Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema asicuri minare bitcoin și altele

  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 cipri2bau, on 23 februarie 2018 - 23:21, said:

Nu ştiu dacă am postat pe aria unde aş primi ajutor dar avem o mare problemă. E un subiect mai tabu intradevar.
Am cumparat recent un apartament cu 4 camere si 8 asic-uri de tip altminer ptr minare. Mai am 2 riguri mai vechi si le-am adus si pe ele aici, desi cred că le voi descompleta si vinde pe componente.

Nu vad logica ....
De ce cumperi un apartament de 4 camere ca locatie pentru minare.
Intr-o debarara mai spatioasa incap 60 de s9 daca le asezi cum trebuie.

Apartamentul ala e condamnat, nu o sa doarma nimeni daca pui asic-urile alea in functiune. Asta in caz ca sunt s9-uri.
O alta problema e ce faci cu racirea, cu un simplu aer conditionat nu o sa faci fata vara.

Si ciudat....ca investesti in asaceva

 cipri2bau, on 03 ianuarie 2018 - 18:54, said:

Bitcoin deja nu mai este metodă de plată fiind prea costisitor şi scump, preţul variază enorm şi el şi e bun doar pt speculă.
E un caritas internaţional la care au aderat mulţi guşteri pt imbogăţire.


#38
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 WinstonMontana, on 24 februarie 2018 - 07:27, said:


Ieri noapte poate erai obosit si nu te lua somnul, dar acum nu mai ai scuze sa continui cu aberatii.

Daca vezi un cuvant pe care nu-l cunosti, cauti in dictionar inainte sa raspunzi aiurea.
Daca nu ai avut acasa dictionar cand erai mic, cauti pe dex online si te lamuresti ce inseamna cvasitotalitate.
La fel si pt. incorporabila, alt cuvant pe care l-ai ignorat.

Plita respectiva la care ai pus link NU este incorporabila, are doar doua ochiuri, putere de numai 2 KW, adica de 3 - 4 X mai mica decat au majoritatea plitelor incorporabile normale si banale pe care le monteza in blat sute de milioane de oameni care nu sunt boschetari retarzi si oligofreni si care nu pun plita de 300 lei nici la un bordei pe care il au de inchiriat ieftin.
Eu am masina de gatit ( aragaz de 60 cm) pusa pe alt perete, in fata blatului de bucatarie, pe care am dat de 5 X cat plita aia ieftina.
Ca sa nu refaci instalatia electrica si cablurile prin pereti, varianta simpla in RO este sa ai plita pe gaz, eventual si cuptor pe gaz sau combo gaz si grill electric de putere moderata.

On topic, am mentionat deja ca se gasesc ASIC-uri de top care la un consum de 1330 W au performanta de 14 THs.
Cu 4 buc ai consum de 5320 W si puse pe doua trasee separate in camere diferite, fiecare cu disjunctor (siguranta separata) esti OK cu instalatia normala monofazata.

Edited by loock, 24 February 2018 - 13:25.


#39
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Asta nu inteleg nici eu - cum puii mei sa cumperi apartament ca sa instalezi niste chestii de minat bitcoini...  In primul rand... ma indoiesc ca tabloul electric al blocului este cablat trifazic, la puterea necesara ca sa poti trage un traseu in apartament...din care sa poti deriva 3 circuite independente, iar.. sa se apuce ENEL acum sa-ti faca bransament special trifazic special, in bloc, ca sa minezi tu bitcoini la etajul 7 e noaptea mintii... Te consta bransamentul cat apartamentul.. dupa care te apuci de minat sa recuperezi...

Ai nevoie de o mica magazie, depozit, securizata, ventilata... pe care o inchiriezi, preferabil cat mai accesibil... Iar apartamentul il inchiriezi la studenti straini la Medicina.

Edited by rosix, 24 February 2018 - 13:29.


#40
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 loock, on 24 februarie 2018 - 13:10, said:

Ieri noapte poate erai obosit si nu te lua somnul, dar acum nu mai ai scuze sa continui cu aberatii.

Daca vezi un cuvant pe care nu-l cunosti, cauti in dictionar inainte sa raspunzi aiurea.
Daca nu ai avut acasa dictionar cand erai mic, cauti pe dex online si te lamuresti ce inseamna cvasitotalitate.
La fel si pt. incorporabila, alt cuvant pe care l-ai ignorat.

Plita respectiva la care ai pus link NU este incorporabila, are doar doua ochiuri, putere de numai 2 KW, adica de 3 - 4 X mai mica decat au majoritatea plitelor incorporabile normale si banale pe care le monteza in blat sute de milioane de oameni care nu sunt boschetari retarzi si oligofreni si care nu pun plita de 300 lei nici la un bordei pe care il au de inchiriat ieftin.
Eu am masina de gatit ( aragaz de 60 cm) pusa pe alt perete, in fata blatului de bucatarie, pe care am dat de 5 X cat plita aia ieftina.
Ca sa nu refaci instalatia electrica si cablurile prin pereti, varianta simpla in RO este sa ai plita pe gaz, eventual si cuptor pe gaz sau combo gaz si grill electric de putere moderata.

On topic, am mentionat deja ca se gasesc ASIC-uri de top care la un consum de 1330 W au performanta de 14 THs.
Cu 4 buc ai consum de 5320 W si puse pe doua trasee separate in camere diferite, fiecare cu disjunctor (siguranta separata) esti OK cu instalatia normala monofazata.
Plus ca scrie clar la specificatii

Quote

Tip alimentare 230V ~ 50/60Hz


#41
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 loock, on 24 februarie 2018 - 13:10, said:

On topic, am mentionat deja ca se gasesc ASIC-uri de top care la un consum de 1330 W au performanta de 14 THs.
Cu 4 buc ai consum de 5320 W si puse pe doua trasee separate in camere diferite, fiecare cu disjunctor (siguranta separata) esti OK cu instalatia normala monofazata.

Vezi ca aia e puterea unui S9, trebuie sa pui un PSU si m-as mira sa vad in schema unul cu peste 90% eficienta(alea bune costa).
Si nu sunt asicurile de capul lor, iti mai tre si macar un amarat de laptop, routerul, iar daca le bagi in doua camere diferite si ceva sa raceasca camerele alea.
Vara un AC iti face praf profiturile, tre ventilatie gandita, daca o faci in doua camere diferite alte costuri....

Iar cel mai important e ca omul vrea sa si locuiasca acolo...cum... ma depaseste..(poate are si pretentia sa doarma...)

Edited by Jammalan-the-Prophet, 24 February 2018 - 13:58.


#42
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 loock, on 24 februarie 2018 - 13:10, said:

On topic, am mentionat deja ca se gasesc ASIC-uri de top care la un consum de 1330 W au performanta de 14 THs.
Cu 4 buc ai consum de 5320 W si puse pe doua trasee separate in camere diferite, fiecare cu disjunctor (siguranta separata) esti OK cu instalatia normala monofazata.

De curiozitate, aI un calcul cam cat poti sa produci intr-o zi cu un astfel de ASIC?  Dupa ce scazi 1/12 din valoarea ASIC-ului si curentul... mai ramai cu ceva?

#43
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Joaca-te cu asta:
https://www.cryptoco...MiningPoolFee=1

Dar dificultatea creste daca apar si altii care mineaza, deci si profitul tau scade proportional

Edited by Jammalan-the-Prophet, 24 February 2018 - 14:09.


#44
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

 rosix, on 24 februarie 2018 - 13:29, said:

Asta nu inteleg nici eu - cum puii mei sa cumperi apartament ca sa instalezi niste chestii de minat bitcoini...  In primul rand... ma indoiesc ca tabloul electric al blocului este cablat trifazic, la puterea necesara ca sa poti trage un traseu in apartament...din care sa poti deriva 3 circuite independente, iar.. sa se apuce ENEL acum sa-ti faca bransament special trifazic special, in bloc, ca sa minezi tu bitcoini la etajul 7 e noaptea mintii... Te consta bransamentul cat apartamentul.. dupa care te apuci de minat sa recuperezi...

Ai nevoie de o mica magazie, depozit, securizata, ventilata... pe care o inchiriezi, preferabil cat mai accesibil... Iar apartamentul il inchiriezi la studenti straini la Medicina.
ai spus al blocului , ei afla ca Al blocului fix trifazic are la 400v(380v nu mai este trecut in normative), plus nul de lucru plus impamantare
am scris mai in urma
cum iti explici ca la parterul blocului pot sa existe laboratoare medicale sau chiar tamplarii? aparatura folosita pentru acestea e la 400v, crezi ca le-a tras enelul alte fire din PT(postul de transformare)? Nu , pur si simplu au legat de la tabloul principal al blocului pana la apartamentul respectiv(locatie unde functioneaza laboratorul etc)un alt cablu multifilar(spre ex cum am mai zis cu 5 fire , RST+N+imapantare), alt tablou electric in locatia respectiva plus alt contoar de enrgie , logic
in schimb pt minare bitcoin e o tampenie sa o faci intr-un apartament , consum mare , caldura zgomot,vecini curiosi suparati etc
tot asa am zis si eu hala , garaj ,atelier departe de lume
recent in ucraina serviciile de securitate au inchisa o ferma de minat
https://liveuamap.co...g-farms-accused
se vede in a4a poza cam ce ventilatoare aveau ca sa aeriseasca sala

Edited by adicontakt, 24 February 2018 - 18:19.


#45
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Din nou, va certati degeaba. E un user care v-a spus ca s-a apucat in 2017, ca "numai cu o parte" din profit si-a luat un apartament si 8 agregate. Acelea altminer. De care? D3 sunt total neprofitabile, iar cele pentru Scrypt sunt cu livrare in martie. Profitul fiind facut cu "2 rig-uri mai vechi", iar pe alt topic vorbeste de caritas. Si nu a mai postat nimic aici.

Nu va prindeti deloc la troling.

#46
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Eu cred ca initiatorul are o afacere. Doar cei rai ii pun bete in roate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate