Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce suplimente folositi?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014
(pentru cei care fac sport)
Ce suplimente folositi? Pe care le considerati cele mai importante si de ce?

Dupa parerea mea, pe locurile fruntase se situeaza magneziul (nu cred ca trebuie sa justific si de ce), creatina (atp, aur pentru oricine) si vitamina d (mai ales din octombrie pana in mai), urmate de concentratele proteice din zer fara sucraloza. Mai adaugam si un omega 3, tinand cont de alimentatia noastra "rafinata", si cam atat. Restul doar marketing. Voi ce parere aveti?

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Parerile sunt impartite chiar si printre cei care consuma frecvent astfel de suplimente. Sincer eu am mai luat , prin tinerete . Bani aruncati. Este un soi de efect Placebo ...tragi mai tare pentru ca stii ca ai luat un supliment si esti disperat sa-ti maximizezi efectul la antrenament. O singura data , am "simtit" oarece , cand luam "animal pack " - pe la 25 de ani . Parca aveam un plus de rezistenta cand ma luptam , dar in final am ajuns sa am o rezistenta aproape tripla , prin antrenamente specifice si fara sa mai iau nimic . Nu am mai luat suplimente de 20 de ani si ma lupt parte in parte cu luptatori de competitie care au 20 de ani si pe care ii simt si-i vad ca se dopeaza. O alimentatie corecta combinata cu odihna si refacere si ambele raportate la o intensitate potrivita a antrenamentelor dau cele mai bune rezultate. Suplimentele astea sunt brodite pe tipicul psihic al rasei albe ...toti vor rezultate rapid , sunt interesati de estetic , sa creasca bicepsul ..sa stea bine tricoul. O prostie, insa nici un adolescent nu are destula minte incat sa inteleaga ce face. corpul trebuie sa creasca treptat , natural , proportional, fara socuri care sa afecteze articulatii , coloana , osatura. Ce te incanta sa ai 48 la brat si picioare ca de lacusta ...sau sa ai pectoralii cat painea de casa si sa ai coloana terminata ? Dar este greu sa transmiti aceasta cultura a eficientei unor tineri crescuti in consumerismul acesta jalnic .
Nu lua nici un supliment. Cei ieftini sunt lapte praf cu cacao la pret tripu , iar cei scumpi .. au rezultate pe termen scurt ( daca au ) . Lasi suplimentele , te scofalcesti ca un balon spart .
Un edit : nu cunosc nici macar un sportiv care a luat proteina 100 % in tinerete si care sa nu aiba guta in prezent. Acidul uric are un efect cumulativ. Nu se metabolizeaza , se elimina mai incet decat se produce cand ai exces de proteina in alimentatie . Vrei sa fii sanatos si dupa 35-40 de ani ? Uita de suplimente.

Fiecare om are un potential genetic. Ideal este sa il atinga si sa defina eficient . Depasirea potentialului genetic vine cu probleme conexe. ai o greutate mai mare decat maximul tau genetic , o sa ai probleme de coloana , de genunchi,de glezne ( adica articulatii unde se duc socurile provocate de plusul de greutate ). Nu conteaza ca este burta de bautor de bere sau masa musculara ...articulatiile nu cresc proportional nici cu burta si nici cu dorsalii. Antrenamentele inteligent alese si sustinute ne ajuta sa ne atingem maximul genetic. Culturistii profesionisti au o scuza. Ei din asta traiesc. Daca raman la maximul lor genetic nu-i baga nimeni in seama in lumea culturistilor. Dar aia castiga bani din hoipertrofierea nenaturala . Daca nu esti profesionist ....ce rost are sa arati ca un dulap ? Crezi ca daca ai vreo problema cu vreun luptatori bun ala da doua parale pe muschii tai ? Dimpotriva ... ala va sti ca esti vulnerabil la rezistenta si viteza , stie ca te misti greoi , stie ca inima ta nu poate duce masa ...si te bate de iti suna apa in cap. Intotdeauna mi-a fost teama de luptatorii mai supli decat mine , nu de cei mai masivi . Dimansiunea este impresionanta pentru amatori. Cine stie "o lecuta" de bataie nu da doi bani pe steroidizatii de prin sali .Deci nici la capitolul " impresie " reala nu faci cine stie ce afacere . Culturismul este o afacere si o stiinta. Nu se adreseaza maselor . nu se adreseaza amatorilor. Trebuie practicat sub atenta indrumare a unui antrenor experimentat iar suplimentele trebuie dozate si luate in aceasta situatie foarte stiintific. Si nu ma refer la steroizi anabolizanti ci la suplimente .

Edited by JurasikMan, 24 February 2018 - 15:37.


#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Interesant ce spui, totusi care e maximul genetic, de care zici?

#4
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Exista sectiune speciala unde sunt cateva discutii ample despre suplimente.

#5
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012

View PostVegas123, on 24 februarie 2018 - 14:35, said:

Mai adaugam si un omega 3, tinand cont de alimentatia noastra "rafinata", si cam atat. Restul doar marketing. Voi ce parere aveti?

Din start când cineva zice că ia omega 3 trebuie să asocieze și cu antioxidanți.
Sau cine face efort susținut, are nevoie în mod inevitabil de mai multă vitamina C sau eventual glutamină. De ce nu și enzime, că previn distrugerea musculaturii.

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
Niciodata nu am luat, niciodata nu o sa iau.
Vreau supliment? Mancare.
Iau in greutate (grasime)? Post negru 3 zile pe saptamana.
Vreau muschi? Oua, carne de vita.
Vrei potasiu? Cartofi etc etc etc
Lasa organismul sa munceasca.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu se prea potriveste aria de "o viata sanatoasa" cu "ce suplimente folositi". E un non-sens.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Arab , fiecare are un maxim potential genetic. De exemplu , mergi la sala , mananci sanatos , te odihnesti , faci exercitii corect , si dupa un an de zile impingi cu 120 kg de la piept . si acolo te plafonezi. Asta este maximul tau genetic. Vrei mai mult trebuie sa apelezi la "ajutatoare ". Faci biceps la blocat cu 40-50 kg. si acolo nu mai dai inainte . ala este maximul tau . Vrei 80 kg , bagi steroizi. "Ajutatoarele " ajuta artificial refacerea si dau gaz la antrenamente . Chestiunea este ca ajuta doar muschii , hipertrofierea. Inima nu creste , plamanii nu se dubleaza , articulatiile nu se fac mai elastica sau mai groase . Osatura nu se mareste ( creste in densitate daca antrenamentele provoaca microfisuri care sunt imediat reparate de organism ) . Suntem asemeni unor baloane. Ne putem umfla limitat pana cand materialul nu mai rezista si balonus se sparge. Steroizii adauga doar aer in balon , nu ingroasa peretii balonului .
Multi zic : daca nu ar fi buni/bune steroizii/suplimentele,   nu i-ar face nimeni . Alcoolul este bun ? Tigarile sunt bune ? Nu ...dar exista cerere si oamenii le cumpara si le consuma in ciuda faptului ca sunt nocive , pentru ca sunt dependenti . Exista o lipsa de cultura. Sa vedeti niste tineri judoca sau niste luptatori de libere , niste boxeri de categorie semi-grea ...sunt ca niste zei. sunt supli , sunt rapizi , sunt musculosi fara a fi grotesti , sunt eficienti . Tinerii de azi , pentru ca parintii nu au timp sa-i educe, vor bratul mare . Daca ati vedea la competitii de BJJ sau Judo sau box  cum arata tinerii sportivi , cat de usor se misca , ce viteza au , cat de armonios sunt facuti ...ati incepe sa va formati o cultura despre ce inseamna eficienta unui corp bine antrenat si sanatos . si in antiteza avem niste malaci steroidizati , care dau zeci de milioane pe "extract  din zer " ...adica lapte praf chinezesc ....si cacao diluata ...si se umplu de musculatura pufoasa , si se acopere de acnee ....bleah .... trebuie sa vedeti ca sa intelegeti . Stati langa un "tragator " de fiare in sala pana transpira . In primul rand ca lesinati ..dar pana sa lesinati , daca aveti nasul format o sa stiti tot ce baga ala in el sub forma de suplimente . O transpiratie care miroase a COLOROM . Colorom era o fabrica  chimica din Codlea .

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008

View PostVegas123, on 24 februarie 2018 - 14:35, said:

...pe locurile fruntase se situeaza magneziul (nu cred ca trebuie sa justific si de ce),
creatina (atp, aur pentru oricine) si vitamina d (mai ales din octombrie pana in mai),
urmate de concentratele proteice din zer fara sucraloza.
Magneziu il gasesti in multe legume, fructe...seminte/ nuci
Creatina imo e mai mult vrajeala, suplimentezi doar daca esti luptator judo si te antrenezi 6ore/ zi, altfel arunci banii
Concentrate proteice... deja majoriteateaa mananca prea multa proteina...

#10
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014

View PostJurasikMan, on 24 februarie 2018 - 15:21, said:

Parerile sunt impartite chiar si printre cei care consuma frecvent astfel de suplimente. Sincer eu am mai luat , prin tinerete . Bani aruncati. Este un soi de efect Placebo ...tragi mai tare pentru ca stii ca ai luat un supliment si esti disperat sa-ti maximizezi efectul la antrenament. O singura data , am "simtit" oarece , cand luam "animal pack " - pe la 25 de ani . Parca aveam un plus de rezistenta cand ma luptam , dar in final am ajuns sa am o rezistenta aproape tripla , prin antrenamente specifice si fara sa mai iau nimic . Nu am mai luat suplimente de 20 de ani si ma lupt parte in parte cu luptatori de competitie care au 20 de ani si pe care ii simt si-i vad ca se dopeaza. O alimentatie corecta combinata cu odihna si refacere si ambele raportate la o intensitate potrivita a antrenamentelor dau cele mai bune rezultate. Suplimentele astea sunt brodite pe tipicul psihic al rasei albe ...toti vor rezultate rapid , sunt interesati de estetic , sa creasca bicepsul ..sa stea bine tricoul. O prostie, insa nici un adolescent nu are destula minte incat sa inteleaga ce face. corpul trebuie sa creasca treptat , natural , proportional, fara socuri care sa afecteze articulatii , coloana , osatura. Ce te incanta sa ai 48 la brat si picioare ca de lacusta ...sau sa ai pectoralii cat painea de casa si sa ai coloana terminata ? Dar este greu sa transmiti aceasta cultura a eficientei unor tineri crescuti in consumerismul acesta jalnic .
Nu lua nici un supliment. Cei ieftini sunt lapte praf cu cacao la pret tripu , iar cei scumpi .. au rezultate pe termen scurt ( daca au ) . Lasi suplimentele , te scofalcesti ca un balon spart .
Un edit : nu cunosc nici macar un sportiv care a luat proteina 100 % in tinerete si care sa nu aiba guta in prezent. Acidul uric are un efect cumulativ. Nu se metabolizeaza , se elimina mai incet decat se produce cand ai exces de proteina in alimentatie . Vrei sa fii sanatos si dupa 35-40 de ani ? Uita de suplimente.

Fiecare om are un potential genetic. Ideal este sa il atinga si sa defina eficient . Depasirea potentialului genetic vine cu probleme conexe. ai o greutate mai mare decat maximul tau genetic , o sa ai probleme de coloana , de genunchi,de glezne ( adica articulatii unde se duc socurile provocate de plusul de greutate ). Nu conteaza ca este burta de bautor de bere sau masa musculara ...articulatiile nu cresc proportional nici cu burta si nici cu dorsalii. Antrenamentele inteligent alese si sustinute ne ajuta sa ne atingem maximul genetic. Culturistii profesionisti au o scuza. Ei din asta traiesc. Daca raman la maximul lor genetic nu-i baga nimeni in seama in lumea culturistilor. Dar aia castiga bani din hoipertrofierea nenaturala . Daca nu esti profesionist ....ce rost are sa arati ca un dulap ? Crezi ca daca ai vreo problema cu vreun luptatori bun ala da doua parale pe muschii tai ? Dimpotriva ... ala va sti ca esti vulnerabil la rezistenta si viteza , stie ca te misti greoi , stie ca inima ta nu poate duce masa ...si te bate de iti suna apa in cap. Intotdeauna mi-a fost teama de luptatorii mai supli decat mine , nu de cei mai masivi . Dimansiunea este impresionanta pentru amatori. Cine stie "o lecuta" de bataie nu da doi bani pe steroidizatii de prin sali .Deci nici la capitolul " impresie " reala nu faci cine stie ce afacere . Culturismul este o afacere si o stiinta. Nu se adreseaza maselor . nu se adreseaza amatorilor. Trebuie practicat sub atenta indrumare a unui antrenor experimentat iar suplimentele trebuie dozate si luate in aceasta situatie foarte stiintific. Si nu ma refer la steroizi anabolizanti ci la suplimente .
Sa-mi surada oare tenta confuziei dintre suplimente si steroizi? Sau incerci doar sa subliniezi si o alta arie? Prefer sa cred ca e corecta a 2-a varianta.
Total adevarat ce ai spus in legatura cu limita genetica, dar in legatura cu suplimentele... bleh, bla-bla-uri. Suplimentele te ajuta atat timp cat tu nu-ti poti lua necesarele din alimentatia p-zisa. Odata ce tu sustii ca alimentatia ta era dumnezeiasca era si de asteptat sa nu ai efecte vizibile si de la suplimente.
Si, ca o ultima paranteza, limita genetica nu poate fi depasita decat cu ajutorul hormonilor steroizi (in fine, cu tot tacamul, hormoni de crestere, insulina, etc).

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
Nu cred ca exista o limita genetica.
Depinde ce vrei de la viata.

Forta insa se face ciclic nu permanent in hipertrofiere, si nu se poate face imediat.
Un ciclu dureaza de la un an la 18 luni, dupa care il reiei un nou ciclu
Nu e chiar asa simplu sa faci "muschi", trebuie obisnuit organismul, creierul trebuie educat constient si vegetativ.

Poate unu de 50kg si 1.80m sa ajunga la 120kg?
Bineinteles ca poate. Eu i-as da vreo 15-20 ani pentru asta, dar ani de disciplina.

#12
yanis34

yanis34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 18.02.2018
Asta cu suplimentele e cu dus- intors si anume: daca vrei performanta si la urma produci si bani din asa ceva cu efectele secundare ce or sa apara mai tarziu, esti liber sa consumi orice...dar daca vrei doar sa faci sport pt tine fa- o natural doar cu mancare, care oricum si  aia e plina de chimicale.

#13
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View PostEXIT, on 24 februarie 2018 - 16:04, said:



#14
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
ZMA si un complex de multivitamine si minerale. Eu personal am dat zeci de milioane pe tot felul de suplimente de pe i_h_erb Acum incerc sa iau cat mai putine, momentat iau doar magnerot.

Edited by badsica, 24 February 2018 - 18:36.


#15
DeathRow

DeathRow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.01.2018
O parere proasta, nu sunt de acord cu suplimentele de pe piata, de nici un fel, sunt procesate si para procesate prin tehnici chimice, plus ca daca vorbim de vitamine, in pastilele alea nici nu ai de unde sa stii daca iti pune vitamine sau nisip,(efectul placebo).
Tii neaparat sa iei suplimente? miere, polen, oua de prepelita crude, albus de oua de gaina crud, shake-uri cu albus de ou de gaina sau chiar oua de prepelita + 1-2 banane si lapte, baut inainte de sport.
Eu mananc consistent si daca e sa iau suplimente iau doar ce am mentionat mai sus, nu cred in prafurile si pastilele la care se tot face reclama, mie mi se pare doar  smecherie de marketing nu sunt cu nimic mai bune decat ce am precizat eu.

#16
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Vad aici, ca si la sala o mare confuzie intre suplimente si steroizi.  
Suplimentele sunt foarte bune, cu conditia sa studiezi cu multa atentie la ce foloseste ..... si daca ti-e necesar acel supliment.
De exemplu puberea / extractul de lucerna, are in compozitie foarte multe vitamine , minerale, proteine, enzime.....dar si o mare cantitate de fitoestrogeni, care te transforma dintr-un mascul feroce, intr-un telenovelist care plange si suspina la serialele turcesti si indiene.
     Si mai lasati-ma doar cu hrana ,, clasica '', ...voi nu vedeti ca agricultura si zootehnia sunt facute intensiv pe baza de chimicale si hormoni de crestere ? Bagi un porc de 100 de kg intr-o masinarie, si-ti ies 150 kg de mezeluri in capatul celalalt !!!!  Organismul are nevoie de foarte multe ,, chestii '' pe care n-are de unde sa le ia, avand in vedere calitatea foarte slaba a alimentelor de pe piata.  
   Ok,....exista si indivizi care mananca somon ( nu de crescatorie ) ,fructe de mare,  icre negre si vita kobe zilnic....dar astia-s o minoritate, care sigur n-au nevoie de suplimente alimentare.

#17
DeathRow

DeathRow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.01.2018

View Postdalu364, on 24 februarie 2018 - 21:38, said:


De exemplu puberea / extractul de lucerna, are in compozitie foarte multe vitamine , minerale, proteine, enzime.....dar si o mare cantitate de fitoestrogeni, care te transforma dintr-un mascul feroce, intr-un telenovelist care plange si suspina la serialele turcesti si indiene.
    
Adica 99% din barbatii din Romania consuma zilnic asa ceva??

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdalu364, on 24 februarie 2018 - 21:38, said:

Suplimentele sunt foarte bune, cu conditia sa studiezi cu multa atentie la ce foloseste .....

:lol:
Si eu zic la fel, sunt foarte bune cu conditia sa nu le iei, :lol:

Nu te opreste nimeni sa cumperi oua organice, lapte de fapt iaurt organic, pui organic alergat, vita crescuta pe iarba de munte, fructe organice, spanac organic.
Stiu, pastilele sunt mai la indemana, mai ieftine... depinde ce vrei de la viata.
Eu suplimentul mi-l fac in casa in cuptor, pe aragaz, in blender, pe gratar

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate