Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Achiziționare laptop buget 2000

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 05.11.2009
Doresc un laptop pentru browsing, office, filme și program Saga (contabilitate), transmitere declarații către fisc și cam atât. Nu mă joc...Posted Image

#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
2000 lei sau euro?

#3
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 05.11.2009

View PostYourFan, on 22 februarie 2018 - 22:42, said:

2000 lei sau euro?
lei...scuze pentru omisiune...la 2000 euro luam unul pentru gaming. Eventual cu windows 10...cu toate că am găsit pe olx windows 10 OEM, pe CD cu 70 lei. Nu știu dacă e ok. Și aș vrea cu windows licențiat.

Edited by iogamac, 22 February 2018 - 22:47.


#4
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
cauti pe emag sau alt distribuitor mare care are prețuri bune, alegi cîteva modele în gama de preț, luînd în considerare faptul că vrei de 13,14 15 sau mai mulți inchi (asta nu poți decide decît tu, nu noi, este un compromis între mărime și portabilitate) apoi:

- te uiți ca tastatura să arate cum vrei tu, de ex poziția pgup, pgdn etc, numarul de porturi USB care te satisface, faptul că are port VGA sau nu, că are CD sau nu - toate astea iarăși sînt chestie de gust
- citești review-uri pe net să vezi dacă nu scriu mulți useri că modelul X are o problemă clară

În rest dacă nu e pt gaming, orice laptop din categoria de preț va fi ok ca performanță pt Office și alte prog uzuale.

#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
eu as recomanda ceva second hand de pe olx... la 500 ron poti lua ceva lenova T430 si ai rezolvat problema elegant

#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Laptop ASUS X541UA-DM1223 cu procesor Intel® Core™ i3-7100U 2.40 GHz, Kaby Lake, 15.6", Full HD, 4GB, 256GB SSD, DVD-RW, Intel® HD Graphics 620

Laptop Lenovo IdeaPad 520S-14IKB cu procesor Intel® Core™ i3-7100U 2.30 GHz, Kaby Lake, 14", Full HD, IPS, 4GB, 1TB

#7
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 05.11.2009

View PostXON-XOFF, on 23 februarie 2018 - 00:13, said:

cauti pe emag sau alt distribuitor mare care are prețuri bune, alegi cîteva modele în gama de preț, luînd în considerare faptul că vrei de 13,14 15 sau mai mulți inchi (asta nu poți decide decît tu, nu noi, este un compromis între mărime și portabilitate) apoi:

- te uiți ca tastatura să arate cum vrei tu, de ex poziția pgup, pgdn etc, numarul de porturi USB care te satisface, faptul că are port VGA sau nu, că are CD sau nu - toate astea iarăși sînt chestie de gust
- citești review-uri pe net să vezi dacă nu scriu mulți useri că modelul X are o problemă clară

În rest dacă nu e pt gaming, orice laptop din categoria de preț va fi ok ca performanță pt Office și alte prog uzuale.
Mulțumesc mult, de o săptămână fac chestia asta pe emag și pe altex.
La ora 23:56 am comandat      https://www.emag.ro/...ptop / Notebook
Până la 12 noaptea a fost 2049 lei.

View Postunbrutus, on 23 februarie 2018 - 00:37, said:

eu as recomanda ceva second hand de pe olx... la 500 ron poti lua ceva lenova T430 si ai rezolvat problema elegant
Păi decât de pe olx, mai bine îl păstrez pe cel pe care-l am acumPosted Image

#8
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Cu ecran IPS si SSD vezi si Acer Aspire 5 A515-51G https://www.pcgarage...b-linux-silver/

Are si avantajul ca poti adauga usor inca 4GB RAM, fara sa fie nevoie sa desfaci tot laptopul cu riscul pierderii garantiei.

#9
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Trebuia sa alegi ceva cu SSD si HDD, se misca mult, dar mult mai repede.

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#10
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 05.11.2009

View Postcostin001, on 23 februarie 2018 - 07:55, said:

Trebuia sa alegi ceva cu SSD si HDD, se misca mult, dar mult mai repede.

https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Știu, dar eu sunt mai oldies...și am și ceva programe de conta care își fac salvările pe C (așa sunt ele concepute) și numai programele cu salvările au vreo 20 G. Apoi mă urnesc greu cu noutățile. Ce am luat am găsit la ofertă foarte bună - 2049 lei cu win 10

Edited by iogamac, 23 February 2018 - 09:04.


#11
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016
@iogamac: Sa il stapanesti sanatoasa. In bugetul dat nu aveai prea multe optiuni.
Promotia sa stii ca nu e mare filozofie. E o parasuta de laptop cu un ecran din secolul trecut.

Uite spre exemplu dc mai puteai ridica bugetul:
https://m.emag.ro/la...6/pd/DTB3SNBBM/

#12
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Salut,

Cu SSD si 8 GB Ram https://www.pcgarage...ark-ash-silver/

#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postiogamac, on 23 februarie 2018 - 02:15, said:

Păi decât de pe olx, mai bine îl păstrez pe cel pe care-l am acumPosted Image
Probabil ca da, era mai bine sa il pastrezi si doar sa ii pui un SSD

#14
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 05.11.2009

View Postelbjorn, on 23 februarie 2018 - 09:38, said:

@iogamac: Sa il stapanesti sanatoasa. In bugetul dat nu aveai prea multe optiuni.
Promotia sa stii ca nu e mare filozofie. E o parasuta de laptop cu un ecran din secolul trecut.

Uite spre exemplu dc mai puteai ridica bugetul:
https://m.emag.ro/la...6/pd/DTB3SNBBM/
Am vazut ca si dincolo cand am vorbit de routere ai spus de ecran...eu m-am uitat sa nu fie lucios si am zis ca oricum HD e suficient pentru mine. Filmele le vad pe TV.

#15
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016
Ecranul reprezinta suprafata de lucru. Se reflecta in ORICE il folosesti. Fie ca e vb de filme, contabilitate, browsing, chiar si forum.
Daca poti, incearca sa vezi un ecran full hd si de preferat NU TN.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate