Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Lost in Space

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Nu e rau dar nici nu rupe gura targului.
Sint la episodul 8, il termin in seara asta.

Cred ca este cam de nota 7 asica vizionabil.


#56
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
L-am vazut pana la urma si eu pe tot, ieri si azi. Tot la nota 4,5 ramane la mine.
Apropos de fata negresa... Cred ca in episodul cand ii punea nasul la loc lui West ( din cauza personajului asta m-am si uitat pana la final) s-a mirat ala ca e neagra si tac-su e alb, a zis ea ceva de genul " a aparut dupa nasterea mea in peisaj".
Oricum prost mi s-a parut, pacat de poveste.

#57
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 27.12.2016
Nu e chiar atat de slab. Are o multime de situatii limita si tot felul de rasturnari de stituatie.
Este mai "usurel" pentru ca a fost gandit pentru audienta generala, dar e urmaribil. Eu ii acord nota 7.

#58
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Am vazut si eu tot serialul, e mediocru, mai degraba orientat catre familiile cu copii. pentru audienta tintita de producatori e bun.

#59
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Eu cand aud de seriale de familie mi le tot sterg direct din memorie, dar din fericire ma plictiseam si am scos serialul asta sa vad despre ce-i vorba. Si e vizionabil.

Dar pentru a te bucura de el trebuie sa suporti niste fracturi logice din scenariu. Totusi in rest e binisor realizat si mi-a placut ca sezonul a fost un arc complet, desi parasirea planetei parea irealizabila. Membrii familiei sunt si membrii echipei, avand fiecare calificari specifice si un rol bine definit, ceea ce mi s-a parut interesant.

Faza cu negresa a parut comica, deoarece abia pe la mijlocul serialului se specifica ca e fiica mamei cu altcineva, deci fiica vitrega a lui John Robinson. Pana atunci cred ca toata lumea era mirata de configuratia ciudata a familiei.

Actorii sunt buni, mai putin Molly Parker, care nu stiu de ce nu reuseste sa ma convinga.
Negresa e buna dar pare cam adulta si apar foarte multe scene cu ea si Don West incarcate de tensiune sexuala, desi ea cred ca e minora.

Un SF de aventura si familie destul de bine realizat, dar nu memorabil. Nota 6 din partea mea si astept sezonul 2.

[ https://78.media.tumblr.com/5c296b0fa60729ae1e6ea16b0622517b/tumblr_p7741xZK8s1qjdvnjo3_r1_500.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#60
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Si mie mi s-a parut prost.
Scenariul scris parca de un elev, actorii joaca...fortat, filmarea e la fel, facuta pe genunchi.

O gramada de greseli de logica: inghetarea aia instant, si desi ingheata instant, ploua pe actori fara sa faca pjghita de gheata. Robotu` evacueaza apa din naveta fierband-o, cu toate astea e abur doar in jurul lui...etc asta doar in primele episoade.
Legat de filmare - prim cadre obsesive cu robotul, scena cu iarba violet si papadii(unde s-a facut doar o corectie rgb pe verde)...etc

Slab.

#61
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Bagat un binge de doua seri si vazut tot. Am stat inca o zi fara sa scriu nimic, ca sa mi se aseze opiniile.
1. Will Robinson trebuie sa isi ia o bataie buna, face numai cacaturi ca asa i se scoala lui.
2. Dr Smith e pusa in scena destul de prost, daca cineva ar vorbi cu mine cum vorbeste aia cu restul personajelor as trimite-o la plimbare instant.
3. Insasi premisa serialului e lipsita de sens: Aia din nava mama nu puteau sa receptioneze ca nu mai aveau parabolica aia de 10 metri, da ta'su lu ala mic poate sa faca un radio din 3 sarme pe orbita si fi'su sa il prinda in pestera. Ne-am dat dreq!
4. In primul episod cand nava Robinsonilor se semi prabusea pe planeta aia e intrecuta de bucati mari de nava. Daca alea nu erau din nava mama, din ce erau? Ca aia parea neatinsa la final.
5. Aia mica si roscata o sa se faca cam curvistina in  sezonul urmator, prea i se aprind calcaiele dupa diversi handralai si ii duce cam repede la cascada. Un fel de Deanna Troi moderna.

#62
yolo4ever

yolo4ever

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 10.01.2018
mi-a placut. recomand pt un weekend placut.

#63
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Nu e o capodoperă, dar in lipsa de altceva, e vizionabil. Aștept sezonul 2, să vedem planeta mama a robotilor.

#64
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009
am vazut si eu primul sezon si intr-adevar, pare mai mult un serial pentru copiii. lucrul care iese in evidenta in acest serial e .. cat de antipatica e gagica aia ce s-a dat dr smith. Actrita care o intrerpreteaza e geniala , mi-a starnit antipatia din primul moment cand am vazut-o. Restul interpreteaza k, gagica ce a jucat in house of cards e k dar  nu iese in evidenta, asta e de fapt problema: nu greseste extrem de mult dar nici nu exceleaza pe undeva. 6/10, 1 punct primeste filmul pentru negresa si sora-sa, bune tinerele..

#65
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Pentru cine e intereat a aparut sezonul 2 pe Netflix.
Vazut doua episoade... Sa zicem ca parca a devenit mai vizionabil.
Tot de copii pare dar mai adolescenti asa. Pacat de idee ca au facut-o praf.

#66
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Un sezon ceva mai violent, copiii s-au mai maturizat. CGI-ul e impresionant pentru ca nu iese niciodata in evidenta, e integrat bine, imi aminteste de filmele noi Star Trek.

Nu lipsesc nici scenele inutile de familie, dar am sarit peste ele Posted Image

Ce nu imi place e ca sezonul nu are un final ca lumea, e in stil teaser si trebuie sa astepti un an sa vezi continuarea. Oricum logica a cam luat-o razna in ultimele episoade, dar e devreme sa fac spoilere.

Ce nu mai imi place e ca robotul nici dupa doua sezoane nu stie zice mai mult de cinci cuvinte, desi e inteligent si are capabilitati de comunicare. Hai, macar daca ar scrie. Dar el prefera sa comunice criptic si uneori sa faca desene pe care astia se tot chinuie sa le descifreze.

[ https://66.media.tumblr.com/832c2e7a8a02bd34e943afd5ee3236d9/1bd4443eb8a0a869-fe/s540x810/5987aef772f2fb696df9c0a04e261ad381f7cd00.gifv - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mizu, 26 December 2019 - 21:08.


#67
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Presupun că roboții ăia îl caută pe puștiul acesta pentru că reprezintă o amenințare pentru ei în viitor. Bănuiesc că el i-a construit, în acel viitor, iar unora li s-a "urcat" democrația la cap.
Chestia cu "plimbarea" prin timp, este și-n film!
Referitor la finalul sezonului 2: În filmul de cinema, familia ajunge pe o navă( parcă era tot de pe Terra) și care s-a dovedit că era infestată de gândacii ăia spațiali care i-ai halit pe toți. In film, îl infestează pe doctor. Posibil că și acum, falsa doctoră sa ajungă în aceeași situație, mai ales că a ajuns pe nava de salvare.

#68
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Sezonul 2 e mult mai bun ca primul sezon. Efecte speciale bune, actorii sunt buni, povestea e credibila.

E intr-adevar un serial de urmarit in familie cu ceva copii +10 ani.

#69
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010

View Postwfnse, on 21 ianuarie 2020 - 20:51, said:

povestea e credibila.
Yeah, nah really, dar de acord cu restul. Pentru un serial de familie zici ca e premium, te face sa te uiti de la un episod la altul, daca nu te deranjeaza cliseele (dintre care unele de data recenta si enervante rau: stronk wahmen care stiu si rezolva totul, white men bad, si cind ăla rău' e femeie, atunci sigur e alba). Plus, cea mai enervanta combinatie de egoism, viclenie si prostie intr-un personaj negativ.

Pacat de Captain Flint din Black Sails downgradat aici in rolul de sot calarit de nevasta (Alma Garrett din Deadwood, careia nu-i sta deloc bine in rol de McGyver), dar astia doi sint, recunosc, cam principalul motiv pentru care m-am uitat la el.

#70
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.11.2005
lol, deci aici te-a dernjat wokareala dar in celelalte TOATE productii netflix nu?
aici macar sunt tinute intr-o toleranta acceptabla nu bagate pe gat cu lopata.

#71
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
Dude, e o diferenta intre wokismul de buna credinta, sa nu faci filme pentru "bisericute" (albi, negri, asiatici, femei casnice) si alta e sa intorci scenarii sau filme originale cu roatele in sus, ca sa se potriveasca cu noua ordine de idei. E o diferenta ca de la "inspirational" la "propagandistic".

Pe mine ma deranjeaza si cind pui in gura unei mulatre de 19 ani proceduri medicale complexe si o pui sa faca operatii pe viu, si atunci cin pui un puţoi alb de 10 ani sa reprogrameze roboti si sa salveze umanitatea. Asta daca nu e o poveste cu zine, strict pentru copii.

#72
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.11.2005
chill out, e SF, se petrece intr-o perioada in care oamenii sunt mult mai avansati mental, mai "precoci", ok? sau macar are o scuza fata de alte mizerii

Pe de alta parte, ai vazut bridgestone?, daca nu, baga un ochi' pe acolo si pe urma vorbim chestii serioase.
Sau ai incercat Vikingii: Valhala unde o pasarica de asta mulatra (un mare "lol") da e pamant cu toti vikingii, huh? acolo sa vezi minuni, nu aici.
Asa gasesc in special, americanii, ca o sa cultive masele si o sa fim toti zen, nu conteaza controlul armamantului sau consumul de droguri sau filmele serialele cu dementi care impusca jde mii de oameni in cele mai ciudate si imbecile personaje, nu, conteaza, numai conteaza nici daca ti-o iei sau o dai prin alte locuri  decat au fost prevazute de natura, nu.
Conteaza sa ai un mesaj clar ce si cum trebuie facut si noi pelicanii o sa ne adaptam si o sa ne comportam la fel. In 20 de ani nu o sa mai fie niciun razboi, niciun hot, probabil niciun strungar ca toate lumea lucreaza de la birou etc
Probabil ca in marea lor democratie cand scoti un film/serial trebuie sa ai cateva chestii bifate altfel nu poti sa difuzezi, gen: diversitate, blm, woke, m2, pc si nu in ultimul rand qwertyuiopasdfgh++-* samd

Edited by Mondeo, 18 March 2022 - 11:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate