Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Ce izolatie sa aleg? Comparatie intre materiale

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
766 replies to this topic

#631
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,941
  • Înscris: 17.10.2003
Chiar și asa, nu merge făcută o suprafață pătrata cu grosime de 5cm acolo unde se sprijină scara de perete și rest 10 cm?

#632
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Evident ca merge dar m-ar deranja vizual.

#633
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 vdingo11, on 07 februarie 2023 - 09:48, said:

m-ar deranja vizual.

Nu poți monta un panou acolo pentru a rezolva problema estetică? Ar fi mult mai bine decât să reduci la jumătate grosimea termoizolației...

#634
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Nu inteleg ce ai vrut sa spui: daca nu reduc dimensiunea termoizolatiei de ce sa mai pun panou de mascare?

#635
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Cred că ar trebui să ne arăți o poză cu intrarea în pod ca să înțelegem mai bine despre ce este vorba :)

#636
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,952
  • Înscris: 03.12.2005
Pune poliuretan acolo. E cam cu 50% mai performant per unitate de grosime decat polistirenul. Nu stiu daca vei gasi o placa cu fata tencuibila, s-ar putea sa trebuiasca sa prinzi un betonyp sau altceva in suruburi peste. Sau pe profile de lemn, sau de fatada ventilata. Sau ce-ti mai trece prin cap asemanator.

E buna sugestia sa adaugi peste 5cm de izolatie fixa in zona unde rezemi scaraun panel decorativ sau altceva care sa mai ascunda inca 5cm de izolatie demontabila. Un bond pe rama de ceva sau chiar si lambriu ar fi o solutie.

#637
ithanium2

ithanium2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 11.07.2018
Am nevoie de o parere/sugestie, va rog. Am incercat sa ma lamuresc personal pe ubakus, dar la unele materiale nu cunosc termenii in engleza :)
Se da o casa din caramida structurala porotherm 25cm grosime, tencuita atat la interior cat si la exterior cu tencuiala mecanizata clasica (ciment + nisip). La interior inca nu sunt 100% hotrarat cu ce finisez, fie tinci+lavabila fie glet pe baza de var (FinoKilma)+lavabila. Ca idee imi doresc ca peretii sa respire, dar aici mi-a aparut oarecum si dilema.

Evident, dorind ca peretii sa respire, m-am gandit la vata minerala bazaltica de 200mm. Totul bine si frumos...dar, daca trag decorativa siliconica...nu mai respira si probabil se va forma condens in vata. Daca nu trag decorativa siliconica, atunci cand ploua si se uda peretii, vata absoarbe umezeala...deci iar, no good.
Imi scapa mie ceva? Multumesc.

#638
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Cred ca nu e diferenta fizica mare la permeabilitatea valorilor intre decorativa siliconica si silicatica, desigur pe hartie exista, insa poti simula un ubakus pachetul de perete, fa cont sa primesti acces mai bun si alege orice tip zidarie, vata sau decorativa ca tu poti schimba proprietatile acestora, adica grad de izolare, permeabilitate la vapori si grosimi.

#639
ithanium2

ithanium2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 11.07.2018
Pai si pe demo poti modifica proprietati. Nu cunosteam cum se numesc anumite materiale in engleza...dar am rezolvat. Vad ca nu e foarte important. Cel mai important e sa gasesc proprietatile produsului si sa stiu in ce grosime se aplica.
De exemplu la decorativa ma uitam la Sto...si vad ca nu au nici o fisa tehnica...sau nu o gasesc eu.
La partea de adeziv si masa de spaclu iarasi...nu stiu exact ce sa folosesc. Vata o sa fie Rockwool, si stiu ca este recomandat sa folosesti tot termosistemul de la un producator. Dar....posibil sa gresesc...Rockwool nu e producator de adezivi si vopsele, deci ma gandesc ca ei isi pun numele pe ceva produse.

Attached Files



#640
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
E bine sa cumperi sisteme complete mai ales daca nu sti ce faci.

Nu conteaza asa de mult stratul de adeziv, ar fi bine sa-i sti proprietatile mai ales permeabilitatea, dar trebuie sa simulezi cu ce date ai, cauta fise de la alti producatori de decorativa, la baumit am gasit parca la ambele variante.

Contul iti da niste materiale in plus parca.

#641
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Buna dimineata!

Am decis sa izolez casa cu polistiren expandat de 15 cm EPS100.

Cum aleg o marca buna de polistiren si ce adeziv e mai bun?

o fi tot polistirenul la fel ( daca e sa fie de 15 cm grosime, ignifug si cu EPS100)?

sau ce marca recomandati

Multumesc

#642
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Eu am izolat cu Baumit ProTherm+ EPS/80/20 cm iar ca adeziv am folosit Duo Contact tot de la Baumit. Citește și tu specificațiile produselor ca altceva nu prea avem ce face.

#643
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013

View Postbirau1982, on 02 martie 2023 - 09:46, said:

Eu am izolat cu Baumit ProTherm+ EPS/80/20 cm iar ca adeziv am folosit Duo Contact tot de la Baumit. Citește și tu specificațiile produselor ca altceva nu prea avem ce face.

un prieten mi-a recomandat tot Baumit si Duo Contact la adeziv.

Fiind EPS80 ai avut probleme?

Logic e ca nu dai cu mingea in fatada sau calci pe ea dar nici sa se rupa foarte usor cand il pun meseriasii in opera.

#644
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Nu am avut nicio problema, fiind de 20cm puteam sta cu picioarele pe el. In plus l-am pus și in pod printre vata sa fac loc de depozitare. Am pus scânduri pe el sa fac scheletul pentru locul de depozitare.

Attached Files


Edited by birau1982, 02 March 2023 - 10:29.


#645
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postbogdanhbc, on 02 martie 2023 - 09:17, said:

Cum aleg o marca buna de polistiren si ce adeziv e mai bun?

Eu am folosit Hirsch Porozell pentru izolarea peretilor si nu mi-a placut. Placi deformate, cu burta, abateri dimensionale.
Adeziv am folosit Baumit ProContact si a fost foarte bun.

Apoi pentru pod am folosit polistiren Baumit care de fapt era produs de Austrotherm. Calitate net superioara.

#646
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
@kolfleading   multumesc pentru feedback

Cum ziceam mai sus un amic mi-a recomandat Baumit, dar eu ma uitam la Hirsch Porozell ca e ignifug si il gasisem la pret bun la o firma din jurul Bucurestiului.

Eu sunt din Bacau si mi-ar fi facut livrare la Bacau.

Deci clar il tai de pe lista.

Un comerciant local mi-a ofertat  hhcepsind  la 85.5 lei/bax ( 1.5 mp)  adica un 57 lei metru patrat ca nu au contact cu cei de la Baumit.

pretul pare a fi bun, dar nu cunosc nimic despre cei de la hhcepsind referitor la calitate.

Ma mai uitam la cel de la caparol, dalmatina...

#647
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postbogdanhbc, on 02 martie 2023 - 11:34, said:

pretul pare a fi bun, dar nu cunosc nimic despre cei de la hhcepsind referitor la calitate.

Nu comanda mărci necunoscute fără să vezi o mostră...

Sau cumpără mai întâi un bax de probă și vezi dacă plăcile sunt drepte și de aceeași grosime.

Unii producători, din cauza volumului mare de comenzi, nu lasă suficient polistirenul la maturat în condiții optime și te trezești cu tot felul de plăci strâmbe în toate modurile posibile, care sunt greu de montat și îți vor consuma atâta spumă pentru a umple golurile încât mai bine cumpărai o marcă cunoscută, dar mai scumpă.

#648
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
A lucrat cineva sau a termoizolat cu polistirenul de la CAPAROL?  DALMATINA?

Am primit o oferta buna  pentru cel de 15 cm grosime, EPS 80 si adezivul si accesoriile tot de la caparol.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

razvan-softpedia

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate