Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Viza SUA

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Salutari.

Intentionez sa merg in scop turistic in SUA anul asta si am cateva intrebari cu privire la viza:

1. Locuiesc in Olanda, ar trebui sa ma duc la ambasada SUA de acolo pentru viza sau trebuie sa ma duc in Romania?

2. Am cateva rude care locuiesc acolo ilegal. Ar putea afecta aspectul asta cu ceva? Eu sunt student deci practic nu prea as avea motive sa raman acolo.

Multumesc.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
succes

View PostVillefort, on 25 februarie 2018 - 16:25, said:

Salutari.

Intentionez sa merg in scop turistic in SUA anul asta si am cateva intrebari cu privire la viza:

1. Locuiesc in Olanda, ar trebui sa ma duc la ambasada SUA de acolo pentru viza sau trebuie sa ma duc in Romania?

2. Am cateva rude care locuiesc acolo ilegal. Ar putea afecta aspectul asta cu ceva? Eu sunt student deci practic nu prea as avea motive sa raman acolo.

Multumesc.
1. te duci unde vrei, depinde cum aplici sau mai precis ce scrii in aplicatie.
2. daca sunt apropiate si te intreaba de ele da. dar ma nasol e sa minti in legatura cu ele.

Edited by arg, 25 February 2018 - 16:30.


#3
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Este vorba despre 2 matusi. Nu purtam acelasi nume de familie.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
nu-ti bate cuie in talpa pomenind de ele daca nu esti intrebat.
iar daca as fi intrebat de ele le-as pomeni in treacat fara sa mentionez ca stiu ca stau ilegal.

Edited by arg, 25 February 2018 - 16:48.


#5
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Dar de unde stie ambasada respectiva de rudele care stau ilegal acolo? Daca stau ilegal acolo ma gandesc ca stie numai un numar restrans de persoane, pentru ca ma gandesc ca le trimiteau acasa de multa vreme.
Cum faci sa stai ilegal acolo inafara sa stai pe banii altcuiva, ma gandesc ca e greu sa gasesti de munca fara acte

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
mai, ambasada stie mai multe si decat nevasta...

#7
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View Postkarapok, on 25 februarie 2018 - 16:51, said:

Dar de unde stie ambasada respectiva de rudele care stau ilegal acolo? Daca stau ilegal acolo ma gandesc ca stie numai un numar restrans de persoane, pentru ca ma gandesc ca le trimiteau acasa de multa vreme.
Cum faci sa stai ilegal acolo inafara sa stai pe banii altcuiva, ma gandesc ca e greu sa gasesti de munca fara acte
Ma rog, au intrat cu viza de turist si au ramas acolo si si-au facut familie etc.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View PostVillefort, on 25 februarie 2018 - 16:56, said:

Ma rog, au intrat cu viza de turist si au ramas acolo si si-au facut familie etc.
stii tu sigur ca nu s-au maritat si capatat cetatenie?
poate iti spun tie ca-s ilegal ca nu care cumva sa le ceri vreun favor...

Edited by arg, 25 February 2018 - 16:57.


#9
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View PostVillefort, on 25 februarie 2018 - 16:56, said:

Ma rog, au intrat cu viza de turist si au ramas acolo si si-au facut familie etc.


Greu de crezut ca poti sa stai in tara aia in care orice frunza are urechi  ilegal, sa stai atata timp sa iti faci si familie....poate s-au insurat/maritat cu localnicii, dar in cazul asta cred ca devin legali cumva.

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View PostVillefort, on 25 februarie 2018 - 16:25, said:

Salutari.

Intentionez sa merg in scop turistic in SUA anul asta si am cateva intrebari cu privire la viza:

1. Locuiesc in Olanda, ar trebui sa ma duc la ambasada SUA de acolo pentru viza sau trebuie sa ma duc in Romania?

2. Am cateva rude care locuiesc acolo ilegal. Ar putea afecta aspectul asta cu ceva? Eu sunt student deci practic nu prea as avea motive sa raman acolo.

Multumesc.

1. Mergi ola ambasada americana din Olanda
2. De ce trebuie sa stii tu ce fac matusile tale?
A, daca vrei sa mergi la ele si te intreaba unde mergi, aia e mai nasol, esti respins din start

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013
Tu nu stii ca matusile tale sunt acum stabilite in SUA!Posted Image
Asta daca vrei sa obtii viza......

Edited by xmanyacs77, 25 February 2018 - 17:53.


#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005
Nu ai mai pastrat legatura cu familia extinsa si nu stii mare lucru despre ea de cativa ani de cand esti in Olanda.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
Nu a mai pastrat legatura, dar le poate spune merge la ele, si, eventual americanii, vor contribui la intregirea familiei... in Europa

#14
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Mergi la Consulatul SUA din Amsterdam cu programare online și durează 3 minute, cu speranța că nu vor întreba nimic deosebit.

#15
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018
In formularul ala te intreaba o sumedenie de lucruri printre care scopul si durata vizitei, respectiv unde stai exact. Daca tu urmeaza sa zici si chiar sa stai la persoanele stabilite ilegal, nu cred ca e bine (pentru ele) pentru simplul fapt ca numele lor apare intr-o baza de date federala. Se poate intampla ca prin sondaj sa se faca o verificare si sa aiba de suferit pentru asta (mai ales cred ca regulile s-au innasprit de cand cu Trump presedinte).

Oricum ar fi, se poate intampla foarte bine (adica nu e bine pentru tine, e f rau), ca sa fie totul ok, sa ai viza si sa ajungi la Border Control. Si ofiterului d-acolo sa nu-I placa mutra ta, sau cine stie ce suspiciuni sa aiba, si sa-ti refuze intrarea pe teritoriul USA, si sa iei frumusel avionul inapoi.

#16
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

View PostVillefort, on 25 februarie 2018 - 16:25, said:

Salutari.

Intentionez sa merg in scop turistic in SUA anul asta si am cateva intrebari cu privire la viza:

1. Locuiesc in Olanda, ar trebui sa ma duc la ambasada SUA de acolo pentru viza sau trebuie sa ma duc in Romania?

2. Am cateva rude care locuiesc acolo ilegal. Ar putea afecta aspectul asta cu ceva? Eu sunt student deci practic nu prea as avea motive sa raman acolo.

Multumesc.

1. Daca ai rezidenta sau cetatenie olandeza,nu trebuie sa te duci la nici o ambasada...prezinti pasaportul pe aeroportul din SUA unde vei ateriza iar viza se pune pe loc.
2. Asta complica situatia...lor nu a ta,in cazul in care indeplinesti cele doua conditii sau macar pe prima dintre ele,amintite la punctul 1.

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View Postanarchy78_ro, on 25 februarie 2018 - 21:00, said:


1. Daca ai rezidenta sau cetatenie olandeza,nu trebuie sa te duci la nici o ambasada...prezinti pasaportul pe aeroportul din SUA unde vei ateriza iar viza se pune pe loc.
2. Asta complica situatia...lor nu a ta,in cazul in care indeplinesti cele doua conditii sau macar pe prima dintre ele,amintite la punctul 1.

Nu, viza nu se pune pe loc, viza ti se da in urma unor intrebari.
Una din ele este: unde mergi, unde stai?
trebuie sa dai adresa care se poate verifica

#18
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

View PostVillefort, on 25 februarie 2018 - 16:25, said:

Salutari.

Intentionez sa merg in scop turistic in SUA anul asta si am cateva intrebari cu privire la viza:

1. Locuiesc in Olanda, ar trebui sa ma duc la ambasada SUA de acolo pentru viza sau trebuie sa ma duc in Romania?

2. Am cateva rude care locuiesc acolo ilegal. Ar putea afecta aspectul asta cu ceva? Eu sunt student deci practic nu prea as avea motive sa raman acolo.

Multumesc.

View Postanarchy78_ro, on 25 februarie 2018 - 21:00, said:


1. Daca ai rezidenta sau cetatenie olandeza,nu trebuie sa te duci la nici o ambasada...prezinti pasaportul pe aeroportul din SUA unde vei ateriza iar viza se pune pe loc.
2. Asta complica situatia...lor nu a ta,in cazul in care indeplinesti cele doua conditii sau macar pe prima dintre ele,amintite la punctul 1.

Omul a spus ca e student, ma indoiesc sa aiba cetatenie olandeza. Si daca ai rezidenta intr-o tara europeana, daca nu ai CETATENIA, deci pasaportul tarii respective (care eventual sa fie scutita de viza SUA, caci nu cred ca e la fel pentru toate tarile UE (ca uite Romania e membra UE dar are nevoie de viza, probabil Bulgaria la fel etc.)) iti trebuie viza pentru SUA, niciodata nu ti se da pe loc acolo!

Heck, iti trebui viza pentru SUA si daca tranzitezi doar printr-un aeroport american!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate