Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Viza SUA

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Merci de răspunsuri. Eu doresc doar sa vizitez puțin NY Anul ăsta și eventual California când am mai mulți bani. Voi sta la hostel, sau orice. Rudele sunt in Illinois deci nu am treaba cu ele.

Deci daca voi sta cazat undeva de unde sa știu adresa de pe acum?

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

View PostVillefort, on 26 februarie 2018 - 01:49, said:

Merci de răspunsuri. Eu doresc doar sa vizitez puțin NY Anul ăsta și eventual California când am mai mulți bani. Voi sta la hostel, sau orice. Rudele sunt in Illinois deci nu am treaba cu ele.

Deci daca voi sta cazat undeva de unde sa știu adresa de pe acum?

Daca tu mergi la consulat sa-i anchetezi pe ofiterii de acolo, nu mai pierde vremea
Acolo mergi cu un plan clar. Plan, care, daca ti se va acorda viza, va fi verificat cand ajungi in State

#21
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postanarchy78_ro, on 25 februarie 2018 - 21:00, said:


1. Daca ai rezidenta sau cetatenie olandeza,nu trebuie sa te duci la nici o ambasada...prezinti pasaportul pe aeroportul din SUA unde vei ateriza iar viza se pune pe loc.



Daca nu stii raspunsul la intrebare mai bine nu iti dai cu parerea. Ca faci mai mult rau.

1. Daca esti doar rezident oladez nu ai dreptul sa intri in SUA cu ESTA. Iti trebuie viza.
2. Daca esti cetatean olandez nu inseamna ca nu faci nimic inainte de plecare. Se completeaza un formuar online (ESTA) si doar daca primesti OK-ul la ce ai completat onine poti sa te urci in avion si sa mergi spre SUA (daca vrei sa si intri in tara).
3.Daca mergi cu ESTA nu ti se pune nici o viza in pasaport pe loc la aeroport. Sau in orice alta parte. SUA nu are VOA.

View PostTsunnnami, on 26 februarie 2018 - 01:55, said:


Daca tu mergi la consulat sa-i anchetezi pe ofiterii de acolo, nu mai pierde vremea
Acolo mergi cu un plan clar. Plan, care, daca ti se va acorda viza, va fi verificat cand ajungi in State


Nu este chiar adevarat.
Nu uita ca viza ti se da pe 10 ani si ca nu te vei duce mereu in acelasi loc. Mai mult ti se spune foarte clar sa nu iti cumperi/rezervi nimic pana nu primesti viza. Deci asta inseamna automat ca nu va sti adresa la care sta.Nu trebuie sa completezi asa ceva in acte - cel putin pentru turism si business asa este.

Va fi intrebat de ce vrea viza. Si pentru asta raspunsul e clar: turism. Ii spune ce ar vrea sa viziteze, cand ar vrea sa viziteze si de unde are bani sa se intretina in perioada respectiva.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
de ce nu se comaseaza posturile acestea cu topicul original ? https://forum.softpe...b1-b2-si-restu/

#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsomething00, on 26 februarie 2018 - 09:50, said:

Nu este chiar adevarat.
Nu uita ca viza ti se da pe 10 ani si ca nu te vei duce mereu in acelasi loc. Mai mult ti se spune foarte clar sa nu iti cumperi/rezervi nimic pana nu primesti viza. Deci asta inseamna automat ca nu va sti adresa la care sta.Nu trebuie sa completezi asa ceva in acte - cel putin pentru turism si business asa este.

Va fi intrebat de ce vrea viza. Si pentru asta raspunsul e clar: turism. Ii spune ce ar vrea sa viziteze, cand ar vrea sa viziteze si de unde are bani sa se intretina in perioada respectiva.

N-am cerut niciodata viza turistica sau business, dar am asistat la intrarea in state la intrebari...

Ma rog, cine stie, cunoaste

#24
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Viza nu se da din oficiu pe 10 ani. Tu ceri o viza turistica pentru o calatorie (sa zicem ca asta pretinzi/afirmi). Poti s-o primesti pe 6 luni, un an, sau 10, daca profilul tau arata ca nu prezinti risc de migratie ilegala sau, dimpotriva, ar fi un castig pentru ei sa fii remarcat si sa ramai acolo cu forme legale.

#25
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostTsunnnami, on 26 februarie 2018 - 21:12, said:


N-am cerut niciodata viza turistica sau business, dar am asistat la intrarea in state la intrebari...

Ma rog, cine stie, cunoaste

La intrare poti fi intrebat: pentru ce vrei sa intri in SUA, cat stai, unde stai, cati bani ai la tine, daca esti singur, cu ce te ocupi etc etc etc. Toate intrebarile din lume. Sau niciuna :) Depinde de starea persoanei de la ghiseu :)

Oricum si cand faci check in ul la avion trebuie sa dai adresa unde stai.

Pt ca cei cu viza trebuie sa aibe parte de ceva screening. Tocmai pt ca cei care au viza pe 10 ani nu trebuie sa completeze nici o cerere nimic la fiecare noua intrare in tara. Nu e ca la ESTA.

Dar pentru viza daca spui ca o vrei pt turism sau  business nu iti trebuie adresa sau bilet de avion. Conditia principal ca sa primesti viza este sa dovedesti ca ai legaturi cu tara de origine/rezidenta. Si ca nu esti "suspect".

View Postsebulbus, on 27 februarie 2018 - 08:49, said:

Viza nu se da din oficiu pe 10 ani. Tu ceri o viza turistica pentru o calatorie (sa zicem ca asta pretinzi/afirmi). Poti s-o primesti pe 6 luni, un an, sau 10, daca profilul tau arata ca nu prezinti risc de migratie ilegala sau, dimpotriva, ar fi un castig pentru ei sa fii remarcat si sa ramai acolo cu forme legale.


Eu nu am intalnit pe nimeni care sa fi primit doar pe 6 luni sau 1 an. Nu spun ca nu exista insa din experienta personala cred ca statistic vorbind 10 ani este "bu default"-ul si restul sunt doar in cazul in care esti un caz special. Ceea ce nu cred ca este cazul lui.

#26
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Cunosc personal oameni care au primit pe 1 an in urma interviului intr-un lot care a primit majoritatea pe 10. Cunosc tot asa oameni care au primit 6 luni din cauza pasaportului neelectronic la vremea respectiva.

La fel cum in fata mea la immigration am vazut oameni intorsi inapoi, oameni care au primit drept de sedere pana le expira viza si oameni care au primit drept de sedere plus 3 zile fata de zborul return prezentat sau orice alta durata arbitrara.

#27
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018
Nici eu nu am auzit de asa ceva. Si eu stiu pe cineva (chiar 2 persoane Posted Image) care-au primit pe 10 ani; si inca ceva, viza continua sa fie valabila chiar daca pasaportul vechi a expirat, in caz de revenire trebuie doar sa ai amandoua pasapoartele cel nou valabil, si cel vechi expirat cu viza de 10 ani.

Edited by dea_dimi, 01 March 2018 - 07:09.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un cunoscut a primit viza pe 1 an, restul grupului a primit pe 10 ani. Asta se intampla acum cca. 3 ani

Era mai tanar. Spre sfarsit de 2017, a primit o noua viza, de aceasta data pe 10 ani.

#29
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018
A bine daca e sa o luam asa, la romani nu e cazul, dar daca n-ai nationalitatea "buna" gen marocan / alt arab ramane la stadiul am primit cererea dvs. va contactam noi... si nici pana in ziua de azi n-a mai auzit de ei si n-a avut viza la momentul respectiv...

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsomething00, on 27 februarie 2018 - 10:53, said:

Oricum si cand faci check in ul la avion trebuie sa dai adresa unde stai.

De adresa niciodata n-am fost intrebat. Am fost intrebat insa "unde locuiesc", orasul si ce tip de viza am, dar asta la intrare
Din Olanda sau Germania nimeni nu m-a intrebat unde locuiesc.

View Postdea_dimi, on 01 martie 2018 - 07:09, said:

...sa ai amandoua pasapoartele cel nou valabil, si cel vechi expirat cu viza de 10 ani.

E posibil sa nu ti se elibereze bilet de avion sau sa nu fii lasat in avion daca nu ai viza pe pasaportul valabil.
Eu recomand sa mergeti la consulat pentru transfer de viza pe pasaportul nou

View Postdea_dimi, on 01 martie 2018 - 09:36, said:

A bine daca e sa o luam asa, la romani nu e cazul, dar daca n-ai nationalitatea "buna" gen marocan / alt arab ramane la stadiul am primit cererea dvs. va contactam noi... si nici pana in ziua de azi n-a mai auzit de ei si n-a avut viza la momentul respectiv...

Fals, tot timpul exista un motiv, si nu cel rasist

#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostVillefort, on 25 februarie 2018 - 16:25, said:

1. Locuiesc in Olanda, ar trebui sa ma duc la ambasada SUA de acolo pentru viza sau trebuie sa ma duc in Romania?
Aplica pt cetatenia olandeza, daca o iei pana atunci scapi de viza si mergi ''la liber''.

#32
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostTsunnnami, on 01 martie 2018 - 13:15, said:

De adresa niciodata n-am fost intrebat. Am fost intrebat insa "unde locuiesc", orasul si ce tip de viza am, dar asta la intrare
Din Olanda sau Germania nimeni nu m-a intrebat unde locuiesc.



E posibil sa nu ti se elibereze bilet de avion sau sa nu fii lasat in avion daca nu ai viza pe pasaportul valabil.
Eu recomand sa mergeti la consulat pentru transfer de viza pe pasaportul nou


Am zburat acum 3 saptamani din Franakfurt si a trebuit sa dau adresa de la hotel la check in. La fel si in celelalte dati. Sa fie oare pt ca eu vorbesc despre viza de turist/business iar tu  nu? Eu sunt convisa ca asta e motivul. Dar amestecatul de mere cu pere este sport national.

Poti sa dai un link oficial care sa spuna chestia asta cu pasaportul vechi? Nu de alta dar la ultimele 5 vizite numai asa am mers si absolut nimeni nu mi-a zis ca ar fi o problema.

#33
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018
https://travel.state...s.html#Validity

My old passport has already expired. My visa to travel to the United States is still valid but in my expired passport. Do I need to apply for a new visa with my new passport?

No. If your visa is still valid you can travel to the United States with your two passports, as long as the visa is valid, not damaged, and is the appropriate type of visa required for your principal purpose of travel. (Example: tourist visa, when your principal purpose of travel is tourism). Both passports (the valid and the expired one with the visa) should be from the same country and type (Example: both Uruguayan regular passports, both official passports, etc.). When you arrive at the U.S. port-of-entry (POE, generally an airport or land border) the Customs and Border Protection Immigration Officer will check your visa in the old passport and if s/he decides to admit you into the United States they will stamp your new passport with an admission stamp along with the annotation "VIOPP" (visa in other passport). Do not try to remove the visa from your old passport and stick it into the new valid passport. If you do so, your visa will no longer be valid.

Deci chiar si aici spun: ofiterul de la vama decide daca intri sau nu (chiar daca ai viza ok, pasaport vechi ok, pasaport nou ok).

#34
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Conform KLM:
"Advance Passenger Information

If you travel to the United States, we are required to collect various personal data. We recommend you provide this Advance Passenger Information (API) as early as possible:
  • to your travel agent
  • via My Trip
  • during online check-in, from 24 hours up to 1 hour before departure.
  • at a kiosk at the airport. If you depart from an airport where you can only check in at the desk, our staff will register the data on your passport.

The API data includes:
  • Family name and first name
  • Date of birth and gender
  • Passport number
  • Country that issued the passport
  • Passport expiry date
  • Nationality
  • Country of residence
  • Temporary address where you will be staying. This address must include the house number, street, city/town, abbreviation used for the state, and the zip code."
Conform Lufthansa:
"

Data collection and data transfer

Online input of additional APIS data for entry to the USA

For flights to the USA, airlines are legally obliged to transmit passenger data to the US authorities via the Advance Passenger Information System (APIS). This rule does not apply to passengers with a permanent resident permit (‘green card’) or to transit passengers. Besides the passport data, the following information is required:
  • Country of residence
  • Full first address during the stay in the USA:
    • Number
    • Street
    • City
    • State
    • Zip Code
Lufthansa passengers booking online can enter the required additional APIS data directly at the end of the booking process.

If passengers do not have all the necessary information at the time of booking, they can add the missing details later. By entering their name and Filekey (booking reference) here or in the password-protected area under ‘My account’, they can retrieve their booking and complete their data entries."

#35
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View PostKarhu, on 01 martie 2018 - 13:26, said:

Aplica pt cetatenia olandeza, daca o iei pana atunci scapi de viza si mergi ''la liber''.

Nu as vrea sa renunt la cetatenia romaneasca si nici nu sunt eligibil, ca nu stau de 5 ani acolo.

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
[ https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/28379067_10160238637505454_8870232749949718089_n.png?oh=5cfc8b266beede5044749297f020afe1&oe=5B12795D - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate