Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Recomandare aparat sudura MMA

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
spiridusulverde

spiridusulverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 20.11.2011
Bună.Doresc sa achiziționez un aparat de sudura inverter tip MMA. Ce îmi puteți spune de Velt și de Proweld sunt bune?
As da undeva pana în 6 7 sute de lei.Aparatul o sa fie folosit în gospodărie. Ce mă atrage ar fii proweld model MINI200PI și de la Velt ar fii modelul MMA 160. Ce părere aveți despre ele? Voi ce îmi recomandați sa cumpăr ?

#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Pe forumuri vei gasi pareri pro si contra . Recomandarea mea ar fi sa cumperi produsul cu cea mai  lunga durata de garantie la pret egal.  Faci comanda online la un vanzator serios care iti accepta returul fara motive, testezi produsul intens si daca esti multumit il pastrezi, altfel retur.

#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Astea pe la 6-700 de lei sunt cam toate apropiate. Sunt ok pentru utilizare in gospodarie.
https://forum.softpe...0#entry22487132

Sunt si aparate mai performante dar la preturi mai mari. De pe la 1500 de lei in sus. Multi folosim invertoare ieftine pana in 6-700 diverse marci si modele si cam toti suntem multumiti.  Unii le folosim mai mult altii mai putin.

Edited by PoeOvidiu, 22 February 2018 - 10:30.


#4
corbu3308

corbu3308

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.01.2014
Buna ziua , ma poate ajuta cineva specializat in ale suduri . Decurand mi.am cumparat un aparat de sudura un invertor marca Proweld mma 180 pi , cine poate sa ma ajute cu , ce electrozi sa folosesc la sudura peste cap sa nu imi picure baia de sudura am folosit 6013 si cad multi stropi , defapt nici nu reusesc sa fac o sudura peste cap , mentionez ca nu sunt sudor .

#5
corbu3308

corbu3308

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.01.2014
Pentru spiridusul verde , te pot ajuta intr.un fel , eu mi.am cumparat un proweld mma 180 pi la reducere 495 de lei a coastat de pe travandi.ro unde in descrierea lui scrie ca ar fi semiprofesional iar pe site.ul mediadot.ro scrie ca ar fi profesional . Am urmarit si invertorul marca velt 180 este mai scump ca si proweld.ul dar am inteles  ca velt.ul sigur este profesional . Proweld.ul functioneaza 80 % din timp  are racire fortata , cu doua ventilatoare unul in fata si unul in spate . Plus ca sudeaza in doua moduri mma si tig . Nu la.m incercart in modul tig din cauza ca nu am kit.ul de sudare . Intr.un cuvant de aceea am optat pt el si nu am ales velt.ul . O zi buna

#6
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
m a indoiesc ca cumperi un ivertor profesional cu 500..sau semi..

#7
corbu3308

corbu3308

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.01.2014
Nu stiu ce sa zic si eu , dar asa scrie in descrierea lor pe site , acum ce sa zic este posibil ca sa minta sa isi vanda produsele , habar nu am

#8
corbu3308

corbu3308

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.01.2014
Deci  ma poate ajuta cineva specializat in ale suduri . Decurand mi.am cumparat un aparat de sudura un invertor marca Proweld mma 180 pi , cine poate sa ma ajute cu , ce electrozi sa folosesc la sudura peste cap sa nu imi picure baia de sudura am folosit 6013 si cad multi stropi , defapt nici nu reusesc sa fac o sudura peste cap , mentionez ca nu sunt sudor

#9
puiu_coco

puiu_coco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.01.2008
Buna ziua.
Doresc achizitionarea unui aparat de sudura inverter MMA pe care o sa-l folosesc foarte putin (4 ore/luna, electrod 2.5) la sudarea unor bratari pentru sustinerea tevilor de gaze.
Am ales trei varante si va rog sa ma ajutati cu recomandarea unui model.

1. TELWIN Technology 216 HD
https://www.pestre.r...m-816006_18429/

2.BESTER 210D ST
https://www.sculesie...bester-210d-st/

3.Jasic ARC 200 PRO
http://www.cel.ro/ap...ro-pMiA0Nzwq-l/

multumesc

#10
ene78

ene78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.07.2016
Salut.
Pentru cine a mai avut sau sudat cu unul din modelele:
Stamos S-WIGMA 200 amperi
ESAB Buddy arc 180
Fimer T 167 GEN
Cemont puma 160
Mentionez ca al folosesc in gospodarie cam saptamanal
Dar Velt ul ar fi bun.....?
Va multumesc

#11
yokodan7

yokodan7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.07.2016
Salut. Am studiat mult, diverse postări și vânzători intern-extern.
Într-o zi, am vizitat un amic la care venise un nene sudor profesionist, de la o companie importanta de construcții.
Sudura pe care am văzut-o pe teava zincata mare, m-a impresionat.
Am comandat exact același model invertor - Nova Stick Sincosald 160.
Fara să am experienta în tehnica suduri, recomand 100% acest aparat.
Vezi ce înseamnă industria Novastick Sincosald și vei înțelege repede.
Toate cele bune.

#12
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Pune poze cu ce-ai sudat sa vedem.

#13
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
A sudat și cu aparatul meu, un Velt 200 prăpădit, unul care are poanson și asta face toată ziua, sudează.

Ce a ieșit din mâna lui m a lăsat cu gura căscată.
Experiența face totul, doar după un anumit nivel te gândești să ți iei un aparat mai performant, altfel dai banii degeaba.

#14
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Pentru un sudor bun nu prea contează echipamentul, pentru un amator da.
Oricum cel mai important este electrodul cu care sudezi, nu aparatul. Sunt electrozi care merg excelent și pe un banal transformator, dar sunt și modele care îți scot peri albi și cu cel mai performant invertor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate