Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce izolatie sa aleg? Comparatie intre materiale

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
737 replies to this topic

#91
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013
Knauf Insulation se lauda ca vata lor cu "tehnologia Ecose" nu contine formaldehida.
Eu am cumparat de proba o rola de vata de sticla Knauf Unifit 035 si este un produs de calitate. Face foarte putin praf de sticla, e destul de rigida, are marcaje din 10 in 10 cm...

#92
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Buna ziua! Vreau sa stiu si eu daca 10 cm de vata minerala cu indicele de 0.35 izoleaza la fel de bine ca un polistiren de 10 cm cu acelasi indice. Va multumesc!

#93
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
Teoretic, eu zic ca da... (indicele cred ca e 0,035)

#94
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
@kolfleading
Cei de la Knauf recomanda si membrana impermeabila la apa dar permeabila la vapori (folie anticondens) deasupra vatei de sticla, pe cadrul acoperisului spre exterior, direct pe vata de sticla. Eu ma gandesc daca sa las si in spatiu de ventilare de 5 cm intre membrana si astereala...

#95
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
M-am mai lamurit cu membrana impermeabila la apa dar permeabila la vapori (folia anticondens) a celor de la Knauf.  Eu credeam ca se refera la o membrana in plus deoarece spuneau ca se monteaza astfel incat sa fie "direct pe vata de sticla".  Defapt acesta este doar cazul particular in care nu ai deloc astereala pe capriori.  Deci este defapt folia anticondens care se monteaza de obicei sub tigla, pe astereala si care o cam au toate acoperisurile construite de curand.
Eu eram preocupat de problema infiltratiilor de apa in vata de sticla si ma gandeam daca nu ar trebui o membrana suplimentara de acelasi tip montata in interiorul podului,  sub astereala  si cu un spatiu suplimentar de ventilatie de cativa centimetri deasupra membranei.
Infiltratiile de apa accidentale care pot ajunge la vata de sticla dintre capriori cred ca ramane cel mai mare risc pentru aceasta.

#96
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013
@florin-vm: ai inteles bine cum e folia anticondens.
Nu uita insa ca pe partea dinspre interior a izolatiei trebuie montata bariera de vapori, folie impermeabila.

 cameliavig, on 18 iulie 2018 - 08:03, said:

Vreau sa stiu si eu daca 10 cm de vata minerala cu indicele de 0.35 izoleaza la fel de bine ca un polistiren de 10 cm cu acelasi indice. Va multumesc!
Daca te referi la vata minerala folosita la izolatia acoperisului:
Teoretic izoleaza la fel. Practic eu zic ca polistirenul izoleaza mai bine.
Motivul este ca vata este moale si poate sa ramana presata in unele locuri. Acolo izolatia va fi mai slaba. Asta de obicei se intampla pe margine, unde se aseaza intre capriori, daca montatorii se grabesc.
Polistirenul este rigid si isi pastreaza forma si nu poate fi comprimat, subtiat.

Daca te referi la vata bazaltica, folosita pe fatada casei, atunci nu prea e nici o diferenta. Vata e suficient de rigida si "consistenta".

Edited by kolfleading, 18 July 2018 - 20:34.


#97
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
Mai cunoasteti la noi pe piata si alti producatori de vata minerala de sticla care se lauda ca nu continue formaldehida?
Sau treaba aceasta cu formaldehida e doar o chestie de marketing si defapt nu este relevanta...

#98
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011

 florin-vm, on 25 iulie 2018 - 19:12, said:

Mai cunoasteti la noi pe piata si alti producatori de vata minerala de sticla care se lauda ca nu continue formaldehida?
Sau treaba aceasta cu formaldehida e doar o chestie de marketing si defapt nu este relevanta...

Uitati aici un articol despre vata minerala cu si fara formaldehida.  Articolul este din SUA dar pe mine m-a lamurit cum sta treaba.  La noi nu stiu decat de Knauf care fabrica fara formaldehida. https://healthybuild...e-is-no-more



Imi poate calcula si mie cineva punctul de roua pentru perete din caramida porotherm 30cm + Multipor 10cm?  Multumesc

Edited by GloriaS, 05 August 2018 - 22:51.


#99
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013

 GloriaS, on 05 august 2018 - 22:50, said:

Imi poate calcula si mie cineva punctul de roua pentru perete din caramida porotherm 30cm + Multipor 10cm?  Multumesc
Mai trebuie temperatura si umiditatea pe ambele parti ale zidului (interior si exterior).

#100
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011

 kolfleading, on 06 august 2018 - 10:54, said:

Mai trebuie temperatura si umiditatea pe ambele parti ale zidului (interior si exterior).
-15  +22  umiditate intre 50-60%

Edited by GloriaS, 06 August 2018 - 18:15.


#101
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
La -15 ai atat de putina umiditate absoluta incat si daca ai condens, cantitatea acumulata e nesemnificativa, daca nu-i un material complet impermeabil, gen sticla. Spre 0 grade ai cel mai mare deranj cu condensul.

#102
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
@gloriaS
Eu la simularile pe care le-am facut pe u-wert, la zid de caramida cu goluri de 30cm, cam la polistiren de 15 cm grosime cu lambda de 0.04 imi arata ca nu se mai intalnesc curba de umiditate cu cea de temperatura (adica nu mai prea mai face condens deloc).

@gloriaS
Am atasat o simulare cu EPS de 15 cm.

Attached Files



#103
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
@gloriaS
Am atasat o simulare cu multipor WAP de 10cm (nu am stiut ce alt tip de multipor sa aleg)
(am pus lambda de calcul 0,043- asa era pe site la ytong)
Arata bine cu umiditatea.... In schimb cred ca trebuie mai mult un pic in privinta izolarii termice....

Attached Files


Edited by florin-vm, 06 August 2018 - 20:56.


#104
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011
Florin-vm  multumesc.  Incerc sa ma decid intre Multipor si Vata bazaltica naturoboard de la knauf.  Va castiga cea mai ieftina varianta dintre cele doua, daca performanta lor este asemanatoare.  Sa inteleg ca daca aleg Multipor ar trebui sa pun 12 sau chiar 15 cm?  Este o investitia asa de mare pentru noi ca nu vreau sa dam gres.

#105
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
Grosimea izolatiei o alegi in functie de ce standard vrei sa atingi....  Si de cat esti dispus sa investesti...  Ar trebui facut un calcul si vazut in cat timp investitia in termoizolatie se amortizeaza...
Eu personal cred ca voi folosi EPS 80 de 15cm.  Pretul EPS este de vreo 6 ori mai mic decat al Multipor-ului...

#106
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011

 GloriaS, on 07 august 2018 - 07:44, said:

Florin-vm  multumesc.  Incerc sa ma decid intre Multipor si Vata bazaltica naturoboard de la knauf.  Va castiga cea mai ieftina varianta dintre cele doua, daca performanta lor este asemanatoare.  Sa inteleg ca daca aleg Multipor ar trebui sa pun 12 sau chiar 15 cm?  Este o investitia asa de mare pentru noi ca nu vreau sa dam gres.
Da halatu ceat e halatul?Multipor=BCA
Cat platesti atat primesti....sau se poate sa primesti si mai putin ...depinde de ce alegi.

#107
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Multipor e prea scump sa il folosesti ca asa vrei. Merge sa il folosesti unde trebuie, gen cladiri istorice, cerinte de rezistenta la foc sau compatibilitate cu altceva ce vine aplicat peste el. Merge foarte bine la spaleti, decat sa te mai chinui cu extrudat si adeziv.

#108
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011

 tataiepure, on 08 august 2018 - 21:42, said:

Da halatu ceat e halatul?Multipor=BCA
Cat platesti atat primesti....sau se poate sa primesti si mai putin ...depinde de ce alegi.

Nu prea inteleg ce vreti sa ziceti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate