Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Ce izolatie sa aleg? Comparatie intre materiale

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
750 replies to this topic

#433
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

View Postcucuci, on 17 martie 2021 - 11:54, said:

Va salut. Rog un sfat. Am izolat casa cu Hirsch de 15 EPS 80 grafitat, adeziv am folosit Baumit Pro Contact si pentru lipire si pentru plasa. Ma gandesc sa raman cu casa in "gri" vreo 2-3 ani. In aceste conditii, merita sa mai trag o mana de Baumit Star Contact pe toata casa (daca raspundeti da, va rog frumos sa ma lamuriti si de ce)? Sau e ok sa ramana asa 2-3 ani pana la structurata?

Multumesc!
nu prea e ok sa stai iarna cu ea asa. pentru ca se umezeste si noaptea ingheata. cel mai indicat ar fi sa dai decorativa la toamna.

#434
azur89

azur89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.06.2007
Salut si eu, si daca tot suntem la sfaturi, idei, pareri.....caut si eu o solutie....structura metalica usoara, intentionez sa o imbrac in panouri SIP (osb-polistiren-osb)....metode de prindere ma intereseaza a panourilor (350 mm grosime) pe structura metalica! Solutii? Pareri? Multumesc anticipat.

#435
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

View Postazur89, on 24 martie 2021 - 16:33, said:

Salut si eu, si daca tot suntem la sfaturi, idei, pareri.....caut si eu o solutie....structura metalica usoara, intentionez sa o imbrac in panouri SIP (osb-polistiren-osb)....metode de prindere ma intereseaza a panourilor (350 mm grosime) pe structura metalica! Solutii? Pareri? Multumesc anticipat.
cauta pe youtube la soflete, acolo am vazut ceva moduri de prindere

#436
azur89

azur89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.06.2007
De-acolo am inceput....Soflete nu vrea sa auda de structuri metalice, punct. De SIP-uri si mai putin. Vorbeste despre ele....si spune ca se monteaza cu atentie. Posted Image

#437
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
putina lume stie sa construiasca corect pe structura metalica... asa ca eu as fi foarte atent sa gasesc un constructor.

ps: mie cand aud de polistiren si dupa el osb mi se aprinde o lumina de aia de avarie... :) , cauta documentaie despre asemenea pereti sa vezi daca sunt ok dpdv al difuziei de vapori.

Edited by msn2, 25 March 2021 - 09:54.


#438
azur89

azur89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.06.2007
Daca privesti lucrurile asa, ai dreptate. Dar incercam sa privesc invers.....pui casa (structura), folia...apoi osb-polistiren-osb. Si nu prea are cum sa se vada aerul rece cu cel cald......imbinarile, am vazut niste spline (la fel ca SIP-ul, dar mai subtire polistirenul, unde am citit de pe-afara ca se merge cu spuma. Ok, stiu, nu sta casa 200 de ani...mai uit la cele de acum 30 de ani, si parca nu prea mai stam noi in ele. Posted Image

#439
danimischiu

danimischiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.03.2011
Salutare. As avea nevoie de un sfat legat de rezolvarea problemei cu mucegaiul ce a inceput sa apara intr-o camera renovata in urma cu 1 an. Peretii incaperii sunt din piatra, casa fiind constructie mai veche, si au fost incarcati/reparati cu multibat(din spusele tatalui meu). Sunt total in ceata in ceea ce priveste constructiile, si acum am inceput sa ma documentez, sa vad ce solutie am putea sa gasesc pentru rezolvarea problemei, daca  trebuie sa ii izolez cu ceva, sau poate se poate rezolva prin folosirea unei lavabile antimucegai de calitate?

#440
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
mai bine deschide topic nou. aici e vb de izolatii.
dar rapid iti spun: vezi ce umiditate ai in casa si daca e peste 65% trebuie sa iti cumperi un dezumidificator.

#441
Nesta3

Nesta3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.02.2016
Salut
Vor ai mei să își construiască la țară o bucătărie exterioara atât pentru vara cât și pentru iarna(că na, acolo se petrece cel mai mult timp pe la țara).
O să fie din BCA soceram(600-150-240mm), cu dimensiuni aprox de 6mx5m.
Cu ce ar fi recomandat sa izoleze?polistiren sau vata?Sa izoleze și interior cu extrastructura din metal și umpluta cu vata minerala și închis cu gips carton?

Mulțumesc😃

#442
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
pe afara se poate izola cu polistiren expandat. daca pun 10cm pe exterior nu mai e nevoie sa puna pe interior. la soclu 50cm pe inaltime sa puna polistiren extrudat.

#443
Nesta3

Nesta3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.02.2016
Mulțumesc!
Mă gândesc ca la fundatie sa dau și cu Sika Igolflex N și peste sa vin cu extrudat.Nu e o avere și cred că ajută mult la oprirea infiltrațiilor.

#444
mgc0cgm

mgc0cgm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.08.2019
Buna ziua,

Nu stiu daca postez unde trebuie, dar am vazut ca acest topic este despre izolatie si proprietatile/contraindicatiile acestora. Daca nu, va rog sa ma redirectati catre topicul potrivit (nu am gasit un alt topic mai potrivit despre izolatii).

Doresc sa achizitionez un apartament intr-un bloc izolat cu vata bazaltica.
Sandvisul de materiale este asa (int->ext): tencuiala interior, apoi 25 cm BCA, apoi 10 cm vata bazaltica si apoi tencuiala exterior (posibil sa aiba si bariera de vapori si  folie anticondens, dar nu stiu exact)

Intrebarea mea este: ar trebui sa imi fac probleme pentru sanatate? Intreb pentru ca am inteles de pe net (dar si din acest topic) ca aceasta elibereaza/emana fenoli si formaldehide, care sunt periculoase pentru sanatatea omului.

Multumesc.

#445
GabiBT

GabiBT

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.04.2020
Salutare! Ce parere aveti despre bariera de vapori Isover Vario KM Duplex?

#446
AXS88

AXS88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.12.2018
Salut.
Am in acest moment casa izolata exterior cu polistiren de 5 cm.
Casa a fost tencuita inainte de montarea polistirenului, peretii sunt drepti.
Nu stiu cum a fost montat si ce polistiren este pentru ca asa am cumparat casa iar vanzatorul nu cunostea aceste detalii.

Ideea este ca vreau sa izolez cu vata bazaltica 20 cm.
Intrebare???
Pot monta vata peste polistiren sau este necesar sa decopertez pana la tencuiala? Sau curat doar decorativa si gletul pana la polistiren?
Cum recomandati a proceda?

Multumesc.


#447
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
pune tot polistiren.
eu unul nu cred ca vata e mai rezistenta in timp.

#448
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 07.01.2010
Întrebare, urmează sa încep construcția unei case parter, la izolarea elevației pe interior, se izoleaza doar conturul casei sau și ce este in interior ca elevație?

#449
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,492
  • Înscris: 16.03.2007
eu am izolat sl ce este in interior, asa am vazut ca procedeaza majoritatea. in felul acesta mai reduci din puntile termice. probabil nu o sa stim niciodata daca si cat ajuta.

#450
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 07.01.2010
Mersi de răspuns, ai dreptate cu, cât ajuta. Teoretic la cele din interior ar trebui sa reducem punțile termice cu polistirenul de sub placa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate