Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce izolatie sa aleg? Comparatie intre materiale

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
737 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRaulPV, on 25 februarie 2018 - 17:15, said:

Placa Nu traverseaza cavitatea niciodata. Nu poti construi " cavity wall" cu concept de cadre.
Cum am spus : este nevoie de experienta, cunostinte Si integritate de a realiza ceva bun.
In vest contructiile cu cavitate sunt foarte des implementate cu succes, Si anvelopa exterioara uneori necesita interventii de mentenanta o data la 40-50 ani.

Ok, deci anvelopa exterioara nu are legatura cu cladirea. Sau poate prin niste mici piese din plastic sau material termoizolant.

#38
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Nu, sunt cavity closers acolo unde este cazul Si la acoperis e preluata mai departe.
Serios, Daca va intereseaza cu adevarat va puteti autodocumenta " cavity wall construction".
Nu mai vorbiti de " Nu exista" " Nu se poate" doar datorita faptului ca Nu ati vazut sau Nu stiti de anumite sisteme.
Se fac dinainte de anii 60.

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostRaulPV, on 25 februarie 2018 - 17:38, said:

.... va puteti autodocumenta " cavity wall construction".
deci prosteala asta cu denumirea de termoizolatie in cavitatie vine din rongleza...

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu, multumesc ptr info, am vazut construindu-se dar nu am acordat mare atentie.

Edited by MembruAnonim, 25 February 2018 - 17:42.


#41
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Domnul Arg ,
Ce prosteala? Detailati va rog dar sa Nu uitati sa raspundeti la intrebarea mea adresata initial.
Daca vreti sa fiti constructiv Nu atacati ceea ce Nu va e cunoscut.
Poza de referinta avea izolatie in cavitate. Dumneata gasesti/aveti cuvinte mai potrivite decit  "cavity wall construction" Si sa returneze rezultate relevante subiectului?

MesterX
Ambele ziduri sunt/ pot fi folosite ca sprijin, Si legatura dintre ele de face cu diferite elemente in functie de aplicatie zona cladirii, lungime, inaltimea etc.
Cert este ca izolatia este protejata de zidul exterior Si cavitatea este ventilata. Dar Nu exista Si nici Nu trebuie sa existe punti hidro sau termice intre ziduri.

#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
sistemul cu termoizlatie in interiorul zidului e vechi si cunoscut, dar in documentatiile tehnice romanesti nu am intalnit termoizolatie in cavitate. (este un false friends)

Edited by arg, 25 February 2018 - 18:02.


#43
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Bingo, pai tocmai de Aia am sugestionat a de cauta in engleza.

#44
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Am eu pe unul de isi face peretii de 50 cm BCA.

#45
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMosCracila, on 25 februarie 2018 - 18:37, said:

Am eu pe unul de isi face peretii de 50 cm BCA.
Nu era numa de 38,5 cm la momentul cand mi-am facut io casa si nu regret nici o sec ca nu am mai pus si termosistem pe ziduri .

Chestia "cavity wall construction" e o prostie dpmdv , platesti prea mult pt nimic . Poate " prinde " pe dincolo insa aici in Ro asa ceva nu vezi decat la zidurile despartitoare ale unui duplex ( asta in cel mai bun caz ca se face ) ....

#46
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postericmario, on 25 februarie 2018 - 12:57, said:

De ce lipseste polistirenul extrudat din grafic?
Pentru ca este dublu ca pret si nu are nici un avantaj fata de un expandat (eventual grafitat) la izolarea zidurilor.

#47
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View PostRaulPV, on 25 februarie 2018 - 17:15, said:

Placa Nu traverseaza cavitatea niciodata. Nu poti construi " cavity wall" cu concept de cadre.
Cum am spus : este nevoie de experienta, cunostinte Si integritate de a realiza ceva bun.
In vest contructiile cu cavitate sunt foarte des implementate cu succes, Si anvelopa exterioara uneori necesita interventii de mentenanta o data la 40-50 ani.
Foarte bine punctat! Posted Image

Attached File  00wall-and-cavity-wall-insulation.jpg   82.92K   400 downloads
Attached File  00wall-insulation-exposed-forming-new-connecting-doorway-D82TFG.jpg   238.23K   379 downloads

Pentru cunoscatori.....Posted Image

Edited by xmanyacs77, 25 February 2018 - 19:39.


#48
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostBaxon, on 25 februarie 2018 - 15:33, said:

10 cm e " mai mult decat suficient " in pod ? Pai eu am pus 40 cm , inseamna ca am exagerat extrem de mult ? Ar mai trebui sa completez ca loc este ...
Ai exagerat, ai pus fara noima. Adica foarte multe case au existat binemersi fara si acum dintr-o data multi ajung sa exagereze. 10 cm e mai mult decat suficient pentru podul casei cu vata minerala. Cine pune mai gros inseamna ca are bani garla de irosit .
Vad multe cladiri ce nu au izolatie termica , pierderile termice sunt insemnate insa si o bariera termica de cativa cm e buna decat deloc. Polistirenul extrudat are coeficient de transfer termic extrem de redus , pus la exterior influenteaza pozitiv comfortul termic. Daca nu as fi avut studii in acest sens probabil ma luam dupa unul si altul punand grosimi aberante.  Intr-o iarna am petrecut cateva saptamani intr-un container metalic de tip locuinta ce avea izolatia de 5 cm spuma poliuretanica. Si nu am simtit discomfort , ba foarte des deschideam fereastra sau usa pentru aerisire sau devenea extrem de cald . Daca grosimea de 5 cm poliuretanic este suficient atunci 5 cm polistiren extrudat ofera mai multa protectie termica, plus ca e zidarie din piatra de 55 cm. Vara tot o sa fie nevoie de instalatie de racire findca aerul e cel ce se incalzeste insuportabil si vrei nu vrei trebuie sa aerisesti des .

#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Zici ca cunosti domeniul....
Si ca 5cm e suficient.... dar din calcule iese altceva.

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpacopaco1967, on 26 februarie 2018 - 11:53, said:

....................

Gresesti, dar nu iti spun asta din dorinta de a te contrazice. Am sa-ti mai zic o chestie si te las...in pod neaerisit (adica nu exista orificii de eliminare a aerului fierbinte) are loc fenomenul de ambalare termica. Acelasi fenomen se petrece si in masinile lasate in soare, in care nu ai voie sa lasi vara copil sau animale. E, izolatia aia din pod trebuie sa izoleze de la vreo 50 de grade (sa zicem, ca nu am masurat) la cat ai in casa, pentru a nu aduce aport de caldura in casa...adica ptr a-si face treaba. Izolatia aia de 10 este calculata la o medie de 30 de grade vara , de asta spuneam ca e bine sa pui mai mult, ca nu strica.

Edited by MembruAnonim, 26 February 2018 - 12:37.


#51
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postpacopaco1967, on 26 februarie 2018 - 11:53, said:

10 cm e mai mult decat suficient pentru podul casei cu vata minerala.
...
Daca nu as fi avut studii in acest sens probabil ma luam dupa unul si altul
....
Daca grosimea de 5 cm poliuretanic este suficient atunci 5 cm polistiren extrudat ofera mai multa protectie termica
Studiile sunt doar in imaginatia ta.
Extrudatul este mai slab izolator decat spuma poliuretanica.

Dpdv al izolatiei termice, avem asa:

1 cm de spuma poliuretanica = 1.3 cm extrudat = 1.3 cm expandat grafitat = 1.6 cm expandat alb

10 cm de vata in podul casei o fi fost suficient la pretul gazului din 1995, dar acum nu mai este...Posted Image

Edited by kolfleading, 26 February 2018 - 14:53.


#52
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Eu stau de 2 ani in casa in combinatia caramida SOCERAM durotherm 24cm cu 10 cm expandat HIRSCH Porozell. e super bine......am 22,5 grade pe 65 mp la parter (living bucatarie, hol, baie, camara) si la etaj 24 grade 3 dormitoare si baie hol...factura cea mai grea luna cea cu -22 grade anul trecut....a fost 650 lei/luna.....deci asta e idealul...

nu stiu de ce va hazardati la diverse experimente....tratati ca atare 10 cm cu caramida porotherm asta pune 80% din populatia care isi face vile....oare de ce???or fi prosti??nu pt ca e testat......las-o asa mergi pe clasic nimeni nu inventeaza apa....dupa ce o bea...

View Postkolfleading, on 26 februarie 2018 - 14:51, said:

Studiile sunt doar in imaginatia ta.
Extrudatul este mai slab izolator decat spuma poliuretanica.

Dpdv al izolatiei termice, avem asa:

1 cm de spuma poliuretanica = 1.3 cm extrudat = 1.3 cm expandat grafitat = 1.6 cm expandat alb

10 cm de vata in podul casei o fi fost suficient la pretul gazului din 1995, dar acum nu mai este...Posted Image

View Postkolfleading, on 26 februarie 2018 - 14:51, said:

Studiile sunt doar in imaginatia ta.
Extrudatul este mai slab izolator decat spuma poliuretanica.

Dpdv al izolatiei termice, avem asa:

1 cm de spuma poliuretanica = 1.3 cm extrudat = 1.3 cm expandat grafitat = 1.6 cm expandat alb

10 cm de vata in podul casei o fi fost suficient la pretul gazului din 1995, dar acum nu mai este...Posted Image
tu mai ai putin si iti pui si pe masina VATA pe bune????? bine ca nu va baricadati in pereti de 4 m grosime.....pai cat dai pe ala 4 m grosime ca manopera pret etc platesti gazul 10 ani oameni buni.....

stii cum suntem noi romanii??

creste pretul gazului...noi suntem mai destepti ne facem ziduri de n metri grosime dar uitam ca astea costa mai mult decat gazul investit pe n ani cu toata cresterea aia...si uite asa castiga aia din constructii si nu aia de la gaze...si tot asa....

Edited by claudiu2012, 26 February 2018 - 15:19.


#53
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postclaudiu2012, on 26 februarie 2018 - 15:17, said:

Eu stau de 2 ani in casa in combinatia caramida SOCERAM durotherm 24cm cu 10 cm expandat HIRSCH Porozell. e super bine......am 22,5 grade pe 65 mp la parter (living bucatarie, hol, baie, camara) si la etaj 24 grade 3 dormitoare si baie hol...factura cea mai grea luna cea cu -22 grade anul trecut....a fost 650 lei/luna.....deci asta e idealul...

Enorm nene , enorm . Io pe luna cea mai geroasa de anu trecut am platit 1170 de lei pt 300 mp ( din 360 mp total ) incalziti la 23 grade permanent . A fost doar o luna regularizarea lu peste .

View Postpacopaco1967, on 26 februarie 2018 - 11:53, said:

Ai exagerat, ai pus fara noima.
Nu am exagerat deloc . Chiar ma gandesc sa mai pun macar 2 straturi de 10 cm ca mai am loc .

View Postclaudiu2012, on 26 februarie 2018 - 15:17, said:


bine ca nu va baricadati in pereti de 4 m grosime.....pai cat dai pe ala 4 m grosime ca manopera pret etc platesti gazul 10 ani oameni buni.....

..
4 m nu ca e exagerat dar pereti de 40 cm si termoizolatie la tavan de 40-50 cm de vata e super decent la factura . Manopera ZERO ca le-am facut eu !

Edited by Baxon, 26 February 2018 - 15:25.


#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postclaudiu2012, on 26 februarie 2018 - 15:17, said:

................
stii cum suntem noi romanii??

creste pretul gazului...noi suntem mai destepti ne facem ziduri de n metri grosime dar uitam ca astea costa mai mult decat gazul investit pe n ani cu toata cresterea aia...si uite asa castiga aia din constructii si nu aia de la gaze...si tot asa....

Acum nici nu ne lasi sa avem placeri si pasiuni. Sunt eu mai econom, si altii la fel ca mine, probabil, daca se pierde in aer caldura aia, de ce s-o las?....rezolv problema. Si pe de alta parte, decat sa-i incurajez pe aia cu gazele, prefer sa-i incurajez pe producatorii de izolatie.
Tu, daca vrei, poti sa scoti toata izolatia...sau sa pui doar de 5 cm...fiecare face ce vrea pana la urma.

Edited by MembruAnonim, 26 February 2018 - 15:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate