Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Recomandare boxe active wireless (bluetooth aptx)

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 crisstonne, on 26 februarie 2018 - 04:51, said:

Inseamna ca trebuie infipt in el asa ceva, sa redea sunetul spre boxe ?

https://m.emag.ro/em...9/pd/D0F8D2BBM/

Daca da, banuiesc totusi ca sunetul din difuzoarele tv-ului nu va mai functiona.
Ori gresesc ?
Teoretic da , dar se poate rezolva prin conectarea dispozitivului  direct la difuzoare printr-un divizor rezistiv

Edited by ciine, 26 February 2018 - 10:46.


#20
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

 FC72, on 26 februarie 2018 - 10:35, said:

In general cam toate incintele cu amplificare separata pe fiecare difuzor si DSP suna peste hi-fi, bat spre high-end.Nu au legatura cu boxele Bluetooth portabile, sunt totusi incinte care formeaza imagine stereo adanca, o scena larga, ofera o rezolutie, o extensie in frecvente si o presiune acustica suficienta, nu sunt doar un boombox.  
Exemplul cu LS50 Active nu este intamplator, modelele active suna evident mai bine decat cele pasive cu orice amplificare separata imaginabila.DSP-ul si puterile dedicate fac diferenta.
Magnat Magnasfere 33 le-am ascultat din curiozitate pentru ca erau mai bine cotate decat LS50 si m-au surprins prin sunetul fresh, agil, dinamic, curat, cum nu mai intalnisem la bookshelfuri pasive fie si maritate cu amplificatoare exotice, binenteles in gama pana in 10k lei, ma refer doar la incinte, fara amplificator.
Multumesc...mi-ai dat de lucru...:) Se pare ca va trebuii sa maresc bugetul.:) Incerc sa caut un magazin unde sa ascult Magnat Magnasfere 33 si daca imi plac...asta e. Ce o sa se mai bucure sotia...Posted Image Dar am sa -i spun ca din cauza ta le-am luat....:)

#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011

 ciine, on 26 februarie 2018 - 10:40, said:

Teoretic da , dar se poate rezolva prin conectarea dispozitivului  direct la difuzoare printr-un divizor rezistiv

Sa fie mai.bun asta ?
Are si A2DP.

Attached Files



#22
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

 FC72, on 26 februarie 2018 - 10:35, said:

In general cam toate incintele cu amplificare separata pe fiecare difuzor si DSP suna peste hi-fi, bat spre high-end.Nu au legatura cu boxele Bluetooth portabile, sunt totusi incinte care formeaza imagine stereo adanca, o scena larga, ofera o rezolutie, o extensie in frecvente si o presiune acustica suficienta, nu sunt doar un boombox.  
Exemplul cu LS50 Active nu este intamplator, modelele active suna evident mai bine decat cele pasive cu orice amplificare separata imaginabila.DSP-ul si puterile dedicate fac diferenta.
Magnat Magnasfere 33 le-am ascultat din curiozitate pentru ca erau mai bine cotate decat LS50 si m-au surprins prin sunetul fresh, agil, dinamic, curat, cum nu mai intalnisem la bookshelfuri pasive fie si maritate cu amplificatoare exotice, binenteles in gama pana in 10k lei, ma refer doar la incinte, fara amplificator.
Apropo ,cum stau cu basii ?

#23
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 crisstonne, on 26 februarie 2018 - 13:32, said:

Sa fie mai.bun asta ?
Are si A2DP.
Da , are intrare optica , dar trebuie sa intri in meniul tv-ului pe care il ai si sa vezi daca ai optiunea de a scoate sunet pe optic fara a intrerupe difuzoarele.
De asemenea daca ai optiunea de a regla volumul pe optic sau ai nivel fix cea ce iti complica viata.
Ce tv ai?

#24
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
La bas nu au extensia unora de 10K lei dar au o energie greu de ignorat.Interesant este ca au reglaje la bas si inalte pe panou in spate, cu 3 pozitii fiecare, treaba care ajuta fie la integrare in spatiu acustic, fie la ajustare pe gust personal.

#25
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 emilian67, on 26 februarie 2018 - 12:29, said:

Multumesc...mi-ai dat de lucru...Posted Image Se pare ca va trebuii sa maresc bugetul.Posted Image Incerc sa caut un magazin unde sa ascult Magnat Magnasfere 33 si daca imi plac...asta e. Ce o sa se mai bucure sotia...Posted Image Dar am sa -i spun ca din cauza ta le-am luat....Posted Image
Parerile despre aceste sisteme active wireless si in spetza cu bt trebuie luate ca fiind impresii personalea ale unui user.
As putea interveni cu argumente practice ,nu cu impresii pseudo stiintifice si termeni usor artistici(energie, imagine stereo adanca(?sic), rezolutie , sunetul fresh, agil ,curat si neaparat sa fie cu "atac") in favoarea set-upurilor cu amplificator/receiver plus boxe pasive. mai ales ca se gasesc pe piata receivere(chiar stereo) ce au implementate toate tehnologiile wireless(inclusiv BT aptx) plus o caruta de alte optiuni ,in acelasi timp asigurand o calitate 'sanatoasa" a sunetului ,o exploatare mult mai comoda si flexibila(de ex ,mult mai multe intrari pt. surse de semnal digital si analogic ,reglaje de ton si bas ,EQ ,DSP ,calibrari ,toate mult mai facile). Si lucru foarte important ,la un pret chiar mai mic decat ce a fost prezentat aici.
Chiar o varianta mai de compromos cu un networkplayer/DAC/preamp si o pereche de active e mai bun decat DOAR boxe active cu diverse implementari pe ele si foarte scumpe,

Edited by edigee, 26 February 2018 - 16:10.


#26
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Eu am si asa ceva, separat alt sistem  receiver si incinte pasive la home-cinema cu Atmos dar nu au nici in termen de comparatie cand ascult muzica stereo chiar daca vorbim de cateva mii de euro.Nu spun ca sistemul cu receiver suna prost chiar as spune ca suna grav dar la muzica in stereo si fisiere DSD de inalta rezolutie nu se poate apropia de ceva stereo sau incinte active din clasa aia.

#27
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Vorbeam de receivere stereo. Care presteaza mult mai bine 2.0 sau 2.1 decat cele multicanal A/V.
http://www.eu.onkyo....270-138381.html
http://www.pioneer-a...ducts/sx-s30dab
Ambele stiu si DSD.
Si exemplu de networkplayer /DAC/preamp
https://www.amazon.c...r/dp/B00WFAY08G
Si o solutie all in one ieftina.
https://www.amazon.c..._detail_4?psc=1

Edited by edigee, 26 February 2018 - 21:31.


#28
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Lasand la o parte firmele producatoare, chestiile alea sunt meh... eu ziceam ca nu poti scoate mai bine din boxe pasive sub 2k euro nici cu amplificatoare de genul asta: https://www.avstore..../rotel-ra-1592/
Nu stiu cate produse de la compania Onkyo/Pioneer ai ascultat dar modelele banale sunt departe de ce trebuie, sa zicem ca au o abordare "originala".Da stiu, abordarea aia se exprima artistic si nu are legatura cu specificatiile.

#29
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
"meh" e doar o opinie personala ,e bine si politicos de specificat.
http://www.arcam.co....eiver,sr250.htm
Asa puteam sa recomand si asta ,la buget mare si probabil cu o calitate mult mai buna. Dar nu are aptx cum a cerut initiatorul. BTW ,Rotel-ul are?

Edited by edigee, 26 February 2018 - 22:17.


#30
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Boxele astea costa 7300 ron. Sau 1700 euro. Tot cautand review-uri despre ele am dat de un magazin online OTTO.de  ,unde aceste boxe ,Magnat Magnasphere 33, costa doar 800 euro....Mi se pare extraordinar de dubios  pretul. A auzit cineva de magazinul asta ?

#31
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
Vesti bune !   https://www.whathifi...uetooth-devices  Cu un Smasung Galaxy s9 si 2 bucati Audiopro t10 cred ca vei avea parte de un sunet stereo wireless de cea mai buna calitate.

#32
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

 giorgioaur, on 27 februarie 2018 - 03:59, said:

Vesti bune !   https://www.whathifi...uetooth-devices  Cu un Smasung Galaxy s9 si 2 bucati Audiopro t10 cred ca vei avea parte de un sunet stereo wireless de cea mai buna calitate.
Sunt mai multe telefoane ce suporta aptx HD sau aptx
- Huawei Mate pro10
- Huawei Mate 10
- Sony Experia XZ1
- Sony Experia XZ1 Compact
- Sony Experia XZ2
- Sony Experia XZ2 Compact
Si mai sunt. Intrii pe site-ul de la Qualcomm si gasesti acolo toate device-urile care suporta aceasta tehnologie

#33
giorgioaur

giorgioaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 14.07.2016
Articolul nu mentioneaza nimic de aptx sau aptx hd. Cred e e vorba de un standard nou care va fi implementat pe telefeoane flagship incepand cu 2018. Qualcomm TrueWireless Stereo Plus, va permite unui telefon sa se conecteze la mai multe device-uri bluetooth cu o sincronizare perfecta. Acum ramane de vazut cat de buna va fi calitatea audio in modul stereo wireless.

Edited by giorgioaur, 27 February 2018 - 14:59.


#34
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Se pare ca in Germania, majoritatea magazinelor, vand aceste boxe Magnat Magnasphere 33 cu 800 euro. Inclusiv pe Amazon.de se gasesc la 900 euro. Numai la noi in Romanica costa 1700...Oare avem noi romanii mai multi banuti decat germanii ? :)

#35
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
In urma a ceea ce am citit ,castigatoare raman boxele Magnat Magnasphere 33. Saptamana viitoare le comand si voi revenii cu impresii despre ele- chiar daca nu ma pricep - la nivel de amator entuziast si posesor de urechi normale....:)

#36
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Si Samsung Galaxy S8/S8+ poate reda la doua surse simultan. Are Bluetooth 5.0 si a fost primul telefon care poate face treaba asta si primul cu Bluetooth 5.0.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate