Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Recomandare boxe active wireless (bluetooth aptx)

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
Am conectat doua boxe audiopro la un s8, iar ce a iesit ...nu mi-a placut. Ai o singura optiune. DUAL STEREO. adica fiecare boxa canta in legea ei. Delay-ul e mare si apare un puternic effect de ecou.

#38
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Ma amuza teribil ce citesc pe-aici cu scule care mai de care,la preturi pe masura iar eu cu o jucarie d-asta infipta intr-un amplificator si niste boxe Panasonic de-acum 12 ani ascult FLAC-uri dintr-un samsung S5 sau laptop si se aude excelent Posted Image acuma e adevarat ca poate n-am ureche de Mozart

Attached Files



#39
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Daca asa se aud excelent imagineaza-ti cum ar suna cu ceva serios dedicat.

#40
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
eu unul folosesc așa ceva la două monitoare de studio M-Audio și sunt mai mult decât mulțumit.

#41
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Acum vreo 3 luni rugam colegii mai experimentati si mai avizati int domeniul audio sa-mi recomande o pereche de boxe active cu bluetooth Aptx. Nu am mare experienta in domeniu , actualmente am niste  Wharfedale DS-1 pe care le folosesc la calculator sau pun muzica de pe telefon , boxe pe care le-am cumparat dupa ce am citit un review pe What Hi-Fi?. Am avut ceva emotii , dar dupa ce au venit a fost totul ok. Boxele se auzeau bine (cel putin pentru urechile si pretentiile mele.).Dupa vreo 2 ani am vrut ceva mai "bun" ,sa respecte anumite cerinte (active,bluetooth si aptx) ,si de aici rugamintea pe care am adresat-o colegilor de pe forum. Dupa cateva recomandari ale unor colegi ,am discutat mai multe cu FC72 si la propunerea lui am luat Magnat Magnasphere 33 ,de la un magazin din Germania. Boxele au ajuns acum 2 saptamani ,dar din cauza ca eram in renovari masive ,nu am avut timp sa le scot din cutie decat azi dimineata. Ce sa spun...se aud extraordinar. Nu am urechi de delfin sau de elf , asa ca ,pentru cat pot eu sa apreciez boxele se aud remarcabil de bine. Inca nu am terminat curatenia,dar le-am scos sa le asult 15-20 min,ca pocneam de curiozitate...Muzica am pus tot de pe telefon (am un telefon care stie Aptx HD) asa ca s-a "cuplat" f. bine cu incintele din acest punt de vedere ,si se aude cu muuult mai bine decat pe Wharfedale. Cand termin panarama asta de curatenie... am sa le ascult conectate si la un blueray player.
Nu am alte posibilitati de comparare iar in Iasi nu stiu sa existe un showroom unde as putea asculta si alte incinte, sa pot face o comparatie (atat cat ma pricep eu). Daca este  cineva din Iasi si ma poate ajuta cu aceasta informatie,multumesc anticipat.
Ce doream sa mai spun- se pot lua boxe fara sa le asculti efectiv la recomandarea unui coleg mult mai avizat ! Eu am mers pe mana lui FC72 , iar rezultatul a fost de nota 11 !                                   Ii multumesc  pentru aceasta recomandare (pana acum nu auzisem niciodata de aceste incinte) si altadata voi apela cu incredere la informatiile de pe acest thred.

#42
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Mergeam la o sala, acolo erau doua boxe, in doua colturi opuse, sala de zeci de metrii patrati, alea doua mici, cam 25 x 15 cm, aproximativ.
Bubuiau alea de nu credeai, sunet clar, foarte bun, faceau fata, ba puteau sa fie deranjante, daca erau date prea tare.
Nu cunosc modelul, dar erau... Magnat.

#43
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Sa va povestesc ce am observat astazi...Dupa cum v-am spus sunt in renovari...peste tot. Am terminat bucataria , si acolo tin acele boxe micute Wharfedale DS-1. Le tin pe marginea unei canapele , si la  o distanta de 7-10 cm de perete. Pana acum peretele din spatele lor a fost gol. (era dat doar cu var). Acum am pus o faianta  mai groasa si mai poroasa ,cu suprafata neregulata (imita un zid) ,iar cand am dat drumul la muzici...soc !!! Se aude cu totul si cu totul altfel...Sunetul este mai plin, mai "carnos" , cu basul mai accentuat iar inaltele parca au mai disparut !! Nu am auzit sunand asa aceste boxe niciodata ! Asta nu inseamna ca imi place ce aud...doar ca este un sunet TOTAL  diferit fata de ce stiam eu in ultimii 2 ani...
Nu m-am asteptat ca niste banale placi de faianta sa schimbe radical modul in care se aud boxele.... Am mai citi pe aceasta arie ca dispunerea incintelor si alte anumite mici trucuri fac ca sunetul sa fie mult imbunatatit sau nu (colegul Jean-Luc a explicat ceva asemanator) , dar chiar asa de mare diferenta....Nu sunt prea hotarat daca imi place acest sunet nou asa de ..."serios "..dar daca as dorii sa sa aud la fel ca inainte (inalte mai accentuate) ce as putea face ? Exclus datul jos al faiantei de pe perete ca mananc conserve 6 luni......:)

#44
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Vad ca au portul bas reflex pe spate. 7cm de perete inseamna aproape lipit, varianta ieftina e sa le departezi mai mult, de la ~20cm in sus. Alta varianta e pe langa departare sa pui alt material in spatele lor unde e reflexia aia primara, poti incerca intai cu diferite obiecte si vezi ce iese. Daca nu, atunci materiale speciale facute pentru amenajare acustica.

Edited by BG_183, 08 July 2018 - 13:57.


#45
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Sa zicem ca s-a rezolvat. Intr-un fel...tin acum boxele la un unghi de aproximativ 30 grade fata de perete (inainte erau amplasate perpendicular ) si am incercat sa maresc distanta fata de el la maxim. Sunetul nu e cel pe care il stiam, dar cat de cat se apropie. Mare dreptate aveau colegii care spuneau ca cel mai important factor intr-o auditie este amplasarea boxelor....Posted Image

Edited by emilian67, 10 July 2018 - 02:45.


#46
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Pozitionare schimba in primul rand echilibrul tonal, apropierea de perete si mai ales de colturile camerei umfla basul, in mod neplacut bubuit.
Peretii supra amortizati pot absorbi inaltele, inclusiv cum se chinuie unii sa isi faca tratamente acustice, rezultatul fiind un sunet mort.
Boxele alea active Magnat au compensarii la joase, inalte pentru a corecta efectele pozitionarii sau ajusta dupa gust.

#47
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Ok. Dar eu ziceam de Wharfedale ca se aud altfel fata de cum stiam eu :) Magnaturile se aud excelent , le am in living. Eu mormaiam ca Wharfedale DS-1 se aud diferit dupa ce am pus in spatele lor faianta - inainte de curatenie peretele din spate era gol-.

#48
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Se schimba dinamica sunetului, este normal.
Dar pariez ca o sa gasesti o solutie :peacefingers:

Eu mă puturoșesc, dar cind vine momentul, ca asa este la mine, cind suspend cele doua boxe, o sa le pozez pe cauciuc prins in perete, sa nu se auda la vecin, dar si sa nu am probleme cu sunetul.

Am cauciuc gros de un centimetru, o sa pun doua straturi, unde le prind.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate