Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Honda Civic 2018 1.5T MT Brilliant Sporty Blue Mettalic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#1
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Salutare!
De vreo saptamana sunt,de fapt sotia e,posesorul masinii din titlu.Imi propun cu acest jurnal sa fiu cat mai obiectiv cu putinta,fiindca pana la urma e o masina.Am permis de vreo 20 de ani si cam 1 mil de km parcursi pana acum atat in tara cat si in strainatate.Am ajuns la masina asta dupa mai multe cautari pentru a o schimba pe cea veche,tot o Honda,insa Accord din 2009 ,motorizare diesel.Am vrut sa schimb Accordul din 2 mari motive unul ar fi ca era diesel iar iarna se incalzea greu si gabaritul care o facea greu manevrabila in oras.Altminteri o masina foarte,foarte buna care nu mi-a creat nici o bataie de cam in peste 110 k km cat avea cand am dat-o.In afara de Honda asta,am mai avut un Jazz 2012 luat tot de nou,de care m-am despartit dupa 1 an cu pierdere minima financiara.Prin natura job-ului am condus diverse marci din Grupul Vag,Renault,Peugeot,BMW.Cand spun am condus,ma refer ca am facut minim 10k km cu fiecare.Am cautat o masina spatioasa sa fie buna si de fataiala si de concedii,imi trebuia spatiu interior mare,nu neaparat portbagaj cat Octavia sau Superb.Nu de alta,insa in concedii mergem si cu cei doi copii.Civic-ul asta la prima vedere,nici n-am vrut sa urc in el,asa de urat mi s-a parut.Apoi sotiei i se parea ca arata grozav,asa ca i-am mai dat o sansa si am facut un test drive impreuna cu ea.La vremea respectiva singurul cusur care i l-am gasit e faptul ca e cam slab insonorizata la viteze de autostrada.Apoi,am reusit sa o iau pentru o zi in test drive.E,aici mi-am schimbat complet parerea (mai putin cea a aspectului exterior) in ce priveste masina.Pur si simplu este exceptionala incepand de la motor,sasiu,directie,frane.Apropo de frane,e prima Honda pe care o conduc si are frane cum trebuie.Comparatia o fac fara probleme chiar cu BMW de serie,nu M,care e renumit pentru franele sale de exceptie.Ei bine,dupa acest test-drive de o zi,masina m-a convins cu adevarat,iar cautarea pentru noi luase sfarsit.Initial,am optat pentru varianta Sport,fiindca nu avea trapa si puteam pune portbagaj suplimentar pe pavilion.Apoi am zis ca daca tot dau banii astia ar fi fain sa aiba keyless entry (obisnuit de la BMW) si n-ar strica sa "inghit" trapa bagata aiurea in varianta Sport Plus.Asa ca am ales varianta Sport plus care pentru 2000 euro are in plus fata de varianta Sport urmatoarele:
-keyless entry
-sistem audio premium cu 11 difuzoare (se aude binisor)
-asistent trafic la mersul cu spatele
-incarcator telefon wireless
-trapa
-amortizoare controlate electronic
-asistent de unghi mort
-oglinda retrovizoare electrocromatica
Ca prima impresie,masina nu are decat 300 km din lipsa de anvelope si jante de iarna masina este mai fragil construita decat vechiul Accord,insa spatiul interior e cel putin comparabil.De departe cele mai deranjante lucruri sunt sistemul multimedia si luminozitatea pentru locurile din spate.Tapiteria,capitonajul pavilionului si stalpii sunt negre.Partile pozitive sunt cele de mai sus,cele care m-au condus la luarea deciziei.Deocamdata cam atat,va tin la curent cu tot ce se intampla cu masina,in masura in care timpul imi va permite.

Attached Files


Edited by dantt, 21 February 2018 - 20:56.


#2
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
S-o porti milionul de km fara probleme!

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,264
  • Înscris: 06.07.2007
s-o folosesti sanatos. Mie mi se pare ca masina arata foarte bine.

#4
Ampt

Ampt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 07.05.2014
Pe stradă mi s-a părut mult mai frumoasă decât în poze!
Să vă bucurați de ea, la fel ca în prima zi..., altfel despre motorizare poți oferi câteva amănunte?!

Știu că până și Honda a renuntat la motoarele aspirate. Posted Image

#5
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011
Felicitarii ptr achizitie. De ce culoarea albastra? Roșu/alb cred că era și mai ok. Chiar și așa îmi place. Multi km fara evenimente.

#6
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Cat de frumoasa este :)
Sa o stapanesti cu placere si cat mai multi km fara probleme :D
Am zis deja ca e frumoasa? Posted Image

#7
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Felicitari inca o data si drumuri bune! Arata aproape la fel de bine ca pe rosu :P

#8
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Felicitari de achizitie si cati mai multi kilometrii si zambete va doresc, o masina frumoasa pe orice culoare.

#9
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Superbă mașina și culoarea i se potrivește!

#10
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 dan1980_25, on 21 februarie 2018 - 20:56, said:

s-o folosesti sanatos. Mie mi se pare ca masina arata foarte bine.
Chestie de gusturi.
Initiator, sa aveti noroc la masina.

#11
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Sa o stapaniti sanatosi si s-aveti numai evenimente placute cu ea. Dupa ce descoperi ce poate aceasta masina din clasa compacta, ramai mult timp cu ea in gand dupa ce ai facut test-drive. Mi s-a parut ca are garda la sol cam joasa pentru drumurile din Romania, dar depinde pe unde circuli cu ea.

#12
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Multumesc de urari!Culoarea asta i-a placut sotiei,rosu pe masina a zis ca vrea doar la Ferrari :-).Despre motorizare pot spune ca imi place de departe mai mult decat TSI-ul sau cel de la BMW de 1.5 in 3 cilindrii.Din cate am inteles ar fi motorul pe benzina cu cel mai mare randament la ora actuala randament de 38%.Nu m-am documentat in amanunt,preiau stirea de la Robert Adam de pe site-ul turatii unde ma mai uit din cand in cand.Aspiratele de la Honda,nu aveau moarte,aveau VTEC si asta le facea deosebite,insa in utilizarea cotidiana,nu le duc dorul.Nu intotdeauna esti dispus sa schimbi in 5-6000 rpm sa faci o depasire chiar daca sunetul motorului era unul deosebit.Mi s-a trezit copilul cel mare de vreo cateva ori la un drum mai lung facand chestia asta.Aici practic pacatuiau motoarele aspirate si nici la consum nu stateau grozav.Sa vedem cat de fiabil e motorul asta,ca practic asta ma intereseaza,dar nu ma consider un beta tester,avand in vedere ca se comercializeaza in SUA din 2016,unde utilizatorii au depasit 100 k mile fara nici un fel de probleme.Cu timpul voi vedea cum va sta la capitolul asta.

Edited by dantt, 21 February 2018 - 21:42.


#13
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 dantt, on 21 februarie 2018 - 20:38, said:

Civic-ul asta la prima vedere,nici n-am vrut sa urc in el,asa de urat mi s-a parut.Apoi sotiei i se parea ca arata grozav,
Poate seamănă cu tine! Posted Image

Edited by Peter Blood, 21 February 2018 - 21:59.


#14
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
:-)

#15
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Felicitari, culoarea albastra chiar arata foarte bine. Prima intrebare, la cat te-a scos toata afacerea si cat ar fi costat varianta dinainte de sport? A doua, ti-au oferit vreun discount? Intreb pentru ca si eu sint in proces de cautare a unei noi masini. Sa o folositi cu placere si fara vreo problema!

#16
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Varianta dinainte de sport nu stiu.Trebuie sa verifici pe site.Discount am primit vreo 1000 de euro la Pitesti.Mult mai mare decat la Asko de exemplu.

#17
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
1000 Euro peste cel de pe site? Un vecin a luat in Decembrie un Civic 1.0T echiparea de baza si a primit 1000 in baza ofertei de pe site.

#18
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Masina a fost aprox 23.300 euro,iar pretul intreg era 24600 din cauza  culorii

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate