Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

S7 Edge vs OnePlus 5T

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
serpentis

serpentis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.03.2005
Salut tuturor!

Intentionez sa achizitionez un telefon nou si am ajuns la modelele de mai sus (ambele cu avantajele si dezavantajele lor).

Doream sa intreb daca a folosit cineva ambele telefoane si ce parere are despre ele :)

Multumesc!

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Clic!

#3
koldun

koldun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 01.06.2006
1+5T, nici nu incape vorba.

#4
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Eu am comparat S7 Edge-ul lui frati-miu cu OP5-ul meu ( nu 5T ), iar inafara de camera principala in low-light ( unde diferenta este mica iar ambele sunt slabe oricum ) si rezistenta la apa, OP5-ul este peste el din toate capitolele. Cum OP5T are un design superior si o camera imbunatatita in low-light, nu prea cred ca are rost o comparatie cu S7 Edge, poate cu S8.

Edited by Robiacs, 22 February 2018 - 21:33.


#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Votez cu S7 normal sau edge. Eu asta as alege intre cele doua optiuni.

Edited by Kroghy, 22 February 2018 - 21:49.


#6
andrewyuk

andrewyuk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 24.02.2013

 Kroghy, on 22 februarie 2018 - 21:42, said:

Votez cu S7 normal sau edge. Eu asta as alege intre cele doua optiuni.

Desi detin un S7 flat, pot spune clar ca nu merita. Update-uri slabe, telefonul a devenit obsolete destul de repede. Tu esti doar un fanboy Samsung, vezi acest brand cumperi orice de la ei chiar daca e prost produsu', obisnuiam sa fiu si eu asa dar m-am desteptat.
Oneplus 5T e alegerea ideala.

#7
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
El este fanboy si pe alte arii...

S7 Edge nu mai merita deranjul, face doi ani... iar Samsung este expert sa-si exaspereze cumparatorii cu politica lor de update. Primesc mai multe actualizari pe un Lumia 950, telefon de rezerva, decat primesc pe un S7 Edge din casa... iar acel aparat se apropie de varsta venerabila de 3 ani si Microsoft a anuntat ca renunta la WP si tot emit actualizari.

Edited by connectorxp, 23 February 2018 - 16:24.


#8
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 connectorxp, on 22 februarie 2018 - 22:07, said:

Primesc mai multe actualizari pe un Lumia 950, telefon de rezerva, de cat primesc pe un S7 Edge din casa...
Bill a declarat ca abandoneaza platforma, deci este un paradox.

Edited by YourFan, 22 February 2018 - 22:34.


#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

 andrewyuk, on 22 februarie 2018 - 22:00, said:

Desi detin un S7 flat, pot spune ... ca telefonul a devenit obsolete destul de repede.
E normal, model vechi. Incearca ceva mai nou de la Samsung.

Edited by Kroghy, 22 February 2018 - 22:28.


#10
andrewyuk

andrewyuk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 24.02.2013

 Kroghy, on 22 februarie 2018 - 22:26, said:

E normal, model vechi. Incearca ceva mai nou.

Acum nu stau sa cumpar telefon nou in fiecare an Posted Image l-am luat anul trecut in vara.
Oricum, oneplus ramane o alegere buna daca vrei suport bun software & sa nu depinzi de politicile cretine ale unui OEM.

Edited by andrewyuk, 22 February 2018 - 22:29.


#11
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Nu e cinstita comparatia, S7 Edge are respectabila varsta de 2 ani, pe cand OP5T e telefon de cateva luni lansat, daca vrei compara S8 cu OP5T. Anyway, per total OP5T e mai ok, evident, fiind si mult mai nou, dar ideea e ca un S7E poti gasi destul de ieftin pe olx in stare foarte buna, poate si asta conteaza... Sau la bani de OP5T nou gasesti si S8 pe oleics.

Totusi, ce ai nevoie de la un telefon? Camera, display, baterie, performante (te joci, nu te joci), selfie-uri, rezistenta la apa, io mai stiu...

#12
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 16.01.2011
Sotia are S7 Edge eu OP 5T. Nu exista comparatie intre ele. OP 5T il bate la toate capitolele.

#13
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Dar scrie Samsung pe el?
Nu ti-e rusine sa il scoti pe masa la terasa daca nu scrie samsung sau nu are marul desenat pe el?
Stie Kroghy ce stie.

Edited by AMETHIST, 23 February 2018 - 08:12.


#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Cum au spus si altii, comparatia avea rost daca era intre S8 sau chiar S8+ si OP 5T, nu vechitura de S7 Edge.

Eniuei, daca vrei sa simti cum telefonul se taraste, sa ajungi cel putin de 3-4 ori pe an la hard reset numai ca sa se miste din nou cat de cat ok, sa stai uneori si 3-4 secunde pana iti intra in dialer si pana la urma sa-ti bagi picioarele in el si sa-l pleznesti cu un full-debloat sau Custom ROM bazat pe AOSP (in acelasi timp cu pierderea garantiei) atunci ia linistit S7 Edge.

Dar daca vrei un telefon care pur si simplu zboara orice i-ai da sa faca, un telefon care se incarca ultra-rapid (fara sa afecteze bateria, chiar si atunci cand il folosesti in timp ce se incarca prin Dash Charge), sa tina bateria si 24-30 de ore intre incarcari (eu am prins de mai multe ori 32-35 de ore intre incarcari, in timp ce pe Sumsang nici macar 24 de ore nu prindeam chiar daca-i faceam full-debloat) atunci alege OnePlus 5T.

L.E.: si sa nu uitam, S7 si S7 Edge mai sufera si de defectul cu dunga roz pe ecran sau burn-in ce apare mult mai repede decat la alte telefoane cu ecran AMOLED (Samsung sau altele). Dar desigur, asta li se intampla doar haterilor Samsung. Daca esti fanboy nu patesti nimic, fiindca te apara fs. sNectarie.

Edited by Hider141, 23 February 2018 - 08:18.


#15
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 AstroNut98, on 22 februarie 2018 - 22:46, said:

Nu e cinstita comparatia, S7 Edge are respectabila varsta de 2 ani, pe cand OP5T e telefon de cateva luni lansat, daca vrei compara S8 cu OP5T. Anyway, per total OP5T e mai ok, evident, fiind si mult mai nou, dar ideea e ca un S7E poti gasi destul de ieftin pe olx in stare foarte buna, poate si asta conteaza... Sau la bani de OP5T nou gasesti si S8 pe oleics.

Totusi, ce ai nevoie de la un telefon? Camera, display, baterie, performante (te joci, nu te joci), selfie-uri, rezistenta la apa, io mai stiu...
Si OP3 care a fost lansat in aceasi perioada cu S7 Edge este mai OK ca performanta si updateuri de soft.
S7 Edge are un pret asemanator cu OP5T deci nu vad nimic anormal in sa le compari pe cele doua.

#16
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Deci, detin S7 si S7 Edge. Personal nu am nici o problema cu ele pana acum, nici macar burn in ;)  S7 face 2 ani in martie, iar Edge in iulie. Nu sunt fanboy Samsung, dar pana nici un cunoscut de al meu ca are S7 sau S7 Edge nu a avut problema cu telefonul. Trebuie sa recunoastem, S7 si S7 Edge este inca un telefon destul de potent chiar daca are 2 ani.
Acum sa revin la solicitarea initiatorului, nu poti compara un telefon din 2016 cu unul din 2017....
Personal as alege OnePlus 5T, are un hardware mai nou, design ok, suport software si cel mai important....pretul.

#17
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Parerea mea e sa mergi pe One Plus T iar daca doresti neaparat sa apara numele Samsung pe telefon, poti sa adaugi un sticker pe carcasa.Posted Image
Poti sa te uiti si la S8, S8+ sau note 8.
Sunt reduceri la Samsung Romania, de exemplu note 8 il poti lua la 3200 de ron sau mai ieftin prin buy back.

Edited by iliemirea, 23 February 2018 - 09:14.


#18
serpentis

serpentis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.03.2005
Multumesc tuturor pentru sfaturi. Se poate inchide.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate