Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum pot recupera taxa de poluare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
In 2009 am platit taxa de poluare la o masina euro 4 cu capacitate de 2200 cmc, adica am platit circa 4.800 lei. Ulterior masina am vandut-o  iar ca acte de pe urma vanzarii am mai ramas doar cu o copia dupa cartea masinii. Am inteles ca am nevoie si de copia dupa certificatul de inmatriculare si copia chitantei care am platit-o la finante? Daca as cere copia sau o adeverinta de la finante care atesta ca am platit taxa ,institutia ar colabora adica mi-ar da copia ca sa intocmesc dosarul de recuperare   ? Sau colaboreaza doar daca partea mea este reprezentata de un avocat?

Edited by Benderbut, 25 February 2018 - 18:05.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se poate recupera taxa de poluare pentru o masina pe care nu o mai detii ?

#3
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postpasilla, on 25 februarie 2018 - 18:02, said:

Se poate recupera taxa de poluare pentru o masina pe care nu o mai detii ?
Da.

Intrebarea este daca acest procedeu de recuperare a taxei pe care a inventat-o guvernul chiar exista si oamenilor chiar le dau banii inapoi. Pana acum nu am intalnit niciun caz de restituire a banilor decat pe cale juridica

Edited by Benderbut, 25 February 2018 - 18:09.


#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Mie mi-au primit dosarul cu cererea,fara sa am chitanta,dar,a trebuit sa pun si copia dupa certificatul de inmatriculare (pe numele meu).In februarie anul trecut am depus dosarul,iar zilele trecute mi-au trimis instiintare/decizia (recomandata) ca urmeaza sa imi restituie banii pana la sfarsitul anului acesta. Au gasit ei dovada platii cu suma exacta...Banuiesc ca imi vor da si dobanda (din 2010 pana acum)...Unii pe forum,imi ziceau anul trecut ca s-a prescris si nu mai primesc banii...ce de informatii false!
Eu n-am vandut inca masina,dar ma gandesc ca acum pot s-o vand si sa primesc si banii...dupa,din moment ce am decizia de la anaf.

PS: Pacat ca nu ai pastrat (facut) macar o copie dupa certificatul vechi (pe numele tau)...Unii nu tin actele originale in masina,ci doar copii...in caz de furt,spargere,etc.

Edited by danpet, 25 February 2018 - 18:14.


#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Dati-i inainte, ca pun astia iar taxa!

#6
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Sa zicem ca  cererea ar fi admisa doar cu copia dupa certificatul de inmatriculare.Daca as face cerere la politie sa imi elibereze o copie dupa fostul certificat de inmatriculare, mi-ar da?

View Postdanpet, on 25 februarie 2018 - 18:10, said:

PS: Pacat ca nu ai pastrat (facut) macar o copie dupa certificatul vechi (pe numele tau)...Unii nu tin actele originale in masina,ci doar copii...in caz de furt,spargere,etc.
Pai maicamea mea are mania de a arunca toate foile, chitante bonuri ce nu mai sunt valabile sau care considera ca nu imi mai trebuiesc Posted Image

View Postdanpet, on 25 februarie 2018 - 18:10, said:

Mie mi-au primit dosarul cu cererea,fara sa am chitanta,dar,a trebuit sa pun si copia dupa certificatul de inmatriculare (pe numele meu).In februarie anul trecut am depus dosarul,iar zilele trecute mi-au trimis instiintare/decizia (recomandata) ca urmeaza sa imi restituie banii pana la sfarsitul anului acesta. Au gasit ei dovada platii cu suma exacta...Banuiesc ca imi vor da si dobanda (din 2010 pana acum)...Unii pe forum,imi ziceau anul trecut ca s-a prescris si nu mai primesc banii...ce de informatii false!
Nu e nimic sigur pana ce nu primesti banii in cont .

Edited by Benderbut, 25 February 2018 - 18:18.


#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostBenderbut, on 25 februarie 2018 - 18:18, said:

Sa zicem ca ar cererea ar fi admisa doar cu copia dupa certificatul de inmatriculare. Daca as face cerere la politie sa imi elibereze o copie dupa fostul certificat de inmatriculare, mi-ar da?
Trebuie și copie după cartea mașinii.
Poți să faci cerere, dar erau obligați să păstreze dosarul doar 5 ani. Cum ți-o fi norocul.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBenderbut, on 25 februarie 2018 - 18:03, said:

Intrebarea este daca acest procedeu de recuperare a taxei pe care a inventat-o guvernul chiar exista si oamenilor chiar le dau banii inapoi.
M-ai facut si pe mine sa fiu curios. Eu sunt sceptic.

#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
a fost stire sapt asta despre asta
se va cauita solutie si pt cei care au vandut masina si nu mai au acte
ma intreb de unde bani
eu am din 2011 1100 lei nu stiu ce sa fac

#10
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postceanu1980, on 25 februarie 2018 - 18:34, said:

a fost stire sapt asta despre asta
se va cauita solutie si pt cei care au vandut masina si nu mai au acte
ma intreb de unde bani
eu am din 2011 1100 lei nu stiu ce sa fac
Se va cauta o solutie , dar daca solutia intarzie peste termenul limita de depunere a dosarului pentru recuperare, nu are rost.

Si tatal meu se afla in aceiasi situatie cu o taxa de poluare platita de circa 4.800 e lei si nerecuperata dupa noua lege. Adica statul conform noii legi ar trebui sa ne restitue aproape 10.000 de lei pe doua taxe de poluare. Ma indoiesc ca statul sa aiba acesti bani . Poate mizeaza pe prostii care nu au pastrat chitantele care sa le puna la dosar. Pana acum nimeni nu a primit banii inaopoi , probabil este doar o promisiune de campanie electorala dar cu acte in regula.

Edited by Benderbut, 25 February 2018 - 18:51.


#11
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Ce acte trebuiesc depuse la dosar?

#12
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,513
  • Înscris: 16.12.2006
https://www.avocatne...-de-primit.html

#13
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Chiar ieri am văzut la știri ca se dorește o colaborare cu înmatriculările auto tocmai pt a venind sprijinul celor ce nu mai poseda mașină și nici copii ale actelor mașinii,  se va elibera o adeverință de la înmatriculări Cum ca respectiva persoana a fost proprietarul respectivei mașini.  De când, va intra în vigoare...Pardon,  da' trăim în românia. Nu se știe!

#14
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostYOUR_GOD, on 25 februarie 2018 - 18:12, said:

Dati-i inainte, ca pun astia iar taxa!
Anual! La toți fraierii! Ilegal!
Tare!

#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Eu am depus actele pentru recuperarea acestei taxe.

Au solicitat;
1. Cerere de Restituire (există pe site-ul ANAF)
2. Dovada plății taxei (chitanță) – COPIE + ORIGINAL
3. CIV-ul mașinii (Cartea de identitate) – COPIE + ORIGINAL
4. Talonul mașinii – COPIE + ORIGINAL
5. Buletinul solicitantului (proprietarului) – COPIE + ORIGINAL
6. Extras de cont (pe care să apară nr. contului, codul IBAN, codul SWIFT).
Actele în original sunt necesare pentru a nu mai fi nevoit să legalizezi copiile.
În prezența originalelor, cel de la ghișeu aplica ștampila „Conform cu Originalul” pe toate copiile.

Mi s-a explicat foarte clar ca cererile pot fi depuse pana la data de 31 august 2018 iar restituirea sumelor de bani se realizeaza din septembrie 2018 pana – nu mai stiu cand – in 2019.
Sper sa fie de folos

#16
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Actele originale nu sunt obligatorii. De unde acte originale la unul care a vândut mașina ? Eu am depus cerere fără acte originale, doar cu copii (simple, nu legalizate - nici nu aveam). Și nu mai am mașina. Nici chitanța, nici în original, nici în copie. Au dat un supliment la OG, prin care spun că, dacă nu există copie e chitanței la solicitant, verifică ei în evidențele lor plata făcută cândva demult (în primii ani se cerea originalul chitanței la înmatriculare).

Deci:
-cel care a plătit taxa (numai el - nu mă întrebați cum e cazul cu un moștenitor, de exemplu, că nu știu) poate cere restituirea, indiferent că mai are sau nu mașina, că mașina mai există sau e topită deja;
-cel puțin chitanța nu e obligatorie, nici măcar în copie;
-despre lipsă copie CIV sau talon nu știu, nu mă pronunț;
-este termen limită pentru a cere restituirea (cred că 31 aug, cum zis cineva mai sus);
-evident că nu a primit nimeni până acum banii înapoi (în baza acestei OG, nu în baza altor reglementări sau hotărâri judecătorești), fiindcă din start a fost prevăzut ca restituirile să se facă începând cu 1 sept 2018 (spre că am pus bine această dată).

În cazul lipsei măcar a unei copii după chitanță (cazul meu), dacă ANAF nu găsește confirmarea plății în evidențele proprii, nu știu ce mai pot face. Voi vedea atunci.

Că se vor da banii înapoi așa cum au promis, am îndoieli. Până nu îi voi vedea în cont nu voi fi convins.

#17
flrn_stnc

flrn_stnc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.04.2013

View PostBenderbut, on 25 februarie 2018 - 18:03, said:

Da.

Intrebarea este daca acest procedeu de recuperare a taxei pe care a inventat-o guvernul chiar exista si oamenilor chiar le dau banii inapoi. Pana acum nu am intalnit niciun caz de restituire a banilor decat pe cale juridica

View PostBenderbut, on 25 februarie 2018 - 18:47, said:

Se va cauta o solutie , dar daca solutia intarzie peste termenul limita de depunere a dosarului pentru recuperare, nu are rost.

Si tatal meu se afla in aceiasi situatie cu o taxa de poluare platita de circa 4.800 e lei si nerecuperata dupa noua lege. Adica statul conform noii legi ar trebui sa ne restitue aproape 10.000 de lei pe doua taxe de poluare. Ma indoiesc ca statul sa aiba acesti bani . Poate mizeaza pe prostii care nu au pastrat chitantele care sa le puna la dosar. Pana acum nimeni nu a primit banii inaopoi , probabil este doar o promisiune de campanie electorala dar cu acte in regula.
Eu am platit in 2010 pentru un Logan nou,2200 lei.In 2016 am depus dosarul la ANAF si mi s-a aprobat cu plata in cinci transe anuale, egale plus dobanda aferenta.La inceputul lui 2017 am primit prima transa plus dobanda,spunadumi-se ca urmatoarea transa imi va fi virata in toamna lui 2017. In toamna insa nu s-a mai virat nimic.M-am dus si am intrebat,iar functionarul de acolo mi-a spus ca se vor vira restul de bani (toti) plus dobanda in cursul acestui an. Acum astept.

#18
flrn_stnc

flrn_stnc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.04.2013

View Postflrn_stnc, on 26 februarie 2018 - 13:02, said:

Eu am platit in 2010 pentru un Logan nou,2200 lei.In 2016 am depus dosarul la ANAF si mi s-a aprobat cu plata in cinci transe anuale, egale plus dobanda aferenta.La inceputul lui 2017 am primit prima transa plus dobanda,spunadumi-se ca urmatoarea transa imi va fi virata in toamna lui 2017. In toamna insa nu s-a mai virat nimic.M-am dus si am intrebat,iar functionarul de acolo mi-a spus ca se vor vira restul de bani (toti) plus dobanda in cursul acestui an. Acum astept.
Gata,s-a rezolvat.In iulie am primit si restul banilor.Se dau in functie de anul inmatricularii.Deci, acum s-a ajuns la 2010.Bafta pentru cei care asteapta in continuare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate