Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce izolatie sa aleg? Comparatie intre materiale

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
770 replies to this topic

#451
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postbirau1982, on 09 iunie 2021 - 15:37, said:

Teoretic la cele din interior ar trebui sa reducem punțile termice cu polistirenul de sub placa.

Zidurile din caramida sunt o punte termica destul de mare. Fura caldura de la interior si o trimit la elevatie si fundatie.

#452
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Doresc sa izolez o casa P+1, constructie noua din BCA 30 cm, tencuiala manuala cu multibat (atat interior cat si exterior) si nu stiu ce tip de vata sa aleg.
Avand in vedere grosimea zidurilor cred ca 100mm de vata este suficient dar intrebarea mea este: de care vata? ce producator? Am vazut diferente mari de pret intre Isover si Knauf sau Rockwool dar specificatiile sunt aproape identice.
Vata minerala bazaltica Isover PLE Plus 1000 x 600 x 100 mm - 21 lei / mp  
Rezistenta termica 2,6
Conductivitate termica 0,038
Vata minerala bazaltica Knauf Expert CFB 035, 1000 x 600 x 100 mm - 43 lei / mp
Rezistenta termica 2,85
Conductivitate termica 0,035
Ma puteti lamurii va rog frumos. Voi ce recomandati?

#453
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
tu compari mere cu pere.
banuiesc ca te referi la fatada. atunci iti trebuie o vata minerala destinata pentru ETICS.
de ex. Isover PLE Plus e folosita pentru goluri interioare si pod, Knauf Expert CFB este pentru fatade.

#454
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View PostY0samiteSam, on 15 iulie 2021 - 23:45, said:

de care vata? ce producator?
Ma puteti lamurii va rog frumos. Voi ce recomandati?

Ideală ar fi orice vată bazaltică de tip „dual density”, adică cele dedicate sistemelor ETICS, după spunea și laffin, deoarece au la exterior un mic strat mai dens care le conferă rezistență, iar la interior sunt mai puțin dure, ceea ce permite o bună compensare a denivelărilor peretelui...

#455
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Esti sigur ca poate compensa denivelarile peretilor?

Eu mai repede as crede ca daca are miezul mai moale in timp se poate lasa daca nu o dibluiesti ca la carte, de la propria greutate...

#456
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
danciusergiu84, așa am înțeles din unele discuții regăsite online, dar este probabil să fie ceva eronat, acum că mă gândesc mai bine după intervenția ta. Am căutat în documentația oficială și producătorul nu include această informație, deci ea provine strict de la utilizatori...

În mod cert vata bazaltică trebuie susținută cu dibluri, în configurația indicată de către producător. Aici este o diferență semnificativă față de polistiren, în cazul căruia unii producători permit ori mai puține dibluri, ori afirmă că nu este nevoie de dibluri pentru construcții P+1.

Dacă cineva se folosește de dibluri pentru a nivela vata prin comprimare face o eroare gravă deoarece îi reduce astfel capacitatea de izolare termică...

Edited by subss, 16 July 2021 - 20:43.


#457
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Am inteles, aveti dreptate...ma uitam la doua lucruri complet diferite.

#458
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View Postsubss, on 16 iulie 2021 - 20:37, said:

În mod cert vata bazaltică trebuie susținută cu dibluri, în configurația indicată de către producător.

Producatorii spun ca nr. de dibluri la o placa de vata e proportional cu regimul de inaltime, ceea ce imi zice ca vata este capabila sa se auto sustina fara dibluri in regim static, fara vanturi.

Diblurile au rol de protectie la fortele de suctiune al vantului, adica pe o fatada vantul face presiune si pe cea opusa exercita o depresiune care smulge aceste placi. Forta de smulgere de direct proportionala cu inaltimea deoarece la inaltime mai mare viteza vantului creste, de aceea la P+1 nu se acorda atentie diblurilor nici la vata nici la polistiren.

Din considerentul smulgerii placilor de izolatie de catre vant, nu se face diferenta la nr. de dibluri la polistiren fata de vata.

In mod normal vata de fatade are proprietatea sa se autosustina, de aceea vata dual density ce are miezul mai slab mi-ar da emotii daca nu as diblui-o ca la blocuri adica ca la un regim mare de inaltime. Ideea e ca am prins miezul interior la dual density in mana si mi se pare fragil, cred ca tocmai pentru ca are densitate mica, iar stratul tare din exterior se comporta ca o saiba daca placa e stransa pe perete cu dibluri, deci are rol sa o tina pe pozitie prin efect de saiba.

Sunt curios Rockwool cate dibluri recomanda pe placa la P+1, fata de Knauf?

Edited by danciusergiu84, 17 July 2021 - 08:01.


#459
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postdanciusergiu84, on 17 iulie 2021 - 07:57, said:

Producatorii spun ca nr. de dibluri la o placa de vata e proportional cu regimul de inaltime, ceea ce imi zice ca vata este capabila sa se auto sustina fara dibluri in regim static, fara vanturi.

Cred totuși că vata este mult mai probabil să se deformeze decât polistirenul dacă nu este susținută corespunzător, chiar și în regim strict static, având o rezistență la compresiune mai mică, dar o greutate mai mare, în general (caut documentație în legătură cu folosirea ei la interior în aplicații atipice și cerințele de susținere cu dibluri în acest caz dar, din păcate, nu găsesc nimic).

Quote

Diblurile au rol de protectie la fortele de suctiune ale vantului, adica pe o fatada vantul face presiune si pe cea opusa exercita o depresiune care smulge aceste placi. Forta de smulgere de direct proportionala cu inaltimea deoarece la inaltime mai mare viteza vantului creste, de aceea la P+1 nu se acorda atentie diblurilor nici la vata nici la polistiren.

Din considerentul smulgerii placilor de izolatie de catre vant, nu se face diferenta la nr. de dibluri la polistiren fata de vata.

Montajul prin metoda de fixare în puncte și benzi perimetrale este probabil mai puțin eficient sub acest aspect decât cel prin aplicarea adezivului pe toată suprafața.

Ar putea fi folosite mai puține dibluri atunci când se aplică adeziv pe toată placa?

Quote

Sunt curios Rockwool cate dibluri recomanda pe placa la P+1, fata de Knauf?

Rockwool zice: depinde - „Numărul  de  dibluri  variază  în  funcție  de  înălțimea  clădirii  și suprafața respectivă, precum și de zona de vânt și gradul de expunere a clădirii. Se recomandă oricum cel puțin 5/6 dibluri pe m2. „ Numărul  de  dibluri  trebuie  stabilit  printr-un  calcul  static  care va ține seama de amplasarea clădirii și forțele vântului. Forța vântului este mai mare pe marginile clădirii, drept pentru care în aceste zone este nevoie să se distribuie un număr mai mare de dibluri.”

Knauf este mai lapidar: „Cu bormașina se fac găurile pentru a introduce diblurile ce vor asigura stabilitatea plăcilor. Se recomandă minim 5dibluri/mp. După fixarea diblurilor, utilizați un ciocan de cauciuc pentru a le introduce până la capăt. Grosimea și lungimea diblurilor se alege în funcție de tipul de zidărie și respectiv de grosimea materialului termoizolant.”

#460
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Dupa ce am citit ultimele doua posturi parca imi vine sa renunt la vata in favoarea polistirenului. M-ati pus pe ganduri.
Cred ca era mai bine daca nu tencuiam casa pe exterior; spun asta gandindu-ma la fixarea diblurilor.

#461
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
E clar ca orice casa se tencuieste exterior daca o vrei buna.

Diblurile tin in beton, in caramida doar daca se da gaura fara percutie. Erau poze pe un jurnal, daca  se dau gauri cu percutie diblul mai ramane prins doar intro pelicula subtire de caramida in peretele exterior, practic cand burghiul iasa din acest perete gaura explodeaza, dar si restul de nervuri prin care trece.

Am vazut casa la care jumatate de dibluri le puteai scoate cu mana afara, doreii acopereau cu adeziv si armare sa le tina de forma acolo, nu mai zic ca izolatia era pe mamaligi.

Deci corect e tencuit exterior, pat de adeziv, si dibluri macar pe colturi unde e beton. In caramida gaurile se dau doar fara percutie, altfel diblurile devin doar punte termica. Nu conteaza materialul izolatiei.

Edited by danciusergiu84, 18 July 2021 - 00:24.


#462
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Cum se dau găurile pt dibluri in cazul unei construcții din BCA?



#463
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Tot fără percuție se dau găurile și în BCA, exact precum în cazul blocurilor ceramice...

Dar dacă vrei să pui polistiren peste BCA, aceste materiale fiind mai puțin compatibile (prin prisma permeabilității diferite la vapori), efectuează mai întâi niște calcule în Ubakus (varianta demo, gratuită), astfel încât să determini cât condens se va produce în termoizolație.

Cu cât introduci mai multe date corecte (temperatura/umiditatea - interior/exterior, structura exactă a pereților, caracteristicile de conductivitate termică și permeabilitate la vapori ale materialelor), cu atât vei primi estimări mai aproape de realitate.

Nu te speria că se formează condens în combinația BCA-polistiren, este normal. Problema este să nu se formeze prea mult.

Mulți devin sceptici imediat ce reiese din calcul un minim de condens, fără să citească ce presupune de fapt calculul respectiv (nu ajută nici faptul că explicația este în germană) și anume: condensul apare dacă sunt menținute condițiile respective, să zicem -15­­°C afară cu umiditate 80% și 23° în casă cu umiditate 50%, timp de 90 de zile!

Sub 1 litru de condens pe metru pătrat pe 90 de zile în acele condițiile extreme de mai sus este acceptabil după Ubakus, dar nu mai mult...

Dar, având în vedere că ai tencuit BCA-ul și pe exterior și pe interior, ai redus deja permeabilitatea la vapori a peretelui, ceea ce este foarte bine. Dacă mai folosești un glet tot pe bază de ciment și lavabilă cu permeabilitate redusă la vapori, deja nu prea mai are cum să se formeze prea mult condens în termoizolație.

Dacă totuși se formează, poți mări grosimea termoizolației. Condensul este redus semnificativ dacă se folosesc 20 de cm de polistiren în loc de 10 cm, de exemplu.

Un polistiren de calitate, folosit cu un adeziv de calitate aplicat pe toată suprafața plăcii, pe un perete desprăfuit și eventual amorsat, în principiu nu necesită dibluri pentru P+1. Poate doar la colțuri să pui câteva, pentru liniștea ta, fixându-le în stâlpii de beton, cum a zis și danciusergiu84.

#464
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Mulțumesc mult pentru informații, îmi sunt de mare ajutor.
Eu vreau sa pun vata peste BCA. O sa stau langa echipa care execută lucrarea sa mă asigur că adezivul este pus pe toată suprafața plăcii și "dibluri din belșug"

#465
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Cu plăcere!

Dacă pui vată bazaltică nu trebuie să-ți faci griji despre condens. Este o soluție mult mai bună pentru BCA, chiar dacă este ceva mai scumpă, atât drept preț al materialului în sine, cât și al manoperei.

#466
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Ce părere aveți despre vata de la Rocktherm?  100mm - 50 lei / mp


#467
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View PostY0samiteSam, on 24 iulie 2021 - 17:46, said:

Ce părere aveți despre vata de la Rocktherm?  100mm - 50 lei / mp

Cred că ai și alte opțiuni, mai bune și mai ieftine. De exemplu, la 47.57 lei/m2 găsești la Dedeman vată Rockwool Frontrock Casa, de tip dual density...

#468
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 17.10.2019

View Postsubss, on 24 iulie 2021 - 18:26, said:

Cred că ai și alte opțiuni, mai bune și mai ieftine. De exemplu, la 47.57 lei/m2 găsești la Dedeman vată Rockwool Frontrock Casa, de tip dual density...


Salut, merge si la interior?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate