Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Placa de baza AM4 fara coil noise, exista asa ceva?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Cum spune si titlul, sunt in cautarea unei placi de baza fara coil noise sau cu coil noise foarte fin(sesizabil ce poate fi absorbit de o carcasa antifonata) pentru socketul AM4.

Am cumparat un Asrock Taichi renumita pentru un vrm foarte potent si stabil insa zgomotele foarte puternice produse de aceasta m-au facut sa o returnez.

Dezactivarea completa a optiunilor de power saving din bios(C-States, Cool & Quiet) a redus si schimbat forma zgomotului emis insa nu suficient iar consumul in idle a crescut simtitor, lucru nedorit pentru sistemul meu silentios(racit pasiv in idle) la care doresc acum sa fac un upgrade.

Am incercat cu 2 surse si 3 placi video diferite, nu au fost diferente de zgomot.

Orice idee e binevenita.
Multumesc!

#2
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Iti dai seama ca nici o placa (baza, video....) nu are din fabrica, in mod standard, coil noise.
Deci oricine iti recomand un alt model (chiar si din experienta proprie) este la noroc, adica la tine poate sa faca figuri.
Iar experienta ta, baza pe un singur caz, este cam irelevanta.
Plus ca era motiv de garantie/inlocuire, nu neaparat retur.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cred ca e o noua gaselnita de marketing sa te apuci sa promovezi placi de baza cu "low coil noise"... si sa le mai adaugi 100 de dolari la pret... Asta mai lipsea.

#4
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Asta depinde mai mult de noroc sincer , exemplu placa mea video rx480 , de ceva timp sa pus sa compuna muzica techno , deci la inceput poate nu o sa ai , dar cine stie dupa :)

#5
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018

View Postantrax_beta23, on 25 februarie 2018 - 13:14, said:

placa mea video rx480

Ba, cred ca a mea (Saphire) a avut de la inceput, dar oricum joc cu castile, oricum fac zgomot ventilatoarele... deci nu ma deranjeaza.

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postrosix, on 25 februarie 2018 - 13:12, said:

Cred ca e o noua gaselnita de marketing sa te apuci sa promovezi placi de baza cu "low coil noise"... si sa le mai adaugi 100 de dolari la pret... Asta mai lipsea.

Nu e deloc gaselnita de marketing si cu atit mai mult vreo chestie noua, eu umblam cu un tubulet sa determin care coil e de vina in 2008  la placa de Q6600. Iar diferenta de pret nu e in mod sigur 100$ intre doua placi identice cu singura diferenta ca e una low coil noise si una nu, e doar un feature printre multe altele la placi mai scumpe. Ca ai bobine mai de calitate, ca ai condensatori de nu stiu ce fel, ca ai DAC mai bun, ca mai platesti si marca - cine vrea cumpara cine nu poate sa-si ia cel mai ieftin model care suporta procesorul lui si porturile de care are nevoie.

Edited by f300, 25 February 2018 - 14:41.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postf300, on 25 februarie 2018 - 14:41, said:

Nu e deloc gaselnita de marketing si cu atit mai mult vreo chestie noua, eu umblam cu un tubulet sa determin care coil e de vina in 2008  la placa de Q6600. Iar diferenta de pret nu e in mod sigur 100$

Placa aceea postata de initiator bate 1000 lei, cu tot ce are implementat pe ea, adica boierie curata...
Eu stiam ca treaba asta cu "coil noise" se refera la distorsiuni care se transmit in sunet, in video, etc, datorita unor curenti aiurea pe placa.. nicidecum ca e vorba de vreun zgomot de fond care sa bata zgomotul produs de ventilatoarele din sistem.  Daca e sa se auda ceva se aude sursa, hardul si ventilatoarele.. altceva ce sa se auda?
E vreo placa de baza noua care sa scoata zgomote de bobina in utilizare, adica sa se auda altceva din carcasa decat se aude din orice calculator ??

Edited by rosix, 25 February 2018 - 15:25.


#8
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Coil noise, din ce stiu eu, nu s-a transmis niciodata pe partea de sunet/video.
Pur simplu s-a auzit cu urechea libera.
Din ce stiu eu, se datoreaza vibratiilor unor bobine (dupa cum spune si numele).
Deci nu are cum sa se auda in casti, de exemplu.
https://en.wikipedia...e_and_vibration

#9
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
mybrandnewmail59, la noi foarte greu se inlocuiesc produse in garantie pentru acest aspect..
Legat de coil whine auzit de mine la alte placi de baza, intotdeuna acesta a fost resimtit mai intai in sunet sau zgomot video(pe analog)...
Placa mea veche curenta are zgomot in audio semnificativ insa nu se aude in bobine decat foarte fin iar acesta poate fi absorbit de carcasa.
Bobinele nu vibreaza singure, vibreza fiindca curentul ce trece prin ele e variabil cu o freceventa in domeniul audio,  insa de calitatea acestora(mai exact de cat de rigide sunt) ca "efectul de difuzor" sa fie cat mai mic.

rosix, nici eu nu credeam ca o placa moderna poate fi asa slaba la acest capitol dar din pacate asta e situatia, nu doar eu ma plang
http://forum.asrock....-on-x370-taichi

Doar cei ce au racire cu apa sau racire cu aer pasiva sau semipasiva(ventilatoare de calitate cu turatie mica <800 rpm si control sinusoidal al curentului in bobine, adica care nu pacane) si doresc un sistem foarte silentios sunt afectati de aceasta chestiune...

Astept in continuare idei sau daca este cineva din categoria de mai sus care are o anumita plaa de baza ce se incadreaza in cerintele mele il rog sa imi spuna...

Edited by CPX, 26 February 2018 - 01:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate