Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema asicuri minare bitcoin și altele

  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,003
  • Înscris: 30.11.2017
Nu ştiu dacă am postat pe aria unde aş primi ajutor dar avem o mare problemă. E un subiect mai tabu intradevar.
Am cumparat recent un apartament cu 4 camere si 8 asic-uri de tip altminer ptr minare. Mai am 2 riguri mai vechi si le-am adus si pe ele aici, desi cred că le voi descompleta si vinde pe componente.
Deşi este doar un experiment temporar, este o investitie la plesneală cu o parte din profitul anterior atat aparatele cat si apartamentul că nu stim bine dacă putem monta in locatie de bloc asa ceva. Am luat totusi apartamentul ptr a putea depozita macar temporar aparatura cât suntem in românia, insă as dori sa-mi spuneti dacă o hală totusi ar fi mai recomandată sau să ramanem la stadiul de apartament.
Initial doream o hala industrială dezafectată. Insă cu bransament electric 380V trifazic dar erau costuri crescute cu paza renovări si altele fiind o zonă mai bântuită. Clădirile foste industrii care mai există văd că sunt cam nesigure si nu doar că ar putea să pice ci ar fi pericol cu infiltratiile de apă şi altele. Suntem doar din 2017 in domeniu si am gasit profitul cu bula din decembrie 2017, insă colegul a şi minat cu cele 2 riguri mai multe monezi insă deja randamentul e mai slab crescând dificultatea.
Problema e că din documentatie se pare că doar in instalatia electrica a unui apartament nu putem alimenta cele 8 asicuri.

Ar trebui un contract diferit la electrica si eventual să introducem 380V şi ar fi posibil aşa ceva in apartament de bloc?
Apartamentul e intr-un bloc nou si nu este locuit deocamdată complet insă cred că pot fi probleme ulterior când vor apare vecini ĂŽn toate direcţiile.
Până angajăm si pe cineva expert pe partea de electrică doresc măcar ceva sfaturi referitoare la locatie din experienţa voastră măcar. Orice mesaj este binevenit, multumim. Intru rar pe frum aici, dar voi citit mesajele.

Edited by cipri2bau, 23 February 2018 - 23:24.


#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,278
  • Înscris: 08.11.2016

 cipri2bau, on 23 februarie 2018 - 23:21, said:

Ar trebui un contract diferit la electrica si eventual să introducem 380V şi ar fi posibil aşa ceva in apartament de bloc?
Da, se poate.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu inteleg de ce ati cumparat apartamentul stiind totusi ca aveti nevoie de o locatie cu un bransament energetic corespunzator petru aceasta activitate.
Mai bine pastrati banii pentru facturile de curent si cautati un spatiu pe undeva, unde sa aveti acces si la reteaua electrica de forta.

#4
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,278
  • Înscris: 08.11.2016
Nu e nicio problema cu bransarea la 380V doar ca, costa.

#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Degeaba, nu vezi cat a scazut bitcoinu'?

#6
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Ce faci cu trifazic-ul?
Esti troll!

Edited by baliosss, 23 February 2018 - 23:59.


#7
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

 baliosss, on 23 februarie 2018 - 23:54, said:

Ce faci cu trifazic-ul?

pe bune?
ai idee de electricitate? de puteri , intensitati?

#8
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Alimentezi asta la 380?

#9
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 cipri2bau, on 23 februarie 2018 - 23:21, said:

Ar trebui un contract diferit la electrica si eventual să introducem 380V şi ar fi posibil aşa ceva in apartament de bloc?
Apartamentul e intr-un bloc nou si nu este locuit deocamdată complet insă cred că pot fi probleme ulterior când vor apare vecini ĂŽn toate direcţiile.
Până angajăm si pe cineva expert pe partea de electrică doresc măcar ceva sfaturi referitoare la locatie din experienţa voastră măcar. Orice mesaj este binevenit, multumim. Intru rar pe frum aici, dar voi citit mesajele.
In primul rand curentul trifazic trage putere mai mare din reteaua electrica si nu stiu daca  instalatia eletrica permite curent trifazat/apartament,
Apoi iti vor trebui niste hartii de la diferite autoritati care te vor intreba de ce iti doresti trifazic in apartament ? (Mini-strung, lucrul constant cu aparate de sudura ? etc)
Trifazic inseamna activitate de productie, asta inseamna firma , asta inseamna ANAF si impozite.

S-o faci pe ascuns nu merge. in 10 minute afla toata lumea.

Edited by WinstonMontana, 24 February 2018 - 00:23.


#10
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

 baliosss, on 24 februarie 2018 - 00:19, said:

Alimentezi asta la 380?
deci nu stii si mi-e lene sa iti explic
380v plus nulul de lucru insemna trei faze de 230v fiiecare faza fiind luata cu acel nul
unde stai tu la bloc sa stii 380v(de fapt 400 v acum e standard)intra la firida dupa care se imaprte cate o faza si nulul de lucru catre grupuri de aparatamente
citeste si aici asta asa la o cautare rapida
http://nhn.scrieunbl...e-380-v-si.html

Edited by adicontakt, 24 February 2018 - 00:27.


#11
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,278
  • Înscris: 08.11.2016

 WinstonMontana, on 24 februarie 2018 - 00:21, said:

Apoi iti vor trebui niste hartii de la diferite autoritati care te vor intreba de ce iti doresti trifazic in apartament ? (Mini-strung, lucrul constant cu aparate de sudura ? etc)
Centrala termica pe curent. Are un vecin la bloc si e pe 380V.

#12
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 adicontakt, on 24 februarie 2018 - 00:24, said:

deci nu stii si mi-e lene sa iti explic
380v plus nulul de lucru insemna trei faze de 230v fiiecare faza fiind luata cu acel nul
unde stai tu la bloc sa stii 380v(de fapt 400 v acum e standard)intra la firida dupa care se imaprte cate o faza si nulul de lucru catre grupuri de aparatamente
Mda! Si vad ca chestia aia consuma ceva iar initiatorul spune ca are 8.
In acest caz, imi retrag cuvintele. Scuzele mele.

#13
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
no problem
oricum nu cred ca face mare lucru nici la apartament
un atelier ceva ,ar fi fost mai de folosinta

#14
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 adicontakt, on 24 februarie 2018 - 00:24, said:

380v plus nulul de lucru insemna trei faze de 230v fiiecare faza fiind luata cu acel nul
pai da, dar sunt 3 faze separate la tabloul electric, asta inseamna ca ar trebui sa intra in apartament 6 fire, fiecare fir cu o sectiune de 2,5 mm^2

 Bombalurina, on 24 februarie 2018 - 00:25, said:

Centrala termica pe curent. Are un vecin la bloc si e pe 380V.
te rog frumos sa pui aici modelul si producatorul acelei centrale termice pe 380 V. Asteptam modelul si producatorul

 adicontakt, on 24 februarie 2018 - 00:29, said:

no problem
oricum nu cred ca face mare lucru nici la apartament
un atelier ceva ,ar fi fost mai de folosinta
Nimeni nu da autorizatie intr-un apartament sa-ti faci un atelier ale caror resurse energetice depaseste monofazatul.

Edited by WinstonMontana, 24 February 2018 - 00:34.


#15
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,278
  • Înscris: 08.11.2016

 WinstonMontana, on 24 februarie 2018 - 00:35, said:

te rog frumos sa pui aici modelul si producatorul acelei centrale termice pe 380 V. Asteptam modelul si producatorul
Pai parca nu m-as duce la ora asta la el in scara alaturata sa-l intreb. Poate doarme, zic si io.

#16
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

 WinstonMontana, on 24 februarie 2018 - 00:35, said:

pai da, dar sunt 3 faze separate la tabloul electric, asta inseamna ca ar trebui sa intra in apartament 6 fire, fiecare fir cu o sectiune de 2,5 mm^2


Nimeni nu da autorizatie intr-un apartament sa-ti faci un atelier ale caror resurse energetice depaseste monofazatul.
6 din parti , cinci or sa fie , 3 faze+nulu de lucru+impamantarea pana in tabloul cu sigurante , de acolo pleci tu cu cate vrei , si nu 2,5mm^2 , e in functie de puterea instalata , mai jos de 4 nu cred ca o sa fie
m am referit ca sa nu faca in apartament ci intr-un atelier , hala etc , deci nu la bloc

#17
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,278
  • Înscris: 08.11.2016
Un exemplu, la o simpla cautare pe google. Ce ti se pare asa deosebit?

Edited by Bombalurina, 24 February 2018 - 00:43.


#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Cea mai banala chestie - zeci de milioane daca nu chiar sute de milioane de plite incorporabile in blatul de bucatarie se leaga la trifazat 400 V, pt ca au consum de 6 - 12 KW si se pun cabluri de 6mm nu de 2,5, sau macar de 4.

Ca sa nu se incalzeasca cablurile se trag maxim 4 A / mm2.

Edited by loock, 24 February 2018 - 00:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate