Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Defrisarile in zonele cu paduri virgine sau protejate permise pentru lucrari publice

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
https://www.wall-str...ri-virgine.html

Quote

Scoaterea definitiva si ocuparea temporara a terenurilor din fondul forestier national necesare realizarii, dezvoltarii, intretinerii si modernizarii sistemelor de utilitati publice in vederea asigurarii securitatii si sanatatii oamenilor si animalelor, este permisa inclusiv pentru suprafetele cuprinse in zona de protectie stricta, zona de protectie integrala si zona de conservare durabila a ariilor naturale protejate, rezervatii naturale precum si pentru suprafetele incluse in Catalogul national al padurilor virgine si cvasivirgine din Romania ori care intrunesc criteriile si indicatorii pentru includerea in Catalogul national al padurilor virgine si cvasivirgine din Romania”, potrivit unui amendament adoptat de Comisia pentru administratie publica a Senatului.

Ce s-au mai ambalat unii ca vin strainii sa taie in padurile noastre. Ce s-au mai vaitat altii cand s-au introdus masuri impotriva defrisarilor.
Dar ce dracu sa mai zici cand astia, ai nostri, cei care au zis ca Romania e furata de straini, ca asaltata de forte oculte, ca suntem sclavii vestului, tocmai astia votati "democratic", dau la liber defrisarile in zonele protejate zicand ca e in interes public?

"de ce sunteti nemultumiti, au mariit pensiiili, salariili, vot democratic,  lasati-i sa guverneze, ermagerd!!11"

#2
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 28.07.2015
Mda..Am vazut stirea..
Sub acest pretext "in vederea asigurarii sanatatii oamenilor si a animalelor" pot defrisa mii de hectare pentru aparitia si raspandirea capuselor in anotimpul calduros..de exemplu....
Asta ati votat,asta aveti. Eu am votat altceva.
Intre timp mi-am luat picioarele la spinare,si mi-am bagat picioarele...Nu am cu cine sa ma lupt...

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
au ajuns sa taie padurile unde mana omului n-a pus piciorul?

#4
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
prin state cu apa calda (Austria, Franta etc ) am mers pe asfalt pana IN zone protejate strict, am ramas uluit (de fapt poteca era un fel de DN1, ma refer la latime, nu la trafic) ....problema este ca la noi se abuzeaza. Deci nu principiul este problema ci mentalitatea....

Edited by alexpet, 21 February 2018 - 20:45.


#5
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007

 Fane, on 21 februarie 2018 - 20:43, said:

au ajuns sa taie padurile unde mana omului n-a pus piciorul?
Nu inca, dar se asigura ca doar statul o poate face sau alege cine sa o faca.

#6
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,460
  • Înscris: 16.08.2010
Si parca vad ca un anume haustriac va primi niscai lucrari de amenajare a unor... luminișuri in pădurile virgine, ca să poa sa vadă căprioara pe une mere...

#7
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Din ciclul "Dupa mine potopul".

#8
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Asa spunea si Verestoy Attila cind spunea de unde vine de fapt raul si ca el facea afaceri cu lemnul deja taiat, dar nu la crezut nimeni.
Acum sint curios cind se recunoaste sau daca se va recunoaste vreodata ca oligarhia din parlament este de vina

#9
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 balauru69, on 21 februarie 2018 - 21:22, said:

Din ciclul "Dupa mine potopul".
sper sa mor inainte sa vad Baraganu' desert ! ... :)

#10
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Comunistii au fost eroi pe langa acesti criminali tupeisti si jegosi.

#11
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,949
  • Înscris: 09.04.2005
Cred că e cu dedicație, sînt cîteva lucrări hidro în zone protejate blocate în instanță.

#12
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
Trebuie linsati multi mahari in strada si dansat in jurul hoiturilor transate si spanzurate de felinare.
Multi.

Edited by grrrrr, 22 February 2018 - 10:19.


#13
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Bine macar ca romanii tremura de frig in casa ca lemnul de foc merge la export, si ca bonus se taie din parcuri nationale...

#14
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,949
  • Înscris: 09.04.2005
Lemnul e mizilic, miza e alta
http://stiri.tvr.ro/...26935.html#view

LE
Deja e lobby puternic împotriva blocării proiectului, cam toate agențiile aservite au prezentat cazul.

LLE
Și mai sînt și altele, unele cazuri chiar s-au lăsat cu condamnări pentru executanți.

Edited by gepres, 22 February 2018 - 12:09.


#15
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Pentru propunerea asta, ar trebui stransi toti pisedeii si tinuti cu capetele in tevile de esapament.

E cel mai bolnav partid de pana acum. Cred ca-l bate si pe-al lui V. Orban.

#16
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,665
  • Înscris: 12.02.2007
pesedistii nu prea dau pe topicul asta din cate observ. Sigur va vor lumina ei ca de fapt legea asta e foarte buna...a
ps. Cred ca n-au primit instructiuni cu ce raspunsuri sa dea. Ca de regula nu prea ii vad gandind singuri...

#17
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Ce e trist este ca oamenii nu mai au nimic sacru. Nu stiu daca e vorba doar de PSD aici, am inteles ca in afara de USR, toate formatiunile politice au dat unda verde legii. Asta a fost si mai trist.
PSD ca PSD... Dar acum chiar s-au tampit de cap cu totii!?

Edited by Phobos, 25 February 2018 - 02:18.


#18
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,033
  • Înscris: 31.08.2006

 zippo68, on 21 februarie 2018 - 22:49, said:

Comunistii au fost eroi pe langa acesti criminali tupeisti si jegosi.

  In privinta asta, da. Macar n-au taiat padurile cu salbaticia cu care o fac banditii democrati de azi.

 Phobos, on 25 februarie 2018 - 02:17, said:

Ce e trist este ca oamenii nu mai au nimic sacru. Nu stiu daca e vorba doar de PSD aici, am inteles ca in afara de USR, toate formatiunile politice au dat unda verde legii. Asta a fost si mai trist.
PSD ca PSD... Dar acum chiar s-au tampit de cap cu totii!?

           Trist este, dar nu-i nici o surpriza. Sunt doar smecherii pe care lumea i-a votat. De 28 de ani e acelasi scenariu. Care cum vine la putere, cum se crede Dumnezeu si trateaza Romania de ca si cum ar fi mosia lasata mostenire de la ma-sa. A lor e toata si fac ce vor cu ea. Li se rupe de generatiile prezente si mai ales de cele viitoare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate