Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cartus reumplut nu functioneaza - HP 652

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018

 scrisit, on 23 februarie 2018 - 18:35, said:

Salut!
Este cartusul bulit.
Un cartus compatibil / reumplut se poate strica dupa 1 reumplere/folosire sau dupa 100.
E la noroc.
Nu exista erori sau indicii standard care sa iti spuna ca e stricat.
Exista doar simptome: nu mia scoate corect.
Deci, e stricat cartusul, ia altul linistit.

 arg, on 23 februarie 2018 - 18:45, said:

Spoiler
TARE !!!

#20
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Din pacate la modelul respectiv dupa 2-3 reumpleri trebuie schimbat cartusul.
Spilul este sa nu lasi niciodata sa se goleasca de tot cartusul.
De exemplu eu in data de 1 a fiecarei luni umplu cartusul la maxim si astfel un cartus rezista undeva la un an de zile.
Cele color am incercat odata sa le reumplu dar nu merg cand se goleste cartusul color trebuie schimbat cu totul din pacate

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
insemana ca e un cartus la care se arde repede capul de scriere...

probabil ar merge un kit ciss cu cartuse cu cip auresetabil care rezista mai mult decat cele originale
de genul:
https://www.cartuser...-5525-6525.html
(nu stiu cat sunt de bune, doar le-am gasit pe google)

Edited by arg, 25 February 2018 - 12:07.


#22
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017
"probabil ar merge un kit ciss"
E foarte buna solutia dar la cartusele din imprimanta respectiva, 1 negru 1 color - nu 1 pentru fiecare culoare in parte e destul de greu de gasit scula potrivita. Am montat ciss pe cartuse 21 si 22 de la hp, daca negru mai mergea cumva la color dadea cu virgula, prindea goluri de aer si era gata .
Daca doresti ciss cea mai buna solutie este o imprimanta tip vechi Epson , de exemplu sx 200 la care montezi ciss si tragi in prostie , numai ca si aici intervine buba cu vaste ink error si trebuie soft de resetare , fiecare firma cu metehnele lor . Ce e de retinut - ciss merge pe print head-uri micro piezo epson nu pe cele de la canon, hp , ultimele au racirea defectuoasa pe baza de cerneala , aici cea originala face diferenta dar din pacate nu se gaseste pe piata doar in cartus gata de folosit . Daca totusi montezi ciss pe astfel de capuri e bine sa faci pauze intre serii, de exemplu la 20-30 coli trase lasi 1-3 minute imprimanta sa se raceasca , asta pentru a te putea folosi de ea ani intregi . Daca ai mult de tras negru parerea mea este sa nici nu te uiti la ink , doar laser sa scrie pe imprimanta .

Edited by ldpe, 25 February 2018 - 13:23.


#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu am lucrat cu plotere cu hp 10 hp 11, cu ciss scoteau mai bine decat cu cerneala originala, capete vechi si uzate, cerneala din ciss e mai fluida si le desfunda, doar ca nu se usca corect pe hatie si a doua zi inca se mai intindea pe hartie.

dar la ciss conteaza ce tip de cerneala se foloseste si e o intreaga nebuine sa gasesti cupurile care chiar se autoreseteaza.

Edited by arg, 25 February 2018 - 13:29.


#24
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017
Hp 10 si 11 joaca in alta liga ...numai un cartus original costa cat o imprimanta multifunctionala de larg consum .
Da, la ciss principale sunt : cerneala, cip, furtune siliconice , daca acestea sunt de calitate vei fi multumit dar nu si la achizitie...aici multi nu pricep motivul diferentei de pret uneori de dublu . Multi vand dar sunt doar cateva firme serioase la noi care au produse calitative si ofera atat consumabile cat si ajutor tehnic de mentenanta , plus garantie reala.

#25
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Deci pana la urma ,cartusele color se pot reincarca ? Exista kit de reincarcare ? Ieri am pus un cartus 650 ,black,pe care l-am incarcat cu cerneala cu peste 1 an in urma,dar nu a mers atunci,dar nu l-am aruncat si am tras din el aerul dupa ce l-am montat in suportul respectiv.. Culmea este ca merge perfect. Am printat vreo 30 de pagini !

#26
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Mie mi-a fost reîncărcat cel color.  Nu prea îl folosesc, trag doar o pagină pe saptamână color. Dar saptamâna asta am listat circa 10poze pe foi A4 și merge perfect... am listat circa 30pagini color de la reîncărcare, doar ăsta negru mi-a făcut figuri...

#27
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Salut,
Ieri mi-a sosit cartușul cel nou de la activeJet sau așa ceva, un produs compatibil de tip xl 21ml. Dimensiunile fizice sunt aceleasi cu cartușul normal HP (pe care acum am văzut că scrie "setup cartdridge"). La început nu a vrut sa tipărească, așa ca i-am efectuat o resetare prin decuplarea de la priza de curent electric. Acum funcționează. Foarte probabil am sa îmi achizitiinez si un set de reumplere al cartușelor.
Vă multumesc tuturor pentru ajutor.
Apropo, a costat 74lei cu tot cu transport.

#28
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007
Daca mai puneai 50 lei cumparat o Laser cu toner pentru 1500-3000 de pagini.

#29
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
si color si scanner incorporat?

#30
BogdyF2001

BogdyF2001

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.05.2021
Salutări tuturor si bine v am găsit pe acest grup imi cer scuze pentru deranj! Am si eu o mare problemă caut in neștire de câteva săptămâni cartușe! Dețin un HP DESKJET 5575 iar cartusele sunt 651! Nu găsesc ceva compatibil sau o soluție alternativă. L-am încărcat de multe ori de aceea vreau sa cumpăr altul cel original e cam scump nu imi permit. Cartușul negrru nu mai scotea cerneala cum trebuie, imprima numai cu dungi, chiar dacă l-am desfăcut complet aspirat cap coadă curățat cu TOATE soluțiile posibile. Cred ca mai rău i am făcut acum nu il mai citește capacul s a desfăcut foarte greu si nu mai stă ca in fabrica, mai rău m-a pus un nene de la un service de imprimante sa il lipesc complet cu super glue, mai rău l am făcut,  de accea îndrăznesc sa va intreb unde as putea sa găsesc ceva compatibil cu hp 651 sau alternative mai ales ca am auzit ca pe imprimanta mea se mai potrivește cu 650, 652, 653, sau 304 305 care eu personal am văzut ca sunt identice! Va multumesc pentru răspunsul acordat si atenția acordată!

Attached Files



#31
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Foloseste o imprimanta/multifunctionala laser daca nu vrei sa-ti bati capu cu problemele de pe acest topic cu reumplere cartuse care merg sau nu (la noroc) si sunt si pentru putine pagini.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate