Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sa ne angajam la stat!

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
133 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Pentru ca nu ai nevoie decat de niste hartii (diplome la universitati fantoma), programul e fix, iar leafa merge, si merge usurel doar in sus, e clar ca cea mai buna afacere actuala e sa fii bagator de seama la stat!

Statul tipareste bani, deci n-are cum sa mearga prost.
Sa nationalizam tot, sa fim angajati la stat, nu sclavi la chiaburi. Se vede ca statul merge bine!

Dupa executia publica a lui Base si a piticului Boc, e clar ca niciun guvern viitor nu va mai avea tupeul sa mai scada salariile si pensiile, deci la greu chestia se va regla prin curs si inflatie, ca sa fim toti egali in saracie si mizeri (adica sa saracim toti, treptat).

Vedeti statistica atasata. E perfecta pentru zicala: ïn medie romanii mananca 3 pui pe luna. Unii mananca 5, altii doar unul.

Attached File  salariu_stat_privat.jpg   131.88K   219 downloads

Ea ne arata ca in medie salariul de la stat e substantial mai mare decat la privat!

E total aberant, dar se stie ca sclavii care produc sunt fraieri. E intotdeauna de preferat sa fii boier.

Daca munca era usoara, o luau boierii!

Edited by Ahasverus, 23 February 2018 - 09:24.


#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
La stat parca nu se practica brut minim pe economie + restul in alt fel.

#3
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

 Ahasverus, on 23 februarie 2018 - 09:22, said:


Ea ne arata ca in medie salariul de la stat e substantial mai mare decat la privat!

Daca munca era usoara, o luau boierii!

Sau pot creste salariile la privat

#4
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 vlad1102, on 23 februarie 2018 - 09:28, said:

Sau pot creste salariile la privat

Da , dar vezi ca privatul nu poate lua de la stat sa creasca salariile.
Statul poate sa puna taxe peste taxe sa dea la bugetari.

#5
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
1. Salariul e peste tot la fel acum calculat.
2. Privatii sa isi cumpere imprimante performante si sa imprime si ei bani!

#6
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
S-ar putea sa se datoreze faptului ca statul nu prea angajeaza personal necalificat, gen salahori, vanzatori... pe cand in mediul privat, astia sunt un procent important...

Nu ca presupusii "calificati" ar face mare branza,  stim care-i treaba... dar asta e posibil sa fie explicatia...

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Am o vaga impresie ca daca scoti din acel grafic salariile de la Min Interne, Apararii si serviciile "conexe", coloana rosie se va micsora semnificativ.

#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Depinde de domeniu, in invatamant salariile sunt mici, 2-3 mii ron in mana pe luna.

Edited by Kroghy, 23 February 2018 - 09:35.


#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
2-3000 in mana sunt mici? Pai de chiaburul de la privat cu 1400-1700 in mana ce sa zicem?

 Adm, on 23 februarie 2018 - 09:32, said:

Am o vaga impresie ca daca scoti din acel grafic salariile de la Min Interne, Apararii si serviciile "conexe", coloana rosie se va micsora semnificativ.
Pai sunt scoase. Eu asa inteleg.
  Oricum nu m-as angaja la stat. Nu e pentru oricine. Prefer sa muncesc cinstit si sa castig atat cat muncesc.

Edited by PoeOvidiu, 23 February 2018 - 09:36.


#10
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 Geth, on 23 februarie 2018 - 09:31, said:

S-ar putea sa se datoreze faptului ca statul nu prea angajeaza personal necalificat, gen salahori, vanzatori... pe cand in mediul privat, astia sunt un procent important...

Nu ca presupusii "calificati" ar face mare branza,  stim care-i treaba... dar asta e posibil sa fie explicatia...


[ https://i.imgur.com/bGYzVTx.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Te prinzi tu repede ce inseamna volanul ala si 485 000.

#11
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 Kroghy, on 23 februarie 2018 - 09:34, said:

Depinde de domeniu, in invatamant salariile sunt mici, 2-3 mii ron in mana pe luna.
La rezultatele pe care le au, ți se par mici? Mie, nu. Și eu am sub 3.000 de lei în mână și muncesc la privat de-mi sar capacele. Inginer, cu ~30 de ani vechime.

Și ca să fiu on topic, la stat nu te angajezi așa ușor: trebuie să ai PILE sus-puse. Am participat la vreo 3 concursuri la primărie, până am realizat că o fac degeaba, fiindcă "iese cine trebuie". E o mizerie aproape pe față, care s-a perpetuat sub ORICE regim politic de până acum.

Edited by ursamajor, 23 February 2018 - 09:40.


#12
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Eu nu as putea lucra la stat, indiferent de salariu, sau alte beneficii.
Niciodata nu am lucrat.

Nu am incredere in statul roman.
E un putregai infect...

Edited by sylvius, 23 February 2018 - 09:38.


#13
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 Kroghy, on 23 februarie 2018 - 09:34, said:

Depinde de domeniu, in invatamant salariile sunt mici, 2-3 mii ron in mana pe luna.

2-3 mii de lei pe luna sunt salarii medii si peste medie in privat. Asta numesti tu salarii mici?

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 ursamajor, on 23 februarie 2018 - 09:37, said:

La rezultatele pe care le au, ți se par mici? Mie, nu. Și eu am sub 3.000 de lei în mână și muncesc la privat de-mi sar capacele. Inginer, cu ~30 de ani vechime.

Și ca să fiu on topic, la stat nu te angajezi așa ușor: trebuie să ai PILE sus-puse. Am participat la vreo 3 concursuri la primărie, până am realizat că o fac degeaba, fiindcă "iese cine trebuie". E o mizerie aproape pe față, care s-a perpetuat sub ORICE regim politic de până acum.

Destul de trista treaba...
Nu cred oricum ca un profesor ia 2-3000lei pe luna... stiu destui care imi ziceau ca iau binisor sub 2000lei...
Si atunci cum se face ca un politist incepator ia aproape 3000lei, in conditiile in care e mult sub tine ca pregatire ? Posted Image

#15
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010

 don_dannielo, on 23 februarie 2018 - 09:27, said:

La stat parca nu se practica brut minim pe economie + restul in alt fel.

ei nu, majoritatea au salariii mici in institutiile statului si doar varfurile (directorasi, primari, sefi de CJ si parlamentar) au salariile mari si per medie dau acele valori.

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Alecsandru010, on 23 februarie 2018 - 09:42, said:


2-3 mii de lei pe luna sunt salarii medii si peste medie in privat. Asta numesti tu salarii mici?

Nu exista asa ceva... 3000lei ca profesor...

#17
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
In universitar, exista. 3000 de lei nu e o suma mare pentru mediul universitar, dimpotriva.

#18
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Sa lasam gargara si ca oameni care lucram la privat, sa zicem ca una declara angajatorul si alt salariu "net" ai.
La stat iti creste leafa cand doreste careva de la capitala.
La privat iti creste leafa cand vrea patronul, negociere, nu are nevoie sa modifice contract de munca.

Am avut prieteni, rude, cunostinte care un salariu aveau pe cartea de munca si alt salariu primeau net.

Cam atat, oficial aia de la stat castiga mai bine, neoficial la privat ai salariu mai mare, mult mai mare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate