Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Condens sau infiltratie? Ultimul etaj, neincalzit, neaerisit

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 12.12.2004
Buna ziua,
Am aceasta problema la imbinarea dintre tavan si perete pe nord.
Apartamentul este la ultimul nivel, tavanul am inteles ca are polistiren de 3, apoi placa, apoi un spatiu de polistiren sau aer, apoi plafonul blocului si hidroizolatie. Exista o extindere in exterior a plafonului blocului, de vreo 40-50cm, deci blocul nu vine direct in sus. De aceasta extindere e prins jgheabul care apoi pleaca in burlan.

Apartamentul nu este incalzit, mi s-a spus de catre constructor ca ar fi condens si va disparea cand voi incalzi si voi termina cu materialele prin casa (nu s-a dat glet recent, ci doar s-a turnat beton pentru niste trepte).

Totusi, azi a parut mult mai mult decat de obicei (toate geamurile au fost inchise de vreo 3-4 zile). Pareri?

Si ce sa fac? sa las geamul oscilobatat sau sa aduc o aeroterma?

Attached File  28342220_10215906215147152_222207104_o.jpg   146.16K   134 downloads
Attached File  28418472_10215906214707141_1716415359_o.jpg   130.21K   121 downloads
Attached File  28459779_10215906214467135_1015196064_o.jpg   46.09K   109 downloads
Attached File  28407814_10215906214427134_319507188_o.jpg   132.89K   106 downloads
Attached File  28340063_10215906214387133_769492198_o.jpg   67.26K   89 downloads

Va multumesc!

#2
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Bughy, on 22 februarie 2018 - 11:50, said:

Buna ziua,
Am aceasta problema la imbinarea dintre tavan si perete pe nord.
Apartamentul este la ultimul nivel, tavanul am inteles ca are polistiren de 3, apoi placa, apoi un spatiu de polistiren sau aer, apoi plafonul blocului si hidroizolatie. Exista o extindere in exterior a plafonului blocului, de vreo 40-50cm, deci blocul nu vine direct in sus. De aceasta extindere e prins jgheabul care apoi pleaca in burlan.

Apartamentul nu este incalzit, mi s-a spus de catre constructor ca ar fi condens si va disparea cand voi incalzi si voi termina cu materialele prin casa (nu s-a dat glet recent, ci doar s-a turnat beton pentru niste trepte).

Totusi, azi a parut mult mai mult decat de obicei (toate geamurile au fost inchise de vreo 3-4 zile). Pareri?

Si ce sa fac? sa las geamul oscilobatat sau sa aduc o aeroterma?

Va multumesc!
A aparut doar intr-un singur loc , adica linia umeda care apare in foto este intr-o singura camera ?

#3
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 12.12.2004
@motanul13 - doar intr-o camera mai intens. A aparut pe toata imbinarea dinspre nord. Ultima poza e din alta camera.

Later edit:

Prima camera (N-V):
Attached File  DSC_1012.JPG   80.76K   55 downloads

A treia camera (N), la fel ca ultima poza din postarea initiala.
Attached File  DSC_1011.JPG   107.16K   55 downloads


Iar toate celelalte sunt din camera din mijloc.

Edited by Bughy, 22 February 2018 - 12:12.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Bloc nou?
Uscarea betonului , mortarului , etc dureaza pana la 6 luni si asta in conditi optime de ventilatie si temperatura.
Deci trebuie sa tineti geamurile deschise in permanenta - oscilobatant
Cu aeroterma - da si nu prea -  dar cu un dezumidificator da

#5
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Bughy, on 22 februarie 2018 - 12:08, said:

@motanul13 - doar intr-o camera mai intens. A aparut pe toata imbinarea dinspre nord. Ultima poza e din alta camera.
Dap .
E greu de spus daca e infiltratie sau condens .
Tind totusi sa cred ca e infiltratie .

Mai spune-mi un lucru .
Cand ai intrat in apartament ai vazut pe sticla geamurilor ceva condens - pe nord ?

Edited by motanul13, 22 February 2018 - 12:17.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,003
  • Înscris: 07.11.2006

 Bughy, on 22 februarie 2018 - 11:50, said:

Si ce sa fac?

Sa-i ridici o statuie constructorului.Dezvoltator imobiliar ceva?

 Naijax, on 22 februarie 2018 - 12:16, said:

Bloc nou?
Uscarea betonului , mortarului , etc dureaza pana la 6 luni si asta in conditi optime de ventilatie si temperatura.
Deci trebuie sa tineti geamurile deschise in permanenta - oscilobatant
Cu aeroterma - da si nu prea -  dar cu un dezumidificator da

Ultima oara cand am intrat si locuit intr-un bloc nou nu a fost nevoie sa fie deschise in permanenta geamurile.Apartamentul a fost locuibil din prima secunda.
Dar asta s-a intamplat pe vremea cand totul era prost si nimic nu era bine.

#7
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 12.12.2004

 motanul13, on 22 februarie 2018 - 12:16, said:

Mai spune-mi un lucru .
Cand ai intrat in apartament ai vazut pe sticla geamurilor ceva condens - pe nord ?

Da, se vede si intr-una din poze, in coltul din dreapta sus al geamului.

 adisz, on 22 februarie 2018 - 12:16, said:

Sa-i ridici o statuie constructorului.Dezvoltator imobiliar ceva?

Nu stiu cu ce m-ar ajuta in momentul asta, dar daca asta e solutia, o fac.

 Naijax, on 22 februarie 2018 - 12:16, said:

Bloc nou?
Uscarea betonului , mortarului , etc dureaza pana la 6 luni si asta in conditi optime de ventilatie si temperatura.
Deci trebuie sa tineti geamurile deschise in permanenta - oscilobatant
Cu aeroterma - da si nu prea -  dar cu un dezumidificator da

Bloc nou si nu prea. Au trecut ~12  luni de la terminarea lucrarilor in acest apartament. Dar da, bloc nou. Dar, cum ziceam mai sus, acum cateva zile s-a turnat beton pentru scari in acele camere.

Edited by Bughy, 22 February 2018 - 12:21.


#8
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Bughy, on 22 februarie 2018 - 12:20, said:

Da, se vede si intr-una din poze, in coltul din dreapta sus al geamului.
Atunci sigur e condens . Din cauza de vapori de apa din betonul turnat proaspat .
Aeriseste continuu - lasa ferestrele pe oscilo permanent .
In doua-trei zile dispare .

#9
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Lipeste sau pune cumva o bucata de geam in zona respectiva, lipita de suprefata. In functie de fata geamului unde se umezeste/abureste/condenseaza, iti dai seama de problema

#10
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 12.12.2004

 autom2, on 22 februarie 2018 - 13:12, said:

Lipeste sau pune cumva o bucata de geam in zona respectiva, lipita de suprefata. In functie de fata geamului unde se umezeste/abureste/condenseaza, iti dai seama de problema

Stai putin, cum?
Sa pun o bucata de geam pe perete? Si ce ar trebui sa se intample?

#11
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Daca e infiltratie se va umezi fata de sus, daca e condens va fi fata de jos.

#12
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 Bughy, on 22 februarie 2018 - 11:50, said:

tavanul am inteles ca are polistiren de 3, apoi placa, apoi un spatiu de polistiren sau aer, apoi plafonul blocului si hidroizolatie.
insista si afla exact ce straturi ai de la interior la exterior....cu doar 3 cm de polistiren la tavan va fi vai si amar de buzunarul tau cand va veni factura la incalzire...ca sa nu mai vorbesc ca este absolut total insuficienta grosimea aia si sigur nu ai inteles tu ceva bine...

 Bughy, on 22 februarie 2018 - 11:50, said:

Exista o extindere in exterior a plafonului blocului, de vreo 40-50cm, deci blocul nu vine direct in sus
placa care iese in consola este termoizolata? Ia un cutit/cui ceva si incearca sa "intepi" placa ...daca e termoizolata o sa iti dai seama...Atentie cum te cateri pe geam :) Daca nu ai termoizolatie pe intradosul placii o sa ai o punte termica de mai mare frumusetea si condens+mucegai o sa apara inevitabil.

#13
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 12.12.2004

 brawnie, on 22 februarie 2018 - 19:37, said:

insista si afla exact ce straturi ai de la interior la exterior....cu doar 3 cm de polistiren la tavan va fi vai si amar de buzunarul tau cand va veni factura la incalzire...ca sa nu mai vorbesc ca este absolut total insuficienta grosimea aia si sigur nu ai inteles tu ceva bine...

placa care iese in consola este termoizolata? Ia un cutit/cui ceva si incearca sa "intepi" placa ...daca e termoizolata o sa iti dai seama...Atentie cum te cateri pe geam Posted Image Daca nu ai termoizolatie pe intradosul placii o sa ai o punte termica de mai mare frumusetea si condens+mucegai o sa apara inevitabil.

Cam asa ar fi, din ce am inteles eu.

Attached File  DSC_1005.png   1.25MB   44 downloads

#14
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
eu am inteles ce ai inteles tu, nu era nevoie de desen, doar ca este o aberatie...din acest motiv am zis sa te interesezi excat cum e izolat...
PS: Aerul este un foarte bun izolator daca este intr-o incinta complet etansa....altfel poti sa ai tu 1 metru de gol de aer ca ala esti...

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu cred ca ai niste probleme de termoizolare pe acolo. Extinderea aia de care spui, de 40-50 cm este izolata termic?  Pe acolo s-ar putea raci placa. Si e ca o dunga pentru ca acolo e grinda neizolata, apoi in jos se continua cu bca, probabil.

Aerisirea aia, iti raceste betonul. Camera cu condens mai mult este aia unde este ventilatia aia, asa?

Si este posibil sa se repare treaba cand ai sa incalzesti, pierderile tale de caldura se vor duce in tavanul ala fals si aerul de acolo va fi mai cald, ventilatia aia nu va mai avea asa putere mare de racire. Pana atunci , cand vei incalzi tot apartamentul, nu mai face umezeala.

Edited by MembruAnonim, 22 February 2018 - 21:52.


#16
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 12.12.2004

 MembruAnonim, on 22 februarie 2018 - 21:42, said:

Aerisirea aia, iti raceste betonul. Camera cu condens mai mult este aia unde este ventilatia aia, asa?

Nu, aici e pe sud, n-am nicio problema, unde a aparut cel mai mult condensul nu e nicio ventilatie direct pe camera.

In poza asta se vede coltul (cel din apropiere) unde in interior e masca aceea de rigips si camera cu cele mai multe probleme.

Attached File  85ca04fa-0334-4aad-b047-19ec79441f5b.jpg   237.83K   21 downloads

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Trebuie sa te invarti pe acolo sa ciocani, sa incerci sa intelegi ce anume se petrece, noi dupa niste poze putem doar sa dam cu banuitul, dar sa nu se potriveasca. Inclusiv grila aia de plastic poti sa o scoti si sa masori cu un higrometru umiditatea din stratul ala de aer. Inclusiv poti sa bagi o camera si sa privesti in interior.  Hai ca esti mare...Posted Image

#18
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 12.12.2004

 MembruAnonim, on 22 februarie 2018 - 22:07, said:

Trebuie sa te invarti pe acolo sa ciocani, sa incerci sa intelegi ce anume se petrece, noi dupa niste poze putem doar sa dam cu banuitul, dar sa nu se potriveasca. Inclusiv grila aia de plastic poti sa o scoti si sa masori cu un higrometru umiditatea din stratul ala de aer. Inclusiv poti sa bagi o camera si sa privesti in interior.  Hai ca esti mare...Posted Image

Stiu ca nu ajuta f mult pozele, dar am primit sfaturi f bune. Am oscilobatat geamul azi dimineata si aproape s-a retras de tot.  Voi incerca tot ce ai spus aici.

Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate