Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Recomandare boxe active wireless (bluetooth aptx)

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Buna seara.
As dorii sa-mi dati un sfat. Vreau sa cumpar niste boxe wireless , sa nu aiba o dimensiune mare-un sistem 2.0 sau 2.1 (din lipsa de spatiu). Actualmente am niste boxe Wharfedale DS-1 de care sunt destul de multumit scot 14 W putere reala ,au aptx ,se aud destul de bine dar au inaltele cam 'moi'. As vrea ceva putin mai puternic sa se auda mai ' bine ' si pe care sa le pot conecta si la tv. prin cablu optic. (nu pot conecta prin bluetooth nimic la tv-ul Sony). M-am gandit la urmatoarele boxe :

1.Dynaudio XEO 2- din review-uri par cele mai ok.
2..Ruark Audio MR 1 MkII   vad cau parte de review-ri grozave...
3.Dali Zensor 1 AX
4.Boxe active  KLIPSCH R-14PM
5.Audioengine HD6 -  dar sunt cam mari ,dar sunt singurele boxe de pe piata cu aptx HD
6.Wharfedale Diamond A1


Aptx-ul nu e o chestie de marketing, chiar exista o diferenta notabila intre sunetul trimis de pe un dispozitiv ce are aptx catre o boxa cu aptx. Diferenta este mare si audibila. Din aceasta cauza prefer astfel de boxe.
Multumesc.

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Eu nu as sta pe ganduri si as lua Klipsch-urile. Au cele mai multe tipuri de intrari(basca si preamp de PHONO). Si nu au pret chiar nesimtit.
aptx HD ramane totusi o usoara gogorita de marketing in conditiile in care HD-ul ala se refera la un hi res comprimat. Un fel de mp3 hi res. E pacat sa iei niste boxe ,mai ales scumpe ,doar pt acea conexiune. Ca e mai buna acea conexiune decat bt clasic e adevarat dar conexiunile adevarate ce asigura maxim d calitate sunt acelea cu cabluri. Analogice sau digitale.
Ca o paralela acest lucru e cunoscut chiar si in sonorizari profi ,de ex la microfoanele wireless. Indiferent cat de scumpe si de brand or fi, fata de variantele cu fir au caracteristici diminuate. Date chiar de producator.

#3
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
APTX asigura o calitate mai buna decat pe cablu.Pe cablu inseamna la un device Smart, iesirea de casti adica sa utilizezi mizeria de DAC si amplif de casti incluse in device, pe APTX merg pachete de date compresate, nu ca la mp3 unde compresia este la sunet, poti spune ca este o compresie tip FLAC.Nici un telefon, tableta nu poate scoate vreo calitate grozava pe casti adica pe cablu, insa daca trimite datele catre un DAC extern, fie si BT, se schimba treaba.
Nu ai precizat in lista ta referinta KEF LS50 : http://www.avhub.com...s-review-468190
Este exemplu clasic care zdruncina conceptele clasice de DAC, amplificator stereo si incinte separate.
In link gasesti un tabel cu multe modele cu plusuri si minusuri.

#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Am in dotare  https://www.amazon.c..../dp/B009NE15OY
https://www.amazon.c..../dp/B00CGYN47O
Streaming-ul in retea este peste orice legatura bt iar internet radio e cireasa de pe tort  , sunetul la primul este excelent  si are un volum de 1 l sunt indicate 2 in cascada
Al doilea  integreaza orice sistem in retea pt streaming la o calitate excelenta , are inclusiv port optic si digital  dar si internet radio

#5
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

 FC72, on 25 februarie 2018 - 09:08, said:

APTX asigura o calitate mai buna decat pe cablu.Pe cablu inseamna la un device Smart, iesirea de casti adica sa utilizezi mizeria de DAC si amplif de casti incluse in device, pe APTX merg pachete de date compresate, nu ca la mp3 unde compresia este la sunet, poti spune ca este o compresie tip FLAC.Nici un telefon, tableta nu poate scoate vreo calitate grozava pe casti adica pe cablu, insa daca trimite datele catre un DAC extern, fie si BT, se schimba treaba.
Nu ai precizat in lista ta referinta KEF LS50 : http://www.avhub.com...s-review-468190
Este exemplu clasic care zdruncina conceptele clasice de DAC, amplificator stereo si incinte separate.
In link gasesti un tabel cu multe modele cu plusuri si minusuri.
Da. Par a fi cele mai ...:) Dar 2000 de lire...e cam mult. Nu as dorii sa platesc mai mult de 1000 euroi...

#6
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Am ascultat asa ceva prin toamna : http://www.areadvd.d...-kompaktformat/
Sunetul nu avea nimic in comun cu amprenta producatorului era complet altceva, nici o alta combinatie ampli+boxe de la ei, nu putea suna asa, dinamica, control, atac, definitie, scena impecabila, zero distorsiuni, SPL incredibil.Sistemele clasice cu amplificator si boxe pasive par lente, limitate, blur, colorate cu astea active sunetul este exploziv si extrem de curat.
Daca mi-ar trebui un sistem stereo acum, as merge sigur pe incinte active.

#7
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
2000 lire pentru un moft cu niste portabile wireless? Voi traiti cu picioarele in tavan!
Cea mai OK varianta e de departe receptorul acela Wireless/BT recomandat de caine impreuna cu orice sistem decent format din amp +,2 boxe sau ceva compacte active.

#8
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 geo123, on 25 februarie 2018 - 12:19, said:

2000 lire pentru un moft cu niste portabile wireless? Voi traiti cu picioarele in tavan!
Cea mai OK varianta e de departe receptorul acela Wireless/BT recomandat de caine impreuna cu orice sistem decent format din amp +,2 boxe sau ceva compacte active.
La 2000 lire cumperi 2 dewialet phantom  , care totusi au o tehnologie in spate  si calitate net superioara.Posted Image

#9
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

 ciine, on 25 februarie 2018 - 12:30, said:

La 2000 lire cumperi 2 dewialet phantom  , care totusi au o tehnologie in spate  si calitate net superioara.Posted Image
2 Devialet phantom costa 2400.Le-am ascultat anul trecut la Av Store (varianta Gold,cea mai puternica) si se aud extraordinar. Oricum ,am spus ca limita maxima ar fi 5000 ron.

#10
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 emilian67, on 25 februarie 2018 - 19:10, said:

2 Devialet phantom costa 2400.Le-am ascultat anul trecut la Av Store (varianta Gold,cea mai puternica) si se aud extraordinar. Oricum ,am spus ca limita maxima ar fi 5000 ron.

Te califici pt o bucata https://www.ebay.co....pkAAOSwPOhaiVB3

#11
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

 geo123, on 25 februarie 2018 - 12:19, said:

2000 lire pentru un moft cu niste portabile wireless? Voi traiti cu picioarele in tavan!
Cea mai OK varianta e de departe receptorul acela Wireless/BT recomandat de caine impreuna cu orice sistem decent format din amp +,2 boxe sau ceva compacte active.
Hmmm...nu traieste nimeni cu picioarele in tavan. Daca tu nu agreezi acest tip de boxe,asta nu inseamna ca cei care doresc un astfel de sistem sunt retardati...sau niste mici idioti care trebuie adusi pe calea cea buna.Eu am intrebat la modul serios daca cineva de pe acest forum a ascultat una din optiunile mentionate de mine  si ce parere au despre ele. Cum ,cat si in ce fel isi cheltuie fiecare banii este o chestiune individuala. Nu priveste pe nimeni si nu cred e necesar sa faci 'glumite' pe subiectul acesta. Daca ma poti ajuta cu ceea ce am intrebat ,iti multumesc, daca nu ,abtine-te

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Boxele cu bluetooth permit conectarea la un smart tv, dar sa se auda si boxele si televizorul in acelasi timp ?
A incercat cineva ?

Edited by crisstonne, 25 February 2018 - 21:06.


#13
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 crisstonne, on 25 februarie 2018 - 21:04, said:

Boxele cu bluetooth permit conectarea la un smart tv, dar sa se auda si boxele si televizorul in acelasi timp ?
A incercat cineva ?
Nu , atita timp cit tv-ul nu are implementat protocolul a2dp, daca exista (eu nu am intalnit inca) e ok.
In schimb sunt multe tv-uri care suporta streaming wirelles in banda de 5ghz sau dedicata 5,4ghz  , bineinteles cu dispozitive proprietare

#14
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

 FC72, on 25 februarie 2018 - 12:16, said:

Am ascultat asa ceva prin toamna : http://www.areadvd.d...-kompaktformat/
Sunetul nu avea nimic in comun cu amprenta producatorului era complet altceva, nici o alta combinatie ampli+boxe de la ei, nu putea suna asa, dinamica, control, atac, definitie, scena impecabila, zero distorsiuni, SPL incredibil.Sistemele clasice cu amplificator si boxe pasive par lente, limitate, blur, colorate cu astea active sunetul este exploziv si extrem de curat.
Daca mi-ar trebui un sistem stereo acum, as merge sigur pe incinte active.
Zici ca se aud foarte bine Magnat Magnasphere 33 ?

 crisstonne, on 25 februarie 2018 - 21:04, said:

Boxele cu bluetooth permit conectarea la un smart tv, dar sa se auda si boxele si televizorul in acelasi timp ?
A incercat cineva ?
La tv-ul meu -Sony - nu se poate conecta nici un fel de boxa prin bluetooth. Nu au codecul A2DP. Un chip care coste 3 euro...Mai mare rasul...In fine..Nu cunosc la alte marci cum stau la capitolul asta, dar daca au acest codec,trebuie sa mearga.

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Inteleg asa: dau cautare din tv sa gaseasca boxele, gaseste boxele in setari, le selectez, comut pe un post tv sau radio.
Acum am sunet in boxele externe prin bluetooth, pe difuzoarele tv nu aud nimic.
Corect ?!

#16
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 crisstonne, on 25 februarie 2018 - 23:28, said:

Inteleg asa: dau cautare din tv sa gaseasca boxele, gaseste boxele in setari, le selectez, comut pe un post tv sau radio.
Acum am sunet in boxele externe prin bluetooth, pe difuzoarele tv nu aud nimic.
Corect ?!
Nu , nu se conecteaza cu boxele intrucat tv-ul nu stie a2dp si sunetul ramane acolo in dif. lui.

#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Inseamna ca trebuie infipt in el asa ceva, sa redea sunetul spre boxe ?

https://m.emag.ro/em...9/pd/D0F8D2BBM/

Daca da, banuiesc totusi ca sunetul din difuzoarele tv-ului nu va mai functiona.
Ori gresesc ?

#18
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
In general cam toate incintele cu amplificare separata pe fiecare difuzor si DSP suna peste hi-fi, bat spre high-end.Nu au legatura cu boxele Bluetooth portabile, sunt totusi incinte care formeaza imagine stereo adanca, o scena larga, ofera o rezolutie, o extensie in frecvente si o presiune acustica suficienta, nu sunt doar un boombox.  
Exemplul cu LS50 Active nu este intamplator, modelele active suna evident mai bine decat cele pasive cu orice amplificare separata imaginabila.DSP-ul si puterile dedicate fac diferenta.
Magnat Magnasfere 33 le-am ascultat din curiozitate pentru ca erau mai bine cotate decat LS50 si m-au surprins prin sunetul fresh, agil, dinamic, curat, cum nu mai intalnisem la bookshelfuri pasive fie si maritate cu amplificatoare exotice, binenteles in gama pana in 10k lei, ma refer doar la incinte, fara amplificator.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate