Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Problema extensie fisier Power Point

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Da...pe xxxxx ca a doua oara dupa ce l-am inchis ,nu se mai deschide nici cu LibreOffice....Posted Image

 dorin_2k, on 22 februarie 2018 - 07:26, said:

2003 nu deschide pptx.
Trebuie sa instalezi un update.
Da stiu ca-i vechi,dar nu ma intereseaza sa-l deschid pptx,ci doar ppt...

Attached Files



#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001
Tu ai un fisier pptx. nu e ppt.
Instaleaza acest pachet
https://www.microsof...tails.aspx?id=3

#21
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
No buun... l-am instalat..
Cum il deschid,fisierul problematic,ca-l am tot in .zip ?

Si de ce oare,s-a deschis ok in LibreOffice,am corectat ceva gramatica si asezare in tabele,am salvat la inchidere,dupa care nu se mai deschide.Adica acelasi lucru care s-a intamplat si initial in PowerPoint,ca dupa salvare si inchidere ,nu s-a mai deschis...

Si incerc sa-l deschid direct fisierul arhiva .zip si -mi afiseaza nin nou ca nu se poate deschide fisierul.zip.,deci a aparut din nou acel punct si dupa aceasta extensie...

Fisierele asa cum apar in arhiva ,cum pot sa le recuperez si sa le refac vizibile in .ppt sau cu LibreOffice ?

Sincer m-a ambitionat chestia asta ,ca altfel ii ziceam sotiei(ca ea are de facut o prezentare pt o licenta ) ca trebuie refacuta si gataPosted Image

Edited by softaipan, 22 February 2018 - 08:14.


#22
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca extensia a ramas ".zip", atunci poti redenumi extensia in "pptx", nu in "ppt", deoarece formatul nu este ppt (un format proprietar Microsoft foarte vechi, la care Microsoft a renuntat).
Redenumind fisierul in "ppt" nu il si converteste in acest format, ci formatul ramane tot pptx, pe care Microsoft Office 2003 nu il cunoaste. Ai nevoie sa instalezi pachetul de compatibilitate, dar aceasta nu garanteaza ca nu vei experimenta alte probleme pe viitor. La fel, daca editezi prezentarea in LibreOffice, deoarece pot aparea probleme de compatibilitate in caz ca intentionezi sa-l deschizi/ editezi apoi iar in PowerPoint.
LibreOffice stie sa converteasca formatul pptx in ppt, daca tii neaparat sa folosesti o versiune de Microsoft Office cu suportul expirat demult, dar nu recomand.
Daca nu ai o versiune mai noua de Office, atunci poti folosi Microsoft Office Online sau sa folosesti exclusiv LibreOffice.

Edited by _-_, 22 February 2018 - 08:44.


#23
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Bata-l Dumnezeu de punct !Posted Image Posted Image ca se insereaza extensia in fata nenorocitului de punct....De LibreOffice nu m-am folosit,la aceasta prezentare pt ca stiam ca nu-l pot deschide la facultate decat cu Microsoft Office,iar ca acesta-i vechi am zis ca nu-i problema ca doar acum a aparut aceasta .
Deci cu redenumire nu merge ! Probabil este ceva ,aceea 'unexpected error'  care mi-a corupt si versiunea din LibreOfice dupa salvare si inchidere...ma gandesc si eu ...Posted Image

#24
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Parerea mea este ca acel punct nu exista. Apare doar in mesajul de eroare ca marcator al sfarsitului propozitiei, dupa numele de fisier inclus in mesajul de eroare.
Ce se intampla cand incerci sa redenumesti extensia?

Deschide File Explorer si efectueaza Shift + right click pe folderul care contine fisierul, apoi click pe "Open PowerShell window here".
La comanda "dir" (urmata de tasta Enter) executata in fereastra care se deschide ar trebui sa fie afisat numele de fisier si extensia asa cum apar in sistem.
Eventual poti incerca si o redenumire a extensiei prin comanda "ren A.zip A.pptx".

#25
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 _-_, on 22 februarie 2018 - 09:07, said:

Parerea mea este ca acel punct nu exista. Apare doar in mesajul de eroare ca marcator al sfarsitului propozitiei, dupa numele de fisier inclus in mesajul de eroare.
Ce se intampla cand incerci sa redenumesti extensia?

Deschide File Explorer si efectueaza Shift + right click pe folderul care contine fisierul, apoi click pe "Open PowerShell window here".
La comanda "dir" (urmata de tasta Enter) executata in fereastra care se deschide ar trebui sa fie afisat numele de fisier si extensia asa cum apar in sistem.
Eventual poti incerca si o redenumire a extensiei prin comanda "ren A.zip A.pptx".

ADEVARAT !
Extensia in sistem este buna .ppt,sau .pptx cum am redenumit-o.Am incercat si cu varianta 'angi pwp.ppt' tot o prezentare in acelasi PowerPoint 2003 si care se deschide corect,dar la fisierul cu problema nu merge . Cred ca altceva este cauza problemei.

#26
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Windows nu accepta punct la finalul numelui/extensie fisierului - ma mir ca nu ti-a spus nimeni asta pina acum.
Lasa-l in mama lui de punct, deja ti-au spus 17 oameni ca nu exista acel punct.

Nu are importanta daca extensia este PPT sau PPTX.
Daca programul stie sa deschida, il deschide oricum.
Office 2003 nu stie sa deschida PPTX direct, decit cu acel Pachetul de compatibilitate Microsoft Office.

Libre Office, in schimb (cea mai noua versiune, da?),  ar trebui sa-l deschida fara probleme.
Deci, probabil fisierul este paradit.
Pe de alta parte, daca l-a deschis WinRAR, nu e paradit.
Incearca sa extragi tot din arhiva aia ZIP, doar de proba.
Daca extrage corect - fisierul este bun, problema e la programe
Daca da eroare la extragere - fisierul este paradit.

#27
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 mybrandnewmail59, on 22 februarie 2018 - 10:14, said:

Windows nu accepta punct la finalul numelui/extensie fisierului - ma mir ca nu ti-a spus nimeni asta pina acum.
Lasa-l in mama lui de punct, deja ti-au spus 17 oameni ca nu exista acel punct.

Nu are importanta daca extensia este PPT sau PPTX.
Daca programul stie sa deschida, il deschide oricum.
Office 2003 nu stie sa deschida PPTX direct, decit cu acel Pachetul de compatibilitate Microsoft Office.

Libre Office, in schimb (cea mai noua versiune, da?),  ar trebui sa-l deschida fara probleme.
Deci, probabil fisierul este paradit.
Pe de alta parte, daca l-a deschis WinRAR, nu e paradit.
Incearca sa extragi tot din arhiva aia ZIP, doar de proba.
Daca extrage corect - fisierul este bun, problema e la programe
Daca da eroare la extragere - fisierul este paradit.
Stiam ca nu se accepta alte caractere dupa extensii,problema este ca am fost indus in eroare de pctul care apare in mesaj,dar m-a lamurit _-_ ,iar fisierul s-a extras corect.Posted Image

#28
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Eu, vezi ca stiai gresit.
Accepta UNELE caractere dupa extensie fara probleme.
Doar ca nu accepta un singur punct.
Sau diverse alte caractere.

OK, se extrag corect fisierele din arhiva, dar tot nu se deschide fisierul, da ?
2 solutii rapide:
1. google search: online convert PPTX to PPT
2. trimite fisierul prin email sau mesaj privat pe forum cuiva in care ai incredere (daca e un fisier "secret").

#29
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 mybrandnewmail59, on 22 februarie 2018 - 12:13, said:

Eu, vezi ca stiai gresit.
Accepta UNELE caractere dupa extensie fara probleme.
Doar ca nu accepta un singur punct.
Sau diverse alte caractere.

OK, se extrag corect fisierele din arhiva, dar tot nu se deschide fisierul, da ?
2 solutii rapide:
1. google search: online convert PPTX to PPT
2. trimite fisierul prin email sau mesaj privat pe forum cuiva in care ai incredere (daca e un fisier "secret").
Cateodata mi se intampla sa nu vad padurea din cauza copacilor...
  Nu este un fisier secret,nici de nereprodus,o sa-l refac din nou.

Oricum ,multumesc din suflet pt sfaturi si chiar critici(constructive) si pt bunavointa de a ma ajuta !Posted Image

#30
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Pai, ai reusit ceva ?!

#31
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Am descarcat ultima versiune de LibreOffice si am reusit sa deschid arhiva. Am vazut ca in cateva slide-uri din cele 15 sunt niste tabele  mai mari decat slide-ul propriu zis. O fi posibil ca acestea sa genereze problema ?
Acuma am facut capturi de ecran la toate slide-urile (macar nu s-a pierdut informatia ) si le va reface deseara ...
Mai intreb...asa ca nestiutorul...oare este posibil sa trec slide-urile corecte cumva din Libre in Microsoft Office ?

Attached Files


Edited by softaipan, 22 February 2018 - 14:41.


#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001
ataseaza aici arhiva si ti-l fac ppt sau pptx

Edited by dorin_2k, 22 February 2018 - 14:59.


#33
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 29.09.2010
Pentru 2003 pachetul de compatibiliate se poate descarca de aici.

Edited by Morphinus, 22 February 2018 - 15:06.


#34
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@softaipan
Te rog, nu mai cita ultimul post (integral)... Nu este necesar. Se subintelege cui raspunzi, fara sa citezi ditamai postul.
(Punctul 3, lit. d din Regulamentul forumului.)

#35
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
@_-_ OK !

@dorin_2K

Am atasat-o ?

Attached Files


Edited by softaipan, 22 February 2018 - 20:23.


#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001
iata ce e. insa e aiurea de tot
Attached File  fisier.ppt   970.5K   9 downloads
are 15 slideuri cu tabele rau dimensionate

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate