Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 clima cu sunet ciudat

Baterie Externa Solara, Power Ban...

An constructie bloc

Am vazut odata un film...

Ce izolatie sa aleg? Comparatie intre materiale

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
780 replies to this topic

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

• Grup: Members
Revin cu nelamurirea mea, care are legatura cumva cu ceea ce a spus colegul blue_marlin

View Postblue_marlin, on 19 aprilie 2024 - 07:20, said:

10 + 15 + cateva tuburi de spuma PU? (+ alte cateva ore suplimentare pt constructor)

Si eu ii zisesem initial constructorului ca vreau ca termoizolatia de 20 cm sa fie realizata din doua randuri de polistiren de cate 10 cm, instalate decalat, astfel incat sa elimin acele posibile luft-uri de la imbinarea placilor.

Temerea mea este ca s-ar putea sa imi apara condens in zona dintre primul rand de polistiren, si cel de al doilea rand, si nu stiu cum sa procedez ( daca sa merg pe varianta un rand de polistiren cu grosime 20 cm, sau sa merg pe varianta cu doua randuri de polistiren cu grosime 10 cm ).

Argumentul pentru care as alege polistirenul de 20 cm este ca niciodata nu am vazut polistiren mucegait in masa lui, in schimb am vazut mucegai pe fetele polistirenului.

Argumentul pentru care as alege varianta cu doua randuri de polistiren de 10 cm il reprezinta faptul ca imi ofera posibilitatea de a astupa toate luft-urile care apar la montaj.

sacos

sacos

Senior Member

• Grup: Senior Members
Nu este mai sigur polistiren de 20 de cm, cu două cordoane de spumă pe perimetrul plăcilor? Nu s-ar creea o lipitură sigură între păci?

Edited by sacos, 20 April 2024 - 18:07.

ithanium2

ithanium2

Junior Member

• Grup: Junior Members
Polistirenul de 25 intr-adevar vine pe comanda speciala...dar nu dureaza foarte mult livrarea (4-5 zile lucratoare). Ma costa 90 de lei mp.
Diblurile intr-adevar costa putin mai mult dar nu o avere, iar profile de soclu o sa imi aduca un distribuitor local de materiale de constructii.

Parerea mea este ca te complici inutil cu 2 randuri de polistiren montate decalat.La manopera clar o sa te coste dublu si nu orice meserias site sa faca asa ceva. Cum lipesti intre ele cele doua randuri? Iti dai seama ce perfect trebuie sa lucreze si sa fie lipite placile ca peretele sa iasa drept?
Ok, in teorie este mai bine pentru eliminarea unor posibile punti termice...dar exista si case pasive cu un singur strat de polistiren de 30cm (Begu pe youtube). La o adica, am impresia ca este si EPS de 20cm nut si feder.

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

View Postithanium2, on 20 aprilie 2024 - 19:06, said:

Parerea mea este ca te complici inutil cu 2 randuri de polistiren montate decalat.La manopera clar o sa te coste dublu si nu orice meserias site sa faca asa ceva. Cum lipesti intre ele cele doua randuri? Iti dai seama ce perfect trebuie sa lucreze si sa fie lipite placile ca peretele sa iasa drept?

Nu ma costa dublu. Posted Image  Varianta cu doua randuri de polistiren de 10 cm ma costa 80 ron/mp, iar varianta cu un rand de 20 cm ma costa 60 ron/mp.

Mai studiez, ma mai gandesc, si vedem. Posted Image  Momentan sunt 50% - 50%.

View Postsacos, on 20 aprilie 2024 - 18:07, said:

Nu este mai sigur polistiren de 20 de cm, cu două cordoane de spumă pe perimetrul plăcilor? Nu s-ar creea o lipitură sigură între păci?

Chiar nu stiu ce sa zic. Eu ma gandisem ca primul rand de polistiren sa fie limit cu adeziv la sac, astfel incat sa scoata peretele cat mai drept, dupa care cel de al doilea rand de polistiren sa fie lipit ( de primul ), cu spuma speciala pentru asa ceva ( un cordon perimetral subtire plus doua trei puncte pe mijlocul placii ) . Dupa ce am lipit si al doilea rand sa se faca dibluirea, iar la final plasa si masa de spaclu. In felul asta  astup cu polistiren toate lufturile de la primul rand, iar lufturile ( daca sunt mai marisoare ), de la al doilea rand le astup cu niste spuma ( dupa ce s-a facut dibluirea ).

mircea812

mircea812

Senior Member

Polistirenul cu nut si feder cred ca te scapa de "grijile" tale :)

ithanium2

ithanium2

Junior Member

View Postrazvan-softpedia, on 21 aprilie 2024 - 05:17, said:

Nu ma costa dublu. Posted Image  Varianta cu doua randuri de polistiren de 10 cm ma costa 80 ron/mp, iar varianta cu un rand de 20 cm ma costa 60 ron/mp.

Mai studiez, ma mai gandesc, si vedem. Posted Image  Momentan sunt 50% - 50%.

Uite, iti spun la mine cum este. La soclu am avut initial polistiren XPS de 10 peste care am mai pus inca 10. Mi l-a montat cu cordon perimetral si puncte si apoi dibluit. Am insistat sa fie dibluit pentru ca primul rand de polistiren a fost asa si asa montat, dar nu am vrut sa il dau jos.

Si ca tot zici de studii, eu acum sunt la "telenovela" alege tipul de adeziv/masa de spaclu, alege plasa armare si dibluri. Si e al naibii de dificil cand toti vor sa isi vanda produsele Posted Image
Initial am vrut sa merg cu Werk P.120 adeziv si P.220 masa de spaclu. Cum polistirenul il iau din alta parte, acel distribuitor (si chiar si reprezentatul producatorului de polistiren) mi-a spus ca Werk P.120 nu e bun, ca n-are fibra...ca imi recomanda Hasit Max 8 White, Weber sau chiar Baumit ProContact. Apoi, cel care vinde Werk mi-a spus ca imi poate da si el ceva mai bun dar mai scump StoColl IP....deci da...superb.
Stiu ca "traditional" ce se foloseste ca adeziv se foloseste si ca masa de spaclu, vezi clasicele ProContact/DuoContact...dar vad ca unii producatori le separa, si daca bine imi dau seama, diferenta pare a fi ca adezivul nu are fibre, iar masa de spaclu are (si cumva ar fi normal). Ah, si ca detaliu, eu am peretii tencuiti la exterior, deci polistirenul o sa fie montat "la piaptan".

La partea de dibluri, e diferenta mare intre cele cu cui de plastic si cele cu cui metalic. Pentru soclu, voi pune cu cui metalic, dar pentru restul, nu stiu. Peretii sunt din caramida cu goluri. Cumva sunt reticient la cele cu cui de plastic si mi se par firave (poate e doar o idee preconceputa), in ideea ca se vor rupe la montaj...si o sa fie puse doar de forma.

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

View Postmircea812, on 21 aprilie 2024 - 10:22, said:

Polistirenul cu nut si feder cred ca te scapa de "grijile" tale Posted Image

Cu nut si feder am folosit la izolatia de sub placa, dar cautam o varianta mai buna. Posted Image

View Postithanium2, on 21 aprilie 2024 - 20:52, said:

Si ca tot zici de studii, eu acum sunt la "telenovela" alege tipul de adeziv/masa de spaclu, alege plasa armare si dibluri. Si e al naibii de dificil cand toti vor sa isi vanda produsele Posted Image

Asa este. Datorita "marketing-ului" si intereselor vanzatorilor, este destul de dificil sa iti dai seama care este cea mai buna varianta. Eu cred ca voi merge pe recomandarea constructorului, astfel incat daca ceva nu iese bine, sa nu poata da vina pe material. Am auzit de multe ori in santierele pe unde am fost fraze de genul " eu v-am facut cu ce mi-ati adus, si de aia a iesit prost. daca imi aduceati ce v-am zis eu iesea brici" .Posted Image

superbec

superbec

Member

View Postrazvan-softpedia, on 22 aprilie 2024 - 05:40, said:

Asa este. Datorita "marketing-ului" si intereselor vanzatorilor, este destul de dificil sa iti dai seama care este cea mai buna varianta.

Hahahahah, deci marketingul e rau cand nu vinzi tu produsele ...te confuzeaza  toti vanzatorii care isi imping produsele mai mult sau mai putin potrivite pentru tine ????

Nu ne  faci un tutorial de alegere a izolatiei acum?

mircea812

mircea812

Senior Member

Vizualizare mesajrazvan-softpedia, pe 22 aprilie 2024 - 05:40, a scris:

Asa este. Datorita "marketing-ului" si intereselor vanzatorilor, este destul de dificil sa iti dai seama care este cea mai buna varianta. Eu cred ca voi merge pe recomandarea constructorului, astfel incat daca ceva nu iese bine, sa nu poata da vina pe material. Am auzit de multe ori in santierele pe unde am fost fraze de genul " eu v-am facut cu ce mi-ati adus, si de aia a iesit prost. daca imi aduceati ce v-am zis eu iesea brici" .Posted image

Constructorul o sa-ti puna ce ii este lui mai usor...sau la ce castiga el mai mult la comisionul din vanzarea materialelor.

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

View Postsuperbec, on 23 aprilie 2024 - 10:06, said:

Hahahahah, deci marketingul e rau cand nu vinzi tu produsele ...te confuzeaza  toti vanzatorii care isi imping produsele mai mult sau mai putin potrivite pentru tine ????

Nu ne  faci un tutorial de alegere a izolatiei acum?

Necazule, iar ai aparut ??? Posted Image Posted Image Posted Image  Pe cuvantul meu, zici ca esti raie, nu mai scapa omul de tine !! De ce insisti tu sa te faci de cacao ???!!! Posted Image Posted Image Posted Image

Fi atent, ca sa transam aici disputa de pe topicul colegului aNduB92 ( sugestii plan casa ), unde ai inceput iar sa te dai rotund (desi tu esti doar un mare habarnist ),  eu sunt in stare sa ii spun cat il costa sa instaleze o fereastra VELUX 66x118 pe acoperis. Tu esti in stare sa demonstrezi ca o lucarna ( care sa fie echipata cu tamplarie la fel de eficienta ), il costa intre 25% si 50% din costul instalarii unui VELUX ( asa cum ai zis tu ) ?

O fereastra VELUX dimensiune 66x118 costa, in functie de model, intre 1900 ron si 2600 ron ( am inclus aici si rama de etansare EDW 2000, care contine si kit-ul de izolare termica BDX ). Aici gasesti preturile ferestrelor VELUX 66X118 ( lucram cu dovezi, nu aruncam vorbe din burta Posted Image ) . Costul montajului este undeva intre 800 si 1000 ron. Deci, o fereastra VELUX cu tot cu montaj ajunge in jur de 3150 ron ( am facut media produselor si a manoperei, si le-am adunat ).

Ca sa nu creada lumea ca esti un papagal care vorbeste mult si prost, demonstreaza tu ca poti sa faci o lucarna ( cu tot cu tamplarie termopan ), incadrandu-te in 1600 de ron ( aproximativ 50% din valoarea ferestrei VELUX ).

Cei 1600 ron trebuie sa includa:

- manopera decopertat invelitoare existenta
- material lemnos + coltare metalice + holzsuruburi necesare realizare dulgherie lucarna
- manopera dulgherie lucarna
- tamplarie termopan cu dimensiunea minima 66x118
- tabla si accesorii invelitoare lucarna ( inclusiv flashing-urile necesare inchiderilor in jurul tamplariei termopan )
- izolatie pereti lucarna ( aici depinde de forma lucarnei, ar putea fi o lucarna triunghiulara fara pereti de izolat )
- manopera tinichigerie lucarna
- inchideri lucarna ( de obidei se face din lambriu )

Daca poti tu sa te incadrezi in 1600 ron, esti magician !!! Posted Image Posted Image Posted Image

View Postmircea812, on 23 aprilie 2024 - 10:44, said:

Constructorul o sa-ti puna ce ii este lui mai usor...sau la ce castiga el mai mult la comisionul din vanzarea materialelor.

Mircea, de materiale ma ocup eu, deci nu primeste nici un comision din vanzarea acestora.

Ca alege varianta mai usoara pentru el, nu ma deranjeaza, atat timp cat lucrurile ies bine. Avand in vedere ca eu nu ma pricep la asta, am zis sa merg pe mana lui. Daca lucrurile nu ies cum trebuie, nu vreau sa imi reproseze ca din cauza mea a iesit lucrarea prost. Posted Image  Daca aveti recomandari, le analizez cu cea mai mare placere. Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 23 April 2024 - 11:26.

mircea812

mircea812

Senior Member

Grafitat lipit cu spuma (cu respectarea indicatiilor producatorului) fara dibluri Posted image

Daca te ''concentrezi'' un pic le lipesti tu mai bine decat orice ''dorel'' sau constructor.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s4bgQF20lYU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mircea812, 23 April 2024 - 11:32.

blue_marlin

blue_marlin

Member

Nu e nevoie de doua straturi decat daca grosimea pe care o vrei nu este disponibila sau este mai scumpa.

Dim punct de vedere al puntilor termice, spatiul dintre placi poate fi o problema daca este suficient de mare incat sa intre masa de spaclu in el.
Dar daca luftul e atat de mare, incat sa intre masa de spacluin el, atunci pot fi umplute foarte usor spuma poliuretanica.
Daca au doar 1-2 mm nu conteaza din punct de vedere termic, aerul prizonier va izola la fel de bine ca polistirenul.

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

Am inteles. Ma gandesc, si o sa postez pe jurnalul casei solutia la care m-am hotarat. Multumesc pentru sfaturi. Posted Image

rider_x

rider_x

Member

Tehnic aerul izoleaza mai bine direct proportional cu captivitatea lui.

blue_marlin

blue_marlin

Member

Si nu numai - captiv dar si "legat".
Trebuie sa ramana imobil, adica sa nu circule in interiorul "celulei".
Daca se poate misca va transmite prin convectie caldura de la peretele exterior al celulei la cel interior (sau invers).
Din motivul asta "termopanele" au o anumita distanta intre foile de sticla (cat mai mare ca sa fie stratul de aer izolator cat mai gros dar sub o anumita limita ca sa impiedice miscarea aerului). Valabil si pt caramida "poroterm" - daca chiar e proiectata, ar trebui sa aiba golurile doar de o anumita valoare.

ithanium2

ithanium2

Junior Member

Mesterul care vine sa imi izoleze casa mi-a dat de gandit de la o chestiune oarecum banala. pe un perete exterior vreau sa fac un mic acoperis pentru o terasa. Pentru asta vreau sa prind o grinda de lemn de peretele existent al casei, iar acea grinda ar urma sa fie complet incastrata in polistiren. Meseriasul imi spune ca nu e ok, pentru ca in timp lemnul o sa putrezeasca.

Eu acum stau si ma gandesc....in pod, am placa de beton, izolata cu polistiren de 20 si turnat sapa peste...iar grinzile sunt incastrate...

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

De la ce sa putrezeasca ? Am vazut foarte multe case cu copertine facute in stilul asta, si nu au nici o problema. Unele au peste 20 de ani vechime. Probleme ai doar daca ai o infiltratie in zona respectiva, si apa ajunge la grinda din perete.

Gicusan

Gicusan

New Member

Salutări

Am ajuns și eu la momentul in care trebuie să izolez o casă bătrânească de cărămidă cu pod semiventilat. Am nevoie de niste sfaturi pentru că banii sunt limitați și trebuie să evit risipa lor.
1. Pentru pod, peste placa de beton gol, vata de sticla pare cel mai ieftină și totuși eficientă. Oare trebuie pusă vreo folie sub sau deasupra? Unde gasesc si eu niste tutoriale despre cum se pune vata?

2. Pentru geamuri, nu mă pricep deloc. Din ce am priceput, montajul e cel mai important. Și se recomandă precadre. Ce soluție de precadre ieftine sa pun? Cam de la ce nivel de ferestre (nr camere, nr geamuri) ajung să nu mai fiu eficient din punct de vedere costuri? Această casă nu va fi pasivă :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate