Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

sistem audio nou - doresc sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#19
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Sfatul lui Geo e bun. Problema la acel HT passthrough ,asa se numeste procedeul ,iti trebuie un receiver ,deja mai scumpisor ,care sa aiba iesiri de pre out(macar pt. front-uri). Iar amplificatorul sau puterea stereo sa aiba intrari de power in.
O solutie mai simpla e un receiver ,chiar entry level pt. filme ,si un amplificator stereo bun. Si un switch pe cablurile de boxe ce duce la boxele front ,switch cu care comuti pe amplificator sau pe receiver dupa nevoie. Din pacate la solutia asta cam scoti sub-ul din schema cand asculti pe stereo.

Edited by edigee, 27 February 2018 - 14:58.


#20
B_BOG81

B_BOG81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.02.2007
M-am hotarat "provizoriu" (pana ajung la Bucuresti la auditii) la :

Amplificator Marantz PM7005

Boxe:

Bowers & Wilkins 683 S2
sau
Monitor Audio Silver 300

Astept parerile voastre
Va multumesc

Mi-au mai facut cu ochiul si Klipsch Reference Premiere RP-260F

Edited by B_BOG81, 27 February 2018 - 18:47.


#21
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cauta sa asculti undeva un NAD375 impreuna cu klipsch-urile mentionate de tine si o sa uiti repede de celelalte.

#22
B_BOG81

B_BOG81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.02.2007
e un model mai vechi ? nu il mai gasesc disponibil la vanzare

#23
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Da e un pic mai vechi dar mult peste jucarioarele actuale in clasa D.

#24
B_BOG81

B_BOG81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.02.2007
am gasit niste modele NAD dar 370 la vanzare in UK dar la preturi f f bune .... Dar pare vechi modelul

sunt undeva  la 200 - 300 lire bucata

Totusi nu vreau sa iau ceva Sh ....

Attached Files

  • Attached File  $_86.JPG   102.22K   33 downloads

Edited by B_BOG81, 27 February 2018 - 21:12.


#25
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Cauta chiar C356BEE. E suficient pt. boxe cu sensibilitate mare ,cum sunt acele Klipsh-uri.

#26
B_BOG81

B_BOG81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.02.2007
Merita diferenta de pret ?

Attached Files

  • Attached File  Boxe.gif   599.02K   55 downloads


#27
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
http://www.stereopla...klipsch_rp_280f
Medii si inalte mult peste r 28f... Eu le am ascultat pe ambele pe un rotel a10 , rp280f se auzeau impecabil.

Mai uita te pe site ul lor oficial si vezi ce zic de pozitionare, deja ca sunt imense (46 cm adancime) sa nu te trezesti cu ele im mijlocul camerei :)

Edited by Adrian01, 27 February 2018 - 22:26.


#28
B_BOG81

B_BOG81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.02.2007
au pret f f bun pe situl ala fata de avstore ...

#29
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
Mare mare mare grija la klipsch-uri. Le-am avut si eu pe lista de achizitie si am avut sansa (pe langa discutiile pe forumurile din afara si nu numai) sa ascult 2 modele....primele erau de raft parca rp150 si coloane r26fa. COLOREAZA sunetul...inalte foarte tipatoare, localizarea boxelor in incapere ar mai fi o problema....sa nu uita cum s-a mai spus de dimensiunea in adancime..... Acum sa nu fie vorba de gustul omului....dar oare nu e mai bine sa asculti ce ai pe disc ???

#30
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Mhmmmm.De ce musai mare, mai ales într-un spațiu relativ restrâns? Pentru ceva ok nu trebuie neapărat mulți bani și neapărat mare.
Aș zice că vei fi mulțumit de rezultat cu: NAD 326 BEE + DALI Zensor 3 + DAC Fiio E10K + Foobar2000 configurat WASAPI pe PC cu care redai FLAC-uri.

#31
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

View Postadacarla, on 28 februarie 2018 - 10:42, said:

Mare mare mare grija la klipsch-uri. Le-am avut si eu pe lista de achizitie si am avut sansa (pe langa discutiile pe forumurile din afara si nu numai) sa ascult 2 modele....primele erau de raft parca rp150 si coloane r26fa. COLOREAZA sunetul...inalte foarte tipatoare, localizarea boxelor in incapere ar mai fi o problema....sa nu uita cum s-a mai spus de dimensiunea in adancime..... Acum sa nu fie vorba de gustul omului....dar oare nu e mai bine sa asculti ce ai pe disc ???
Asta nu e adevarat deloc. Am mai zis ,are un amic/vecin si le ascult aproape saptamanal. Nu sunt deloc tipatoare ,comparativ cu niste magnaturi MMS de exemplu . Si nici nu coloreaza excesiv in sensul de distorsiuni(ca asta sunt in fond coloraturile).Nici cu asezarea nu e foarte dificil. Problema e sa alegi amplificatorul potrivit.
Mai e un aspect interesant. Cine alege Klipsch-uri cam merge toata viata pe asa ceva. Lucru verificat.
Nu e de aruncat nici combinatia cu Marantz si B&W. Eu personal as prefera asa ceva doar ca m-as orienta la un amplificator mai puternic.

Edited by edigee, 28 February 2018 - 11:30.


#32
B_BOG81

B_BOG81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.02.2007
Tetelu nu as mai merge pe boxe de raft (am avut monitor audio). Vreau neaparat boxe de podea chiar daca spatiul nu este prea mare. Edigee crezi ca am nevoie de un amplificator mai mare ?(nu voi asculta niciodata la mai mult de 20% din volum ...)

#33
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
Pai inseamna ca gresesc eu cand spun ca o coloratura inseamna alt ton....nu ma refeream la distorsiune.....nici gand de asa ceva....ma refeream la corectitudinea tonului care vine de la disc....plus ca atunci cand am avut ocazia sa ascult acest brand ....cel mai tare au iesit in fata inaltele....dar repet depinde de gustul omului si ai dreptate...depinde foarte mult de ce amplificare pui, dar serios....pe aceeasi amplificare klipsurile vor avea tendinta (auzibila) sa nu fie neutre . Cand am spus de localizarea lor ma refeream la acel horn de pe inalte care are unghiul lui de bataie .....

#34
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View PostB_BOG81, on 28 februarie 2018 - 12:33, said:

Tetelu nu as mai merge pe boxe de raft (am avut monitor audio). Vreau neaparat boxe de podea chiar daca spatiul nu este prea mare. Edigee crezi ca am nevoie de un amplificator mai mare ?(nu voi asculta niciodata la mai mult de 20% din volum ...)

Eu sunt de părere că pentru boxe cea mai importantă parte este potrivirea cu amplificatorul, nu puterea acestuia. Boxele contemporane au SPL destul de mare și suportă putere destul de mare, ba chiar, de multe ori, mult mai multă decât avem nevoie pentru o audiție normală. Nu suntem în discotecă și nici nu cred că face cineva sonorizări profesionale cu echipament HI-FI, deci nu cred că avem nevoie să scoatem tot SPL-ul din boxe noastre dacă nu este chiar necesar.

Puterea amplificatorului o alegem în funcție de felul în care ascultăm noi muzică, adică în funcție de cât de tare ascultăm muzica. Dacă cu un 15~20 de W la borne ( știu, poate pare puțin, dar este mai mult decât credem dacă boxele sunt eficiente ) boxele noastre cântă suficient de tare si bine pentru noi, atunci probabil un amplificator de cca ~60 de W este suficient chiar și pentru pasajele mai dificile din piesele unde avem un interval dinamic mare.

Deci, eu cred că te-ai orientat foarte bine până acum. Posted Image

Edited by alexx20alexx, 28 February 2018 - 13:19.


#35
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

View Postadacarla, on 28 februarie 2018 - 12:39, said:

Pai inseamna ca gresesc eu cand spun ca o coloratura inseamna alt ton....nu ma refeream la distorsiune.....nici gand de asa ceva....ma refeream la corectitudinea tonului care vine de la disc....plus ca atunci cand am avut ocazia sa ascult acest brand ....cel mai tare au iesit in fata inaltele....dar repet depinde de gustul omului si ai dreptate...depinde foarte mult de ce amplificare pui, dar serios....pe aceeasi amplificare klipsurile vor avea tendinta (auzibila) sa nu fie neutre . Cand am spus de localizarea lor ma refeream la acel horn de pe inalte care are unghiul lui de bataie .....
Atentie la termeni!
Alt ton/tonalitate inseamna alt pitch al unei note. "Coloratura" la o sursa digitala nu inseamna acest lucru. Nota La ramane La. Diferente(mici) de pitch pot aparea doar la surse analogice unde sunt des intalnite mici diferente de turatie a mediului de redare(casetofon ,magnetofon pick-up).
Putem sa ne referim la un aspect timbral al sunetului ,in niciun caz ca schimbari tonale.
Orice abatere de la sursa sau de la semnlul ideal se numeste distorsiune. Nu sunt doar acelea suparatoare la ureche.
Am explicat ce da aspectul timbral si anume manunchiul de armonici secundare ce insoteste armonica de baza. Adica punerea in evidenta a anumitor armonici (sau diminuarea altora) din acel "snop". Tot distorsiuni sunt si alea. Ca un exemplu, celebrul "sunet cald" dat de tuburi/lampi se datoreaza distorsiunilor ce duc la accentuarea armonicilor de ordin par(la octava).Atat si nimic mai mult.
Sunet neutru suta la suta nu prea se intalneste ,poate doar la monitoarele de studio foarte scumpe ,iar un astfel de sunet devine si obositor la ascultat.

Edited by edigee, 28 February 2018 - 16:35.


#36
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
Ok . eu nu sunt ca tine in domeniu si respect cunostintele tale. Asta asa e cum spui tu, dar nu cred ca nu m-ai inteles ce am vrut sa spun.... Cand am ascultat acele klipsuri si ca sa fiu corect fata de tine....timbrul tonal nu mi-a placut....nu mai zic de inalte stridente, de vocea care artistul din melodie era intinerit cu ceva ani....etc, dar nu sariti la mine...este vorba doar de urechile celui care asculta. Cand am ascultat davis acoustics dupa acele klipsuri mi s-a parut MULT mai corecte....acum sa nu fiu criticat ce inteleg eu prin corecte.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate