Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Citatie de la politie ca si "faptuitor"

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
In urma cu cateva luni 3-4 nu mai stiu exact, am fost cu tatal meu sa facem curat pe un teren pe care il detinem in zona rurala.
Terenul pe care il detinem se afla in afara satului.
Am fost acolo cu masina si singura cale de acces la terenul nostru cu masina(pe jos exista alt drum) se face prin trecerea pe terenul vecinului.

Acum vecinul respectiv m-a reclamat la politie pe mine si pe tatal meu(dupa 3-4 luni,nu inteleg de ce a asteptat atat, era mai simplu sa am o perchezitie in ziua respectiva sau dupa 2-3,acceptam si fara mandat) ca am fi taiat un pom de pe terenul lui.

Se pare ca are un martor care ne-a vazut pe acolo, acum nu stiu ce a declarat martorul respectiv.

Stiu ca martorul respectiv nu poate fi decat o femeie care trecea pe acolo cu animalele stiu sigur ca am trecut pe langa ea si am inchis geamurile ca mirosea urat de la oi.

Vecinul respectiv este manipulat de altu care ne uraste ca avem situatie materiala mai buna decat el.

Ce pot face sa imi demonstrez nevinovatia in afara sa dau declaratie cu cele intamplate?


Idiotii de la sectia din sat m-au citat chiar dupa ce ies din o tura de 24 ore de la lucru adica la 08:00 ies si la 09:00 trebuie sa fiu prezent la sectie, au un motiv sa ma retina mai mult de 1-2 ore cat imi dau declaratia si le explic?

Ar fi indicat sa imi chem si un avocat?
Eu stiu ca trebuie sa ma actioneze in instanta sa patesc ceva,insa nu cred ca vecinul respectiv are puterea financiara de a face asta.

Vecinul respectiv nu este in toate mintile posibil sa primeasca pensie pentru dizabilitate intelectuala sau retard mintal, nu stiu sigur ca nu m-a interesat viata lui.

Stiu ca am mai avut probleme cu respectivul vecin adica daca lasam ceva in gradina de langa el,fura tot, nu am fost la politie deoarece erau lucruri nesemnificative.
Am mai avut cearta cu el ca am facut un nou gard si zicea ca am intrat pe terenul lui.
  Vecinul meu este un om care aproape toata copilaria mea a stat la puscarie din cauza unor furturi stupide, de exemplu fura niste scutere din satul A si le vinde in satul B si pe aceste sate le desparte o distanta de maxim 10 minute pe jos.

#2
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Povestirea ta este relativ inutila.
Tura denoapte, vecin retard...... si alte alea ..... egal cu zero in momentul asta.
Mergi la politie si dai declaratia.
Abia acolo poti sa le spui, DUPA ce cooperezi binisor cu ei, ca esti foarte obosit bla bla bla.....
Daca ti se pare ceva suspect, iti iei un avocat.
Da, e posibil sa te tina lejerescu mai mult de 1-2 ore.

#3
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011
Intr-o tara normala, in Europa, in 2018 nu ai tu de ce sa iti demonstrezi nevinovatia. Cei ce te acuza trebuie sa demonstreze ca esti vinovat. Politistii pot doar sa iti ia o declaratie. Cat despre timp ... asta depnde cat de repede scrii ...

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
te-au chemat ca sa se lamureasca despre ce este vorba.
cu calm le spui adevarul, fara oi si inchis geamul (povesti inutile).
ati fost acolo ati facut curat DOAR pe terenul vostru si atat.

View PostSpike250, on 21 februarie 2018 - 18:18, said:

Am fost acolo cu masina si singura cale de acces la terenul nostru cu masina(pe jos exista alt drum) se face prin trecerea pe terenul vecinului.
chestia asta in schimb merita un pic de atentie...

Edited by arg, 21 February 2018 - 18:31.


#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View PostSpike250, on 21 februarie 2018 - 18:18, said:

Ce pot face sa imi demonstrez nevinovatia in afara sa dau declaratie cu cele intamplate?
Tu nu ai nimid de demonstrat, ei trebuie să-ți dovedească  vinovăția.  

View PostSpike250, on 21 februarie 2018 - 18:18, said:

Idiotii de la sectia din sat m-au citat chiar dupa ce ies din o tura de 24 ore de la lucru adica la 08:00 ies si la 09:00 trebuie sa fiu prezent la sectie, au un motiv sa ma retina mai mult de 1-2 ore cat imi dau declaratia si le explic?
Mă gândesc că programul tău nu e afișat undeva în fața secției, ca să ți-l știe. Ai putea suna să le spui, poate stabiliți altă oră sau altă zi.
Cât te vor ține nu avem cum să știm, în principiu nu mai mult de cât ai zis. Nu ești Sebastian Ghiță, totuși... Ce trebuie să fii atent e să nu scrii totul după dictare, deci cine știe ce prăpastie, ci doar ce ați făcut în ziua aia.

#6
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
tu zici ca nu ai taiat,sa demonstreze vecinul cu martorul,cu probe,ca ai taiat tu

#7
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

View Postsebastiansebi, on 21 februarie 2018 - 18:30, said:



Daca are doar 1 martor si fara nici o proba posibil sa patesc ceva?
Adica eu stiu ca iti trebuie si probe sa te acuze de ceva

Edited by Spike250, 21 February 2018 - 18:33.


#8
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Da, proba cu martori.

#9
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

View Postarg, on 21 februarie 2018 - 18:27, said:



chestia asta in schimb merita un pic de atentie...

In ce sens?
Mi se pare foarte ok varianta asta deoarece asa este.
Exista 2 drumuri
1 - poti intra doar pe jos
2 - cu masina astfel incat sa calc terenul vecinului.

View Postmybrandnewmail59, on 21 februarie 2018 - 18:36, said:

Da, proba cu martori.

Pai si pentru asta trebuie sa ma actioneze in instanta din ce stiu eu.
Politia nu ma poate retine

#10
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013
Tu acu ai intrat pe terenul vecinului asa ca "baietzii de cartier" cu tupeu ca sa ajungi la al tau teren. Mai bine o luai pe al doilea drum la pas, ori iti anuntai vecinu ca intri pe a lui proprietate, insa tu ai preferat sa o arzi smechereste si acu ca ala te-a reclamat tremuri ca .... ala in iarba, nu mai e smecherie.

In alta tara atunci cand intri pe proprietatea altuia risti sa te impuste, ai noroc ca la noi nu e reglementata legea detinerii armelor.

In alta ordine de idei cum au spus si colegii de forum mai sus, treaba e simpla, te duci declari ce ai facut in ziua respectiva si afli dupa aia ce se mai intampla, nimeni in momentul asta nu poate sa-ti spuna tie FIX ce se va intampla.

#11
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 01.05.2006
Adica tu treci pe terenul vecinului fara permisiunea lui?
Si asta ti se pare ok?

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Incalcare de propietate, vandalizare, distrugere, gasesc ei ceva.

#13
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

View Postdanaciu, on 21 februarie 2018 - 18:42, said:

Adica tu treci pe terenul vecinului fara permisiunea lui?
Si asta ti se pare ok?

Da, deoarece nu exista alt drum de acces cu masina.
Toti vecinii din jur fac asta fara nici o problema, nu am ce sa-i distrug facand asta deoarece nu are nimic plantat sau construit.


View Postflavius18, on 21 februarie 2018 - 18:41, said:

Tu acu ai intrat pe terenul vecinului asa ca "baietzii de cartier" cu tupeu ca sa ajungi la al tau teren. Mai bine o luai pe al doilea drum la pas, ori iti anuntai vecinu ca intri pe a lui proprietate, insa tu ai preferat sa o arzi smechereste si acu ca ala te-a reclamat tremuri ca .... ala in iarba, nu mai e smecherie.


De cand sunt mic folosim si drumul respectiv fara probleme.
Pun pariu ca majoritatea oamenilotlr din Romania intr-o situatie ca a mea nu isi anunta vecinii.

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Nu mai exagerați, ce naiba... A fost reclamat că a tăiat un pom. Restul  pare de civil.

#15
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007

View PostSpike250, on 21 februarie 2018 - 18:18, said:

Problema 1: In urma cu cateva luni 3-4 nu mai stiu exact, am fost cu tatal meu sa facem curat pe un teren pe care il detinem in zona rurala.
Terenul pe care il detinem se afla in afara satului.
Am fost acolo cu masina si singura cale de acces la terenul nostru cu masina(pe jos exista alt drum) se face prin trecerea pe terenul vecinului.

Acum vecinul respectiv m-a reclamat la politie pe mine si pe tatal meu(dupa 3-4 luni,nu inteleg de ce a asteptat atat, era mai simplu sa am o perchezitie in ziua respectiva sau dupa 2-3,acceptam si fara mandat) ca am fi taiat un pom de pe terenul lui.

Problema 2: Idiotii de la sectia din sat m-au citat chiar dupa ce ies din o tura de 24 ore de la lucru adica la 08:00 ies si la 09:00 trebuie sa fiu prezent la sectie, au un motiv sa ma retina mai mult de 1-2 ore cat imi dau declaratia si le explic?


Problema 1:
Termenul de introducere a plângerii prealabile
(1) Plângerea prealabilă trebuie să fie introdusă în termen de 3 luni din ziua în care persoana vătămată a aflat despre săvârşirea faptei.

Deci, daca ala a aflat acum 2 saptamani ca tu si taica-tu i-ati taiat pomul, are la dispozitie 3 luni sa depuna plangere.
Problema 2:
Presupun ca nemernicii aia de la "sectia din sat" nu au catadicsit sa ia act de faptul ca tu atunci iesi din tura.  

Du-te tu cu atitudinea asta sa dai declaratie si iti recomand de pe acum sa-ti iei un avocat. Nu de alta, dar poate iei la bataie vreunul din "idiotii aia de la sectia din sat" si o sa ai nevoie de el cand iti fac dosar pentru ultraj.

Edited by althea, 21 February 2018 - 19:05.
flame


#16
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013

View PostSpike250, on 21 februarie 2018 - 18:52, said:

De cand sunt mic folosim si drumul respectiv fara probleme.
Pun pariu ca majoritatea oamenilotlr din Romania intr-o situatie ca a mea nu isi anunta vecinii.
Pentru ca este Romania si crezi ca SE POATE SI ASA, insa normal este sa-l anunti, mai ales ca omu e cu probleme si tu le cunosti.

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View PostDeuxEx, on 21 februarie 2018 - 19:00, said:

Problema 1:
Termenul de introducere a plângerii prealabile
(1) Plângerea prealabilă trebuie să fie introdusă în termen de 3 luni din ziua în care persoana vătămată a aflat despre săvârşirea faptei.

Plângerea putea fi depusă în termen, nu e obligatoriu să fie chemat a doua zi, a treia etc. de la depunere.

#18
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
sincer,pe mine sa fiu in locul tau m-ar durea fix in pix,mergi o data daca ai fost citat si gata

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate