Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Montare aragaz

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 06.09.2004
Am un aragaz montat - zic eu - corespunzator. Adica: robinet, reductor, furtun de gaze. Doar ca furtunul trece printr-o gaura facuta in perete. Deci, teva de gaze e in bucatarie iar aragazul e de partea cealalta a peretelui, in balcon.
Cel care va veni sa monteze senzorul ala obligatoriu de gaze, a vazut si a spus ca nu e ok, ca trebuia proiect daca am aragazul in alta incapere, blablabla. Pe ce se bazeaza? E ceva ilegal? N-am fost eu acasa sa vorbesc cu el, asa ca nu stiu amanunte.
Aragazul e montat cu firma autorizata, stampila, semnatura, etc.

Edited by isr2002, 23 February 2018 - 09:59.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 isr2002, on 23 februarie 2018 - 09:57, said:

Cel care va veni sa monteze senzorul ala obligatoriu de gaze, a vazut si a spus ca nu e ok, ca trebuia proiect daca am aragazul in alta incapere, blablabla. Pe ce se bazeaza? E ceva ilegal? N-am fost eu acasa sa vorbesc cu el, asa ca nu stiu amanunte.

Da. Normal trebuia trasa tzeava pana in balcon..din care sa te agati cu racord flexibil, asa e in normativ... ca altfel fiecare trage furtune prin casa pe unde vrea.

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
citeste regulamentul de gaze si o sa te convingi ca este ilegal. nu ai voie sa treci racordul flexibil prin perete. daca ai mutat aragazul, in alta incapere, trebuie sa duci teava de gaze in incaperea respectiva. asta implica automat un proiect. cei care ti-au montat initial aragazul au gresit.

scuze, am postat in acelasi timp cu rosix.

Edited by rich1974, 23 February 2018 - 10:17.


#4
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
O data la 10 ani trebuie sa faci verificare instalatiei cu o firma autorizata ISCIR, vei avea probleme mari cu situatia aia....

#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,155
  • Înscris: 15.05.2008
daca era in bloc cu mine aveai gazelle inchise a 2-a zi cum te aflam

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 isr2002, on 23 februarie 2018 - 09:57, said:

Aragazul e montat cu firma autorizata, stampila, semnatura, etc.

Adica firma aia autorizata a montat aragazul pe balcon cu trecerea furtunului flexibil prin gaura din perete?

#7
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 06.09.2004

 rich1974, on 23 februarie 2018 - 10:16, said:

citeste regulamentul de gaze...
Faza e ca inainte sa postez am cautat un regulament, ceva legat de subiect, dar n-am fost in stare sa gasesc. Ma poti ajuta cu un link, te rog?

 adisz, on 23 februarie 2018 - 10:28, said:


Adica firma aia autorizata a montat aragazul pe balcon cu trecerea furtunului flexibil prin gaura din perete?
Da, e o gaura mare, bagi mana pe acolo.

Edited by isr2002, 23 February 2018 - 10:31.


#8
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 rich1974, on 23 februarie 2018 - 10:16, said:

daca ai mutat aragazul, in alta incapere, trebuie sa duci teava de gaze in incaperea respectiva. asta implica automat un proiect.
iar ca si costuri, te duce la vreo 800lei.
Mai bine du inapoi aragazul in bucatarie.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Persoana sau firma autorizata nu este egal cu legalitatea lucrarii.

Legal
Orice modificare a instalatiei de gaz se face in baza unei aprobari date de catre societatea de distributie de care apartineti , in baza aprobarii se va intocmii alta documentatie aferenta modificarii , o firma agreata si autorizata va executa modificarea dupa ce proiectul a fost avizat , la sfarsit se va efectua receptia pe lucrare.

Extras din Norma Tehnica din 2009
Capitolul 8 - Instalatii interioare de utilizare
8.42. Aparatele consumatoare de combustibili gazosi se racordeaza rigid la instalatiile interioare, cu exceptia cazurilor prevazute la art. 8.43.
8.43. Aparatele consumatoare de combustibili gazosi cu debit nominal sub 3 m3/h, precum si arzatoarele industriale independente utilizate la aparate
mobile pot avea si racorduri flexibile la instalatia de utilizare, cu respectarea prevederilor art. 8.44.
8.44. (1) Racordurile flexibile se monteaza între robinetul de siguranta si aparatul consumator de combustibili gazosi si trebuie sa îndeplineasca urmatoarele conditii:
a) presiunea nominala pentru care a fost construit racordul sa fie egala sau mai mare decât presiunea instalatiei de gaze naturale la care se
racordeaza;
B) lungime maxima de 1 m si diametru minim 10 mm, în instalatii de utilizare cu presiune joasa;
c) lungime maxima 20 m si diametru maxim de 50 mm, în instalatii industriale cu presiune pâna la 2 * 105 Pa (2 bar);
d) trasee la vedere, fara sa treaca dintr-o încapere în alta;
e) masuri de evitare a contactului cu corpuri calde;
f) masuri de evitare a întinderii excesive, agatarii, strivirii sau deteriorarii;
g) masuri de protectie la intemperii;
h) respectarea prescriptiilor de montaj impuse de producator.
(2) Racordurile flexibile nu se prevad cu armaturi de închidere sau dispozitive de reglare.
(3) Nu se admite cuplarea a doua sau mai multe racorduri flexibile.

#10
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 06.09.2004

 TheWarrior, on 23 februarie 2018 - 10:30, said:

iar ca si costuri, te duce la vreo 800lei.
Mai bine du inapoi aragazul in bucatarie.
M-ar costa si mai mult. Posted Image
@Naijax:
Doar la punctul d) as putea sa am probleme. Da, trece dintr-o camera in alta, dar este la vedere, gaura este supradimensionata.

Edited by isr2002, 23 February 2018 - 10:36.


#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,155
  • Înscris: 15.05.2008

 TheWarrior, on 23 februarie 2018 - 10:30, said:

iar ca si costuri, te duce la vreo 800lei.
Mai bine du inapoi aragazul in bucatarie.
nu poate,ca are cada pusa in bucatarie
asigurare la ap ai?

Edited by ceanu1980, 23 February 2018 - 10:35.


#12
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 isr2002, on 23 februarie 2018 - 10:33, said:

M-ar costa si mai mult. Posted Image
Corect.
Cel putin 800lei.
Stiu pe cineva, care pt un releveu pt instalatia de gaze deja existenta, i se cere 800lei.
Deci doar pt venit, desenat, depus mai departe.
In cazul tau ar mai trebui inca ceva materiale si manopera.

Deci ori aduci aragazul inapoi, ori treci pe curent electric si nu mai trebuie sa iti intre in casa odata la 2 ani, diversi........

#13
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 06.09.2004
Am inteles, multumesc pentru raspunsuri.

#14
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,155
  • Înscris: 15.05.2008
te rog in numele vecinilor tai,refa instalatia cum ai in autorizatie
daca nu ai bani sa faci asta acum,asteapta pana ai,pt siguranta la toti

#15
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017
În situația ta eu aș înlocui racordul flexibil cu țeavă de fier de juma' de țol.
Regulatorului tu i-ai spus reductor?
Dacă Nu!, montează și un regulator de gaz.

 isr2002, on 23 februarie 2018 - 09:57, said:

Cel care va veni sa monteze senzorul ala obligatoriu de gaze,
Obligativitatea montării senzorului de gaz și a electrovanei se aplică doar la lucrările noi.
Ca și legile, cerințele Normativelor nu se aplică RETRO. (http://evz.ro/romani...ctoare-gaz.html)
Tu, eu și cei care avem instalații de gaz montate înainte de...(parcă 01 ian 2009-nu mai știu exact) nu ești și nu suntem obligați să ne montăm sesizoare de gaz.
Dar eu recomand tuturor să le monteze.

Edited by Rubin1977, 23 February 2018 - 11:18.


#16
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
In Bucuresti se aplica retro si se monteaza detectoare la blocurile vechi, unde exista doar aragaz, cu instalatia la comun, iar electrovana se punea in casa, in spatele aragazului, iar mai nou am inteles ca se pune una la intrare in bloc. Nu stiu chiar toate detaliile. Stiu doar ce am mai citit prin topicul Detector gaze, senzor, electrovana gaz

#17
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 Rubin1977, on 23 februarie 2018 - 11:06, said:

În situația ta eu aș înlocui racordul flexibil cu țeavă de fier de juma' de țol.
Regulatorului tu i-ai spus reductor?
Dacă Nu!, montează și un regulator de gaz.


Tu, eu și cei care avem instalații de gaz montate înainte de...(parcă 01 ian 2009-nu mai știu exact) nu ești și nu suntem obligați să ne montăm sesizoare de gaz.
Ba se cam aplica si la instalatiile vechi.
Greu de tot am gasit sa pun (cu ocazia reviziei periodice) la un pret cat de cat rezonabil.
Cautand pe net, am gasit manopere la jumatate de pret la Slobozia fata de Bucuresti.
E plin de tepari in Bucuresti, parca se vorbesc cand e vorba de manopere.

Si apropo, omul a spus ca are furtun, nu racord flexibil.

#18
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005

Quote

...Astfel, în acest context, considerăm că, în situaţia în care instalaţia de utilizare a gazelor naturale a fost proiectată, executată, recepţionată şi pusă în funcţiune anterior intrării în vigoare a prevederilor Normelor Tehnice pentru proiectarea, executarea şi exploatarea sistemelor de alimentare cu gaze naturale, aprobate în Ordinul MEC nr. 58/2004, precum și a Normelor tehnice  şi, în prezent, nu sunt efectuate modificări față de documentația tehnică inițială, operatorul economic autorizat ANRE care efectuează verificarea şi/sau revizia tehnică analizează situaţia locală şi decide, în consecinţă, dacă respectiva instalație de utilizare funcționează în condiții de siguranță, luând în considerare prevederile legale în baza cărora a fost întocmită și avizată documentația inițială.

Eu zic ca in documentatia tehnica initiala, aia intocmita la constructia blocului  se vorbea de ferestre normale, nu tip termopan.

Deci vine agentul, verifica documentatia initiala si constata ca ai geam termopan. Nu e o modificare? si deci te obliga la senzor?

A, daca ai ramas cu geamurile vechi atunci e corect, nu ar trebui sa ceara montare detector...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate