Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Sunteti de acord ca sportivii sa fie platiti cu sume fabuloase din bani publici?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
275 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Intr-o societatea capitalista,unde ar trebui sa fie foarte bine clarificata notiunea de bani publici,acest gen de plati ar trebui sa fie incadrate la deturnare de fonduri.Bugetul public al unei institutii nu trebuie sa sustina asa ceva.
Echipa respectiva sa-si caute si sa-si gaseasca sponsori.
Mai ales in situatia cand procente insemnate din scolil au buda in curte si functioneaza fara autorizatii iar spitalele romanesti sunt la nivel jalnic si tot asa.Exceptiile intaresc regula.
De ce nu sponsorizeaza primaria un elev genial,o inventie,un proiect benefic pentru Bucuresti,daca tot vrea sa iasa cu ceva in fata?Banii publici bagati in sport,in anul de gratie 2018,au miros de mafie si gangsterism.

#20
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008

View PostMicroEdge, on 22 februarie 2018 - 11:58, said:

Nu sunt de acord cu cheltuirea banilor publici aiurea. Mai bine ar face scoli pentru handbal, fotbal etc unde cei buni sa poată pleca la echipe ce fac performanta
Eu aș plusa. Nu am nevoie de performanțe în sport, de niciun fel. Că am avut și nu ne-am ales cu nimic ca și societate. Tot cei mai corupți și săraci suntem considerați. Să se facă terenuri de sport, săli, să se încurajeze mișcarea. Astfel, finalmente, vom avea o populație mai sănătoasă, mai fericită și costuri mai mici în sistemul sanitar. Adică beneficii pentru societate în ansamblul ei. Cu ce ne încălzește că au auzit unii de Hagi, Nadia, Halep sau de gimnastica pe care am avut-o? Spirtivii de performanță să-și facă job-ul și cariera pe banii proprii, ca orice alt angajat. Unii deja o fac, statul nu i-a ajutat cu nimic (vezi Halep). Și dacă vor să fie asociați cu drapelul național, că s-au născut aici, bine. Dacă nu, tot bine. Se pot reprezenta și fără drapel.

#21
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,833
  • Înscris: 26.02.2010
Statul finanteaza academiile de tenis in USA, Rusia, Cehia si alte tari mai rasarite. Nu mai vorbesc de comitetele olimpice care finanteaza diverse sporturi de vara/iarna. La noi totul este vraiste/izbeliste si vrem performanta, fara bani investiti.

#22
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Am crezut ca-i o greseala, dar nu e : e chiar 22000 de euro !
M-as intreba : da' ce-a facut handbalista asta de merita cel mai mare salariu din tara ?
Dar traiesc in RO si stiu ca cea mai mare parte din banii astia se intoarce la cine trebuie...asa se fac bani negri pentru cumparat galeti , ulei si faina in campania electorala.

#23
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
Pentru investitii in sport nicio suma nu-i mare. Sunt total de acord. Ce vorba e aia ca hanbalul este un sport fara popularitate? Nu e popular pentru unii ca tine.

Bucurestiul pus pe harta Cupei Campionilor Europeni este fenomenul international cel mai important din anul 2018, pentru popularizarea internationala a Capitalei.

#24
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
daca vreti sa fiti nemultumiti de ceva, fiti nemultumiti de faptul ca primaria detine clubul, nu de salariul femeii. salariul ala e relativ normal avand in vedere ca e una dintre cele mai bune din lume la chestia respectiva.

#25
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
Ca n-avem scoli, spitale si strazi nu-i deloc vina CSMului, asa cum nici vina Catedralei nu este.


Eu te rog sa pui link cu toate veniturile clubului, sa vedem care-i procentul dat de primarie.

Edited by Balamache, 22 February 2018 - 12:19.


#26
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,108
  • Înscris: 03.07.2008
Ca sa nu fie discriminare trebuie platiti toti sportivii amatori din Bucuresti de catre primarie. Ce inseamna cateva sute de milioane de euro anual pentru orasul care nu are toate strazile asfaltate sau o canalizare ca lumea...

#27
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Posttinel231, on 22 februarie 2018 - 12:15, said:

Dar traiesc in RO si stiu ca cea mai mare parte din banii astia se intoarce la cine trebuie...asa se fac bani negri pentru cumparat galeti , ulei si faina in campania electorala.
Se cheamă "para îndărăt".

#28
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
CSM a castigat in 2016 Champions League. In 2017 a fost pe locul 3.

Sportivi ca Cristina Neagu, jucatoarea anului in lume in 2010, 2015, 2016, sunt un exemplu pentru miile de copii intr-o tara in care sportul e printre ultimele locuri in preocuparea locuitorilor ei.

Daca merita? Eu zic ca da. E un stimulent. Si eu zic ca Cristina Neagu nu e o anonima.

Edited by Bursul, 22 February 2018 - 12:20.


#29
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View PostBalamache, on 22 februarie 2018 - 12:16, said:

Bucurestiul pus pe harta Cupei Campionilor Europeni este fenomenul international cel mai important din anul 2018, pentru popularizarea internationala a Capitalei.
Băi campionatul ăla e pentru profesioniști sau amatori?
Dacă vulva aia are salariu 22k coco înseamnă că e profesionista și ce puii mei caută în campionate de amatori?

Edited by owl1960, 22 February 2018 - 12:22.


#30
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,833
  • Înscris: 26.02.2010

View PostMicroEdge, on 22 februarie 2018 - 11:58, said:

Nu sunt de acord cu cheltuirea banilor publici aiurea. Mai bine ar face scoli pentru handbal, fotbal etc unde cei buni sa poată pleca la echipe ce fac performanta


Au mai incercat Nastase si altii si s-a ales praful de sali, au bagat banii in propriiile buzunare.

Edited by aris86, 22 February 2018 - 12:22.


#31
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postadisz, on 22 februarie 2018 - 12:13, said:

Intr-o societatea capitalista,unde ar trebui sa fie foarte bine clarificata notiunea de bani publici,acest gen de plati ar trebui sa fie incadrate la deturnare de fonduri.Bugetul public al unei institutii nu trebuie sa sustina asa ceva.
Echipa respectiva sa-si caute si sa-si gaseasca sponsori.
Mai ales in situatia cand procente insemnate din scolil au buda in curte si functioneaza fara autorizatii iar spitalele romanesti sunt la nivel jalnic si tot asa.Exceptiile intaresc regula.
De ce nu sponsorizeaza primaria un elev genial,o inventie,un proiect benefic pentru Bucuresti,daca tot vrea sa iasa cu ceva in fata?Banii publici bagati in sport,in anul de gratie 2018,au miros de mafie si gangsterism.
Voi astia din Targu Mures, mai bine ati cerceta modul in care autoritatile locale au hotarat sa se difuzeze TVR1 in limba maghiara, sub pretextul ca la TVR1 in romaneste oricum nu se uita nimeni.

#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

View Postowl1960, on 22 februarie 2018 - 12:21, said:

Băi campionatul ăla e pentru profesioniști sau amatori?
Dacă vulva aia are salariu 22k coco înseamnă că e profesionista și puii mei caută în campionate de amatori?
Poate ar fi frumos sa iti controlezi limbajul de mahala. Vorbim de o sportiva care face performanta.

#33
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postowl1960, on 22 februarie 2018 - 12:21, said:

Băi campionatul ăla e pentru profesioniști sau amatori?
Dacă vulva aia are salariu 22k coco înseamnă că e profesionista și ce puii mei caută în campionate de amatori?
Habar nu ai despre ce vorbesti
Este o lege a sportului. Modific-o tu daca ai coae.

View PostImperathor, on 22 februarie 2018 - 12:18, said:

Ca sa nu fie discriminare trebuie platiti toti sportivii amatori din Bucuresti de catre primarie. Ce inseamna cateva sute de milioane de euro anual pentru orasul care nu are toate strazile asfaltate sau o canalizare ca lumea...
Clubul CSM Bucuresti este clubul Primariei Bucuresti. Sportivii de la SC Olimpia Bucuresti, de exemplu, nu pot fi platiti de primarie.

Edited by Balamache, 22 February 2018 - 12:24.


#34
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
sunt convins ca stiti cine este  Cristina Neagu dar va reimprospatati memoria https://ro.wikipedia.../Cristina_Neagu , performanta ,valoare, munca, dar pe nimeni nu deranjeaza concertele cu valorii autohtone organizate de primarii cu sume derizorii de zeci de mii de euro

#35
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Dar a intrebat cineva cetatenii daca vor performanta? Poate pe nea Vasile nu-l intereseaza handbalul. Poate ca nu-l intereseaza cine e Cristina Neagu. De ce sa fie platiti niste sportivi din banii lui.

Edited by titi_greucean, 22 February 2018 - 12:26.


#36
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View PostBursul, on 22 februarie 2018 - 12:19, said:

Sportivi ca Cristina Neagu, jucatoarea anului in lume in 2010, 2015, 2016, sunt un exemplu pentru miile de copii intr-o tara in care sportul e printre ultimele locuri in preocuparea locuitorilor ei.
Miile de copii nu au nevoie de exemple au nevoie de săli și de terenuri sportive!


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate