Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

înot la Snagov

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
obilici

obilici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 08.05.2009
Am o veche și statornică iubire pentru înot în lacuri cu apă dulce în general și pentru lacul Sangov în special. Sînt din Ploiești, așa că Snagovul e cea mai la îndemînă variantă.

Prin ultimii ani ai lui Ceaușescu ștrandul ICAB (Snagov Parc) se închisese, iar Pacea era accesibilă numai în zilele lucrătoare. Rămăsese deschisă permanent numai plaja de la Vila 84 (sau 87, nu mai știu exact), din apropiere de Pacea, care pînă acum vreo 4 ani era deținută de Electrica și deschisă pentru public (foarte puțin numeros).

Există sau existau și Sangov Sat și Vila 123 sau cam așa ceva, dar dinspre Ploiești ocolești mult ca să ajungi la ele.

Așa că acum mă confrunt cu două probleme:

1) Ce plaje mai sînt deschise în zilele lucrătoare?

Ștrandul ICAB/Snagov Parc era deschis numai în weekend cînd am vrut să merg ultima oară (acum vreo 4 ani).

La Vila 84 (Electrica) am fost ultima oară în vara lui 2016 și se închisese, dar, deși paznicul a fost binevoitor și m‑a lăsat să intru și să fac o baie, am stat cu frică de cîinii care m‑au cam lătrat — nu eram sigur că nu vor trece la ceva mai rău (deși iubesc cîinii din toată inima); în plus, cine știe dacă alt paznic o să fie la fel de binevoitor (evident că i‑am răsplătit bunăvoința și aș face‑o din nou, dar cine știe ce se mai poate schimba).

Ar mai rămîne zona lui El Capitan, dar acolo nu era nicio scară ca să intri în apă cînd am fost ultima oară (acum mai mulți ani) — pur și simplu nu se considera a fi un ștrand.

Dacă știți alte variante (preferabil pe partea dinspre DN1), vă rog ziceți‑mi și mie.

2) În 2012 un prieten mi‑a zis că crede că a făcut otită din cauză că a înotat la Snagov, că nu avea de unde din altă parte să o fi luat. Am hotarît să îmi încerc totuși norocul și am înotat la Snagov în acel an, dar am făcut și eu otită. Nu pot să jur că am luat‑o de la Snagov, dar pare foarte probabil, fiindcă nu am avut altă ocazie.

Prietenul de care am pomenit era și pescar, și mi‑a zis că peștele pe care l‑a prins în Snagov pe atunci avea un miros atît de dezagreabil (deși era proaspăt) încît a trebuit să îl arunce.

Evident, motivul cel mai probabil al îmbolnăvirii de otită și al mirosului peștelui e poluarea lacului. Am mai înotat în Snagov de atunci (ultima oară în 2016), dar numai cu dopuri de urechi. Nu am mai făcut otită sau altă boală. Dar tare aș vrea să știu dacă a mai înotat cineva în anii din urmă și cu ce rezultat medical (îmbolnăvire sau nu).

Îmi e destul de nesuferit să înot cu dopuri de urechi, folosirea lor îmi ia mult din senzația de libertate totală pe care mi‑o dă înotul într‑un lac.

Există vreo instituție care să monitorizeze gradul de poluare (mai ales microbiologică) a lacurilor și de la care să mă pot informa?

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
Cunosti faptul ca snagovul a devenit haznaua tuturor vilelor de pe malul lui ....


#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

View Postr_murphy, on 22 februarie 2018 - 06:01, said:

Cunosti faptul ca snagovul a devenit haznaua tuturor vilelor de pe malul lui ....
Foarte bine punctat! Posted Image

Este de evitat scaldatul in lacul Snagov.....

Edited by xmanyacs77, 22 February 2018 - 06:34.


#4
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Sa vedeti cind scade apa ce apar teviile de canalizare de prin maluri....

#5
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,249
  • Înscris: 31.08.2006
Eu ma intreb cat curaj trebuie sa aiba cineva care tine la sanatatea sa, ca sa inoate in haznaua denumita impropriu "lacul" Snagov ? Eu am fost de cateva ori in timpul lui Ceascone si a fost foarte bine. De cand cu democratii-banditi care au hacuit malul si au dat terenuri de ca si cum ei erau proprietarii intregii zone. la toti cocalarii ca sa-si faca boierii viloace, totul a devenit insalubru acolo. Aia trebuia sa devina o zona protejata sa se bucure tot poporul de ea, nu sa o imparta in mod sigur, ilegal, toti belferii corupti. Dar sigur, e si asta una dintre "cuceririle" democratiei de care suntem noi tare mandri.

Edited by fansat, 22 February 2018 - 07:51.


#6
macarony_2007

macarony_2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 21.02.2018
Deci sa-nteleg ca tu vrei sa innoti intr-o balta plina cu rahati? ca sa-ti satisfaci citez "o veche și statornică iubire pentru înot în lacuri cu apă dulce în general și pentru lacul Sangov în special.". Lacul acela ar trebui sa se rebranduiasca sa se numeasca "Lacul Botz" sau si mai trendy "Lacul Sfantul Botz" sa-i vezi pe urma pe cei de acolo ce mandrii or sa fie ca au ditamai vilaul langa "Lacul Sfantul Botz"

Edited by macarony_2007, 22 February 2018 - 08:14.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu se mai practica inotatul spontan in astfel de balti, dar am vazut ca unii au amenajat piscine pe malul lacului,  un fel de resort. Binenteles costa niste bani sa intri acolo.. dar nu cred ca sunt sume prohibitive.

https://www.google.r...lCPMQoioIkQEwCg

#8
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Otita ma avut su eu acum vreo 50 ani si ceva. Dar iarna ... deci exclus sa o fi lita de la caii care erau spalati la 10 metri de mine!
\Balta aia e zice azi pompos lacul Saulea :
https://www.google.r...=!3m1!1e3?dcr=0
Ma rpg te omnteef cu pasiunea ptr acuri dar fantezile mele ar fi fots cu lacul Pantelimon .... mi,a ca m mi aveam pe cine sa trimitz pe malul de viz a varza sa ma aspette cu hainele .. vreo 3 ore!  Ma prg acum tz ani cam pana sa fac 57
\

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
obilici, zi mersi c-ai scapat destul de ieftin doar cu otita. este lucru stiut ca lacul snagov este plin de dejectii de la casele/vilele construite dupa revolutie.
https://www.curierul...a miliardarilor

mi se pare aiurea sa-ti pui sanatatea in pericol cu buna stiinta. incearca sa faci mici compromisuri, cum ar fi sa inoti la bazinul vega, modernizat, igienizat si redeschis in octombrie 2017.
http://www.csmploies...s-bazinul-vega/
in ploiesti exista piscina acoperita si incalzita la ana maria pop, la best, la hotel vigo.
ar mai fi  waterpark otopeni (in sezonul cald), sau la therme balotesti, daca iti permiti dpdv financiar.
mai exista un fel de aquaparc si in targoviste.
http://www.complextu...rgoviste.ro/ro/

#10
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Omul vrea să inoate in lacuri cu apă dulce.
Uite o idee: Lacul Sfanta Ana.
E curat, nu se compară cu haznalele menţionate.
Singura problemă e sezonul redus: iulie-august.

Edited by Peter Blood, 22 February 2018 - 10:58.


#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Hai bre la Codlea ...
[attachment=2025107:20161030_145045.jpg]

https://www.google.r...iw=1280&bih=678

Edited by JurasikMan, 22 February 2018 - 11:20.


#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
decat sa inot in Snagov mai bine stau intins in cada. Cum sa intri in lacul ala, care este boala curata, ma mir ca nu ai luat ceva boli de piele si mai rau... Doar cand ma gandesc mi se face pielea de gaina.

Mai bine te lasi de hobby-ul asta in Romania ca nu este prea sanatos.

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postr_murphy, on 22 februarie 2018 - 06:01, said:

Cunosti faptul ca snagovul a devenit haznaua tuturor vilelor de pe malul lui ....

Andy Dufresne - who crawled through a river of shit and came out clean on the other side.

Posted Image

#14
obilici

obilici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 08.05.2009
Pe vremea lui Ceaușescu nu mi‑am imaginat că se poate întîmpla ceva mai rău cu Snagovul decît închiderea unora dintre ștranduri. Din păcate m‑am înșelat. Acum și ștranduri sînt mai puține decît în 1989, dar că o să‑mi fie frică să nu mă îmbolnăvesc dacă mă bag în lac nu am visat pe vremea Odiosului.

Dar ce să‑i faci, Snagovul e mania mea incurabilă:

Căci i s‑a dat să simtă‑ntotdeauna
Un dor adînc și îndărătnic foarte

#15
obilici

obilici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 08.05.2009
Iertați‑mi plagiatul, dar durerea gîndului la ce a ajuns Snagovul e prea mare, iar amintirile prea scumpe:

This blessed plot, this earth, this realm, this Snagov,
This land of such dear souls, this dear dear land,
Is now leased out – I die pronouncing it –
Like to a tenement or a pelting farm.

View Postcorinadaniela, on 22 februarie 2018 - 09:59, said:

mi se pare aiurea sa-ti pui sanatatea in pericol cu buna stiinta. incearca sa faci mici compromisuri, cum ar fi sa inoti la bazinul vega, modernizat, igienizat si redeschis in octombrie 2017.

Nu știam că s‑a renovat Vega. M‑am mai dus de nevoie le el în anii din urmă, dar nu de vreo plăcere —era destul de degradat.

View Postcorinadaniela, on 22 februarie 2018 - 09:59, said:

in ploiesti exista piscina acoperita si incalzita la ana maria pop, la best, la hotel vigo.

Aceste piscine sînt scurte, nu se compară nici măcar cu Vega, darămite cu Snagovul.

Mulțumesc pentru sugestii.

View Postrosix, on 22 februarie 2018 - 08:25, said:

Nu se mai practica inotatul spontan in astfel de balti, dar am vazut ca unii au amenajat piscine pe malul lacului.

Ideea asta de piscină lîngă un lac potrivit pentru înot sau la mare mi se pare aberantă. Nu am înțeles niciodată de ce se duc unii oameni la mare și stau la piscină. Pentru piscină nu e nevoie să bați drumul pînă la mare, te poți duce la Belciugatele. Unic la mare nu e statul la piscină, ci statul pe plaja mării și baia în mare. Pentru mine cel puțin.

Întîmplător am o piscină chiar lîngă locuință, dar nu se compară cu un lac —departe Griva de iepure.

#16
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Inotati in Snagov sa prindeti râie si ebola! https://m.hotnews.ro/stire/23346583

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate