Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Citatie de la politie ca si "faptuitor"

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Ce sa demonstrezi.
Te duci si spui adevarul.
Cum poti sa demonstrezi tu ca acel "martor" care declara ca te-a vazut cum taiei copacul minte? Daca nu ai filmare, e cuvant contra cuvant, si conform prezumtiei de nevinovatie o sa scapi.

Apropo, mai exista prin Romania terenuri la care nu poti avea acces decat daca te transformi in infractor si treci pe proprietatea altuia sa ajungi la proprietatea ta?

Martorul lui cum a declarat exact? Sau inca nu stii?
  • ca te-a vazut ca ai taiat copacul,
  • ca te-a vazut pe terenul vecinului,
  • ca te-a vazut pe drumul de langa terenul vecinului
  • ca te-a vazut pe terenul tau care era langa terenul vecinului

Edited by romangx, 21 February 2018 - 21:46.


#38
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

View PostMembruAnonim, on 21 februarie 2018 - 20:57, said:

Scrie in citatia aia de ce te cheama? Zice in ea ca ai taiat tu copacul? Eu cred ca este o citatie, instiintare simpla in care zice sa te prezinti in data de, la....restul povestii cu copacul de unde il stii? Ti-a zis vecinul ca te-a reclamat ca i-ai furat copacul?

Scrie ca sunt chemat in calitate de faptuitor in baza articolului 228 c.p la infractiune nu scrie nimic

View Postromangx, on 21 februarie 2018 - 21:49, said:



Ok, am inteles o sa declar cat mai simplu.

Inca nu stiu ce au declarat martorii sau cati sunt.

Edited by Spike250, 22 February 2018 - 00:21.


#39
flyinsane

flyinsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 31.08.2009

View PostSpike250, on 22 februarie 2018 - 00:21, said:

Scrie ca sunt chemat in calitate de faptuitor in baza articolului 228 c.p la infractiune nu scrie nimic
Te-ai uitat pe internet sa vezi ce zice art. 228 c.p.?

Quote

Art. 228
Furtul
(1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Fapta constituie furt şi dacă bunul aparţine în întregime sau în parte făptuitorului, dar în momentul săvârşirii acel bun se găsea în posesia sau detenţia legitimă a altei persoane.
(3) Se consideră bunuri mobile şi înscrisurile, energia electrică, precum şi orice alt fel de energie care are valoare economică.

Edited by flyinsane, 22 February 2018 - 00:46.


#40
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

View Postromangx, on 21 februarie 2018 - 21:49, said:



Apropo, mai exista prin Romania terenuri la care nu poti avea acces decat daca te transformi in infractor si treci pe proprietatea altuia sa ajungi la proprietatea ta?



Da
Nu pot ajunge cu o masina sau utilaj pe primul drum.
Si daca ma gandesc bine, as incalca proprietatea la altcineva si pe primul drum, adica mergand pe jos.

View Postflyinsane, on 22 februarie 2018 - 00:45, said:



Da,m-am uitat.

View Postalexpet, on 21 februarie 2018 - 19:57, said:



Sper sa nu fie ca si obisnuitul "garcea"

View Poststrongsss, on 21 februarie 2018 - 20:38, said:



Poze cu copacul intreg nu exista.
La asta ma gandeam si eu, ma duc dau o declaratie scurt si la obiect si vad ce se intampla mai departe.

#41
flyinsane

flyinsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 31.08.2009

View PostSpike250, on 22 februarie 2018 - 00:52, said:

Da,m-am uitat.
Si ai zis ca nu scria infractiunea in citatie. :|

#42
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

View PostSpike250, on 22 februarie 2018 - 00:52, said:

Da
Nu pot ajunge cu o masina sau utilaj pe primul drum.
Si daca ma gandesc bine, as incalca proprietatea la altcineva si pe primul drum, adica mergand pe jos.
Deci terenul are acces fara sa treci pe proprietatea altuia, doar ca tu ai evaluat acel drum ca nefiind bun si ai preferat sa o scurtezi prin terenul altuia.
Chiar ma miram, ca nu am mai auzit de astfel de terenuri la care sa nu ai cale de acces.

Stai calm, ca si daca ai fi facut fapta se claseaza dosarul imediat. Nu pierde nimeni timpul cu asa ceva, sunt lejeri, doar daca au o miza personala o duc in extrema si abuz Posted Image .

#43
be_free

be_free

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.09.2017
Te duci, dai declaratie si astepti.
.............
Am si eu 2 bucati de pamant la care nu am cale de acces. La 1 ca sa ajung trebuie sa trec prin curtea unor vecini, solutia: iti faci vecinii prieteni, chiar daca tu poti sa-i consideri prosti/nebuni/retardati/tarani, le vorbesti frumos, respectuos, iar cand le ceri permisiunea sa le traversezi curtea, ii “cinstesti” la crasma din sat cu o sutica de palinca, much win, great succes. La locul 2, trecem pe un drum ce nu e in actele primariei, un drum mai vechi decat cerul si pamantul, strabunicu’ imi povestea ca drumul ala era folosit de haiduci. Pana acum 5 ani terenul respectiv era al statului, acum a fost retrocedat, cel care l-a primit ne-a dat permisiunea de a fosi drumul.
Vorba dulce, mult aduce! Daca treci ca Voda prin loboda, s-ar putea sa te impiedici!

#44
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Am fost la politie am dat declaratie, mi-au pus ceva intrebari si asta a fost.
M-au sfatuit sa ne împacam sa nu mai mergem in instanta si alte chestii.

Am auzit ca daca reclamantu nu ar avea acte pe teren nu ar tine in instanta.

Si am declarat ca as vrea sa tin testul poligraf si mi-au spus ca nu-i proba admisa in instanta.

Si este normal sa nu imi spuna cine m-a reclamat si ce dovezi au?
Au spus ca trebuie sa iau avocat si avocatul sa faca o cerere ca sa imi spuna martorii sau doveziile.

#45
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Ce sa mai, niste idioti aia de la sectia din sat... Auzi tu, sa nu-ti puna catusele, sa nu te plimbe prin fata camerelor de luat vederi ca pe marii corupti! S-a ales praful si de politia asta! Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate