Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Interval orar liniste stabilit de asociatie proprietari

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Prin decembrie administratorul asociatiei de proprietari a impanzit scara cu afise precum ca in intervalul 14-17 si 20-08 trebuie pastrata linsitea. Intalnindu-ma cu el pe scara l-am intrebat care este baza legala a respectivului anunt, pentru ca legea spune altfel: tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora - art. 2, pct. 26 din Legea nr. 61/1991, republicata. Nu stiu sa se fi tinut o adunare generala in care sa se fi stabilit asa ceva, dar argumentul meu a fost ca asociatia de proprietari nu are competenta de a reglementa peste lege.
Mi-a dat tot felul de explicatii, cum ca lasa ca e mai bine asa, dar eu i-am argumentat ca un locatar mai suparat ia de bun ce a scris el pe afis si cheama politia. Azi s-a intamplat asta. Cineva a cumparat un apartament si s-a apucat de cateva zile sa schimbe instalatie electrica, gresie, faianta, cada, sa-si faca omul apartamentul asa cum vrea, mai ales ca inainte statuse o baba, care in afara de termopane, nu i-a facut nici-o imbunatatire. Fiind un bloc cu multi pensionari, s-au cam enervat, unul zicand ca putea sa astepte vreme mai buna, sa pot pleca la plimbare, sa nu stau in zgomot.
Cand treceam pe langa grupuri de batrani indignati am incercat sa le explic ca omul nu face de placere zgomot, iar daca face intre orele prevazute in lege, si nu ce scrie pe afis, este OK. Azi m-am intors acasa pe la vreo 15 si ceva si tocmai plecau 2 politisti locali care fusesera la apartamentul cu pricina, pe motiv ca nu respecta intervalul orar. L-am intrebat pe politistul care parea mai sef care este problema, si a zis ca locatarul nu stiu care nu respecta intervalul orar stabilit de asociatie. Am incercat sa reiau discutia si cu el, sa-i spun ca omul nu face de placere, iar daca zgomotul nu este intre 13 si 14, nu poate fi obligat de asociatie, ea neavand competenţă de reglementare. Bineinteles ca nu am avut cu cine dialoga, el avea o sarcina si atat.

Intrebarea este - poate reglementa ceva asociatia de proprietari altfel intr+o situatie deja prevazuta de egea? Ce sanctiune pot da cei de la politia locala daca la art. 3 din legea mentionata este stabilita o amenda de 500-1.500 lei pentru pct. 26 de la art. 2, dar in alte limite orare decat este mentionat in lege?

Si o intrebare retorica - oare cand ne vom obisnui sa respectam legea, asa cum este ea, buna, proasta?
Precum in bancul cu Washington scrie, Washington se citeste.

Daca se poate, raspunsuri strict la subiect, fara argumente gen copii (mai mult sau mai putin) mici, lucru schimbul 2 sau 3, batrani imobilizati la pat si alte situatii umanitare.

Edited by claudiu1, 22 February 2018 - 16:14.


#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,335
  • Înscris: 24.05.2010
La mine in bloc se practica asa:

Ai de facut o reparatie? Umbli si strangi 50%+1 semnaturi din bloc cum ca locatarii sunt de acord si semnat si administrator ca e de acord sa faci acele reparatii. Si daca cheama unu politia ii arati tabelul "Uite frate, vecinii si administratorul sunt informati si de acord"

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
gresesti grav. asociatia are un ROI stabilit de comun acord in adunarile generale. daca acesta este aprobat, se pune in aplicare, chiar si peste lege ;)

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Politia poate veni la usa la sesizarea oricarui proprietar din bloc, indiferent de orele de liniste prevazute de lege ori de asociatie.
Bonus - asociatia de proprietari poate stabili un program de liniste iar legea prevede si ea restrictii in acest sens si trebuiesc respectate.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 claudiu1, on 22 februarie 2018 - 15:59, said:

Daca se poate, raspunsuri strict la subiect, fara argumente gen copii (mai mult sau mai putin) mici, lucru schimbul 2 sau 3, batrani imobilizati la pat si alte situatii umanitare.

Politia trebuie sa vina, la sesizare, dar ar trebui sa aplice strict ce scrie in lege, respectiv raportat la intervalul orar prevazut in lege, nu la cel afisat pe pereti, in scara.
Deci, programul oficial de liniste este ala care e cunoscut de toata lumea. Ca or fi hotarat batranii din scara sa fie altul programul, asta e alta poveste...

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Asociatia de proprietari se supune legilor, care sunt ierarhic superioare oricaror acte subsecvente, inclusiv hotarari sau ROI-uri de asociatii de proprietari. Iar ea, ca personalitate juridica, nu poate impune respectarea propriilor decizii apeland la amenzi, nu are aceasta competenta. Si nu cred ca politia comunitara are in ROF-ul ei punerea in aplicare a tampeniilor hotarate de asociatii.
Daca maine-poimaine asociatia de proprietari hotareste, din varii motive, ca accesul in imobil este interzis intre orele 23 si 06, ce se intampla, trebuie respectata reglementarea? Sau ca renovarile se fac numai in luna august, intre orele 10-12 si 16-18, mai putin sambata si duminica, plus aprobare de la asociatie, trebuie facut asa?

Edited by althea, 22 February 2018 - 18:20.
eliminare citat + răspuns la mesaj sters


#7
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 MooF2010, on 22 februarie 2018 - 16:05, said:

La mine in bloc se practica asa:

Ai de facut o reparatie? Umbli si strangi 50%+1 semnaturi din bloc cum ca locatarii sunt de acord si semnat si administrator ca e de acord sa faci acele reparatii. Si daca cheama unu politia ii arati tabelul "Uite frate, vecinii si administratorul sunt informati si de acord"
Posted Image Posted Image Posted Image  De mult nu am mai ras asa! Daca e unul mai ciufut si nu vrea sa semneze nu pot face reparatia?Adica eu stau cu problema in casa ca nu vrea unu sa semneze?
Legea e lege si de restul ma doare in fund! In intervalul orar stabilit prin lege incerc sa fac liniste.In rest nu dau doi bani pe ce vocifereaza altul!

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Politia nu poate sanctiona decat pentru intervalul orar strict prevazut de lege, nu poate trece pe PV hotararile Asociatiei de proprietari.  Asta nu inseamna ca un locatar tre sa fie nesimtzit sa dea cu percutoarea dupa ora 21, ca are o zi intreaga la dispozitie.

Eu de exemplu circul numai cu cauciucuri de vara, indiferent de anotimp. Nu am avut niciodata din alea de iarna pentru ca le-am considerat un abuz al escrocilor care conduc aceasta tara. Dar asta nu inseamna ca sunt nesimtit ca pe gheatza, zapada sau polei sa circul cu ele, adica sa ma doara undeva. Pur si simplu las maina in parcare. M-a oprit odata Politia cand inca nu inghetase carosabilul ci era doar umed si mi-a batut obrazul cu cauciucurile de vara pe motiv ca "Daca ingheata..?"... I-am raspuns: "Pana sa inghete, nu ne incadram in lege"... Mi-a dat dreptate.  Asa e si cu bormasina... si cu lucrarile in bloc.

Edited by althea, 22 February 2018 - 18:19.
eliminare citat editat


#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Eu din ce citesc pe aici nu prea inteleg unele aspecte:
1. cineva care doreste sa renoveze in orele legale, nu are voie ca" e unii saraci si ranchiunosi ?!
2. Sa zicem ca este mai legal programul facut de pensionari, decit legea, practic se prelungeste agonia tuturor, din moment ce scurtezi timpul de lucru al zilei, se lungeste lucrarea pe mult mai multe zile, saptamiini sau luni.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu spre exemplu am un moldovean student in bloc, chirias in apartamentul de dedesubt.  Problema cu acest baiat este ca e nesimtzit - vine la 1 noaptea acasa, cu diversi de teapa lui si incepe distractia. Hip-hop, baute, glume, etc... I-am spus: "Mai baiete.. nu se poate asa, sa vii la 1 noaptea acasa, sa pui muzica si sa te doara'n p.. .  Intalneste-te cu aia la ora 21 si pana la ora 0.00 aveti tot timpul sa beti o bere si sa ascultati muzica, ca nu ne culcam odata cu gainile. Dar.. dupa ora 0.00... mai lasti-o drku de distractie ca si maine e o zi..."
Nu cred ca i-a convenit... dar vad ca s-a mai linistit... nu mai cheama baieti de baieti acasa.. se duce el la ei... pe unde or fi...

Ideea este ca trebuie gasita o cale de mijloc si omul sa-si faca lucrarile si locatarii sa poata trai... ca vii de la munca la ora 20 si numai de percutoare nu-ti arde...

Edited by rosix, 22 February 2018 - 16:58.


#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Asta cu s-a mutat unul și renovează e cu două tăișuri.
Românul consideră că are un drept imuabil de a renova pentru că el acum s-a mutat. Și asta presupune bormașină baros excavatoare.

Nu mai contează ora ziua legea el are de dărâmat ceva, de spart gresie faianță roci etc.
Te duci și tu la vecini le explici că 3 zile câte 2 ore / zi faci gălăgie cât scoți vreo gresie după care gata.

Cred că ar fi ok dacă s-ar aplica doar legea bunului simț - un interval orar mai limitat, durata mică a perioadei zgomotoase. Până la urmă e apartament nu fabrică de tancuri.
Cum la noi nu tot omul e Om, trebuie lanț și botniță.

Edited by exceswater, 22 February 2018 - 16:58.


#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
legea 61 prevede ca nu poti face galagie nici in afara orelor de liniste. e drept, formularea art 25 lasa loc de interpretari, dar pana la urma locatarii tot locuitori sunt si ei, nu ?

"25. tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26. tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;"

mi se pare mult mai de bun-simt ca persoanele care fac lucrari de renovare in apartamente sa puna un afis la avizierul blocului, in care sa scrie "in perioada....se efectueaza lucrari de renovare la ap. nr..... Ne cerem scuze pentru disconfortul creat". asa au procedat mai toti cei care au renovat in ultimii ani apartamente in blocul in care locuiesc, am acceptat situatia, ca si noi am renovat inainte sa ne mutam, am discutat cu vecinii cu care aveam pereti/pardoseala comune, ne-am cerut scuze anticipat, le-am multumit ca ne-au tolerat zgomotul, echipa de muncitori a respectat orele de liniste, dar galagie tot se face, n-ai cum sa renovezi "in soapta", indiferent de ora sau zi a saptamanii.

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 exceswater, on 22 februarie 2018 - 16:57, said:

Asta cu s-a mutat unul și renovează e cu două tăișuri.
Românul consideră că are un drept imuabil de a renova pentru că el acum s-a mutat. Și asta presupune bormașină baros excavatoare.

Am intalnit cazuri in care proprietarul nu s-a mutat in apartament, ca trebuie renovat, dar aduce o echipa de mesteri de la tara, ca e mai ieftin, ii cazeaza in apartament pe niste saltele si aia dorm acolo... si dau aia cu percutoarea la ce ora vrea muschii lor, ca sa termine mai repede... Si nu deschid la nimeni usa...  Nu se poate asa...

Edited by rosix, 22 February 2018 - 17:02.


#14
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 Dany_Darke, on 22 februarie 2018 - 16:05, said:

gresesti grav. asociatia are un ROI stabilit de comun acord in adunarile generale. daca acesta este aprobat, se pune in aplicare, chiar si peste lege Posted Image
Gresesti super grav ! Nici un ROI de asociatie de bloc nu poate fi peste o lege in vigoare . orice este stipulat in acel ROI trebuie sa se incadreze in limitele legii .
@initiator , militia locala vine oricum la usa daca a fost chemata sau sesizata . Dar amenda o sa dea doar daca s-a incalcat o lege in vigoare . Aici e diferenta .
Legea si articolul la care ai facut referire este inca in vigoare .

Restul tine de buna convietuire cu viitorii vecini .

#15
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 Dany_Darke, on 22 februarie 2018 - 16:05, said:

gresesti grav. asociatia are un ROI stabilit de comun acord in adunarile generale. daca acesta este aprobat, se pune in aplicare, chiar si peste lege Posted Image
io is mai incet cu neuronu', asa, de fel. daca mi-ai putea detalia nitel chestiile de mai jos, ti-as fi recunoscator...

1: sa zicem ca. bun! acuma, aia si-au facut hotararile lor (nu ma refer la chestii gen adunat fonduri, angajat om
de servici, schimbat clanta la usa, etc.). superb. cum e cu aia "nimeni nu este mai presus de lege"? ca asa pot
si eu sa vin si sa spun ca am hotarat in unanimitate ca pot sa ma p*s pe usa de la intrare. cu acte, cu semnatura,
cu tot. legal constituit intre mine si usa blocului, semnat la notar sau ca pot sa ma plimb in c*ru' gol pe strada si e
bine ca sa nu fie rau.

2: cum aplici sanctiunile in cazul in care roiu' lu' oiu' nu este respectat? tu ca asociatie nu poti da sanctiuni, ca vin
si ma sterg la fund cu ele. amenzi nu pot aplica decat institutiile abilitate ale statului, conform legilor. si n-ai facut
nimic, poti sa scrii pana te plictisesti pseudo-procese verbale de contraventie, tu, asociatia lu' peste prajit.

3: ok, sa zicem ca nu poti sa ma sanctionezi tu, asociatia vietii, si chemi organu' competent. pai daca ala nu are
in lege chestia respectiva, ma sanctioneaza in baza hotararii asociatiei de proprietari? nu prea cred, ca ma duc
frumos cu PV-u' in instanta si ma sterg, again, cu el la fund. mai fac si un judecator sa rada cu asa o speta.

intr-adevar, interpretabila legea cu linistea si ordinea plublica la capitolu' asta, dar aia e. si eu i-am suportat pe
altii, cand o fi randul meu sa fac si sa dreg, sa ma suporte si ei. daca-s cretini si nu doresc, uitand ce-au facut
si ce-au dres candva, iarasi nu-i mare paguba. sa demonstreze ca eu faceam asta. si cum n-o sa poata, o sa se
care. caz concret, am trecut prin el, cu baba de deasupra. chemat politie la 1 noaptea ca daduse TV-ul la blana
sa vada nush ce ca*at pe Realitatea. doi politisti, stat la mine in sufragerie, facut cruce, urcat la ea. n-a deschis
usa. au plecat spunand ca n-au ce-i face. iar chef de munca aveau, ca erau chemati prin 112, nu mergea asa, cu
soparlica. trebuia raport, cauza, remediere, etc. asa ca s-a rezolvat in 3 minute, cu un cleste. taia bine jucaria. ce
liniste s-a facut dupa...si nici nu mai face de-atunci, ca nu se bucura numai ea de bucurie...

Edited by dygey, 22 February 2018 - 17:30.


#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 rosix, on 22 februarie 2018 - 16:40, said:

Eu de exemplu circul numai cu cauciucuri de vara, indiferent de anotimp. Nu am avut niciodata din alea de iarna pentru ca le-am considerat un abuz al escrocilor care conduc aceasta tara. Dar asta nu inseamna ca sunt nesimtit ca pe gheatza, zapada sau polei sa circul cu ele, adica sa ma doara undeva.
Aham! Da' vezi ca daca esti implicat intr-un accident esti bun de plata, ca asiguratorii n-au de gand sa scoata banu' in  caz de cauciucuri de vara iarna.

 zzhunt, on 22 februarie 2018 - 16:37, said:

Vezi sa nu fie vecinu ca ala de la mine s-a apucat de renovat in augus 2017 si a terminat in februarie 2018
Zilnic de la 8 la 22 batea sparega pereti, ii facea iar ii darama iar dupa 20 pana la 22 dadea cu aspiratorul cred se auzea un motor de ceva
Norocosule! Eu am avut un vecin care a renovat in fiecare zi timp vreo 4-5 ani, basca a mai demolat si grinda de rezistenta.
Unul din blocul de vis-a-vis de al meu s-a apucat sa sparga prin casa cu picamarul. A iesit lumea din blocul ala ca la explozie. Politie, Gigei de la primarie, etc, etc.

#17
androida7

androida7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2007
Mi se pare normal o lege care sa spuna clar perioadele de liniste (asa cum si la masini e prevazuta viteza maxima legala).
Nu este in favoarea nimanui sa stai 2 luni sa dai cu bormasina pentru a renova ceva ce nu s-a renovat de cand a fost construit blocul (ma aflu acum in aceasta situatie), dar nici nu mi se pare normal ca programul de liniste sa fie 13-17, asa cum e in blocul unde am cumparat apartamentul. Am inghitit si am mers cu programul lor de liniste, prelungind cu cateva zile galagia pe care au facut-o mesterii.
Strategia noastra a fost sa nu ni-i punem in cap, evident nu poti multumi pe toata lumea, dar majoritatea au acceptat (pentru ca stiau ce era in acel apt).
Am pus anunt la intrarea in bloc, am respectat programul de liniste si am mers inainte cu lucrarile.
Cu o renovare in viata toti suntem datori :). Sau altii nu, vand si se muta direct in locuinte noi :).

Dar da, programul de liniste ar trebui respectat in functie de ce zice legea si nu asociatia de proprietari care uneori e absurda.

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 claudiu1, on 22 februarie 2018 - 16:33, said:

Asociatia de proprietari se supune legilor, care sunt ierarhic superioare oricaror acte subsecvente, inclusiv hotarari sau ROI-uri de asociatii de proprietari. Iar ea, ca personalitate juridica, nu poate impune respectarea propriilor decizii apeland la amenzi, nu are aceasta competenta. Si nu cred ca politia comunitara are in ROF-ul ei punerea in aplicare a tampeniilor hotarate de asociatii.
Evident că ai dreptate.
Au venit pentru că s-a făcut sesizarea, nu cred că se va face vreun PV de contravenție.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate