Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

iPhone 6s vs. Samsung Galaxy S7 edge vs. Samsung Galaxy S6 edge

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Sonny567

Sonny567

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.02.2018
Salutare internauti! La vara as dori sa imi achizitionez un telefon nou. Nu stiu ce sa aleg avand in vedere ca nu am avut iPhone niciodata. Am avut numai Samsung-uri si as vrea sa incerc un iPhone. Nu se pune problema de pret. Pareri?

#2
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008


View PostSonny567, on 25 februarie 2018 - 18:01, said:

La vara as dori sa imi achizitionez un telefon nou.
Astea nu mai sunt telefoane noi!
După cum ai spus, nu contează prețul, orientează-te către modele noi!


#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Dacă vrei iPhone, atunci încearcă de la 7/7 Plus în sus.

Aș scoate S6 Edge din discuție, în curand împlinește 3 ani de la lansare.

#4
Sonny567

Sonny567

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.02.2018
Aham,multumesc!

#5
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

View Postjegmihai, on 25 februarie 2018 - 18:12, said:

Dacă vrei iPhone, atunci încearcă de la 7/7 Plus în sus.

Aș scoate S6 Edge din discuție, în curand împlinește 3 ani de la lansare.
Vai de mine..cat de vechi poate fi.
Am un S4 de 4 ani jumate ,ce sa mai zic?

#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Eu zic sa te uiti dupa ceva rezistent la apa. Adica S7, S7 edge, A5 2017, A8 2018, etc.

Edited by Kroghy, 25 February 2018 - 18:47.


#7
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View Postmissionnad, on 25 februarie 2018 - 18:43, said:

Vai de mine..cat de vechi poate fi.
Am un S4 de 4 ani jumate ,ce sa mai zic?
Felicitari, dar aia nu inseamna sa ii recomanzi cuiva sa ia din start un telefon depasit moral. Mai ales daca (citez) "nu se pune problema de pret". S6 si S7 sunt deja vechi, 3 ani e enorm in termeni de smartfoane. Daca il ia deja cu 2-3 ani vechime si vrea sa il mai tina 2-3 ani ce face?

S6 Edge n-as mai recomanda nici la dusmani in anul de gratie 2018. Hai sa zicem ca S7 mai merge daca e luat la pret ok de pe olx, dar altfel nu.

#8
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Ar trebuie sa pleci si de la pretul ala care nu conteaza ... care este bugetul tau totusi ?

#9
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Ti-o zic ca unul care a facut asta...
NU LUA IPHONE! Am trecut in ianuarie de pe Note 4 pe Iphone 6s plus si o sa regret toata viata.Ca sisteme de operare nu se compara!Androidul e clar mult mai bun!
Pe iphone orice faci trebuie sa faci prin Itunes! Vrei sa descarci poze pe calculator trebuie sa o faci prin Itunes,la fel cu filmele...etc!Nici in ziua de azi nu am reusit sa fac niste liste de muzica (nici nu am stat de asta,dar ca idee).Ca sunete de apel nu poti pune decat un anumit format,nu MP3.Concluzia: Un rahat de sistem de operare!

Edited by george_eu25, 25 February 2018 - 21:02.


#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostKroghy, on 25 februarie 2018 - 18:46, said:

Eu zic sa te uiti dupa ceva rezistent la apa. Adica S7, S7 edge, A5 2017, A8 2018, etc.
Ai uitat de iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X.


View Postgeorge_eu25, on 25 februarie 2018 - 21:02, said:

Ti-o zic ca unul care a facut asta...
NU LUA IPHONE! Am trecut in ianuarie de pe Note 4 pe Iphone 6s plus si o sa regret toata viata.Ca sisteme de operare nu se compara!Androidul e clar mult mai bun!
Pe iphone orice faci trebuie sa faci prin Itunes! Vrei sa descarci poze pe calculator trebuie sa o faci prin Itunes,la fel cu filmele...etc!Nici in ziua de azi nu am reusit sa fac niste liste de muzica (nici nu am stat de asta,dar ca idee).Ca sunete de apel nu poti pune decat un anumit format,nu MP3.Concluzia: Un rahat de sistem de operare!
Poate nu toti sunt ca tine.
Eu am telefon cu Android, dar nici eu nu mai stau sa descarc muzica de pe torrente si pe urma sa o pun pe telefon. Exista Apple Music cu 19 lei pe luna, Google Music cu 22 de lei sau alte servicii de muzica, si ai acces aproape la orice piesa iti doresti.

View PostSonny567, on 25 februarie 2018 - 18:01, said:

Salutare internauti! La vara as dori sa imi achizitionez un telefon nou. Nu stiu ce sa aleg avand in vedere ca nu am avut iPhone niciodata. Am avut numai Samsung-uri si as vrea sa incerc un iPhone. Nu se pune problema de pret. Pareri?
Daca pretul nu conteaza atunci ia iPhone 8 sau iPhone 8 Plus, in functie de cat de mare vrei sa fie ecranul.

Edited by Hider141, 25 February 2018 - 21:07.


#11
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postgeorge_eu25, on 25 februarie 2018 - 21:02, said:

Ti-o zic ca unul care a facut asta...
NU LUA IPHONE! Am trecut in ianuarie de pe Note 4 pe Iphone 6s plus si o sa regret toata viata.

Doamne, fereasca dumenzeu, cum e vorba aia din usa bisericii?  Cum sa regreti toata viata ca ti-ai luat un telefon? Ti-ai vandut vreun rinichi ca sa faci rost de bani?

E doar un telefon prietene, vinde-l, da-l de pomana cuiva si ia-ti altul pe placul tau. Gizas.

#12
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008

View Postizometric, on 25 februarie 2018 - 21:07, said:


Doamne, fereasca dumenzeu, cum e vorba aia din usa bisericii?  Cum sa regreti toata viata ca ti-ai luat un telefon? Ti-ai vandut vreun rinichi ca sa faci rost de bani?

E doar un telefon prietene, vinde-l, da-l de pomana cuiva si ia-ti altul pe placul tau. Gizas.
Nu m-ai inteles...Regret trecerea catre Ios!Si da,asa am facut...l-am bagat la vanzare!

View PostHider141, on 25 februarie 2018 - 21:02, said:

Poate nu toti sunt ca tine.
Eu am telefon cu Android, dar nici eu nu mai stau sa descarc muzica de pe torrente si pe urma sa o pun pe telefon. Exista Apple Music cu 19 lei pe luna, Google Music cu 22 de lei sau alte servicii de muzica, si ai acces aproape la orice piesa iti doresti.
Am liste de melodii pe care imi place sa le ascult.Sunt aplicatii si gratuite care ofera ce ai spus tu,dar acum ce fac?Stau sa caut fiecare melodie sa fac o lista?

#13
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postgeorge_eu25, on 25 februarie 2018 - 21:15, said:

Nu m-ai inteles...Regret trecerea catre Ios!Si da,asa am facut...l-am bagat la vanzare!

Pai si cum dracu sa regreti toata viata? Ai de gand sa dai ortul popii sooner rather than later?

Rolul studiului limbii si literaturii romane in scoli este tocmai ca sa te exprimi corect si proportionat in context. Altfel e ca si cum te-ai duce la vanatoare de iepuri cu transportorul amfibiu blindat.

#14
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 30.10.2017
HTC U Ultra nu te atrage? E doar 1300 de lei.
https://www.pcgarage...l-screen-black/

Edited by TrafalgarLaw, 25 February 2018 - 23:35.


#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Un pic offtopic:

Nu iti recomand sa iti iei un IPhone mai vechi de actual minus 1 (adica, daca actualele sunt 8/X(10), nu recomand sa iei mai vechi de 7). Au o durata oficiala de viata de cam 3 ani, plus ca ai auzit (sper) ca e un scandal legat de vechimea aparatului si baterie. Nu stiu cat costa o baterie nou (ca sa-l mai utilizezi inca 2-3).

Legat de Android, poti lua orice iti face cu ochiul. Nu devine dumbphone asa repede (am vazut telefoane cu 4.4 pe care aplicatiile merg fara probleme).

Revenind la subiect:

Recomandarea ar fi spre IPhone. Mi se par destul de solide (din punct de vedere al sistemului de operare) si sunt superioare Android. Depinde ce anume cauti la telefon.

#16
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Hai sa nu exageram chiar asa de tare! Am un iPhone 6s de 2 ani si se misca impecabil, arata ca nou, nu am avut nicio problema cu el. Nu am sesizat o scadere vizibila a performantelor.

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In general, cam asta e durata de viata a unui smartphone: 2-3 ani. Daca n-ai facut update la 11 (unde am inteles ca e de fapt, problema cu modelele mai vechi), stiu ca nu e o problema. Si tata are un telefon cu Android de 3 ani si e aproape ca nou, dar nu-l foloseste la capacitate maxima.

Eu nu-I recomandam sa ia mai vechi de 7 (pe langa faptul ca nu are probleme cu bugetul) din motivul ca durata de "service operational" e mai mare (update-uri de sistem, upgrade, etc).

Sunt subiectiv, dar eu as lua unul cat mai nou (raportat la data de lansare). Si mie imi place IPhone 5 si SE, hai si 6 (mi se pare finut cam de doamne, dar ... ar merge si ala, sunt obisnuit cu ceva grosime la telefon), dar deja au 2-3 ani in urma si, oricat de fiabile sunt, peste 1-2 ani nu cred ca mai au ce actualizari de sistem mai primesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate