Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Laptop nou pana in 1700 lei.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Claudiu1182

Claudiu1182

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.08.2017
Doresc sa achizitionez un laptop pana in 1700 lei. L-as folosi pentru jocuri... pentru scoala si pentru vizionat filme etc.. Aveti ceva sugestii? Toate parerile sunt binevenite :D

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Cam ce fel de jocuri?

#3
cosmin_17

cosmin_17

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,251
  • Înscris: 01.06.2007
Pentru jocuri e mai indicat sa se foloseasca o unitate desktop. Laptop-urile care sunt facute pentru gaming, costa cu mult peste bugetul tau. La 1700 lei trebuie sa stii ca o sa-l folosesti mai mult pentru office.
As putea sa-ti recomand asa ceva, dar mai trebuie 200 lei si ai SSD + i3 https://www.pcgarage...0-linux-black/.

#4
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Pana in 1700 poti juca pe el Minesweeper si poate Candy Crush Saga...

#5
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Acer Aspire 5 A515-51G cu placa video dedicata nVidia 940MX si procesor i3-6006U e probabil cea mai buna varianta la 1700 lei https://www.pcgarage...gb-linux-silver

Pt gaming faci upgrade cu un SSD si inca 4GB RAM.

#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007

View Post159, on 21 februarie 2018 - 19:23, said:

Acer Aspire 5 A515-51G cu placa video dedicata nVidia 940MX si procesor i3-6006U e probabil cea mai buna varianta la 1700 lei https://www.pcgarage...gb-linux-silver

Pt gaming faci upgrade cu un SSD si inca 4GB RAM.
duce tancurile (wot) cu setari medii, sau medii-1?

#7
Claudiu1182

Claudiu1182

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.08.2017

View Postred46, on 21 februarie 2018 - 19:11, said:

Cam ce fel de jocuri?

Jocuri gen.. CSGO... LOL... Paladins...

#8
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postr_murphy, on 21 februarie 2018 - 19:37, said:

duce tancurile (wot) cu setari medii, sau medii-1?
La mine il duce. Doar ca duce jocurile mai bine decat browsingul. Recomand ceva cu SSD, ca eu nu am facut asta si nu prea am chef sa il duc in service pt upgrade..

#9
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

View Postr_murphy, on 21 februarie 2018 - 19:37, said:

duce tancurile (wot) cu setari medii, sau medii-1?

Probabil da.
In jocurile cu frame-rate mare schimbi rezolutia pe HD din setarile jocului.

#10
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
nici nu iau in consideratie lipsa ssd-ului ;)
rapandula pe care o am acum, dupa ce i-am schimbat hdd cu ssd, ma alerga prin casa, dar nu prea mai duce placa video. (compaq 8510p)

#11
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Hai sa iti spun ce parere am eu, ca am cumparat aceeasi chestie (nu imi dau seama ce diferenta e intre al meu si ce e postat in link, pana si pretul e la fel).

E incet in browsing.
Ecranul nu e wow, chiar daca e full hd 1080.
Am incercat 3 jocuri:
WoT, care merge, dar zau ca asa mergea si pe vremuri pe laptopul cu placa integrata. Diseara ma uit si iti spun cate fpsuri are, ca nu am retinut.
Crossfire, care merge pe orice si care are niste pb jocul. Cred ca im medie sta la 170 fps.
Arata bine ca laptop, nu se incalzeste. Daca e ceva cald, e in zona aceea dinspre ecran.
Are cam putine porturi usb normale.Eu de ex am mouse, alimentare pt suportul de laptop , iar cand aveam nevoie si de flash si de dvd a trebuit sa scot unul din ele. Nu cred ca are impact major insa.
Tastatura e precum celelalte, nu e minnata, nici proasta.
Vine cu un Linux care merge doar cu comenzi scrise.
Daca vrei Windows ar fi bine sa ai facut un flash usb sau sa ai un dvd/cd bootabil.
E slim.
Mufa alimentatorului mi se pare fragila.
Portul pt retea se da usor in jos, pt a introduce un cablu, nu are leduri.
Ia SSD, crede-ma e super incet. Laptopul de dinainte zbarnaia in browsing comparativ cu asta, si avea HDD, dat nu de 5400 rpm.

#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
eh, aici ai pus punctul pe i ;) ai subliniat exact de ce mi-e teama .. ;) sa dau(destui) bani pe o scula noua pe care sa mearga aplicatiile pe care le rulez pe vechitura ... la fel ;)
recunosc, sunt scirtzan si hagi tudose, dar daca pot sa fac o economie, de ce nu ... ;)

#13
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Eu credeam ca e o exagerare chestia cu browsingul, dar se pare ca nu e.

Gandeste-te la ce e folosit in cea mai mare parte a timpului. Gandeste-te si daca ai nevoie de mobilitate. Pana acum ce mi-a spus jegmihai cam asa a fost.
Daca ar trebui sa cumpar iar ceva, stiind ca il am pe asta, in acelasi buget as cumpara un AMD cu SSD si VGA dedicat. Trebuei sa mentionez insa ca eu nu ma joc asa mult.

#14
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
deschisesem un topic care nu a stirnit prea mare interes, in care solicitam sfaturi pentru cumpararea unui laptop

https://forum.softpe...itie-ipotetica/

in care, la un moment dat scriam: n-as vrea sa iau o jucarie care desi cu procesor mai sanatos decit ce am acum, din lipsa de placa video dedicata, sa mearga mai prost.
vroiam sa subliniez intr-o oarecare masura faptul ca actualele laptopuri nu sunt "balansate" daca se poate spune asa .. au proc, au memorie, au ssd, au pe naiba sa le manince, dar stau mediu spre prost la capitolul accelerare video, facind ca un laptop mai vechi, dar cu video dedicat, sa fie mai multumitor din punct de vedere al cerintelor mele, decit unul nou, chiar si la pret mai mic decit asta sh ..
daca gresesc/bat cimpii nu va sfiiti sa ma corectati.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate