Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

iPhone 7 plus sau 8 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 03.02.2016
Buna ziua.
Intentionez sa cumpar un iPhone insa nu stiu ce sa aleg dintre aceste doua modele. L-as lua pe 8 pentru ca e mai nou. 7 plus are deja un an si ceva de cand e lansat, dar am vazut ca la specificatii e mai bun ca si 8-ul.
E primul iPhone si nu stiu daca se simte acel 1 GB Ram in plus la 7 plus.

Multumesc !

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
plus e pt cei care freaca toata ziua telefonul si din cauza asta sunt dispusi sa cedeze ceva de la portabilitate pt a avea un display mai mare, cel normal e pt cei care folosesc preponderent telefonul ca telefon si din cand in cand pt mail, net si altele de genul. bine, am mai vazut plus-uri si la cei care nu vad prea bine.

#3
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 03.02.2016
Am avut Lg G3 si tot diagonala de 5.5 avea. Deci sunt obisnuit cu ecranul mare. Trebuie sa vad cine are un iphone plus si unul normal ca sa le compar ( din punctul de vedere al marimii )

Oricum nu cred ca ma deranjeaza diagonala mai mica. Ma refer la specificatii, calitatea camerei foto ( plusul are dual camera )

E adevarat ca la Apple, ai garantie 1 an de zile si daca il duci in service si iti da alt telefon ai din nou acel an de service ?

#4
Dragosh2008

Dragosh2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 20.02.2008
7+ sau 8+

#5
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Plus e mai ok daca scrii mult, in special cu doua degete.
Se misca degetele mai natural pe ecran ca e sufprafata mai mare.
La varianta nonPlus parca se ciocnesc degetele intre ele ca n-au loc in acelasi timp.

#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Da'....astea nu înțeleg ce le zici???? Cum sã-ți scrîntești dej'tele????? Am vorbit juma'de orã cu un bv8ooo pro și a scris exact...cratime....etc....

Edited by sarac.lipit, 24 February 2018 - 15:42.


#7
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Cred si eu ca nu, la o latime a telefonului BV8000 de 7,92 cm, adica putin mai mare decat un iPhone 8Plus care are doar 7.81 cm si eva mai mare decat un iPhone 7Plus care are doar 7,79 cm.

Cu variantele simple nici nu mai compar, ca alea sunt cu minim 1 cm mai mici in latime fata de variantele Plus.

Edited by romangx, 24 February 2018 - 15:51.


#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostRazvan125, on 24 februarie 2018 - 14:59, said:

Am avut Lg G3 si tot diagonala de 5.5 avea.

Ce raport avea G3 si ce raport are conserva asta de iphone ? Zici ca are 6"...

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postromangx, on 24 februarie 2018 - 15:08, said:

Plus e mai ok daca scrii mult, in special cu doua degete.
Se misca degetele mai natural pe ecran ca e sufprafata mai mare.
La varianta nonPlus parca se ciocnesc degetele intre ele ca n-au loc in acelasi timp.
la iPhone nu e chiar asa tragic ca la Androizi daca ai ecran mic.
Atingerile sunt inregistrate mult mai exact, astfel incat poti scrie pe un ecran de 4,7" exact cat de corect si rapid ai scrie pe un telefon cu Android ce are ecran de 5,5-6".

View PostRazvan125, on 24 februarie 2018 - 14:59, said:

Am avut Lg G3 si tot diagonala de 5.5 avea. Deci sunt obisnuit cu ecranul mare. Trebuie sa vad cine are un iphone plus si unul normal ca sa le compar ( din punctul de vedere al marimii )
Oricum nu cred ca ma deranjeaza diagonala mai mica. Ma refer la specificatii, calitatea camerei foto ( plusul are dual camera )
E adevarat ca la Apple, ai garantie 1 an de zile si daca il duci in service si iti da alt telefon ai din nou acel an de service ?
Garantia legala din Romania e 2 ani de zile. Ce spui tu cred ca e valabil intr-adevar 1 an de zile (de la data activarii), dar numai in centrele Apple. In service-urile autorizate Apple ai parte cam de acelasi tratament ca la concurenta in service-urile autorizate. E totusi posibil sa gresesc, dar in cazul asta probabil ma vor corecta colegul @Fane sau altii.

Daca te descurci cu ecranul mai mic si nu stai toata ziua pe telefon (in special folosind Snapchat sau FB/Instagram, care cam consuma baterie pe orice telefon) atunci e perfect 8-ul.

View PostFane, on 24 februarie 2018 - 14:51, said:

plus e pt cei care freaca toata ziua telefonul si din cauza asta sunt dispusi sa cedeze ceva de la portabilitate pt a avea un display mai mare, cel normal e pt cei care folosesc preponderent telefonul ca telefon si din cand in cand pt mail, net si altele de genul. bine, am mai vazut plus-uri si la cei care nu vad prea bine.
Varianta 'Plus' are si un mic avantaj la autonomie.
Cei care umbla toata ziua pe telefon s-ar putea sa-l incarce si de 2 ori pe zi, in timp ce pe varianta 'Plus' ajung si cu o rezerva de 30-40% baterie seara.

Edited by Hider141, 24 February 2018 - 22:15.


#10
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Nu e vorba de inregistrare atingeri, ci de faptul ca daca stau cu telefonul in ambele maini cu degetele sa scriu, e spatiul (latimea telefonului) mic si ma dor mainile ingrozitor din cauza pozitiei total nefireasca a mainilor/degetelor. Un fel de sentiment de carpal tunnel.

Edited by romangx, 24 February 2018 - 22:15.


#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
Intr-un an de zile, daca ti se defecteaza, il trimiti in service si daca ei constata ca intr-adevar e defect iti dau unul nou, dar in varianta fara cutie si accesorii (iti raman de la primul).

Daca am fi avut apple store faceau chestia asta pe loc.

#12
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
In momentul de fata nu merita diferenta din punctul meu de vedere.

#13
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 03.02.2016
Azi am vazut un iPhone 7. Mi se pare suficient de mare ( pana acum credeam ca acest prieten are iPhone 7 Plus, nu stiu de ce Posted Image cu toate ca nu are camera duala... ).
Sincer. La G3 nu am simtit nevoia unui ecran asa mare ( 5.5 ). Jocuri nu ma prea joc, doar atunci cand sunt plecat.
In rest o sa-l folosesc pentru Facebook, Instagram, Snapchat. ( de exemplu, cand sunt acasa nu intru pe fb de pe telefon ) +++ pozeee. Chiar imi lipsea un telefon care sa faca poze bune... ( Lg-ul m-a dezamagit total Posted Image  cand mergeam undeva, trebuia sa iau aparatul foto dupa mine pentru ca nu ma puteam baza pe telefon... pur si simplu nu avea nimic bun, incepand de la meniu [ nu are nici macar alb negru ] si terminand cu calitatea culorii )... Trebuia sa-l fi trimis inapoi cand l-am cumparat... =)))) Din primul moment am fost dezamagit dar am crezut ca asa e la inceput, fiind un ecran diferit fata de S3-ul pe care l-am avut.
Si legat de baterie... Sunt obisnuit sa incarc un telefon de 2 ori pe zi Posted Image . Bateria la Lg nu ma tinea mai mult de ora 3, asta din cauza Snapului...

Deci cred ca raman pe iPhone 8. iPhone 7 Plus nu as cumpara pentru ca vreau sa fie telefonul cat mai nou. Cam la 2 ani imi schimb telefon si nu mai vreau sa am treaba pana in 2020 ( daca nu creapa Posted Image)) )

Edited by Razvan125, 25 February 2018 - 14:46.


#14
hyper1971

hyper1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 02.02.2018

View PostFane, on 24 februarie 2018 - 22:51, said:

Intr-un an de zile, daca ti se defecteaza, il trimiti in service si daca ei constata ca intr-adevar e defect iti dau unul nou, dar in varianta fara cutie si accesorii (iti raman de la primul).

Daca am fi avut apple store faceau chestia asta pe loc.

Din pacate nu se mai aplica decat in cazuri rare.
Acum au schimbat politica si se repara.
E adevarat ca nu discuta si repara imediat.

#15
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Si iphone 7/7plus tin inca 2 ani fara probleme. Daca nu ai emotii cu faptul ca 8-ul e din sticla, ia-l.

#16
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 03.02.2016
O folie de sticla pe spate nu rezolva problema ? Oricum o sa-l tin in husa. ( nu dinaia mare, de zici ca-i caramida, o husa slim, eleganta, pentru a nu-l zgaria )

Edited by Razvan125, 02 March 2018 - 12:45.


#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Trebuie sa acopere complet spatele. Daca raman cativa mm neacoperiti atunci la un impact pe laterala risti sa se sparga sticla pe spate, in timp ce protectia de sticla ramane intacta.

Edited by Hider141, 02 March 2018 - 12:49.


#18
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 03.02.2016
Si nu merge schimbata sticla de pe spate ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate