Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

sistem audio nou - doresc sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
RaduBica

RaduBica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.12.2016
Salut,
Iti recomand cu incredere si difuzoarele HECO, un brand cu traditie si greu de batut raport calitate/pret. Aurora 700 de exemplu sau Aurora 1000 pentru mai mult bass.Ca receiver Yamaha RX-670 ar fi ok. Cel mai bine ar fi sa mergi la o auditie intr-un showroom.
Numai bine !

#38
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
Aici dati-mi voie sa impartasesc niste cunostinte care le-am trait personal. Aurora 1000 am ascultat in doua locatii pentru ca eram gata sa le achizitionez .....din cauza faptului ca sunt serie noua plus ca nu e un brand de neglijat...nu intru in detali. Dupa 2 luni de cautari de review-uri si sapari...sa nu arunc cu banii de pomana, am ascultat sa vad ce au de zis cei de la avmall...despre brandul davis acoustics....la fel dupa ce am sapat acest brand si am vazut cei cu el am avut sansa sa ascult si acest brand modelul balthus 70. Concluzia....NET SUPERIOARE fata de acele aurora si anume sunet MULT mai deschis si mai rapide....heco au fost cu aceeasi precizie dar un sunet mult mai uscat....fara muzicalitatea lui davis acoustics... Acest brand nu face nimic in china ....totul este in Franta. Au o traditie mare in difuzoare... Dupa ce le-am implementat in sitemul meu.....radeam de unu singur ca prostu prin casa la cum se aud de bine. Poate veti spune ca fac reclama dar va asigur ca nu. Am spus de aceste boxe findca a picat exact comparatia care am ascultat-o si in cele din urma cumparat-o....Apropo...eu mi-am luat cele mari balthus 90......in gama lor de pret....Eu am fost foarte criticat pe acest forum de achizitonarea acestui brand ...ca nu prea e cunoscut, ca bla bla bla....sincer CUM ITI DICTEAZA URECHILE - asa faci...

Edited by adacarla, 01 March 2018 - 17:03.


#39
traiandiseana

traiandiseana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.01.2008
Invita-l la auditie ca doar sunteti din acelasi oras daca nu gresesc.

#40
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
B_BOG81, daca esti din Iasi, trage o fuga pana la mine sa facem o auditie....e valabil si cei care vor si sunt de prin zona....

#41
B_BOG81

B_BOG81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.02.2007
cand si unde ca as veni cu placere.

#42
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
Am voie oare sa dau numarul de telefon aici ?

Edited by adacarla, 01 March 2018 - 19:30.


#43
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,661
  • Înscris: 23.10.2006
Exista pm foloseste-l....

#44
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View PostB_BOG81, on 01 martie 2018 - 19:13, said:

cand si unde ca as veni cu placere.

Dar sa tii cont de o chestie: cand mergi la el sa le asculti, pe langa boxe vezi auzi si amprenta sonora a amplificatorului, si a camerei. Sa nu crezi ca se vor auzi la fel si la tine. Daca ai ghinion (cu camera ca mine) nu se vor auzi nici macar asemanator, vei avea impresia ca sunt cu totul alte boxe. Dar cine stie, fiind in acelasi oras poate le poti imprumuta de la colegul o zi, si le asculti acasa la tine, pe ampul tau.

Cand vei cumpara, orice vei cumpara, comanda prin contract la distanta ca sa beneficiezi de legea returului in cazul in care vor suna prost in camera ta.

Edited by BG_183, 01 March 2018 - 20:02.


#45
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
BG_183, cu ce le amplifici ? Care sunt dimensiunile camerei? Eu am respectat exact ce scrie in manual si se aude destul de bine... Oricum cu un tratament acustic ar fi si mai bine..

Edited by Adrian01, 01 March 2018 - 20:03.


#46
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
BG_183 are dreptate...  Depinde si in ce conditii le asculti si cu ce amplifici.. Si ideea contractului la distanta e o idee buna... Poate tre sa returnezi ceva.....

#47
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View PostAdrian01, on 01 martie 2018 - 19:57, said:

BG_183, cu ce le amplifici ? Care sunt dimensiunile camerei? Eu am respectat exact ce scrie in manual si se aude destul de bine... Oricum cu un tratament acustic ar fi si mai bine..

Cu fix acelasi amp cu care le-am ascultat si in showroom cand le-am cumparat, un NAD. Singura variabila care ramane e camera de auditie (si poate si DAC-ul, dar ala e neglijabil). Intr-adevar, fata de showroom, camera mea e mica si cubica (worst case scenario), cub cu latura ~3,5m.

Dar s-a rezolvat in mare parte cu setari agresive de egalizator: 8dB pe joase, 8dB pe inalte. Diferite amplasari in camera si orientari n-au schimbat cine stie ce, le-am amplasat dupa manual.

#48
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Eu am ascultat maya pe un nad 375, de atunci am ramas marcat :)
Nu cred ca e buna solutia cu egalizatorul,  mai mult strica cred... am citit pe undeva ca daca bagi multi db, de ex pe frecvente joase , amplificatorul nu mai are headroom de la un anumit volum...  Altceva pentru boxele tale se recomanda camera intre 15 si 30mp, nu scrie nimic de forma :) ... Eu am deja in proiect sa fac o amenajare acustica, cu toate ca s destul de multumit fata de ce aveam inainte, la tine nu se poate face nimic??

#49
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Egalizatorul inseamna adaugare de distorsiuni. Nu se justifica decat la surse analogice ,de exemplu benzi mai vechi ,casete.
8dB pe inalte iti omoara repede tweeterele. E de ajuns ca din greseala cineva sa se joace cu butonul de volum.

Edited by edigee, 02 March 2018 - 00:20.


#50
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010

View PostAdrian01, on 01 martie 2018 - 20:56, said:

Eu am ascultat maya pe un nad 375, de atunci am ramas marcat :)
Nu cred ca e buna solutia cu egalizatorul,  mai mult strica cred... am citit pe undeva ca daca bagi multi db, de ex pe frecvente joase , amplificatorul nu mai are headroom de la un anumit volum...  Altceva pentru boxele tale se recomanda camera intre 15 si 30mp, nu scrie nimic de forma :) ... Eu am deja in proiect sa fac o amenajare acustica, cu toate ca s destul de multumit fata de ce aveam inainte, la tine nu se poate face nimic??


#51
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
Bună ziua!
Și eu doresc un sfat.
Am un sistem audio 2.0 cu power pe USB, l-am folosit la laptop, uneori. Acum m-aș gîndi că s-ar potrivi mai bine la un media player, dar în acest caz trebuie să-l utilizez cu conectare la priză.
Există așa ceva, adaptor USB - priză, pentru a funcționa sistemul audio 2.0, cuplat la media player?
Mulțumesc.

p.s.: am văzut în comerț doar adaptoare USB - priză pentru încărcare smartphone.

#52
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
poți folosi unul de smartphone. dacă l-ai folosit conectat la un laptop (max. 0,9A pe USB 3.0), atunci orice adaptor de smartphone de la 1A în sus o să meargă fără probleme.
bănuiesc că ai deja un smartphone prin casă, chiar și un iPhone (au 1A), poți încerca acum.

#53
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View Postbluke424, on 18 martie 2018 - 19:49, said:

poți folosi unul de smartphone. dacă l-ai folosit conectat la un laptop (max. 0,9A pe USB 3.0), atunci orice adaptor de smartphone de la 1A în sus o să meargă fără probleme.
bănuiesc că ai deja un smartphone prin casă, chiar și un iPhone (au 1A), poți încerca acum.

Mulțumesc!
Aș fi făcut asta de prima dată, dar îmi era teamă să nu ard boxele.
Merge.:)

#54
Gmare

Gmare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.07.2017
Bună ziua. Fiind un topic pt sfaturi in vederea achiziționării unui sistem audio nou, apelez la cunoștințele dv pt a-mi recomanda, din următoarele două setup-uri, pe care să-l aleg.
Este vorba de :
1. Marantz PM 7005 + B&W 685 s2
2. Onkyo TX 8270 + Klipsch R 24 f
Mai am în vedere și alte boxe, precum Monitor Audio Silver 100 și SVS Prime Bookshelf.
Din toate cele enumerate, care ar fi combinația cea mai potrivită?
Camera de audiție are 15m2, iar sursa de semnal este Marantz PM 6006.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate