Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

intrebare ghiseul.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
Daca am mai multe proprietati, una intr-o localitate cu primaria inregistrata pe ghiseul si alta care nu e, daca imi fac cont pe ghiseul imi apar datele din ambele localitati?

Daca vreau sa creez contul online, cum stie statul ca acel cnp e asociat cu cardul respectiv? au bancile apiul pe site?

A reusit careva sa creeze cont fara a introduce cardul bancar? de la primarie m-au trimis sa fac online ca ei nu genereaza user si parola..

Pt cei care au obtinut date de access  din primarii, dupa prima utilizare te obliga sa introduci datele cardului?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Exista topicuri despre ghiseul.ro.
Al doilea topic
Al treilea topic
Al patrulea topic
Ar fi mult mai simplu sa-ti creezi contul si vezi acolo ce iti afiseaza si ce nu.

Edited by gumball3000, 24 February 2018 - 11:19.


#3
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

 cezar0707, on 24 februarie 2018 - 11:10, said:

Daca am mai multe proprietati, una intr-o localitate cu primaria inregistrata pe ghiseul si alta care nu e, daca imi fac cont pe ghiseul imi apar datele din ambele localitati?

Daca vreau sa creez contul online, cum stie statul ca acel cnp e asociat cu cardul respectiv? au bancile apiul pe site?

A reusit careva sa creeze cont fara a introduce cardul bancar? de la primarie m-au trimis sa fac online ca ei nu genereaza user si parola..

Pt cei care au obtinut date de access  din primarii, dupa prima utilizare te obliga sa introduci datele cardului?

nu , doar proprietatile din primariile inregistrate

da, bancile cunosc cnp-ul propriatrului cardului

cons se poate face si la sediul AADR, este in centrul Bucurestiului

cardul este introdus la inregistrare, apoi poti plati cu alte carduri

#4
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Eu am primit user și parolă de la primărie.
Nu mi-a înregistrat niciun card.
Fac așa plățile de vreo 3 ani.
E foarte comod.

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
(1)
Pe ghiseul.ro apar beneficiarii [de plati] care s-au inrolat: niste primarii, ANAF, si alti cativa. Din de vedere al acestui site proprietatile tale din localitati care nu sunt inrolate nu exista.

(2)
Nu cred ca stie. Probabil datele de card sunt cerute pentru asigurare cat de cat impotriva ‘furtului de identitate’ si a spammerilor.

Mai intai, banca emitenta stie exact al cui e cardul acela, deci in caz de nevoie (plangere a cuiva./ etc) impostorul poate fi gasit usor si luat ca din oala.
In al doilea rand, numele titularului e scris pe card si este cerut la orice plata, acolo nu il cere?
In al treilea rand ei zic acolo ‘Verificare card’. Nu stiu ce insemana si nici nu pot testa, dar cumva fac precum altii (PayPal/etc) o tranzactie mica cu o suma aleatorie si iti cer sa introduci suma aparuta in cont? E o metoda foarte buna de verificat ca nu e un card furat sau niste date de card copiate.

(3) si (4)
Confirm si eu ca daca ai datele de login de la primarie poti consulta informatile din cont (ce ai de plata, unde, etc) fara sa iti ceara nici un card bancar. In acest caz identitatea ta este deja confirmata, deci nu sunt probleme dpdv ‘furt de identitate’/ acces la datele altuia/ etc. Daca nu ai datele de la pimarie, atunci vezi punctul precedent.

Cand chiar vrei sa platesti bineinteles ca trebuie sa introduci datele cardului folosit in acel moment, pentru acea plata, ca la orice alta plata online cu cardul.

Edited by sags, 24 February 2018 - 12:50.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cezar0707, on 24 februarie 2018 - 11:10, said:

Daca am mai multe proprietati, una intr-o localitate cu primaria inregistrata pe ghiseul si alta care nu e, daca imi fac cont pe ghiseul imi apar datele din ambele localitati?
Daca vreau sa creez contul online, cum stie statul ca acel cnp e asociat cu cardul respectiv? au bancile apiul pe site?

In primul rand e vorba de proprietatile care la Primarie (DITL) se identifica pe CNP.  Cand mergi la DITL si ceri accesul, completezi un formular in care le dai CNP-ul.. Ei fac asocierea intre CNP si contul tau de pe Ghiseul.ro... Nu are nicio legatura cu cardul bancar, cu bancile, cu masoneria mondiala, cu nimic....

Ulterior, poti plati cu orice card valid, al tau, al parintilor, al fratilor, etc... daca il ai la indemana si ai toate datele.  Datoria se sterge, odata cu confirmarea platii, indiferent de cardul cu care ai facut plata.

Iar pe Ghiseul.ro se creeaza un singur CNP un singur cont...  adica daca rolul fiscal la Primarie e pe alt CNP, atunci se face cont separat pe acel CNP... Daca doua localitati inscrise in Ghiseul.ro au acelasi titular de rol (acelasi CNP) ar trebui sa se vada ambele obligatii fiscale in Ghiseu, cu conditia ca localitatile sa fie inrolate in Ghiseul.ro

Eu am de vreo 4 ani cont pe Ghiseul.ro.. functioneaza cat se poate de ok. Platesc cu cardul.

Edited by rosix, 24 February 2018 - 13:15.


#7
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
referitor la datoria se sterge, nu raman platile salvate in cont? sau daca creez cont acum imi apar platile din anii trecuti facute la primarie?

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cezar0707, on 24 februarie 2018 - 13:35, said:

referitor la datoria se sterge, nu raman platile salvate in cont? sau daca creez cont acum imi apar platile din anii trecuti facute la primarie?

Nu iti apar platile din anii trecuti.. doar incepand cu primul rol fiscal dupa ce faci contul. Dupa fiecare plata se poate tipari un pdf care sa-ti ramana ca dovada si mi se pare ca raman si in cont platile pe care le faci.

#9
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 pui, on 24 februarie 2018 - 11:21, said:

Eu am primit user și parolă de la primărie.
Nu mi-a înregistrat niciun card.
Fac așa plățile de vreo 3 ani.
E foarte comod.
ti-a dat parola pe loc?

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zzhunt, on 24 februarie 2018 - 14:08, said:

ti-a dat parola pe loc?

Nu pe loc.. Depui o cerere si atepti cateva zile sa-ti activeze contul, dupa care iti trimit ei pe mail userul si parola.  Dar, odata activat, nu mai ai treaba cu taxele locale, iti apar toate acolo..inclusiv amenzile... inclusiv ANAF.

Edited by rosix, 24 February 2018 - 15:07.


#11
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
am crezut ca, chiar daca primaria in locatia respectiva unde am proprietate nu e inrolata pe ghiseul.ro, daca folosesc acelasi cnp vor aparea automat toate proprietatile, daca tot cere cnp ca mod de verificare, dar unde nu e inrolat in sistem sa nu pot plati online

presupun ca, cand se emite ceva de plata se trimite dintr-o baza de date de pe serverul principal si nu manual de catre functionarul din primarie, gen cum se emit facturile la utilitati

verificarea cu cnp si card bancar mi se pare o prostie atata timp cat poate vreau sa folosesc alt card cand platesc, la cerinte e specificat ca cnpul sa corespunda cu titularul cardului deci sa fie si titularul pe impozite

poate vreau sa am un singur cont si sa platesc impozitele la mai multe persoane, era suficient doar cnpul ca mod de verificare gen cum au utilitatile au doar un loc consum/cod abonat fara altceva

institutiile romanesti nu sunt in stare sa comunice intre ele si mereu trebuie sa le duci adeverinta ca dovada plata etc, de unde sa stie daca cnpul corespunde cu titularul cardului bancar, de aici am intrebat daca siteul foloseste apiul bancii ca altfel n-are cum sa verifice din moment ce eu la primarie n-am dat niciodata datele bancare

am fost deja la primarie sa cer user si parola si mi-au spus ca ei nu mai elibereaza si sa fac online, iar eu doresc sa fac dar fara sa le dau datele cardului, vreau doar sa vad ce am de plata, restul o fac offline

Edited by cezar0707, 24 February 2018 - 22:13.


#12
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Eu am facut cererea de cont la DITL si nu mi-a cerut, la creare, niciun fel de date despre card.
Alea le bagi la plata efectiva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate