Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Greva dascalilor

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
51 replies to this topic

#37
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View Postanknic, on 21 februarie 2018 - 21:32, said:


NU sunt profesor. doar am copil la scoala Posted Image

da' vezi ca tu ai cateva greseli gramaticale...cam impardonabile...
Si ,probleme? Ai ceva la subiect de zis ,daca nu lasa-mi gramatica in pace.

#38
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
A mai fost o greva de cateva saptamani prin 2005 sau 2006 (eram clasa a 10-a atunci) si nu s-a schimbat mare lucru.

#39
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View Postmariusr1976, on 21 februarie 2018 - 21:29, said:

Mda,in care scoli ?
Asta e din gluma saptamani . Cred ca traim in lumi pararele dar in fine daca zici ,de ce nu.

* săptămânii

Eh, când treci prin școală în calitate de spectator mi se pare normal să nu fi observat că există profesori care fac din puțin ceva valoros, relevant și actual. Numărul alarmant de analfabeți funționali apăruți din '76 până azi nu anulează profesionalismul cu care unele cadre didactice își fac treaba.

#40
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Ca fapt divers. Fragmente din discursurile ministrului invatamantului au fost material de studiu la ora de Limba Româna, clasa a VI-a, la fiu-meu la scoala.

#41
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016

View Postanknic, on 21 februarie 2018 - 19:56, said:

pe de alta parte aud ca dna motostivuitor are salariul net de vreo 8.100 lei pe luna (peste un picut...)

cand tara NU isi plateste bine dascalii care ar trebui sa pregateasca urmatoarele generatii...da' plateste regeste politrucii...cred ca e ceva defect in ecuatie...
Cine e "dna motostivuitor"? :))))

#42
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postlupini, on 21 februarie 2018 - 18:03, said:

Estul Europei însă a fost mereu lovit: ba de soartă, ba de turci, ba de ruşi...ba de tătari, ba de ţigani...ba de toate relele.
Ba de smiorcaiti - ai uitat cea mai mare pacoste a Romaniei: smiorcaitii.

#43
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
OFF topic: greva lor nu va fi generală..., sunt prea multe femei în domeniul respectiv
din experiența sindicală a ultimilor 25 de ani, observată în ziare și pe micul ecran, sindicatele cu componență majoritar feminină (învățământ, sanitar...) nu reușesc nimic prin grevă :(

declarația femeii respective trebuie luată ca o revoltă: NICI măcar minciuni nu reușește acest guvern să livreze (poate din cauză că schimbă macazul lună de lună și minciunile lunii trecute nu se mai potrivesc cu cele de luna asta?)

#44
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004

Quote

Claudiu Turcuş, angajat la Universitatea Babeş-Bolyai şi lector la Facultatea de Teatru şi Televiziune face un apel la solidaritate în învățământ, după ce, în loc să primească un salariu mai mare cu 25%, potrivit promisiunilor Guvernului,  a primit bani mai puțini decât lua înainte.

https://actualdecluj...-luat-in-minus/

#45
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View PostA10Warthog, on 21 februarie 2018 - 22:11, said:



* săptămânii

Eh, când treci prin școală Ă®n calitate de spectator mi se pare normal să nu fi observat că există profesori care fac din puțin ceva valoros, relevant și actual. Numărul alarmant de analfabeți funționali apăruți din '76 până azi nu anulează profesionalismul cu care unele cadre didactice Ă®și fac treaba.
Ceva la subiect ?
Nu ,ca nu ai ce .

#46
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postmyshyk, on 21 februarie 2018 - 17:27, said:

Ascultand cu o ureche stirile PRO Tv,de la ora 17.00, mi-a atras atentia plangerea unei "dascalite", citez:
"Sa le fie rusine, ne-au promis o grada de minciuni si nu ne-au dat nimic"!
Astai sunt "dascalii" de la care ne asteptam sa scoata oameni educati din scoli?
Chiar atat de jos au putut cobora nivelul educatiei proprii?
Ce intelegeti voi din plangerea acestei "agramate de gradul doi"?

in mod evident doamna profesoara nu are dreptate, pentru ca PSD-ALDE chiar livreaza minciunile pe care le-a promis in campanie, deci nu au de ce sa le fie rusine.

Edited by Pollux, 22 February 2018 - 16:09.


#47
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostA10Warthog, on 21 februarie 2018 - 21:04, said:

Râde ciob de oală spartă.


In afara de faptul ca in mod curent, nu folosesc tastatura romaneasca (aia cu î,ă,â,ț,ș) care e greseala care te-a convins sa faci remarca? Ca am scris "cobora" in loc de "coborâ"?N-ai impresia ca ai luat-o pe traverse?
Si inca ceva: NU m-am legat de program, de programa, de ore de lucru, m-am legat doar de faptul ca acel "dascal" era incult, ca nu stie sa se exprime, dar are pretentii sa-i educe pe copii. Si nu cred ca la Viena aveti asemenea specimene.

Edited by myshyk, 22 February 2018 - 18:31.


#48
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View Postmyshyk, on 22 februarie 2018 - 18:26, said:

In afara de faptul ca in mod curent, nu folosesc tastatura romaneasca (aia cu î,ă,â,ț,ș) care e greseala care te-a convins sa faci remarca? Ca am scris "cobora" in loc de "coborâ"?N-ai impresia ca ai luat-o pe traverse?

N-are treabă cu diacriticele. În mod neironic faci pe cineva incult când din mai multe încercări nu ai reușit să ajungi la forma corectă - "coborî". N-ai impresia că o arzi pe standard dublu? E bine să te verifici înainte de a deschide un thread în care faci caterincă de proști (sau chiar extinzi un exemplu negativ la o întreagă breaslă). Autoevaluarea evită situațiile penibile, cum ar fi cea de mai sus.

Argumentul cu "nu-s plătit să scriu corect" nu ține. Nu ești plătit nici să te speli, dar asta nu înseamnă că trebuie să duhnești. În situația în care un adult nu bifează nici măcar minimul necesar pentru a trece clasa a IV-a, opinia lui despre situația învățământului nu are unde să ajungă altundeva decât în coșul de gunoi.

View Postmyshyk, on 22 februarie 2018 - 18:26, said:

Si inca ceva: NU m-am legat de program, de programa, de ore de lucru, m-am legat doar de faptul ca acel "dascal" era incult, ca nu stie sa se exprime, dar are pretentii sa-i educe pe copii. Si nu cred ca la Viena aveti asemenea specimene.

Există analfabeți funcționali și-n Germania sau Austria, doar că sistemul de învățământ e proiectat în așa fel încât ăștia nu ajung absolvenți de licență sau master. Programa e separată astfel încât statul nu pierde bani ținând 15 ani în școală persoane care n-au treabă cu munca intelectuală. De aici vine numărul mic de profesori praștie.

View Postmariusr1976, on 22 februarie 2018 - 15:50, said:

Ceva la subiect ?
Nu ,ca nu ai ce .

Ce-am scris e la subiect, doar că faci parte din cei 90% care nu reușesc să înțeleagă ideile citite. Articol Wikipedia aici, sursa aici. Ce am scris mai sus ți-a trecut cu foarte mulți metri pe deasupra capului.

#49
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Nu mi-a trecut pe deasupra, iti garantez

#50
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View Postmyshyk, on 22 februarie 2018 - 18:26, said:

In afara de faptul ca in mod curent, nu folosesc tastatura romaneasca (aia cu î,ă,â,ț,ș) care e greseala care te-a convins sa faci remarca? Ca am scris "cobora" in loc de "coborâ"?N-ai impresia ca ai luat-o pe traverse?

:roflmaofast:
Vai si-amar.

#51
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Aceștia au mai multe nemulțumiri printre care ... dreptul fiecărui cadru didacti de a se pensiona cu trei ani înainte de vârsta de pensionare.

https://www.antena3....ale-458063.html

Este sau nu este aceasta o discriminare fata de cei care nu sunt profesori ? Adica noi, care nu suntem profesori, avem o varsta de pensionare iar profesorii vor alta ?
Da stiu, profesorii se streseaza, au consum psihic, etc. si sunt o categorie mai speciala de angajati, cel putin dupa unii. Dar este sau nu este aceasta cerinta o discriminare ?

#52
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View PostPlatonX, on 05 martie 2018 - 09:47, said:

Aceștia au mai multe nemulțumiri printre care ... dreptul fiecărui cadru didacti de a se pensiona cu trei ani Ă®nainte de vârsta de pensionare.

https://www.antena3....ale-458063.html

Este sau nu este aceasta o discriminare fata de cei care nu sunt profesori ? Adica noi, care nu suntem profesori, avem o varsta de pensionare iar profesorii vor alta ?
Da stiu, profesorii se streseaza, au consum psihic, etc. si sunt o categorie mai speciala de angajati, cel putin dupa unii. Dar este sau nu este aceasta cerinta o discriminare ?

Ce tupeu fantastic. Dupa o viata de lucrat part-time si 4 luni vacanta, tu vtri pensionare anticipata cu 3 ani. Pentru conditii grele te pomenesti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate