Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Gantere sau sala ?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostMariusvlad2, on 01 martie 2018 - 11:34, said:

Stai ca nu ai inteles ideea dar probabil ca nu ai urmărit firul discuției. Eu incerc sa combat recomandarile care te trimit la sapa, pe șantier, la săpat șanțuri si sa scot in evidenta ca asemenea recomandări sunt vorbe goale deoarece si daca ar funcționa nu ai cum sa găsești așa usor locurile acelea de antrenament.
Scuze, cred ca nu am fost atent, inseamna ca sintem 2 care gindesc la fel.
Scuze din nou.

#38
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Depinde ce vrei sa rezulte. Daca vrei sa te faci dibol, atunci sala clar (+ steroizi) :w00t:

#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Muncile reale de multe ori sunt unilaterale, de ex. iti solicita extensiv mana dreapta, asimetrie etc

#40
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Nici nu este loc de comparatie. Munca e munca si antrenamentele planificate inteligent sunt lucruri total diferite. De obicei evit sa intru in vorba cu indivizi care imi tin lectii despre muschi adevarati, cacaturi de proteine etc.




Un tanar ma intreaba in sala " sunt muschii tai sau...? " Ii raspund " sau ai cui pot fi?" La care el " nu, voiam sa intreb daca asa esti de la natura sau i-ai dat cu proteine?" . Nici n-am mai raspuns, chiar nici nu stiu ce as fi trebuit sa raspund.

#41
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cea mai mare prostie dpmdv e sa mergi la sala ( de mese poate ar trebui ) si sa faci efort fizic anaerob . Sa inspiri aer viciat . Ma rog , unora le place mirosul de transpiratie si basini .
Daca vrei sa te dezvolti armonios lucrezi doar cu greutatea corpului tau . Exercitii sunt destule dar fa-le in aer liber nu inchis intr-o sala unde mai si dai bani !
Tot ce faci la sala e vax albina , arati intr-un anume fel , da , insa performanta fizica a corpului va avea de suferit . Mai multe nu are rost sa scriu ca vad unele " genii " pe aici ...

#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Baxon-ule iar a scris gura fara tine. Aerul viciat din sala nu are legatura cu efortul si exercitiile de tip aerob sau anaerob.
Cei de la facultate ziceau ca diferenta dintre ele e de cca juma de ora, timp in care incepe sa ajunga oxigenul inspirat in tesuturi.

Edited by arg, 03 March 2018 - 03:40.


#43
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Mda, nu toata lumea are unde sa practice exercitii in aer liber dar toata lumea are o sala in apropiere.

#44
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View PostBaxon, on 03 martie 2018 - 03:07, said:

Cea mai mare prostie dpmdv e sa mergi la sala ( de mese poate ar trebui ) si sa faci efort fizic anaerob . Sa inspiri aer viciat . Ma rog , unora le place mirosul de transpiratie si basini .
Daca vrei sa te dezvolti armonios lucrezi doar cu greutatea corpului tau . Exercitii sunt destule dar fa-le in aer liber nu inchis intr-o sala unde mai si dai bani !
Tot ce faci la sala e vax albina , arati intr-un anume fel , da , insa performanta fizica a corpului va avea de suferit . Mai multe nu are rost sa scriu ca vad unele " genii " pe aici ...
Sa lucrezi in aer liber e ideal dar e greșit să asociezi aerul viciat din sală cu contraproductivitatea.
Eu fac sport si afara (Freeletics) si in sala (Kyokushin). In sala avem 6 saci de box la care lovim 18 sportivi timp de 90 de minute echipați in kimono, mănuși, protectii. Pute acolo uneori ca in ghena de la atâta transpiratie dar daca isi da vreunul kimonoul jos si vezi cum arata iti trece supararea pe miros.
Cat despre sala de forta, daca vrei sa arati masiv e cam unica solutie caci cu greutatea corpului vei putea arata bine lucrat dar nu masiv. Depinde ce iti dorești.

#45
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Prea adevarat.

Practic ce inseamna "aer viciat" ???
"Aer viciat" inseamna continut redus de oxigen si continut sporit de chestii poluante si care distrug plaminii si opresc respiratia, basini si teanspiratie sint cel mult chestii neplacute dar nu cred ca iti distrug alveolele pulmonare, toate salile se aerisesc, au geamuri.

Nu exista lipsa de oxigen, e doar fanatism si fixatie.

#46
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Buna dimineata, tocmai mi-am dat seama ca pot completa titlul topicului, " Gantere sau sala sau KETTLEBELL", am primit o bila de aia acum 2 saptamini cu  imprumut, are 32 de kile si chiar reprezinta o provocare.

#47
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Si benzile elastice din Decathlon sunt bune, chiar faci efort cu ele. Eu mai fac miscare acasa, am niste suporti de plastic pentru flotari, o bancuta de abdomene, o bara de tractiuni pe tocul usii si banda elastica. Pana acum m-am tinut cat de cat de antrenament si se cunoaste, insa cred ca voi adauga si niste gantere cat de curand.

#48
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Banda elastica isi cam pierde din proprietati in timp.
Recomand flotarile in pumni, nu pe suporti.
Bancuta pentru abdomene este un moft dar daca oricare din cele enumerate te motiveaza sa faci miscare e ok sa le folosesti.
Eu merg pe ideea de a folosi cat mai putine elemente ajutatoare sau chiar de a le elimina complect astfel vei putea sa faci fitness oriunde si oricand.
Bara de tractiuni este singura ''scula'' care nu ar trebui sa lipseasca din dotare.

#49
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Banda elastica isi pierde intr-adevar din proprietati in timp, dar e vorba de o perioada de ceva ani buni, si poti face cateva exercitii interesante cu ea. Suportii de flotari sunt excelenti, pentru ca le executi corect si fara a-ti forta incheieturile cu orice fel de priza. Flotarile in pumni sunt cumva o traditie prin dojo-urile de arte martiale traditionale, nu au vreun avantaj real decat intarirea pumnului, ele sunt recomandate doar celor care simt disconfort la incheieturi de la flotarile normale. Bancuta de abdomene e un pic moft, insa iti da un suport bun pentru picioare ca sa poti executa corect exercitiul. Toate sunt foarte bune, pentru evitarea monotoniei vor intra in dotare si o pereche de gantere, vreau sa maresc si putin forta.

#50
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Incearca kettlebell, eu am facut o pasiune pt bilele alea si eu le-am cam incercat pe toate pina acuma.

#51
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Chiar m-am gandit serios si la kettlebell, dar parca mai multe feluri de exercitii poti face cu ganterele... oricum ramane sa ma mai gandesc, raman si ele o optiune.

View PostMariusvlad2, on 03 martie 2018 - 13:52, said:

In sala avem 6 saci de box la care lovim 18 sportivi timp de 90 de minute echipați in kimono, mănuși, protectii. Pute acolo uneori ca in ghena de la atâta transpiratie dar daca isi da vreunul kimonoul jos si vezi cum arata iti trece supararea pe miros.
Chiar nu inteleg cu ce protectii pe voi dati la sac. Stiu ca Kyokushin e un stil full-contact dur, mai ales la competitiile de knockdown, fara lovituri cu pumnul la cap. Nu inteleg ce protectii poti utiliza la sac in afara de tibiere-ciorap si manusi (10 oz la kumite sau mai usoare daca ai o pereche pentru sac). Stiu ca la competitie se folosesc si pieptare si casti (la Taekwondo, habar n-am daca si la Kyokushin), insa sa te antrenezi cu ele la sac mi se pare cam ciudat...

Edited by spooky51, 04 March 2018 - 18:44.


#52
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
La tibiere ciorap ma refeream cand am pomenit de protectii.

#53
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Ah, ok, ma gandeam ca cine stie, poate va antrenati cu pieptare si casti ca sa va obisnuiti pentru competitie, cel putin in cazul castilor cu protectie integrala unii se mai plang ca nu pot vedea sau respira bine. Din fericire n-am patit pana acum chestia cu mirosul, nici macar la submission cand zaci pe saltea cu limba scoasa.

#54
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
In timpul antrenamentului nu simți mirosul caci te adaptezi din mers dar dacă ieși 1 minut din sală la aer, cand revi se simte bine. Aerisim, facem curent dar uneori ne ia valul si uitam de noi cu geamurile inchise.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate