Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Lungime cablu intre receptor si centrala termica

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
chrysstyann

chrysstyann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
Buna ziua,

Am achizitionat un imobil care este dispus mai mult pe verticala (P+Et1+Et2). Nu va ganditi ca este mare, este partea din mijloc a unui triplex.
Camera tehnica unde am montat centrala este la parter. Pentru a actiona centrala in ceea ce priveste incalzirea am optat pentru un pachet cronotermostat actionabil si prin internet.

Pentru faptul ca exista 2 etaje iar receptorul va fi montat la parter, am dubii cu privire la comunicarea dintre cronotermostat si receptor in situatia in care cronotermostatul se afla la etajul 2 spre exemplu. In acest sens doresc sa scot receptorul din camera tehnica si sa vin cu el undeva mai aproape de centrul casei.

Intrebarea pentru care am deschis postul este:
Cat de lung poate fi cablul pe care se face comanda intre receptor si centrala termica astfel incat semnalul sa nu ajunga alterat la centrala si sa nu il poata interpreta?

Elementele folosite sunt urmatoarele:
- centrala buderus gb172-30 ik h;
- pachet cronotermostat Salus IT500;
- cablu electric plat MYYUP 2 x 0,75 mmp pentru comanda (acelasi va fi folosit si pentru alimentare);

Multumesc.

#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Cit vrei . !

#3
chrysstyann

chrysstyann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
Pai eu vreau sa atasez un cablu cam de 5-7m. In functie de lungie o sa ma orientez unde sa montez receptorul.
Stiu ca era o formula dependenta de lungimea conductorului, aria sectiunii, o constanta a conductorului etc.. si din acea formula puteam calcula lungimea unui cablu a.i. sa nu caderea de tensiune la capete sa fie cat mai mica. In cazul in care este nevoie de o lungime mai mare a conductorului atunci se modifica sectiunea cablului. Sper sa ma fi facut inteles.. sper..

#4
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Iti faci probleme prea multe, cati amperi crezi ca trec prin firele acelea? Stai linistit, in orice apartament (pe un singur nivel) lungimea cablului depaseste cei 7m  pe care vrei tu sa-i pui.

#5
chrysstyann

chrysstyann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
Cred ca m-am exprimat gresit, era vorba de formula pentru calculul caderii de tensiune in curent continuu. Comunicarea intre receptor si centrala se realizeaza in cc, stiu doar tensiunea care e de 24v dar nu stiu de ce curent va avea nevoie.
As putea lua in calcul 0.5A?

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Al meu are vreo 12 m. Functioneaza normal.

#7
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
La bornele unde legi comanda termostatului pe centrala ai curenti de scurtcircuit mult mai mici, de ordinul mA pana la 20-30mA, curent limitat de electronica centralei.
La 30mA caderea pe cablul de 0.75mm2 ii nesemnifiactiva. Daca chiar vrei neaparat sa o calculezi masori curentul de scurt-circuit pe bornele unde legi termostatul pe centrala (sau iei o valoare 30mA), masori lungimea cablului pe care o inmultesti cu 2 si aplici legea lui ohm stiind ca un cablu de 0.75mm2 are cam 24ohm/km.

Practic nu te intereseaza ce cadere de tensiune ai pe firele astea. Centrala "considera" ca are comanda de la termostat cand la bornele respective ai o tensiune mai mica de 0.7...3V si ca nu are cand tensiunea depaseste valoarea asta(in cel mai defavorabil caz). In situatia ta poti sa pui si un cablu de 100m ca nu-ti afecteaza cu nimic functionarea centralei.

Edited by gabyxm, 24 February 2018 - 12:11.


#8
chrysstyann

chrysstyann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
Va multumesc pentru raspunsuri.
@gabyxm - multumesc mult pentru ajutor. Acum e clara treaba. Ca sa fiu sincer, nici nu stiam exact cum interpreteaza centrala semnalele si care sunt range-urile respective (pentru fara semnal/cu semnal nou).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate