Pixel destul de acceptabila, pentru cine are pretentii de la softul instalat pe telefon.
Eu de exemplu evit sa cumpar Samsung tocmai datorita problemelor pe care le-am avut cu ei pe partea de software. Desi hardware sunt buni.

Edited by Cris007, 26 February 2018 - 10:42.


#12
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UyVRpjq5-sc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
L_aurentiu

L_aurentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.11.2011
https://www.emag.ro/...4/pd/DPTFPFBBM/ Scump coane foarte scump.

Edited by L_aurentiu, 16 April 2018 - 20:28.


#14
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Mie imi place. E bine ca incearca sa scoata si o linie premium, diversitatea e buna pentru clienti.

#15
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

 L_aurentiu, on 16 aprilie 2018 - 20:28, said:

https://www.emag.ro/...4/pd/DPTFPFBBM/ Scump coane foarte scump.
Dar alea chinezesti (din aceeasi clasa) sunt mai ieftine?
Sau e acelasi pret cu garantie la dracu'n praznic?
Iar HMD plateste brevetele pe care le foloseste fata de majoritatea chinezismelor care n-au aflat inca decat despre copiere!

Edited by breitner, 17 August 2018 - 12:11.


#16
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
@L_aurentiu daca vrei  (sau nu) un exemplu:
huawei P20 Pro cu procesor chinezesc (facut in PRC din resturile de la orezarii) este mai prost si mai scump decat Sirocco!

#17
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu n-as zice ca-i un telefon prost. A, ca nu-i the latest and greatest la specificatii, de acord. Dar asta nu-l face un telefon prost. In plus, oamenii abia au iesit pe piata, cu un nume cu multa istorie in spate, si pina acum eu zic ca n-au dezamagit, dar sa nu-i comparam totusi cu apple, samsung, google, ca nu-i inca cazul.
Iar despre pret, daca are un build quality ok, eu cred ca se justifica un premium in pretul de achizitie. Nu toti ne schimbam telefoanele tot la 6 luni-1an.

#18
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

 breitner, on 17 august 2018 - 12:35, said:

@L_aurentiu daca vrei  (sau nu) un exemplu:
huawei P20 Pro cu procesor chinezesc (facut in PRC din resturile de la orezarii) este mai prost si mai scump decat Sirocco!

Nici în cele mai erotice vise ale lui Nokia nu o sa fie Huawei P20 Pro mai slab că Nokia Sirocco.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate