Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Ce as putea sa instalez/fac cu un server la o scoala gimnaziala ?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Salut,

Mentionez ca nu stiu unde s-ar putea incadra topicul acesta, asa ca daca stiti voi va rog sa-l mutati.

Problema e urmatoarea:
La o scoala gimnaziala foarte saraca din jurul Bucurestiului s-au donat calculatoare/laptopuri si un server (din stiu exact ce configuratie are), dar e server de pus in rack.
Calculatoarele le-am instalat si configurat sa aiba tot ce le trebuie copiilor intr-un laborator de informatica.
Profesorii si administratorul au calculatoarele lor + cateva imprimante.
Scoala mai este dotata din ce am vazut sumar cu retea si internet (doar in cancelarie). Laboratorul are un switch si calculatoarele sunt legate la el, dar nu functioneaza.

In schimb cu serverul nu stiu ce sa fac, la ce ar putea sa le foloseasca copiilor sau personalului din scoala. Va rog daca aveti idei, sugestii de soft-uri sau orice ar putea fi util sa scrieti aici.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai scopurile pot fi multiple.

1. Server de date - configurat ptr partajarea de date in retea si stocarea datelor mai importante - daca stie Raid.
2. Router de net - sa poata da net in toata scoala ( a nu sefolosi simultan si ca server de date sau invers ).
3. Server de net - configurat ptr webhosting - dar intern - poate copii de la laboratorul de informatica invata html/php/baze de date - pot face practica pe el.

Etc.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Server de jocuri. Gaseste niste jocuri mai vechi, eventual cu versiuni open source sau macar gratis, cu servere normale de LAN (nu cu cont online si alte povesti) si da-i bataie.

#4
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Vezi ce sistem de operare server e pus pe acea masina (daca e pus) si iti faci un mic domeniu...

#5
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Il poti folosi pentru internet pe toate calculatoarele. Filtrat, controlat. Pui IpCop pe el si-l faci server de  net.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate