Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Frezze SSD

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013
Salut,mi am achizitionat de curand un ssd marca kingston 60gb si primesc frezze random..imi ingheata pc ul 5-10 sec. Am montat SSD,am facut setarile in bios (AHCI) si am instalat Windows 10 pe el. Am verificat si starea lui si e ok. De la ce ar putea fi? L am conectat la sursa pe acelasi fir cu HDD,se poate sa fie asta cauza?

Placa de baza: Asrock 970 extreme 3 rv 2.0(ultimul update)
RAM: 8GB
Procesor: AMD FX -6100
Sursa: 450w real

PS: imi face asa de cand am pus SSD-UL

Edited by Jericho22, 22 February 2018 - 11:55.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Ar trebui sa faci o monitorizare sa vezi cine-l tine in loc: https://www.windowsc...itor-windows-10

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostJericho22, on 22 februarie 2018 - 11:44, said:

Salut,mi am achizitionat de curand un ssd marca kingston 60gb si primesc frezze random..imi ingheata pc ul 5-10 sec. Am montat SSD,am facut setarile in bios (AHCI) si am instalat Windows 10 pe el. Am verificat si starea lui si e ok. De la ce ar putea fi? L am conectat la sursa pe acelasi fir cu HDD,se poate sa fie asta cauza?

Incearca, in primul rand cu un alt cablu SATA la SSD, apoi, daca nici asa nu se rezova, incearca sa le pui pe cabluri separate de alimentare de la sursa.

#4
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

View Postrosix, on 22 februarie 2018 - 12:14, said:



Incearca, in primul rand cu un alt cablu SATA la SSD, apoi, daca nici asa nu se rezova, incearca sa le pui pe cabluri separate de alimentare de la sursa.

Faza cu alimentarea de la sursa e ca am doar pe firul de la HDD o mufa SATA..acum l am pus pe firul care alimentează placa video,avea o mufa IDE dar am un adaptor..Acum,ramane de vazut,daca si asa imi face figuri,o sa schimb si cablu

Edited by Jericho22, 22 February 2018 - 12:18.


#5
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Nu e de la cablu, poti pune si 4 dispozitive pe un singr fir. Daca era o problema de alimentare iti luai reboot sau freeze complet, nu doar 5 secunde.
SSD-ul e foarte mic, FOARTE mic ... daca il ai in utilizare de peste 70% si ai si indexarea activa pe el este posibil sa o ia windowsul in balarii.

La dimensiunea aia de SSD trebuie sa faci compromisuri mari si sa dezactivezi complet indexarea, pagefile si tot ce se cheama caching sa treci pe ramdisk sau pe HDD.

#6
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

View Postro_explorer, on 22 februarie 2018 - 12:29, said:

Nu e de la cablu, poti pune si 4 dispozitive pe un singr fir. Daca era o problema de alimentare iti luai reboot sau freeze complet, nu doar 5 secunde.
SSD-ul e foarte mic, FOARTE mic ... daca il ai in utilizare de peste 70% si ai si indexarea activa pe el este posibil sa o ia windowsul in balarii.

La dimensiunea aia de SSD trebuie sa faci compromisuri mari si sa dezactivezi complet indexarea, pagefile si tot ce se cheama caching sa treci pe ramdisk sau pe HDD.

Nu e nici macar 60%.. cum as putea sa dezactivez indexarea?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
https://winaero.com/...ing-windows-10/

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostJericho22, on 22 februarie 2018 - 12:17, said:

Faza cu alimentarea de la sursa e ca am doar pe firul de la HDD o mufa SATA..acum l am pus pe firul care alimentează placa video,avea o mufa IDE dar am un adaptor..Acum,ramane de vazut,daca si asa imi face figuri,o sa schimb si cablu

Daca temperatura la procesor ai verificat-o si e ok, cablul de date SATA, de la SSD e principalul suspect de freeze.

#9
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

View Postrosix, on 22 februarie 2018 - 13:03, said:



Daca temperatura la procesor ai verificat-o si e ok, cablul de date SATA, de la SSD e principalul suspect de freeze.

E ok totul. .Face asa din momentul in care am bagat SSD si am pus sistemu de operare pe el

Dupa cum am spus,am schimbat pe alt cablu de alimentare de la sursa si aparent nu mai face..

Edited by Jericho22, 22 February 2018 - 13:05.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Posibil contacte imperfecte - ori pe cablul de alimentare ori pe cablul de date de la SSD.

Ceva detalii despre SSD-uri si configurari gasesti aici - https://forum.softpe...40-alegere-ssd/
vezi macar primul post si link-urile din el.

#11
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

View Posteiffel, on 22 februarie 2018 - 13:47, said:

Posibil contacte imperfecte - ori pe cablul de alimentare ori pe cablul de date de la SSD.

Ceva detalii despre SSD-uri si configurari gasesti aici - https://forum.softpe...40-alegere-ssd/
vezi macar primul post si link-urile din el.

Posibil sa nu fi bagat eu pana la capat mufa de la sursa in SSD,vad ca acum nu mi mai face probleme. Joc WOT de la 10 si nu o schitat nimic..Oricum, revin cu detalii

PS: Imi facea figuri si in Chrome(fiind pe SSD) si cand umblam pe HDD la niste programe..Aparent acum totul e ok

Edited by Jericho22, 22 February 2018 - 14:06.


#12
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013
La fel face...Frezze in Windows..in jocuri nu am probleme

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Ai instrumente in Windows de monitorizare si jurnalizare a activitatilor si tu cauti cu lumanarea ce prezice Baba Hârca!

#14
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

View Postneagu_laurentiu, on 22 februarie 2018 - 21:15, said:

Ai instrumente in Windows de monitorizare si jurnalizare a activitatilor si tu cauti cu lumanarea ce prezice Baba Hârca!


Am,dar cine stie sa le foloseasca :))

#15
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ai un bios beta 2.40A care imbunatateste compatibilitatea cu sisteme de stocare.

#16
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

View Postxeleron, on 23 februarie 2018 - 03:47, said:

Ai un bios beta 2.40A care imbunatateste compatibilitatea cu sisteme de stocare.

Nu prea m as risca fiind o versiune beta..

#17
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013
In seara asta iar s a blocat...Ce am observat e ca in timpul blocarii se opresc HDD-ul si SSD-ul

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Deci acum se blocheaza si hardul ?
Verifica si cablurile sale. Ai cumva cabluri sata din alea fara clema metalica ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate