Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...
 Un calculator ieftin ?!

macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake
 Recomandare telefon

Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...
 Are importanta unde este faza sau...

Sunt bune apometrele radio?

SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Ce izolatie sa aleg? Comparatie intre materiale

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
780 replies to this topic

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

• Grup: Members

View PostGicusan, on 21 mai 2024 - 19:38, said:

Am ajuns și eu la momentul in care trebuie să izolez o casă bătrânească de cărămidă cu pod semiventilat.

Ce inseamna " pod semiventilat" ? Dezvolta putin.

View PostGicusan, on 21 mai 2024 - 19:38, said:

2. Pentru geamuri, nu mă pricep deloc. Din ce am priceput, montajul e cel mai important. Și se recomandă precadre. Ce soluție de precadre ieftine sa pun? Cam de la ce nivel de ferestre (nr camere, nr geamuri) ajung să nu mai fiu eficient din punct de vedere costuri? Această casă nu va fi pasivă Posted Image

Eu nu ma pricep la termopane, dar din experienta stiu ca variantele de mijloc au cel mai bun raport calitate/pret.  Asa ca am ales Salamander BE92, fara precadre, dar cu un solbanc termic. Nu stiu nici daca montajul o sa il fac la fata zidariei, de teama sa nu se sparga BCA-ul. Cred ca o sa retrag tamplaria vreo 5 cm mai spre interior, chiar daca acum montajul de genul asta este considerat invechit, si ineficient. Posted Image

rider_x

rider_x

Member

1 - folie intre beton si vata nu prea are sens, dar daca acoperi vata trebuie folie anti-condens cu factor sd de maxim 1m ca sa nu faca condens sub ea din casa

2 - nu ai nevoie de precadre decat la o casa pasiva, e suficienta montarea la fata exterioara a zidariei

Gicusan

Gicusan

New Member

Podul este neizolat si neetanș. Ma gândesc să pun 2 ventilatoare la capete opuse pentru a elimina căldură și condens și apoi sa intind vată de sticla.

Cat despre precadre, casa este din cărămidă, are 12 cm grosime fara tencuială pe care urmeaza sa vin cu 20-30cm izolatie la anul. Așa că sunt cam nevoit să inventez niste precadre ca sa vin in exterior cu geamurile anul acesta.

san-62

san-62

Member

Adică tu ai casă într-o jumate de cărămidă (12 cm) ???
Nu am auzit de așa ceva!

blue_marlin

blue_marlin

Member

View PostGicusan, on 04 iunie 2024 - 11:54, said:

Podul este neizolat si neetanș. Ma gândesc să pun 2 ventilatoare la capete opuse pentru a elimina căldură și condens și apoi sa intind vată de sticla.

Cat despre precadre, casa este din cărămidă, are 12 cm grosime fara tencuială pe care urmeaza sa vin cu 20-30cm izolatie la anul. Așa că sunt cam nevoit să inventez niste precadre ca sa vin in exterior cu geamurile anul acesta.

Nu ai nevoie de ventilatoare. E suficient sa ai doua grile pe laturi opuse.

Pt montat ferestre in exteriorul zidariei exista sisteme dedicate pt  asa ceva ( sunt niste suporti din otel cu un sistem de reglare).

Gicusan

Gicusan

New Member

san-62, on 04 iunie 2024 - 13:15, said:

Adică tu ai casă într-o jumate de cărămidă (12 cm) ???
Nu am auzit de așa ceva!
Zic si eu din ochi.
Cat are o cărămidă veche, fără tencuială și decorativă?

blue_marlin, on 05 iunie 2024 - 07:49, said:

Nu ai nevoie de ventilatoare. E suficient sa ai doua grile pe laturi opuse

Podul se încinge tare vara. Mă gândeam să ajut aerul să circule mai ușor.

Pt montat ferestre in exteriorul zidariei exista sisteme dedicate pt  asa ceva ( sunt niste suporti din otel cu un sistem de reglare).
Suporții ăștia de oțel sună a niste punți termice zdravene.

cipaul

cipaul

Senior Member

• Grup: Senior Members
Iti recomand sa pui 2 ventilatoare de debit Mai mare gen cele de tubulatura pe 150 mm.
Am pus 2 pe tuburi de 100 mm dar nu prea fac fata.
Oricum poti seta lejer timpul de functionare cu un programator.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate