Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Lost in Space

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
razbunatorii - ema peel
incoruptibilii - eliot ness
misiune imposibila - cu martin landau ..
ah si el fugitivo (fugarul - the fugitive) dar la noi a rulat in spaniola...

noroc cu imdb, ca am ce sa bag din top, filmele respective nu au rulat in viata lor sau a mea la comunista televiziune romana ..

#38
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Alt film antic la cinema Lumea Atlantidei
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xBU6yJ-ET84?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Gaby_M, 24 February 2018 - 21:21.


#39
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

View Postr_murphy, on 24 februarie 2018 - 21:03, said:

noroc cu imdb, ca am ce sa bag din top, filmele respective nu au rulat in viata lor sau a mea la comunista televiziune romana ..

Le-am vazut pe toate care le-ai mentionat si multe altele la noi la TVR in anii 70.

View PostGenjurooo, on 23 februarie 2018 - 16:21, said:

Nu stiu cum vine treaba cu chinezii care detin 20% din Hollywood. Adica publicul chinezesc si asiatic in general nu inghite negrii si tot li se baga pe gat cu sperante ca "blockbusteru" o sa sparga gura targului in China. De fiecare data cand Hollywoodu incearca cascadoria asta ramane cu buza umflata.

Alta motiv pt. care inclin sa raman rezervat fata de autenticitatea acelui procent (desi de obicei am incredere in ce scrii in rubrica asta) este ca actorii "asiatici" care sunt introdusi in filmele americane, in general nu ating standardele estetice dorite de publicul chinez.

Procentul putea fi mai mare, dar s-a intamplat ceva toamna trecuta si au cazut multe intelegeri. Americanii au blocat niste achizitii iar chinezii au decis sa se reorienteze catre altceva. E un mic razboi economic - US incearca sa blocheze achizitia de catre chinezi a companiilor americane. Chinezii au prea multi bani, americanii au nevoie...

Totusi case de productie / distributie americane cum ar fi Village Roadshow, Legendary Pictures, Liongate Ententairnement au fost cumparate de chinezi. Asta in afara de investitii punctiforme in diverse filme, care au fost acceptate de americani fiind singura solutie ptr intrarea pe piata chineza a filmelor respective.

Referitor la actorii asiatici care nu ating standardele chinezesti - mai sunt si actori asiatici care sunt americani - si aia trebuiesc bagati in filme/seriale din cauza de "politically correct". Dar sunt multi actori chinezi care joaca in filme, sau regizori.

Un articol interesant dinainte de racirea situatiei - http://time.com/4649...-film-industry/

#40
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View Posteiffel, on 25 februarie 2018 - 09:31, said:

Le-am vazut pe toate care le-ai mentionat si multe altele la noi la TVR in anii 70.
nu exista nu se poate, cum sa difuzeze o televiziune comunista niste filme occidentale?!?! este o blasfemie, la televizor nu se dadea decit cintare patriei, steaua din gradina si floarea fara nume, cintece patriotice si revolutionare, populara, de opera, de pe marea scena a tarii, pe micul ecran - cintare romaniei, si altele .. ah si cuvintarile mult iubitului si stimatului...

#41
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

View Postr_murphy, on 25 februarie 2018 - 09:57, said:

steaua din gradina si floarea fara nume
Man, vezi ca le-ai inversat: Steaua fara nume si Floarea din gradina.Posted Image

Pe Sfântul (The Saint) l-ati uitat...

Edited by florinbad, 25 February 2018 - 10:24.


#42
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Aia era din 80 incolo. In anii 60-70 majoritatea serialelor si filmelor occidentale erau la TV. Cred ca singura exceptie au fost filmele James Bond.
Ce s-a mai dat si-mi aduc aminte - The Saint, The Persuaders, Bewitched,

#43
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
pai ziceti-le alora care o tin langa cu 2 ore de televiziune pe zi ;)

#44
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Pai daca atunci s-au nascut ce sa le faci.

Eu ma trezeam duminica la 7.30 sa ma uit la Marin Boy, Daktari, Flipper...
Ei s-au nascu cu tovarasul de la 8 la 10 seara. Plus inca 7 ore sambata si duminica.

Edited by eiffel, 25 February 2018 - 12:20.


#45
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Daktari a fost dat mult mai tarziu . Pe la inceputul anilor '80 . Tot cam pe atunci parca a aparut si serialul Bonanza . La noi , ca la ei era pe terminate deja .

#46
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca atunci a fost reluat. Serialul a avut 2 sezoane - 68 si 69. La noi a fost cam in 70-71 cred. Nu earam la scoala cand ma uitam la el.

#47
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Daca tot ne amintim de serialele de copilarie, vreau sa spun ca la noi in familie programul de duminica era in functie de ... Samantha
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0H5kDCEH-2Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Gaby_M, 25 February 2018 - 15:21.


#48
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Trailer nou Posted Image, arata frumos!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fzmM0AB60QQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#49
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Arata frumos, dar sa nu fie ca in cazul altor filme unde scenele din trailer au fost singurele interesante iar in rest mare plictiseala.

#50
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Babaiatule... E jale mare serialul. Cel putin primul episod e dezastruos.
Au schimbat toata povestea, e un adevarat ghiveci. Nu are nici o treaba cu povestea originala. Inca West nu a aparut, nici macar nu era pe nava cu ei. Au consumat toti banii cu efectele pe robot astfel incat restul efectelor sunt jalnice.
Si in plus, cireasa de pe mort, din ce imi dau seama 90% din actiune se va desfasura pe o planeta. Deci nimic SF in afara de robot. Ah! Si cum m-am si gandit de la inceput, in doar primul episod deja au fost in pericol de moarte 3 dintre protagonisti. Ma enerveaza la culme filmele de genul asta.
De inadvertentele tehnice eu de obicei nu ma leg la un serial SF asa ca las alti chibiti sa o faca. Mie mi se pare aiuristic sa te iei de asa ceva la un SF, pana la urma e un SF si cine stie ce se mai inventeaza pe pamant in urmatorii ani asa ca prefer sa nu zic ca " nu se poate asa ceva" la un film ce se vrea in 2200 de exemplu. Dar in serialul asta sunt destule...
Ma mai gandesc daca sa imi omor timpul si cu episodul doi, probabil o sa ma uit sa vad poate ma atrage ceva totusi. Mai ales ca nici nu prea am la ce sa ma uit. Tot astept:
- The Expanse
- The 100
- The man in the high castle
- Westworld
Si mai sunt cateva...

Edited by Seteh, 13 April 2018 - 11:45.


#51
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
Am vazut eu azi doua episoade. La al doilea am adormit, l-am terminat cu greu. La al treilea nu stiu daca ma mai uit.
Este serial de familie, produs de netflix. Nu e nimic sf, e doar aventura si ceva drama.

#52
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Azi noapte tarziu am ajuns acasa si am inceput sa ma uit la el.
E ok, justifica abonamentul la Netflix.

Ce nu am inteles (poate s-o fi explicat in primul episod, dar eram destul de obosit aseara) e ce caută o fiică de culoare in familia Robinson? A fost facuta cu un amant, era infiata?

#53
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Țin minte doar că se pomenește că "...deși nu este fiica mea biologică, e cea care-mi seamănă cel mai mult." undeva prin ultimul sau penultimul episod. Mai multe amănunte nu am remarcat.

Filmul e decent pentru spectatori mai tinerei, altfel, dacă analizezi prea în amănunt, devine enervant.

#54
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Il urmaresc fix ca pe un serial usor, de relaxare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate