Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

problema cu port fowarding si acces management router

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
TEPY66

TEPY66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 04.06.2005
Am un router TL-WR841N si dupa router am camere de supraveghere care sunt legate la nvr,eu incerc sa ii dau acces la acest nvr prin router din browser si nu se conecteza,dar daca folosesc aplicatia care este pentru acest nvr merge,cu toate ca am facut setarile in router la port forwarding si am deschis porturile specifice, problema este si daca dau scanare porturi tot nu le gaseste deschise,cea de a 2 problema este ca am incercat sa ii dau acces la router din alta retea aceeasi problema este ca tot nu ma pot conecta cu toate ca am activa si o adresa de dyn dns,dar am in alta locatie acelasi tip de router si cu acelesi setari facute si pot accesa routerul din alta retea , va rog daca ma puteti ajuta ce setari sa mai fac sa ma pot conecta la primul router precizez ca ambele routere sunt in aceeasi retea si sunt conectate la acceasi clasa de ip dar conexiunele sunt bradband.



va multumesc pentru intelegere

#2
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 25.12.2004
vezi daca poti rezolva activand upnp si pe router si pe nvr.
aplicatia se conecteaza un cu un sistem care face nat traversal, deci trece de port forward chiar daca nu il faci, de aia functioneaza.
daca din acelasi subnet nu poti gasi portul 80 deschis, singura explicatie e ca e subnetul gresit sau nu esti in acelasi subnet cu nvr-ul, sa nu fii in lan in spatele altui router.
nu prea am inteles mare lucru din ce ai explicat, dar cred ca ai ceva conflicte pe acolo, ori folosesti dublu nat, ori ai subnetu scris gresit, ori e un firewall la mijloc.

am instalat n d(n)vr-uri si toate mergeau accesate pe portul 80 fara nici o problema, cu conditia ca sa fie un singur router in lan si tu cu nvr-ul sa fii in acelasi lan (sa nu ai conflict de dhcp spre ex)

Edited by spikje, 25 February 2018 - 00:02.


#3
TEPY66

TEPY66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 04.06.2005
nu cred ca mam exprimat eu bine sunt in aceasi retea lan de la acelasi provider dar in locatii diferite eu la oras si nvr la tara la ruterul de la oras la
ip imi da 86.xxx.xxx.xxx.ppoe
subnet 255.255.255.255
gateway e acelas ip cu 86 xxxxxxxx
dns server 93.xx.xx.4 ,93.xx.xx.3
si la tara am aceleas ip-uri difera doar adresa ip si gateway implicit
la routerul de la oras ma pot conecta de pe date mobile pe telefon dar la routerul de la tara nu pot.

va multumesc

Edited by TEPY66, 25 February 2018 - 01:17.


#4
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 14.08.2006
cum sa fi in aceasi retea LAN daca ai 2 routere si vorbesti de ISP?

vezi la routerul de la tara probabil ca ai configurat ceva gresit..te exprimi cam greu

#5
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
tu iin ce router incerci sa deschizi porturi?
in cel de la tara, acolo unde ai nvr  ul, sau in cel de la oras?

daca inteleg eu bine din a doua postare a lui, el tot seteaza routerul de la oras, nu pe cel din locatia nvr uilui

Edited by Petrecristi, 25 February 2018 - 12:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate