Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Infiintare SRL

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Burial

Burial

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.02.2016
Salut,
Ceea ce vreau sa stiu este daca pot deschie un SRL cu, care sa practic dropshipping, prin platforma shopify. Problema ar fi urmatoarea, eu stau in chirie momentan si la sediu social am citit pe internet ca trebuie sa semneze proprietarul ( care evident nu s-ar amesteca in asa ceva, fiind casa lui ), daca ar fi sa il fac acasa la parintii mei, tot voi avea nevoie de semnatura ( a parintilor )? Ce alte alternative as avea sa pot lucra in regim dropshipping din punct de vedere legal si juridic ? Si ce impune un "sediu social" ? Poate fi un apartament normal? Vine cineva sa verifice ce si cum ?

#2
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
http://www.reinventc...hBoCEIcQAvD_BwE

inchiriere sediu social

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
De la reinventconsulting am luat si eu. Trebuia sa primesc un plic pe adresa aia si m-a sunat curierul sa-mi zica ca gagigile de acolo nu au vrut sa-l primeasca deoarece nu figurez la ele in calculator. Dupa mai multe telefoane s-a rezolvat, am primit acasa plicul in 2 saptamani in loc de 2 zile. Sunt curios cand vin acte de la ANAF daca o sa le mai primesc.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostBurial, on 23 februarie 2018 - 19:18, said:

daca ar fi sa il fac acasa la parintii mei, tot voi avea nevoie de semnatura ( a parintilor )?
Da.

View PostBurial, on 23 februarie 2018 - 19:18, said:

Poate fi un apartament normal?
Poate. Chiar si o camera. Dar sa fie un act (vanzare cumparare, donatie, inchiriere, comodat etc.) care sa ateste dreptul tau de folosinta.

View PostBurial, on 23 februarie 2018 - 19:18, said:

Ce alte alternative as avea
Sa-ti dea cineva cu acte dreptul de folosinta pentru o incapere.

Edited by neagu_laurentiu, 23 February 2018 - 19:58.


#5
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Sa faci cu parintii un contract de comodat pentru 1 camera. Drept de folosinta gratuit. La finantele locale sa declare ca este o firma acolo dar nu desfasoara activate economica (aici depinde de finantele locale - la mine se accepta aceasta declaratie si nu se mareste impozitul pentru persoana fizica).
Dupa aia te apuci de acte pentru srl. Tu vei avea sediul social la adresa parintilor tai. Tu poti lucra cu calculatorul de unde vrei.

Edited by petman, 23 February 2018 - 20:06.


#6
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009

View PostMizu, on 23 februarie 2018 - 19:53, said:

De la reinventconsulting am luat si eu. Trebuia sa primesc un plic pe adresa aia si m-a sunat curierul sa-mi zica ca gagigile de acolo nu au vrut sa-l primeasca deoarece nu figurez la ele in calculator. Dupa mai multe telefoane s-a rezolvat, am primit acasa plicul in 2 saptamani in loc de 2 zile. Sunt curios cand vin acte de la ANAF daca o sa le mai primesc.
nu ii cunosc si nu stiu ce " servicii" ofera.au iesit primii la cautare.i-am dat doar ca exemplu pentru inchiriere sediu social.

#7
Burial

Burial

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.02.2016
Multumesc mult de ajutor, ca sa inchiriez imi trebuie 111euro, ceea ce nu imi pot permite, deci o sa incerc sa imi conving parintii.

#8
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Vezi ca iti trebuie o caruta de acte, trebuie sa platesti taxe, asigurari, sa ai supraveghere, inspectii de la tot soiul de institutii capusa, etc..

#9
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Povesti. Daca iti declari si platesti taxele nu te intreaba nimeni de sanatate. Doar sa nu faci magarii si sa intri in anturaj dubios.
Am facut anul trecut o firma in 2 zile - am avut o greseala la statut ca altfel depuneam tot intr-o zi.

Edited by petman, 23 February 2018 - 22:52.


#10
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostBurial, on 23 februarie 2018 - 20:55, said:

Multumesc mult de ajutor, ca sa inchiriez imi trebuie 111euro, ceea ce nu imi pot permite, deci o sa incerc sa imi conving parintii.
vezi că pentru un SRL trebuie să ai un contabil care să-ți facă actele contabile. Costă cam 150 de lei pe lună. Și nu, nu merge fără.

#11
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postpetman, on 23 februarie 2018 - 22:51, said:

Povesti. Daca iti declari si platesti taxele nu te intreaba nimeni de sanatate. Doar sa nu faci magarii si sa intri in anturaj dubios.
Am facut anul trecut o firma in 2 zile - am avut o greseala la statut ca altfel depuneam tot intr-o zi.
Povesti pe naiba , se pare că n-ai auzit de dentistul ala care a fost jefuit iar poliția i-a dat amenda ptr. ca n-a făcut analiza de risc, au inventat ăștia atâtea tâmpenii ca e imposibil să urmezi toate regulile.

#12
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostAldulescu, on 24 februarie 2018 - 00:27, said:

Povesti pe naiba , se pare că n-ai auzit de dentistul ala care a fost jefuit iar poliția i-a dat amenda ptr. ca n-a făcut analiza de risc, au inventat ăștia atâtea tâmpenii ca e imposibil să urmezi toate regulile.

asta cu analiza de risc e altă găselniță super lucrativă pentru cine trebuie. Pentru că orice analiză de risc recomandă un serviciu de monitorizare de una, două, câteva sute de lei pe lună. Pentru un obraz subțiere.

#13
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
1. Este in lege? Din pacate noi i-am votat pe aia din parlament asa ca acum o sugem. Politia are ordin sa aduca bani la buget ca doar salariile si sporurile nu se platesc singure. Si baietii taxeaza din orice pozitie.
2. Discutam de controalele de la finante. Daca iti declari activitatea si taxele si le platesti la timp - nicio problema. Doar sa nu faci ceva magarii si sa intri in radarul lor.
3. Controale de la alte institutii: prin activitatea pe care o desfasoara nu cred ca o sa aiba tangenta cu altele. Daca nu angajeaza atunci itm nu il viziteaza.
Inca o data: povesti! Dracul nu e asa de negru.

#14
Burial

Burial

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.02.2016
Le voi plati la timp, am de gand sa lucrez perfect legal din toate punctele de vedere, de aceea am intrebat de detaliile pentru SRL si ce si cum trebuie facut . Din pacate la faza cu votul gunoaielor ai mare dreptate, dar asta e mergem inainte ...

#15
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Pentru cultura mea generala ce este asta dropshiping? Adica ce presupune activitatea aceasta ? Este profitabila?

#16
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostBurial, on 23 februarie 2018 - 19:18, said:

trebuie sa semneze proprietarul ( care evident nu s-ar amesteca in asa ceva, fiind casa lui )

De ce nu s-ar amesteca? Îi explici ce implică asta, faptul că nu vin clienți, nu se modifică cu nimic activitatea ta la locație. O să ai nevoie și de acordul vecinilor. La fel și la apartamentul părinților, dacă faci comodat acolo, tot vei avea nevoie de acordul vecinilor și bineînțeles, acordul părinților. Ar fi bine să faci contractul pentru sediul social pe o suprafață mică, o cameră, câțiva mp, plătești impozit pe clădire mai mic.

Adică nu știu. Dacă o fi un ciudat, care nu înțelege ce-i ăla un sediu social și activitatea pe care-o desfășori, posibil să te refuze, dar dacă e cât de cât normal, n-are de ce.


De verificat n-au de ce să te verifice la sediu. Doar dacă faci prostii, evaziune, atunci vin și-ți sparg ușa dacă-i treaba serioasă. Control inopinat de la ANAF n-ai de ce să ai cât timp nu lucrezi cu case de marcat sau clienți care te-ar putea reclama pentru evaziune. Ce controale poți avea se anunță, iar dacă nu vrei să faceți controlul la sediu social, te duci la sediul ANAF și-l faceți acolo.

Poveștile pe care le auzi cu ANAFul rău, care închide micul comerciant, vin de la evazioniști. Pe capul ălora stau. Pe noi, ăștia mai mici și corecți nici nu ne întreabă de sănătate. Sunt în al șaptelea an de activitate fără control de la vreo instituție a statului.


Caută să găsești un contabil care a mai lucrat cu dropshipping, chiar dacă plătești mai mult. Și contactează-l de-acum, de când n-ai făcut încă firma. Dacă găsești un birou de contabilitate, care pune la dispoziție spațiul lor ca sediu social, poate ai putea închiria serviciul de la ei. Problema e că toată corespondența pe firmă îți vine acolo și nu acasă. Ceea ce ar fi ok dacă-i și firma care-ți ține contabilitatea. Dar dacă-i o firmă oarecare, e un stres în plus, că trebuie să vezi să-ți primească ei corespondența, să te duci la ei să o ridici sau să iei avizele, să-ți primească hârtiile care-ți vin prin curier. Dacă-i firma de contabilitate, măcar știu de tine, te contactează, eventual ridică ei corespondența în numele tău.

#17
Burial

Burial

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.02.2016

View PostSmurfK, on 24 februarie 2018 - 18:20, said:


De ce nu s-ar amesteca? Îi explici ce implică asta, faptul că nu vin clienți, nu se modifică cu nimic activitatea ta la locație. O să ai nevoie și de acordul vecinilor. La fel și la apartamentul părinților, dacă faci comodat acolo, tot vei avea nevoie de acordul vecinilor și bineînțeles, acordul părinților. Ar fi bine să faci contractul pentru sediul social pe o suprafață mică, o cameră, câțiva mp, plătești impozit pe clădire mai mic.

Adică nu știu. Dacă o fi un ciudat, care nu înțelege ce-i ăla un sediu social și activitatea pe care-o desfășori, posibil să te refuze, dar dacă e cât de cât normal, n-are de ce.


De verificat n-au de ce să te verifice la sediu. Doar dacă faci prostii, evaziune, atunci vin și-ți sparg ușa dacă-i treaba serioasă. Control inopinat de la ANAF n-ai de ce să ai cât timp nu lucrezi cu case de marcat sau clienți care te-ar putea reclama pentru evaziune. Ce controale poți avea se anunță, iar dacă nu vrei să faceți controlul la sediu social, te duci la sediul ANAF și-l faceți acolo.

Poveștile pe care le auzi cu ANAFul rău, care închide micul comerciant, vin de la evazioniști. Pe capul ălora stau. Pe noi, ăștia mai mici și corecți nici nu ne întreabă de sănătate. Sunt în al șaptelea an de activitate fără control de la vreo instituție a statului.


Caută să găsești un contabil care a mai lucrat cu dropshipping, chiar dacă plătești mai mult. Și contactează-l de-acum, de când n-ai făcut încă firma. Dacă găsești un birou de contabilitate, care pune la dispoziție spațiul lor ca sediu social, poate ai putea închiria serviciul de la ei. Problema e că toată corespondența pe firmă îți vine acolo și nu acasă. Ceea ce ar fi ok dacă-i și firma care-ți ține contabilitatea. Dar dacă-i o firmă oarecare, e un stres în plus, că trebuie să vezi să-ți primească ei corespondența, să te duci la ei să o ridici sau să iei avizele, să-ți primească hârtiile care-ți vin prin curier. Dacă-i firma de contabilitate, măcar știu de tine, te contactează, eventual ridică ei corespondența în numele tău.

Interesanta chestia propusa de tine, am sa ma interesez, ideea e ca nu stiu ce profit de start o sa am eu, de aceea nu m-as "intinde" ca sa zic asa cu banii dati pe un contabil foarte bun si priceput mai ales in domeniu .

Karapok, dropshipping-ul e interesant si profitabil daca te dedici cautarii produselor si clientilor, altfel ca in orice alt domeniu al comertului nu vei face nimic .

#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Ideea e ca la SRL ai nevoie obligatoriu de contabil, daca nu ai bani nici de atata fa un PFA si acolo poti sa-ti tii singur contabilitatea.

Apoi, din experienta personala contabil foarte bun si priceput e o himera, daca gasesti unul te rog sa-mi dai si mie un pm.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate